Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dylemat z podłączeniem grzejników


Recommended Posts

Witam.

Mam taki dylemat. Chciałem wykorzystać wolne pomieszczenie w domu lecz niezbędne jest podłączenie nowych grzejników. Ze względów na wyprowadzony pion oraz konstrukcję pomieszczenia zmuszony jestem zastosować nietypowe rozwiązanie. Otóż nie mogę wyprowadzić pionu ponad grzejnik i ułożyć spadki do obiegu grawitacyjnego.Chciałem się dowiedzieć co się stanie w przypadku podłączenia grzejników jak na rys1. Oba grzejniki są(będą) wyposażone w odpowietrzniki automatyczne. Układ otwarty.

 

Rys1.

http://img508.imageshack.us/img508/3838/90165151.jpg

 

Wiem że prawidłowo powinno to być wykonane jak na rys2, oczywiście ze spadkami i odpowietrznikiem na pionie.

 

Rys2.

http://img44.imageshack.us/img44/1663/45469063erf.jpg

 

Proszę o jakąś rzetelną radę bo jeśli nie zda to egzaminu to będę musiał trochę się pomęczyć i poprzerabiać tu i tam moją instalacje. Jednak chce uniknąć dodatkowych kosztów.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele takich podłączeń i w grawitacji i na pompach. Możesz mi wierzyć tylko na słowo bo do klientów nie pojadę aby zrobić zdjęcia. Jednak w moim przypadku to działa za twój nie dam głowy bo narysowałeś tylko grzejniki nie mówiąc nic o reszcie instalacji, a ludzie różne cuda potrafią wymyślić :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ewoo za odpowiedź. Jeśli chodzi o resztę mojej instalacji to na tym pionie piętro niżej są dwa grzejniki ze spadkami. Ostrzegali mnie różni ludzie żebym nie montował zbyt dużych grzejników w mój sposób bo te na dole mogą słabiej grzać. Na szczęście nowe grzejniki mają po 10 żeberek każdy (to chyba nie dużo). Zaryzykuje i zrobię to jak napisałem. O skutkach napisze jak skończę wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w pewnym sensie mają rację, bo ktoś wykonując (projektując) robił to w ten sposób aby wszystko działało ale być może nie przewidywał że w instalacji mogą nastąpić zmiany. Dlatego jest niebezpieczeństwo że przy grawitacji faktycznie dolne grzejniki mogą grzać gorzej ( głównie zależy to od średnic rurociągu). Jeśli jest to układ z pompą to po poprawnej regulacji instalacji nie będzie żadnych problemów oczywiście jeśli naczynie wzbiorcze będzie wyżej tych grzejników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Więc skończyłem te moje przeróbki. Musiałem niestety przerobić połączenie z rys 1 na takie jak na rys 2. Powód był taki, że nawet przy wyregulowanych grzejnikach i dobrze odpowietrzonych (automat i ręcznie) grzał tylko przód grzejnika (przy przyłączu). Koniec grzejnika był ciepły ale czuć było wyraźną różnicę temperatur. na szczęście przeróbki z AluPEX są proste i wygodne. Dzięki wszystkim za pomoc. W sumie temat chyba do zamknięcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...