Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cieknący zawór bezpieczeństwa przy CWU


Gooral

Recommended Posts

Jest sobie zbiornik CWU (140L Galmet) zasilany z kotła na ekogroszek. Gdy np. po prysznicu czujnik zamontowany przy płaszczu wykryje spadek temperatury ciepłej wody, sterownik pieca włącza pompę CWU. I po chwili z zaworu bezpieczeństwa zaczyna kapać woda.

 

Uszkodzony zawór bezpieczeństwa? (6 barów, ciśnienie w sieci ok. 3)

 

Próbowałem nie raz ciągnąć za dźwignię, by go otworzyć i przepłukać, ale bez większych zmian. Natomiast gdy z zaworu kapie, odkręcając kran z ciepłą wodą widać, że przez pierwsze 2-3 sekundy ciśnienie jest znacznie wyższe - ale tylko, gdy kapie.

 

Do zbiornika CWU podłączone jest (na oko prawidłowo) naczynie wzbiorcze przeponowe (Airfix P 8L, ciśnienie wstępne: 2,7 bara), które to, jak rozumiem, powinno przejmować wzrastające ciśnienie spowodowane rozszerzaniem się w wyniku temperatury. Naczynie posiada na górze zawór powietrzny (próbowałem zmierzyć ciśnienie manometrem samochodowym, ale nie udało się...)

 

Czy z tego wynika, że naczynie nie działa prawidłowo? Czy ciśnienie wstępne gazów powinno zostać w jakiś sposób dostosowane do instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie powinno być co najmniej 12 l.

 

Zakładając, że naczynie jest za małe i trzeba je wymienić na większe, muszę wybrać nowe miejsce dla niego, bo się nie zmieści w aktualne. Stąd pytanie: czy musi ono być umieszczone w jakiś konkretny sposób w stosunku do CWU? (wyżej/niżej?) Zapewne musi być umieszczone w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie posiada na górze zawór powietrzny (próbowałem zmierzyć ciśnienie manometrem samochodowym, ale nie udało się...)

Według mnie masz odpowiedź. Brak ciśnienia po stronie gazowej membrany - zbiornik wypełniony wodą. Zabawy z zaworkiem czasem doprowadzają do jego rozszczelnienia. Wcisnij go na krótko, jesli nie sycy to wykreć go i wymień. Następnie napompuj pompką z manometrem do nominalnego ciśnienia (i tu przydaje sie zawor odcinajacy) rozszczelniajac instalację przed zbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile jest co mierzyć. Zdarza się, że ze zbiornika ucieknie gaz, a wtedy w celu diagnostycznym można mierzyć na napełninym zbiorniku. Jeśli nie ma ciśnienia, to nie spadnie juz bardziej po opróżnieniu z wody. Przy nabijaniu do nominalnego cisnienia wskazane jest opróżnienie z wody. Mam nadzieję, że wyjasniliśmy sobie problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo jak grzała się woda to puszczał zawór bezpieczeństwa

pomyślałem popsuty i został wymieniony na nowy po kilku dniach nowy również zaczął puszczać chciałem reklamować ale dobrałem się do naczynka sprawdziłem kupiłem nowe i jest spokój .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zamiast w nowy zawór bezpieczeństwa zainwestowałem w manometr i okazało się, że zawór zaczyna popuszczać przy 5.9 bara, czyli w sumie spełnia swoje zadanie prawidłowo, natomiast szybki wzrost ciśnienia z 3 do 6 barów (nabiło by pewno więcej, gdyby nie zaczęło kapać) wskazywał na niesprawne naczynie wzbiorcze - zgodnie z sugestiami. Wystarczyło wtedy spuścić ok. 0.2 L by ciśnienie wróciło do normy.

 

Dobrałem się zatem do naczynia, okazało się, że zawór powietrza musiał być źle wkręcony - wykręciłem, wkręciłem, napompowałem, zamontowałem i teraz amplituda ciśnienia nie przekracza 0.5 bara, więc pełen sukces :) Dzięki wszystkim za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...