Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na kominkach nudą wieje to się do was przeniosę.

 

DGP ,PW - troche tego badziewia zrobiłem ,więc mogę

doradzić - ODRADZAM.

 

PW pominę od razu , bo to nie kominek.

DGP z kolei to dobra zabawa we Francji lub w letniaku.

Tam gdzie ktoś mieszka na stałe ,to "kupa nieszczęścia".

Minusy są opisane obficie , więc pójdę dalej.

 

Jeśli już ktoś koniecznie musi kominkiem się ogrzać

to tylko takim z odzyskiem energii ze spalin. Jest na tym

forum grupa zapaleńców co się w to bawią, Już gdzieś pisałem

że nieźle im idzie ,ale w tym tempie to może jeszcze trochę

potrwać i dość mocno i uparcie "kombinują"

.Pieco -kominek to idealny "bajerek" na mały domek.

 

 

DLACZEGO MĄDRY ?

 

Dlatego ,że większość i tak chce coś kominko podobnego

mieć w domu. Wystarczy "doinwestować" i gra muzyka.

Obsługa (nie licząc przygotowania drewna) rano i wieczorem

po ca.10 minut. Jak jesteś z kieleckiego lub z Augustowa,

bywa, że w "obiad" raz jeszcze te 10 minut .Ja robię to w 5,

parząc w międzyczasie kawe lub myjąc zęby.Nie trzeba

doglądać ,nie trzeba dokładać, nie trzeba myć szyby (czysta!)

Popiół wybierasz raz na 2-6 tygodni.Nie musi mieć

kratek. Jak chcesz rozprowadzić - też bez problemu .

 

Za chwilę napiszę dlaczego tani :)

 

DLACZEGO TANI ?

 

Bo w porównaniu z rozwiązaniami powszechnie

stosowanymi , zużywa połowę opału.

 

Przykład : dom 90-110 m2 - "normalny" kominek to

10 -12 mp (6-8 m3) drewna na sezon.

Analogicznie pieco kominek to rząd 5-7 mp.

 

6 mp drewna to koszt od 400 do 1200 PLN. Całkowity

z transportem ,rąbaniem - zależy od operatywności

kupującego.

Może być sosna , można z gwoździami (brak rusztu).

Musi być suche (i nie kradzione :))

 

KOSZT INSTALACJI ?

 

"tymi ręcami" od 6000-7000 PLN ("na oko")

"mądra firma" od 12.000-14.000 (tyż "na łoko")

 

JAK TO ZROBIĆ ? ....poćwiczymy :)

Edytowane przez eniu
dopisywałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ty masz za piec, ze musisz go kominkim wspomagac?

 

Pieca jeszcze nie mam, nawet fundamentów jeszcze nie mam ale jestem człowiekiem którego w kraju więcej nie ma jak jest. Dlatego przed wbiciem szpadla chcę mieć dużo w głowie ułożone co i jak ma być. Dlatego jestem tu właśnie częstym czytającym a ostatnio nawet zadaję jakieś pytania :)

po adaptacji projektu mam w planie spory komin, w sumie 3 wywiewy (kominek, piec gazowy i piec na paliwo stałe) kominek jest przez ścianę z kotłownią więc "jeden" komin 3 ciągi. Pieca nie chcę wspomagać w sęsie że będzie za słaby. Będzie gaz ziemny i odpowiedni kocioł. Chodzi mi o to że mam dostęp do legalnego ale nieco tańszego drzewa i chcąc ograniczyć lekko koszta myślałem żeby od czasu do czasu przepalać w piecu na paliwo stałe. Kominek miał być tak pod nastrój od czasu do czasu. Ale ostatnio wymyśliłem że koszt komina i pieca na stałe jest dość spory, więc można by w kominku te 20 razy więcej w roku lekko rozpalić, tym tańszym drzewem tak żeby całego pieca nie odpalać i całej podłogówki i wody w grzejnikach nie grzać. Myślę, że na tzw przejściowe dni wystarczy, tym bardziej że jeśli puścić to przez kanały reku ładnie zostanie to ciepłe powietrze rozprowadzone po całym domu. Start prawie żadnych bo podłączenie do kanałów za reku + jeszcze to co sam rekuperator odzyska.

 

Tu chodzi tylko i wyłącznie o zmniejszenie poboru gazu w dni gdy można by nie włączać ogrzewania a jednak mogło by być ciut cieplej. zapalamy wieczorem w kominku i jest przyjemniej a piec dalej na wakacjach. w ten sposób na dole chcę zrezygnować z grzejników (oprócz łazienki) i będzie tylko podłogówka która wiadomo jak działa, dzisiaj zaczynamy ją grzać za dwa dni czujemy że jest ciepła. No i wszystko na tych samych kanałach reku+dgp = mniejszy koszt instalacji i mniej zajętego miejsca.

 

Ot tak sobie kombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem tak wylewny jak Ty...

...traktuję ludzi jako rozumne istoty... ;)

Trzy źródła zasilania tzn.masa kasy wydana na same urządzenia grzewcze:kominek+kocioł gazowy+piec na paliwo stałe=20tys.zł,w jakim celu taka inwestycja ?

Jeśli stać nas na takie fanaberie to PCi kupisz za 12tys.zł,nie lepiej ?

Mamy problem z głowy,tanie grzanie...z jednym urządzeniem.

Teraz zrozumiałeś ??

 

Tak dzięki .

 

nerw niepotrzebny :) .Nierozumni tu też piszą i teraz będzie im łatwiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ogrzewanie to ani mądrze ani tanio...

...powiedziałbym,że nawet bardzo drogo i bardzo głupio...

 

Dlatego późnej jest napisane że pieca na paliwo stałe nie będzie. komin zawsze można postawić a w razie czego jak się ruskie wnerwią i gaz zakręcą piec na stałe postawić. Toż sam napisałem, że będzie to za drogie. dlatego zostaje przy gazie i kominku (zwykły bez żadnych płaszczy tak dla wyjaśnienia). Po prostu wraz ze zgłębianiem wiedzy między innymi na forum człowiekowi zmienia się punkt widzenia. Adaptacja zrobiona, a czy komin będzie z jednym ciągiem czy trzema to się ustali i zrobi tak jak ma być ostatecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego późnej jest napisane że pieca na paliwo stałe nie będzie. komin zawsze można postawić a w razie czego jak się ruskie wnerwią i gaz zakręcą piec na stałe postawić. Toż sam napisałem, że będzie to za drogie. dlatego zostaje przy gazie i kominku (zwykły bez żadnych płaszczy tak dla wyjaśnienia). Po prostu wraz ze zgłębianiem wiedzy między innymi na forum człowiekowi zmienia się punkt widzenia. Adaptacja zrobiona, a czy komin będzie z jednym ciągiem czy trzema to się ustali i zrobi tak jak ma być ostatecznie.

 

Pamiętaj ,że jak zrobisz o jeden komin za dużo , to najwyżej kable od anteny w nim schowasz. Ale jak będziesz chciał coś podłączyć ,a komina zabraknie - "umarł w trampkach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj ,że jak zrobisz o jeden komin za dużo , to najwyżej kable od anteny w nim schowasz. Ale jak będziesz chciał coś podłączyć ,a komina zabraknie - "umarł w trampkach"

 

Na pewno taniej było by komin od gazu przez ścianę wywalić poza kotłownie ale o jakąś estetykę tez chodzi i o stosunki z sąsiadem od strony kotłowni tym bardziej że to brat będzie :)

No i dokładnie tak jak mówisz. Coś pójdzie w życiu nie tak i zawsze można śmieciucha dostawić za 2 tyś i grzać o kilkadziesiąt procent taniej przy jakimś tam swoim wkładzie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj ,że jak zrobisz o jeden komin za dużo , to najwyżej kable od anteny w nim schowasz. Ale jak będziesz chciał coś podłączyć ,a komina zabraknie - "umarł w trampkach"

 

Przestan kombinowac, bo tylko koszty tak mozna zrobic...

 

pięć kominow, piec na wszystko, piec gazowy, kominek z plaszczem, i PCI....? (nie pisze o nikim konkretnym, tylko o tym jak ludzie kombinuja)

przekombinujecie i wydacie kupe pieniedzy w system ktory nawet sprawnie nie dziala.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestan kombinowac, bo tylko koszty tak mozna zrobic...

 

pięć kominow, piec na wszystko, piec gazowy, kominek z plaszczem, i PCI....? (nie pisze o nikim konkretnym, tylko o tym jak ludzie kombinuja)

przekombinujecie i wydacie kupe pieniedzy w system ktory nawet sprawnie nie dziala.......

 

Faktycznie - to nie są pomysły dla kogoś kto z każdą złotówą liczyć się musi.....

 

 

A propos moich wyliczeń piecowych - zapraszam ciekawskich w rejony KOMINKÓW.

Tam ruszam (może już dziś) z praktycznym sprawdzianem , tego co tu (przypadkiem)

napisałem (# 483). Zakładam ok tygodnia rozważań teoretycznych i później

sprawdzian praktyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w koncu czym tanio i mądrze ogrzejemy swoje domy?

 

Ja stawiam na PC zrobionej "tymi ręcami" + rekuperator z GWC (tez własnej roboty) - łatwo nie będzie, mądrości z forum trzeba sporo łyknąć, żeby wyszło, a tanio będzie zwłaszcza przy PC w 2 taryfie ;-)

 

Zalecane na początek popracować z doświadczoną ekipą robiącą takie rzeczy coby baboli nie narobić u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na PC zrobionej "tymi ręcami" + rekuperator z GWC (tez własnej roboty) - łatwo nie będzie, mądrości z forum trzeba sporo łyknąć, żeby wyszło, a tanio będzie zwłaszcza przy PC w 2 taryfie ;-)

 

Zalecane na początek popracować z doświadczoną ekipą robiącą takie rzeczy coby baboli nie narobić u siebie.

 

Podąrzam tym samym tropem. PC "tymi ręcami" dla ludzi mających spoooro chęci , wolnego czasu i poleconego chłodnika do poskładania elementów w całość to najlepsze rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...