Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

Tomi78__

 

Założenia są dobre.

Ale nie porównuj kosztów inwestycyjnych pompy ciepła i kotła na pellet !!!

Dla mnie taki kocioł ( cena !!!) to droga inwestycja nawet jak tańszy od pompy.

Dobry jest na duże chałupy gdzie trzeba nieźle hajcować.

Wydasz sporo, jeśli się na to godzisz to ok.

Ale porównaj to do opcji z buforem i grzałkami w taniej taryfie.

Różnica w inwestycji może się okazać na tyle duża że będziesz ogrzewał prądem za tą samą kasę przez 20 lat :wink:

Moje rozwiązanie z buforem tez nie jest optymalne, ale wydałem na kocioł 1500 zł i mam w lekką zimę 2 dni ogrzewanie bezobsługowo.

Widziałem ceny kotłów na pellety ! Nie zachęcają!

Tak jak ich moce zupełnie niepasujące do domów energooszczędnych o powierzchni do 100 m2 !

 

Sa kotly o takiej mocy jaka potrzebuje tylko sa drogie, ale kombinuje sobie tansza alternatywe :)

 

A co do pradu to sie boje ze bada duze rachunki i tyle :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Będą EDIT niższe o 30 % względem gazu i prądu w taniej taryfie.

Na niższe rachunki nie licz, Ja się przeliczyłem :-?

 

Jak zrobisz według założeń to nie przekroczysz 5 tyś KWh rocznie !

A możesz zejść poniżej 4 tyś.

To są na prawdę koszty rzędu kilkuset zł rocznie ( różnica węgiel/prąd), a podwyżki dotyczą wszystkiego !

W Twoi przypadku buforek i grzałki + tani kociołek stałopalny !

Dobierz bufor tak abyś miał zapas na 2-4 doby !

I będzie "tanio" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej system wodny tylko kwestia jego zasilania jest nadal otwarta :-?

 

Najlepiej jest mieć wybór między przynajmniej dwoma źródłami energii !

Najlepiej zrobić to za "grosze" i uwolnić się od niepotrzebnego prucia i dużego remontu.

Stawiając bufor z wieloma króćcami i z grzałkami masz Full opcję na potem.

I to niedużym kosztem ,,,

 

Jak stwierdzisz że prąd jest bee to postawisz kocioł( jakikolwiek) ale nie musisz robić tego teraz.

Jedynym kosztem dodatkowym teraz jest tu komin z kanałem spalinowym i wentylacyjnym.

Reszta kiedyś, albo i wcale :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zwrócić uwagę na jeden motyw: podłogówka wodna

zrobiona samemu to śmieszny koszt zwłaszcza przy tak małej powierzchni, i wcale nie trzeba oszczędzać szczególnie na materiałach, tylko poszukać....

ja jestem na etapie że wyprowadziłem sobie rurki do kotłowni i teraz myślę, gazowy czy węglak/wszystkopalny+bufor czy jakiś z podajnikiem ekogroszek/pellety

opcji jak widać wtedy jest kilka

można w coś strzelić, za jakieś dziesiąt lat, lub jak się tendencja zmieni podmienić źródło grzania

Wcześniej napalałem sie na bufor ale czas i inwestycja jednak coś kosztuje, i później to palenie

gazowiec w moim przypadku będzie chyba najlepszy - gaz już mam a i ceny fajnych kondensatów nie są porażające

 

pomyśl nad taką opcją, zrobić wodne i do tego podłączysz większość, a i z późniejszym przełączeniem zero problemu

a podłogówka po całości daje komfort grzania niskotemperaturowego PC, kondensat bufor - wszyscy zadowoleni :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zwrócić uwagę na jeden motyw: podłogówka wodna

zrobiona samemu to śmieszny koszt zwłaszcza przy tak małej powierzchni, i wcale nie trzeba oszczędzać szczególnie na materiałach, tylko poszukać....

ja jestem na etapie że wyprowadziłem sobie rurki do kotłowni i teraz myślę, gazowy czy węglak/wszystkopalny+bufor czy jakiś z podajnikiem ekogroszek/pellety

opcji jak widać wtedy jest kilka

można w coś strzelić, za jakieś dziesiąt lat, lub jak się tendencja zmieni podmienić źródło grzania

Wcześniej napalałem sie na bufor ale czas i inwestycja jednak coś kosztuje, i później to palenie

gazowiec w moim przypadku będzie chyba najlepszy - gaz już mam a i ceny fajnych kondensatów nie są porażające

 

pomyśl nad taką opcją, zrobić wodne i do tego podłączysz większość, a i z późniejszym przełączeniem zero problemu

a podłogówka po całości daje komfort grzania niskotemperaturowego PC, kondensat bufor - wszyscy zadowoleni :)

pozdrawiam

 

Ale ja od poczatku mowie ze ide na uklad wodny, podlogowka plus kaloryfery na poddaszu, tylko zastanawiam sie co podpiac na poczatku ukladu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja to odzysk ciepła z wentylacji, najlepiej z mechanicznej.

Planujesz taką ?

odzysk ciepła to brzmi oszczędnie :)

Ale tak poważnie to czytam, ale chyba jestem za głupia na to. Zmolestuje męża żeby na forum poczytał o wentylacji i żeby pzrełożył mi to ta prostszy język.

Napisze prosto: boję się grzyba jak diabli bo walczę z nim w bloku. Mimo, ze po sprawdzeniu wentylacji podobno jest ok, to grzyb jest.Mieliśmy pecha kupić już mieszkanie z grzybkiem pod tapetą i teraz mamy problem z likwidacją.

 

Obawiam sie że bez wentylacji mechanicznej wilgotność w domu będzie za wysoka a wolałbym na tym mieć kontrolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agiszon

 

Wejście tutaj i poczytanie to niestety za mało, ale można zawsze poradzić się kogoś kto dużo już wie i potrafi przełożyć to na prosty język.

 

Zajrzyj do wątku o wentylacji i tam zapytaj, na pewno ktoś pomoże i oszczędzi dużo czasu.

Pomoże podjąć decyzję !

Na pewno daje oszczędności i jest nieodzownym elementem domu w standardzie energooszczędnym !

 

Zacznij od tego :wink:

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm

 

Rada ode mnie : wystarczy pierwsza strona x10 i reszty nie musisz czytać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem,ze idziesz w bardzo drogie kotły na pellet...

Po jakim czasie zwróci Ci się wydatek 12-15tys.zł na piec w porównaniu do gazu czy elektryki ? Jaki roczne zyski w ogrzewaniu pelletem ?300-500zł ?

Tak ogólnie to dla mnie idealny układ to podłogówka wodna+najtańsze źródło.

Jeśli rachunki będą za duże to nic nie stoi na przeszkodzie zamienić źródło po czasie "amortyzacji" i po krzyku :)

 

Sklaniam sie do takiego rozwiazania w ktorym zaloze bufor z grzalkami (jak radzi Piczman) i dodatkowo jakis kociol, moze pelet a moze zagazowujacy drewno, albo wszystkopalny. Zobacze jak wyjdzie na pradzie.

 

A gazu nie mam i bardzo nad tym ubolewam, bo bym zadnych peletowo weglowych dylematow nie mial...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując początkowe wypowiedzi, różne opcje i moją ignorancję w temacie warto jednak było drążyć i kombinować. Klaruje się powoli coś optymalnego (dla mnie).

1. Rekuperator (cena na początku ok. 10tys. teraz 2tys.

2. Rura w ziemi, czyli proste GWC

3. Podłogowe wodne, tu ceny zaczęły się od 7tys. ale jestem pewien, że znajdę tańsze opcje

4. Bufor z grzałką i opcją na inne ogrzewanie, a może i kolektory :lol: . Grzanie elektryczne na początku i w tym okresie mogę się zdecydować jaki kocioł wybrać, co mi będzie najbardziej odpowiadać. No i ze zrobieniem bufora trzeba będzie się do kogoś z forum pouśmiechać :) żeby mi go zrobił, bo mimo wszystko majster, który tego nie robił może coś sknocić, a ja jako laik nie będę wiedział co.

5. Kominek tylko do grzania nóżek :roll:

 

Sie człek rozwija

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując początkowe wypowiedzi, różne opcje i moją ignorancję w temacie warto jednak było drążyć i kombinować. Klaruje się powoli coś optymalnego (dla mnie).

1. Rekuperator (cena na początku ok. 10tys. teraz 2tys.

2. Rura w ziemi, czyli proste GWC

3. Podłogowe wodne, tu ceny zaczęły się od 7tys. ale jestem pewien, że znajdę tańsze opcje

4. Bufor z grzałką i opcją na inne ogrzewanie, a może i kolektory :lol: . Grzanie elektryczne na początku i w tym okresie mogę się zdecydować jaki kocioł wybrać, co mi będzie najbardziej odpowiadać. No i ze zrobieniem bufora trzeba będzie się do kogoś z forum pouśmiechać :) żeby mi go zrobił, bo mimo wszystko majster, który tego nie robił może coś sknocić, a ja jako laik nie będę wiedział co.

5. Kominek tylko do grzania nóżek :roll:

 

Sie człek rozwija

 

Bufor 1000L mozesz kupic bez wezownic na 2200zl a z wezownica dolna ok 3600zl, zasobnik osobny cwu ok 900zl,bufor z cwu przeplywowe z INOX i dolna wezownica 750L to ok 7000zl, sa jeszcze bufory kombinowane z wbudowanym zb cwu i dwoma wezownicami tylko nie wiem czy tam grzalki wejda cena od 5tys zl

gotowe zestawy podlogowki na 4 petle z rozdzielaczem pompa i by-passem wszystko zlozone i skrecone to koszt 2600zl,

grzalki 2kW do bufora 90-120zl/szt

Gotowa kotlownia od kostrzewy - sterowanie pogodowe, 2 obiegi grzewcze, cwu, automatyka, zawor trójdrozny z silownikiem to koszt ok 6200netto (ale mozna samemu to zalozyc a to kolejna oszczednosc)

Pod bufor mozna podlaczyc kociol wszystkopaly za jakies 2 tys zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to dla mnie idealny układ to podłogówka wodna+najtańsze źródło.

Też myślałem o buforze ale jeśli ma być tylko podłogówka bez grzejników to wydaje mi się,że bez bufora będzie ok.Trzeba jednak nagrzać te 1000l a tak to na bierząco 40.st.

 

Zacząłeś dobrze a skończyłeś bredzeniem.

Masz mylne wyobrażenie na tematy które opisujesz :-?

 

Pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to dla mnie idealny układ to podłogówka wodna+najtańsze źródło.

Też myślałem o buforze ale jeśli ma być tylko podłogówka bez grzejników to wydaje mi się,że bez bufora będzie ok.Trzeba jednak nagrzać te 1000l a tak to na bierząco 40.st.

 

Ciekawe jaki kociol (najtanszy) bez bufora bedzie pracowal sprawnie przy 40stC????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ze zrobieniem bufora trzeba będzie się do kogoś z forum pouśmiechać :) żeby mi go zrobił, bo mimo wszystko majster, który tego nie robił może coś sknocić, a ja jako laik nie będę wiedział co.

 

Ja byłem laikiem, wykonawca też :lol:

ALE OBAJ MYŚLĄCY !!!

 

Masz z 3 dni czasu ?

Poczytaj ze zrozumienie, zapisz co trzeba, zdecyduj się na jakąś opcje( jest kilka) i zrób ten bufor lub zleć komuś.

Zmieścisz się w 2 tyś podejrzewam.

Warto !

 

Tomi78__

 

A znajdź mi podłogówkę która będzie pracowała sprytnie z taką temperaturą :lol:

Najczęściej będzie 25-28 C !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...