Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

[Recenzja] PT55 i współpraca z De Dietrich MCR 24 II


CitroCerber

Recommended Posts

Tytułem wstępu: Kocioł De Dietrich MCR 24 jest kotłem potrafiącym współpracować z dowolnym termostatem, chromotermostatem lub innym urządzeniem kontrolującym, które posiada interfejs Open Therm. Zaletą takiego rozwiązania jest uniezależnienie klienta od sposobu sterowania (kocioł potrafi również współpracować ze zwykłym termostatem posiadającym styki bezprądowe) i znacznie szerszy wybór urządzeń. Przewagą OpenTherm nad zwykłym termostatem jest możliwość regulacji modulacji płomienia kotła, co oczywiście wpływa na zużycie gazu.

 

Będąc posiadaczem w/w kotła szukałem chronotermostatu, którego cena nie będzie powalająca ;) i wśród różnych urządzeń jak n.p. "firmowa" Celcia, Honeywell, Danfoss z serii ORT czy Siemens natrafiłem na chronotermostat mało znanej u nas (a szkoda) firmy Elektrobock z Czech.

 

Producent zapewnia, że PT55 był testowany z kotłami Thermona, Dakon, Baxi, Giacomini i Ferroli - De Dietrich nie znalazł się na liście (do tej pory ;) ) więc stałem się niejako królikiem doświadczalnym. :)

 

Połączenie chronotermostatu z kotłem wykonywane jest za pomocą dwużyłowego przewodu o maksymalnej długości 50m. Zasilanie z kotła poprzez linie sterujące - PT55 nie wymaga zatem żadnych zasilaczy czy baterii.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

PT55 nie posiada żadnego wymyślnego kształtu - standardowy prostopadłościan. Część przycisków, których funkcje nie są używane codziennie ukryto pod klapką.

 

http://farm5.static.flickr.com/4043/4355822242_318ee74424_o.jpg

 

Urządzenie wygląda zgrabnie - całość efektu psuje jedynie fakt, że obudowa jest współdzielona między kilka urządzeń - efektem tego jest miejsce na baterie widoczne pod klapką:

 

http://farm5.static.flickr.com/4019/4355073835_82d9cf023c.jpg

 

nie jest to jakimś defektem, ale według mnie przydałaby się tam po prostu zaślepka ;) Co ciekawe: chronotermostat właściwie mógłby być krótszy właśnie o ten fragment - w tym miejscu w obudowie nie ma żadnej płytki, która by w tym przeszkadzała ;)

 

Domyślnie na wyświetlaczu PT55 pokazuje aktualną godzinę, dzień tygodnia i temperaturę pomieszczenia w którym został zamontowany (lub innego po dołączeniu dodatkowego czujnika):

 

http://farm5.static.flickr.com/4040/4355818528_01800292e9.jpg

 

Tryby pracy:

 

Automatyczny - mamy wtedy do dyspozycji dziewięć programów tygodniowych CO z sześcioma programowalnymi okresami grzania na każdy dzień (w tym siedem programów wstępnie ustawionych przez producenta) - możliwość ustawiania interwałów w odstępach co 10 minut

 

oraz

 

trzy programy dla CWU z trzema programowalnymi odcinkami czasowymi na każdy dzień tygodnia - możliwość ustawiania interwałów w odstępach co godzinę.

 

Dostępne temperatury: +2 do +39 stopni dla CO (temperatura czynnika grzewczego regulowana w zakresie +5 do +80) oraz +30 do +65 dla CWU

 

 

Ręczny - mamy do dyspozycji dwa "programy" (POM1 i POM2) , które możemy wybierać podobnie jak 1 z 9 w trybie automatycznym

 

oraz

 

możliwość ustawienia temperatury CWU (TUM) w zakresie +30 do +65 lub 0 stopni.

 

http://farm5.static.flickr.com/4072/4355818554_0386b44216_m.jpg

 

http://farm3.static.flickr.com/2704/4355818578_b985a2c5fe_m.jpg

 

Dodatkowo mamy tryb letni - jego włączenie powoduje dezaktywację programów dla CO, oraz tryb "Urlop/wakacje" umożliwiający nam ustawienie stałej temperatury na czas nieobecności (po ustawionym czasie PT55 wraca do wcześniej ustawionego trybu auto lub ręcznego)

 

 

PT55 oferuje nam kilka trybów regulacji temperatury:

 

- regulacja według krzywych grzania (w tym przypadku do kotła musi być podłączony czujnik temperatury zewnętrznej) - do wyboru mamy jedną z 60 krzywych:

 

http://farm5.static.flickr.com/4054/4355879116_5f0a9fc0c3_m.jpg

 

- regulacja PI z wykorzystaniem czujnika wewnętrznego z możliwością ustawienia parametrów interwału:

 

http://farm5.static.flickr.com/4007/4355885008_e49e718126_m.jpg

 

Dodatkowo mamy możliwość automatycznej korekty krzywych grzania - jeśli ustawiona krzywa grzania spowoduje nagrzanie pomieszczenia do temperatury wyższej niż ustawiona w chronotermostacie (lub niedogrzanie), to urządzenie automatycznie dokona korekty i przesunie krzywą w górę lub w dół:

 

http://farm3.static.flickr.com/2751/4355885040_012c8d8b07.jpg

 

Inną ciekawą opcją jest możliwość wcześniejszego automatycznego załączenia kotła - z instrukcji: "[...]Ta funkcja pozwoli mieć ustawioną temperaturę w ustawionym czasie. Nie ma konieczności przyjmowania wyprzedzeń we włączeniu kotła gdyż przez dwie doby termostat porównuje spadki temperatury w pomieszczeniu a po tym czasie sam przyjmuje wyprzedzenia we włączaniu kotła aby osiągnąć zadaną temperaturę w ustawionym czasie. Odbywa się to automatycznie. Maksymalny czas wyprzedzenia to dwie godziny.[...]"

 

Oczywiście oprócz sterowania kotłem PT55 oferuje jeszcze nam informacje dotyczące m.in. ilości przepracowanych godzin kotła (niestety nie dowiemy się z jaką mocą pracował - tylko prosty licznik jak długo kocioł pracował + możliwość jego skasowania), temperatury zewnętrznej (oczywiście jeśli mamy podłączony do kotła odpowiedni czujnik):

 

http://farm3.static.flickr.com/2757/4355818564_20faa0be54_m.jpg

 

oraz informacje o temperaturze wody w obiegu (Zasilanie: żądana, aktualna) oraz modulacji płomienia (w %):

 

http://farm5.static.flickr.com/4067/4355073815_1fbcd25ff3_m.jpg

 

Temperatura powrotu:

http://farm5.static.flickr.com/4004/4355818600_48260553a1_m.jpg

 

 

Chronotermostat ma możliwość podpięcia dodatkowego czujnika, który może być wykorzystany na dwa sposoby:

 

- do monitorowania temperatury pomieszczenia, jeśli PT55 znajduje się w innym pomieszczeniu niż to, w którym chcemy regulować temperaturę,

 

lub

 

- do monitorowania temperatury podłogi - w tym przypadku przekroczenie ustawionego progu zadziałania spowoduje wyłączenie kotła nawet jeśli ustawiona temperatura w pomieszczeniu nie została osiągnięta.

 

 

Co w zestawie:

* PT 55 (dwuczęściowa obudowa - "plecki" przykręcane do ściany i chronotermostat)

* instrukcja obsługi

 

Chronotermostat pracuje już ponad dwa miesiące - nie zauważyłem żadnych problemów z wyjątkiem jednego drobnego - w trybie Auto zdarza się, że kocioł nie przestawia się z trybu CWU na tryb CO - mimo, że ustawiona temperatura zasobnika została osiągnięta a temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej ustawionej - ale możliwe, że jest to "przypadłość" kotła a nie termostatu.

 

Podsumowując - za rozsądną cenę (około 250zł w momencie pisania tego posta) otrzymujemy sprzęt, który oferuje większość (w niektórych przypadkach wszystkie) funkcji, które zazwyczaj znajdziemy w droższych termostatach.

 

 

Plusy:

+ 9 programów CO daje nam olbrzymią swobodę regulacji - dodatkowo dwa pierwsze programy mogą być automatycznie przełączane (tydzień parzysty/nieparzysty)

+ Funkcja wcześniejszego załączenia kotła pozwoli uzyskać żądaną temperaturę "na czas" bez samodzielnego ustawiania wyprzedzenia

+ Czytelny wyświetlacz

+ Łatwość instalacji i programowania (o ile ma się odpowiednią instrukcję - patrz poniżej) ;)

+ Cena

 

Minusy:

- Instrukcja w języku polskim dołączona do zestawu jest niestety zdezaktualizowana - niektórzy mogą mieć problem z ustawieniem niektórych opcji lub podłączeniem i konfiguracją dodatkowego czujnika

- Przejście z trybu wyświetlania informacji z powrotem do ekranu standardowego wymaga otwarcia klapki i wciśnięcia przycisku "test"

- W przypadku wyłączenia prądu zegar cofa się o około 30minut (nie dzieje się tak w przypadku wypięcia linii sterującej) - jest informacja w instrukcji o konieczności ustawienia zegara w przypadku braku prądu

- Wnęka na baterie (kwestia estetyki) ;)

 

 

 

PS. Producent oferuje również model BPT55 z dodatkowym sterowaniem bezprzewodowym:

 

http://farm5.static.flickr.com/4048/4355925468_2202392c5c.jpg

 

oraz PT55X - umożliwiający sterowanie za pomocą telefonu komórkowego (moduł komunikacji musimy niestety dokupić)

 

[16.02 - Aktualizacja]

 

 

Właśnie otrzymałem od dystrybutora nową wersję instrukcji, która opisuje poprawnie wszystkie opcje ;)

 

[19. 02 - Aktualizacja]

 

Dystrybutor:

Elektrobok PL

Ul.Bielowicza 46

32-040 Świątniki Górne

tel./fax: 012 2704139

e-mail:[email protected]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

również przymierzam się do zakupu termostatu owej firmy (bardziej myślę o systemie PocketHome) lecz martwi mnie problem z przełączaniem się z CWU na CO.

Chronotermostat pracuje już ponad dwa miesiące - nie zauważyłem żadnych problemów z wyjątkiem jednego drobnego - w trybie Auto zdarza się, że kocioł nie przestawia się z trybu CWU na tryb CO - mimo, że ustawiona temperatura zasobnika została osiągnięta a temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej ustawionej - ale możliwe, że jest to "przypadłość" kotła a nie termostatu.

 

Co w takim wypadku musisz zrobić ręcznie przełączyć czy jakieś większe komplikacje?

Czy po podłączeniu wspomnianego termostatu trzeba coś ustawiać w menu kotła czy wystarczy ustawienie temperatury wewnętrznej (na termostacie)?

Lepiej sprawdzają się krzywe czy czujnik wewnętrzny?

 

Myślałeś o zakupie systemu PocketHome?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim wypadku musisz zrobić ręcznie przełączyć czy jakieś większe komplikacje?

 

mam dodatkowy zegar sterujący podpięty bezpośrednio w piecu, który pilnuje, żeby nie było przełączania w tryb CWU w innych godzinach niż ja chcę (ustawione na zegarze sterującym). Oprócz mnie znalazł się drugi użytkownik MCR'a z podobnym problemem więc to raczej nie wina chronotermostatu :)

 

Czy po podłączeniu wspomnianego termostatu trzeba coś ustawiać w menu kotła czy wystarczy ustawienie temperatury wewnętrznej (na termostacie)?

 

Nic nie trzeba - zaleta OpenTherm - chronotermostat staje się urządzeniem nadrzędnym.

 

Lepiej sprawdzają się krzywe czy czujnik wewnętrzny?

 

Ja używam na razie czujnika wewnętrznego - żeby testować krzywe to trzeba mieć trochę czasu ;)

 

Myślałeś o zakupie systemu PocketHome?

 

Nie myślałem, bo nie obsługuje OpenTherm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

CitroCerber Witam ponownie,

Zakupiłem opisywany przez Ciebie sterownik a dziś go podłączyłem i ustawiłem. Jednak nie jestem przekonany o prawidłowych nastawach wszelkich parametrów.

Dodatkowo po zakończeniu konfiguracji na sterowniku było nastawione 16st, w pomieszczeniu było koło 15 a piec sie nie włączył. Później włączył się na parę minut i znowu wyłączył. Temperatura spadła do 14.8 i piec znowu się właczył na 3 minuty. Później pojechałem do pracy więc nie wiem co było dalej. Jutro jadę zbadać sprawę ale w razie czego to i tak nie mam pomysłu na zmiany (słuszne zmiany).

Mam parę pytań będę wdzięczny za pomoc:

 

1.Teoretycznie po podpięciu sterownika to on powinien być nadrzędnym urządzeniem sterującym. Czy w tym momencie ustawienia, na piecu, poszczególnych parametrów ma jakiekolwiek znaczenie?

 

2. Proszę podaj mi swoje ustawienia na piecu.

 

3. Jakie masz ustawienia, na sterowniku, minimalnej i maksymalnej temperatury w obiegu grzewczym?

 

4. Co jeszcze warto ustawić (poprawić)?

 

Dodam tylko, że nie mam czujnika temperatury zewnętrznej, brak podłogówki.

 

Dzięki za pomoc.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Teoretycznie po podpięciu sterownika to on powinien być nadrzędnym urządzeniem sterującym. Czy w tym momencie ustawienia, na piecu, poszczególnych parametrów ma jakiekolwiek znaczenie?

 

Na pewno ma znaczenie ustawiona temperatura przewyższenia przy grzaniu CWU (P31), co do pozostałych parametrów to nie jest już takie istotne.

 

2. Proszę podaj mi swoje ustawienia na piecu.

 

P1 = 45

P2 = 65

P24 = 4 (kocioł steruje dodatkową pompą obiegową)

P25 = 0 (sterownik pełni tą funkcję poprzez odpowiednio ustawiony program - 65 stopni w niedzielę, 40 stopni w pozostałe dni tygodnia)

P31 = 5

 

3. Jakie masz ustawienia, na sterowniku, minimalnej i maksymalnej temperatury w obiegu grzewczym?

 

minimalna 35, maksymalna 48 - z tym, że ja mam tylko i wyłącznie podłogówkę ;)

 

4. Co jeszcze warto ustawić (poprawić)?

 

FCE 3 na "1" - wcześniejsze załączanie kotła

 

Dzięki za pomoc.

 

Proszę bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Uff,

2 dni ustawień PT55 i chyba wychodzę na prostą :)

Nowa wersja firmware 10.11 (jest dodatek uzupełniający do instrukcji :)

"zmiany są reakcją na sugestie instalatorów w celu poprawy funkcji termostatu PT55(X)."

 

Poprawione zostało przejście z trybu wyświetlania informacji, po ok. 30 sekundach wraca z powrotem do ekranu standardowego

W programowaniu stałych FCE pojawiła się nowa funkcja nr 9 (ustawienie jak szybko ma nastąpić dogrzanie budynku)

W Funkcji nr 7 - Stałe budynku mamy do wyboru dodatkowo parametr nr 3 (oznaczający b.dobrą izolację budynku)

Poza tym kosmetyczne zmiany opisowe programów automatycznych.

 

"Walczę" teraz z krzywymi i ich korekcją Auto.

Ogólnie, za taką cenę sterownik bardzo funkcjonalny, radzi sobie dobrze z moim MCR II MI.

Edytowane przez TomekPBB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff,

Nowa wersja firmware 10.11 (jest dodatek uzupełniający do instrukcji :)

"zmiany są reakcją na sugestie instalatorów w celu poprawy funkcji termostatu PT55(X)."

 

No to miło, że słuchają "głosu ludu" :)

 

Ogólnie, za taką cenę sterownik bardzo funkcjonalny, radzi sobie dobrze z moim MCR II MI.

 

Absolutnie się z tym zgadzam ;)

Edytowane przez CitroCerber
-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Witam

interesujące rozwiązanie

co jest dodatkowo potrzebne do sterowania mieszaczem podłogówki ?

 

Inny sterownik/chronotermostat :) PT55 nie ma możliwości sterowania czymkolwiek dodatkowym. Napisz dokładnie co chciałbyś osiągnąć przez takie sterowanie ;)

 

gdzieś jest dostępna instrukcja obsługi ?

 

Dostępna na stronie producenta: [LINK]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCR 24 będzie sterowany przez PT 59;

układ CO = podłogówka + grzejniki; dlatego potrzebuję jeszcze sterować mieszaczem w obiegu podłogówki i obiegiem bezpośrednim na grzejniki, do tego więc potrzebny będzie drugi sterownik. Znalazłem co prawda taki, który by mi obsłużył wszystko, ale nie ma OpenTherm, a fabryczne/dedykowane sterowanie Dietricha kosztuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCR 24 będzie sterowany przez PT 59;

układ CO = podłogówka + grzejniki; dlatego potrzebuję jeszcze sterować mieszaczem w obiegu podłogówki i obiegiem bezpośrednim na grzejniki, do tego więc potrzebny będzie drugi sterownik.

 

Niekoniecznie - zawsze można użyć TZM'a :)

 

Znalazłem co prawda taki, który by mi obsłużył wszystko, ale nie ma OpenTherm, a fabryczne/dedykowane sterowanie Dietricha kosztuje...

 

No niestety jest to jedno z niewielu dostępnych rozwiązań. Jest jeszcze firmy TEM (VS 5500) ale to jest ten sam sterownik (i cena pewnie zbliżona) :)

 

http://www.tem.ch/Bilder/Service_Dokumente/TEM_Heating_Controller_2009.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...