Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysoki salon


farmi

Recommended Posts

Ja nie będe miec "katedralnego" sufitu, ale jestem świeżo po rozmowie zeznajomą która od ponad roku eksploatuje taki domek. Generalnie nie piała optymizmem. Mówiła o roznoszącym się hałasie, ale przede wszystkim o trudnościach z ogrzaniem. Po prostu takie pomieszcenie nagrzewa się dłużej i kosztowneij. Ona ponadto ma w dachu nad tym salonem okna dachowe i to z szybami samoczyszczocymi. Mówiła że te szyby to był najwięksyz bład. Bo i tka sa brudne a do mycia musi wzywac specjalną ekipe. Podobaja mi się takie otwarte salony i lubie w takich pomiezszceniach przebywać, ba nawet ostatnio bywam u ilku sób z takim eozwiązaniem bo to chyba ostatnio modne się zrobuło, ale u siebie bym tego nie robiłai nie robie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sufit "katedralny" :) (do dzisiaj mówiłam na niego kościelny) w salonie - razem z kuchnia otwartą na salon to 40 m2. Nie należę niestety do szczęśliwców posiadających podłogówkę, mam tradycyjne grzejniki (gaz płynny)+kominek.

Nad częścią salonu jest antresola, około 20m2,bez żadnego ogrzewania.

 

Efekty- całe ciepło z dołu idzie na antresolę, różnica temperatur sięga spokojnie 7-8 stopni....

 

Na dole siedzimy w kocach,a temperatura 19 stopni to naprawdę osiagnięcie i to przy napalonym kominku (ktoś wyżej był przerażony taką temperaturą:D ), oczywiście w największe mrozy tak jest, na codzień teraz chodzimy po prostu w grubych swetrach :D :D

 

na antresoli spokojnie można siedzieć w krótkim rekawie-dlatego mamy tam suszarnię, pranie schnie rewelacyjnie

 

Właśnie jestem na etapie szukania wykonawcy stropu drewnianego,dzięki ktoremu zatrzymam ciepło na dole i nie pójdę z torbami na ogrzewanie.

 

Mieszkamy już 3,6 roku w 'kościele", i mam naprawde dosyć. Gdybym budowała od zera, to raczej z tradycyjnym stropem.

 

Ale szczęśliwcy z podłogówką są zadowoleni, może warto ich posłuchać...

 

Obecnie (podłogówka) mam w salonie 27 stopni :) Obawiam się, że masz źle zrobioną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam sufit "katedralny" :) (do dzisiaj mówiłam na niego kościelny) w salonie - razem z kuchnia otwartą na salon to 40 m2. Nie należę niestety do szczęśliwców posiadających podłogówkę, mam tradycyjne grzejniki (gaz płynny)+kominek.

Nad częścią salonu jest antresola, około 20m2,bez żadnego ogrzewania.

 

Efekty- całe ciepło z dołu idzie na antresolę, różnica temperatur sięga spokojnie 7-8 stopni....

 

Na dole siedzimy w kocach,a temperatura 19 stopni to naprawdę osiagnięcie i to przy napalonym kominku (ktoś wyżej był przerażony taką temperaturą:D ), oczywiście w największe mrozy tak jest, na codzień teraz chodzimy po prostu w grubych swetrach :D :D

 

na antresoli spokojnie można siedzieć w krótkim rekawie-dlatego mamy tam suszarnię, pranie schnie rewelacyjnie

 

Właśnie jestem na etapie szukania wykonawcy stropu drewnianego,dzięki ktoremu zatrzymam ciepło na dole i nie pójdę z torbami na ogrzewanie.

 

Mieszkamy już 3,6 roku w 'kościele", i mam naprawde dosyć. Gdybym budowała od zera, to raczej z tradycyjnym stropem.

 

Ale szczęśliwcy z podłogówką są zadowoleni, może warto ich posłuchać...

 

Obecnie (podłogówka) mam w salonie 27 stopni :) Obawiam się, że masz źle zrobioną instalację.

 

Autor ma zwykle grzejniki. Tez mam watpliwosci czy takie ogrzewanie by sie sprawdzilo w 2-kondygnacyjnym salonie. Rozklad temp nie jest zbyt korzystny.

Ale nie spotkalem sie z opiniami o problemach z ogrzewaniem takich pomieszczen za pomoca podlogowki (dobrze wykonanej i wyregulowanej).

 

U mnie ogrzewanie jest rozwiazane akurat zupelnie inaczej - nie odczuwam dyskomfortu. Na antresoli jest nieco cieplej niz na parterze. Nieco. Nie susze tam prania :-)

 

Gdybym budowal kolejny dom kiedys, to na 100% bedzie tam miejsce na antresole... Tylko wieksza niz teraz :-)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe,że mam źle zrobioną instalację, lub raczej niewłaściwie dobrany rodzaj ogrzewania. Kupiłam już gotowy dom z taką instalacją i robienie podłogówki na ogrzewanie wodne wiąże się z taką rewolucją w salonie -prucie wylewki,podniesienie poziomu podłogi o 10 cm itp, co raczej nie wchodzi w grę, a elektryczne jest zbyt kosztowne w eksploatacji...

 

dlatego chyba taniej i sensowniej będzie zrobić strop drewniany nad salonem-rozpierducha mniejsza ciut...

 

chyba,żę o czymś nie wiem i jest inny sposób na zatrzymanie ciepła w salonie z sufitem "kościelnym", może ktoś coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój salon ma 70m2 , wysokość 4,5m , więźba widoczna , ogrzewanie podłogówka , jeszcze nie mieszkam ale ma być ciepło :D

 

http://img15.imageshack.us/img15/7733/zdjcie880.th.jpg

 

Więźbę lepiej niech ci policzy projektant . Jeśli chcesz mieć widoczne drewno to ocieplać musisz nakrokwiowo (zależy co zastosujesz płyty z piany pir/pur lub kształtki styropianowe) może wyjść dość drogo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wąśnie. Taki salon 70m kw i otwarty sufit z widoczną więźbą to fajna sprawa, ale... ocieplic tego równie skutecznie jak tradycyjna metoda (wełna) się chyba nie da, a nawet jak parametrami termicznymi zbliżymy się do tych tradycyjnych rozwiązań to przypuszczam, że koszt tego będzie nieporównywalny, a raczej kilkukrotny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja akurat dałem płyty pir/pur 12cm grubości (odpowiednik 20cm styro) , koszt 12000zł (100m2 dachu) :(

No włąsnie. Koszt nie mały, i to samego materiału czy z robotą, czy moze sam to robiłeś? Odpowiednik 20cm styro, domyślam sie, że o lambdzie 0,04 to ciągle ledwo co średnia izolacyjność, a skoro salon duży bo 70mkw to i duże koszty ogrzewania takiego pomieszczenia i szkoda go tracić przez dach.

A tak przy okazji, te płyty sie kłądzie na krokwie, i to się dopiero przykrywa dolią lub deskowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe,że mam źle zrobioną instalację, lub raczej niewłaściwie dobrany rodzaj ogrzewania. Kupiłam już gotowy dom z taką instalacją i robienie podłogówki na ogrzewanie wodne wiąże się z taką rewolucją w salonie -prucie wylewki,podniesienie poziomu podłogi o 10 cm itp, co raczej nie wchodzi w grę, a elektryczne jest zbyt kosztowne w eksploatacji...

 

dlatego chyba taniej i sensowniej będzie zrobić strop drewniany nad salonem-rozpierducha mniejsza ciut...

 

chyba,żę o czymś nie wiem i jest inny sposób na zatrzymanie ciepła w salonie z sufitem "kościelnym", może ktoś coś doradzi?

 

Niestety moje rozwiazanie (ogrzewanie nadmuchowe z cyrkulacja powietrza, ktora wprowadza cieple powietrze z powrotem od spodu) u Ciebie byloby klopotliwe. Kanaly maja duza srednice - wiec najlepiej je dawac w wylewce. Chyba ze bys pomyslala o jakiejs zabudowie estetycznej g-k. Ale to spore przedsiewziecie. Choc destrukcja na pewno mniejsza niz przy dorabianiu od zera podlogowki. Pytanie czy estetyka antresoli jest dla ciebie wazniejsza niz nakaldy finansowe na wymiane instalacji.

Choc i tak tymi 8st roznicy jestem zaskoczony...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, te płyty sie kłądzie na krokwie, i to się dopiero przykrywa dolią lub deskowaniem?

 

 

 

tak kładzie się na krokwie i przykręca poprzez łaty i kontrłaty do krokwi , folia jest nie potrzebna bo płyty mają specjalne pokrycie i zakładki od góry , teraz to bym się nie zdecydował na to (mądry polak po szkodzie) , dodatkowo między krokwiami muszę zrobić stelaż z g-k na wpuszczenie oświetlenia , szczelina która powstanie będzie docieplona ekofibrem , bardziej po to żeby wygłuszyć bo płyty są bardzo twarde i przenoszą trochę hałasu do środka . Po tym zabiegu U dachu powinno być około 0.16 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje rozwiazanie (ogrzewanie nadmuchowe z cyrkulacja powietrza, ktora wprowadza cieple powietrze z powrotem od spodu) u Ciebie byloby klopotliwe. Kanaly maja duza srednice - wiec najlepiej je dawac w wylewce. Chyba ze bys pomyslala o jakiejs zabudowie estetycznej g-k. Ale to spore przedsiewziecie. Choc destrukcja na pewno mniejsza niz przy dorabianiu od zera podlogowki. Pytanie czy estetyka antresoli jest dla ciebie wazniejsza niz nakaldy finansowe na wymiane instalacji.

Choc i tak tymi 8st roznicy jestem zaskoczony...

Pzdr

 

Qqlio,ale gdzie te kanały nadmuchowe i o co chodzi z zabudową estetyczną GK? bo nie nadążam :-?

Estetyka antresoli - hmm,na razie to nie ma estetyki,bo antresola nie jest wykończona,a z powodu dużych skosów i widocznych krokwi jest też mało użytkowa niestety i służy chwilowo za suszarnię i pole gonitwy dla 2-kotek :lol:

Nakłady finansowe na rózne wymiany różnych rzeczy ponoszę od 3,6 roku, od kiedy się wprowadziła, więc przywykłam :lol: :evil:

 

Jeśli rozwiązanie byłoby sensowne z ekonomicznego punktu widzenia i tańsze od podłogówki, to łaj not...

zależy,co się z tym wiąze,jaka rewolucja itp.

Napisz coś więcej, pliz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje rozwiazanie (ogrzewanie nadmuchowe z cyrkulacja powietrza, ktora wprowadza cieple powietrze z powrotem od spodu) u Ciebie byloby klopotliwe. Kanaly maja duza srednice - wiec najlepiej je dawac w wylewce. Chyba ze bys pomyslala o jakiejs zabudowie estetycznej g-k. Ale to spore przedsiewziecie. Choc destrukcja na pewno mniejsza niz przy dorabianiu od zera podlogowki. Pytanie czy estetyka antresoli jest dla ciebie wazniejsza niz nakaldy finansowe na wymiane instalacji.

Choc i tak tymi 8st roznicy jestem zaskoczony...

Pzdr

 

Qqlio,ale gdzie te kanały nadmuchowe i o co chodzi z zabudową estetyczną GK? bo nie nadążam :-?

Estetyka antresoli - hmm,na razie to nie ma estetyki,bo antresola nie jest wykończona,a z powodu dużych skosów i widocznych krokwi jest też mało użytkowa niestety i służy chwilowo za suszarnię i pole gonitwy dla 2-kotek :lol:

Nakłady finansowe na rózne wymiany różnych rzeczy ponoszę od 3,6 roku, od kiedy się wprowadziła, więc przywykłam :lol: :evil:

 

Jeśli rozwiązanie byłoby sensowne z ekonomicznego punktu widzenia i tańsze od podłogówki, to łaj not...

zależy,co się z tym wiąze,jaka rewolucja itp.

Napisz coś więcej, pliz.

Ja po prostu przedstawiam sposob ogrzewania alternatywny do podlogowki (podlogowka wymagalaby zrywania podlog i kucia wszystkich wylewek, wiec zakladam, ze odpada).

Mozesz poczytac o ogrzewaniu nadmuchowym - bylo kilka watkow. Ja zaswiadczam osobiscie, ze to dziala tez przy 2 kondygnacjach.

Tlumacze w skrocie: od pieca nadmuchowego ida kanaly w wylewce na parterze, przez ktore wtlaczane jest podgrzane powietrze kratkami w podlodze. Na poddaszu te kratki sa w suficie bo kanaly na poddasze prowadzone sa na stryszku. Przekroj kanalow jest spory - srednica pow. 30 cm (zalezy od kubatur itd) dlatego najlepiej taki system robic na etapie budowy domu.

Jesli dom juz istnieje to trzeba by bylo kanaly zabudowywac jakos, robiac np poleczke przy podlodze albo nawis przy suficie - sporo pracy.

Generalnie w przypadku przeszklen takie kratki nadmuchowe dzialaj troche jak grzejniki kanalowe.

Tutaj widac po bokach okna kratki w podlodze

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0210/suc530811cdd.jpg

 

 

Cyrkulacja powietrza gwarantuje, ze cieple powietrze ktore laduje wyzej jest wprowadzane do kanalow zwrotnych, idzie z powrotem do pieca i wtlaczane jest dolem.

Tu na zdjeciu widac na gorze kominka kratke powrotna, ktora jest wciagane powietrze

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0210/suc53092fa86.jpg

 

Tak jak mowie - byloby to raczej mniej inwazyjne niz robienie podlogowki, ale juz nie schowasz na tym etapie ladnie kanalow w wylewce (bez kucia). Wiec to raczej Ty sobie musisz odpowiedziec na pytanie czy komfortowa antresola jest warta sporych przerobek w domu.

 

I dalej mi sie wierzyc nie chce w te 8st roznicy :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon blisko 40m2. Sufit katedralny - ok 6m.

Wybieraliśmy projekty tylko pod kątem takiego salonu.

Wiedzieliśmy, że tylko podłogówka dostarczy odpowiedniego ciepła.

Rury co 10 cm.

Dobrze, że była taka ostra zima, bo przetestowaliśmy system ogrzewania.

Przy kubaturze ok 800m2 w najzimniejsze miesiące rachunki ok. 700-800 pln.

Pierwszy sezon, brak podbitki, parapetów zew.

Bez kominka.

Było i jest ok. Ciepło, w miarę podobne temp w salonie i antresoli.

Aha, ważne: ŚCIANA 1 W ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam przy takich wysokich salonach tylko podłogowe ogrzewanie daje wystarczający komfort -------- przetestowane na wielu domach

miałem przypadek niedawno salonu 8m ,jedna sciana cała w szybie od podłogi po sufit -działa tam ogrzewanie podłogowe zageszczone 10cm bez zadnego grzejnika kanałowego i wszystko ok nawet przy mrozach -20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QQlio, dzieki wielkie za instrukcję i zdjęcia. Pomysł ciekawy, natomiast strop drewniany mimo wszystko chyba bardziej się przyda, no i mniejszy disaster w domu. Próbuje teraz przekonać malża do tego ogrzewania nadmuchowego,ale on uparty i na strop się juz psychicznie nastawil- faktem jest,że to nam metraż powiększy,a to się przyda zawsze.

 

Co do temperatury - różnica naprawdę,ale to naprawdę jest tak duża.Zaczyna się już w połowie drogi na antresolę, jakies 1,5 m nad ziemią-odczuwalnie cieplej. Im wyżej tym cieplej, antresola jest na wysokości 2,8 m.

 

Na dole po prostu jest zimno,być może hochsztapler, który robił wylewki (1-y właściciel) dal za mało ocieplenia itp. 19 stopni to naprawdę przy rozhajcowanym kominku sukces.

 

Natomiast nad pokojami jest strop ocieplony,drewniany (robiony przez przedstawiciela Mitka w 2008r, pow. 32m2), a mimo to w pokojach jest zimniej niż w salonie :o :(

jeden pokój jest od pólnocy, drugi od wschodu i w tym jest ciut lepiej, ale ten północny to naprawdę lodówka - standardowa temperatura w nim to 17 stopni. w porównaniu z pokojami w salonie jest upał :D

 

Mamy piec na gaz płynny,regulator temperatury itp, dom jest ocieplony 10 cm styro (o 10 za mało,ale to nie ja ocieplałam), niepodpiwniczony, dom ma 4-5 lat, z czego ja mieszkam 3,6.

Dlaczego jest zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QQlio, dzieki wielkie za instrukcję i zdjęcia. Pomysł ciekawy, natomiast strop drewniany mimo wszystko chyba bardziej się przyda, no i mniejszy disaster w domu. Próbuje teraz przekonać malża do tego ogrzewania nadmuchowego,ale on uparty i na strop się juz psychicznie nastawil- faktem jest,że to nam metraż powiększy,a to się przyda zawsze.

 

Co do temperatury - różnica naprawdę,ale to naprawdę jest tak duża.Zaczyna się już w połowie drogi na antresolę, jakies 1,5 m nad ziemią-odczuwalnie cieplej. Im wyżej tym cieplej, antresola jest na wysokości 2,8 m.

 

Na dole po prostu jest zimno,być może hochsztapler, który robił wylewki (1-y właściciel) dal za mało ocieplenia itp. 19 stopni to naprawdę przy rozhajcowanym kominku sukces.

 

Natomiast nad pokojami jest strop ocieplony,drewniany (robiony przez przedstawiciela Mitka w 2008r, pow. 32m2), a mimo to w pokojach jest zimniej niż w salonie :o :(

jeden pokój jest od pólnocy, drugi od wschodu i w tym jest ciut lepiej, ale ten północny to naprawdę lodówka - standardowa temperatura w nim to 17 stopni. w porównaniu z pokojami w salonie jest upał :D

 

Mamy piec na gaz płynny,regulator temperatury itp, dom jest ocieplony 10 cm styro (o 10 za mało,ale to nie ja ocieplałam), niepodpiwniczony, dom ma 4-5 lat, z czego ja mieszkam 3,6.

Dlaczego jest zimno?

 

Z tego co piszesz to problemem u Ciebie nie jest wysoki salon i antresola, tylko zle zaprojektowana lub wykonana instalacja grzewcza.

Polecam zrobienie jakiegos "audytu", ktory prawde powie.

 

U mnie 2kond. salon jest od pn-zach, rowniez z duzymi przeszkleniami od polnocy (tak - wbrew "sztuce", ale caly dzien mam nienahalne rozproszone swiatlo) i zero problemow z ogrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam przy takich wysokich salonach tylko podłogowe ogrzewanie daje wystarczający komfort -------- przetestowane na wielu domach

miałem przypadek niedawno salonu 8m ,jedna sciana cała w szybie od podłogi po sufit -działa tam ogrzewanie podłogowe zageszczone 10cm bez zadnego grzejnika kanałowego i wszystko ok nawet przy mrozach -20

 

Tak jak juz pisalem - nie tylko ogrzewanie podlogowe daje komfort w takich pomieszczeniach.

Wiec pewnie moj dom nie byl czescia tych szeroko zakrojonych testow :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...