Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzwanie powietrzne


Gość

Recommended Posts

wykonuje u siebie ogrzewanie gazowe nadmuchowe i jestem w temacie i jeżeli jest nadmuch to ruch powietrza poprzez kratki w drzwiach w budynku jest równomierny i wszędzie uzyskujemy równą temp. odnośnie hałasu pice są teraz tak wytłumione że to nie jest słyszalne odnośnie kanałów i brudu amerykanie od 30 lat używają tego typu i nie narzekają aha znam u siebie 4 osoby z tym typem i bardzo chwalą .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamy, mamy pełną informację w temacie tych fundametów i ogrzewania, ale pytanie kto zagwarantuje, że na bagnistych terenach Warszawy i okolic taki fundament się sprawdzi?

Argumenty firmy wykonujące w tej technologii fundamenty i domy nie przekonały mnie. Poszła bym dalej, zrodziły wątpliwości, których nie rozwiano.

Ponieważ buduję dom z częściowo użytkowym poddaszem, zaproponowano mi zainstalowanie drugi rodzaj ogrzewania na górze.

Dom 120 m2 i dwa rodzaje ogrzewania! Chyba drugą działkę bym musiała kupić, wybudować drugi dom i umieścić w nim wszystkie tekotły grzewcze do 2 systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Anonimowy, co tu nie gra?

 

A. zuzycie gazu przez piec nadmuchowy: ~1 m3/h

B. sezon grzewczy: 210 dni x 24 h = 5040 h

C. cena gazu (propan): 0,9 zł/ 1 litr = 900 zł/m3

 

Koszt ogrzewania: A * B * C = 4.536.000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kurzem i bakteriami to jest właśnie problem, który zaczyna się po kilku latach użytkowania. Aby tego uniknąć trzeba by montować system szczelnych filtrów, które trzeba wymieniać itp. Natomiast o ile się orientuję nie wymyślono jeszcze skutecznego patentu na czyszczenie systemu rur rozprowadzających powietrze po domu, tak więc "im dalej w las" tym z tym gorzej. Dodatkowo ponieważ nadmuchujemy ciepłe powietrze, w domu który już normalnie wysechł (czyli po kilku latach użytkowania) powietrze zaczyna być bardziej suche niż normalnie. Wynik - u osób wrażliwych potrafią pękać np. wysuszone śluzówki w nosie.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2002-05-09 14:10 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie właśnie wyleczylo z tego pomysłu. Bo rozpatrując jego instalacje u siebie kazdy bierze pod uwage przede wszystkim ekonomie, a taka "drobnostka" jak kwestia jego oddzialywania na zdrowie jest pomijana. Tylko jak Ci Amerykanie i Skandynawowie z tym zyja, skoro to u nich tak popularny system???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża część Amerykanów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich cierpienia są tym spowodowane. Mają nianie (to one właśnie codziennie wymiatają kurz spod otworów nawiewnych), lekarzy (którzy leczą dzieci) a o tym co do nich nie należy nie myślą. Do wszystkiego przecież mają specjalistów. :wink:

O Skandynawach się nie wypowiadam bo nie mam pojęcia jak sobie radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiazalem o tym temacie w innej odpowiedzi o pompie ciepla .Wlasnie to jest ten problem z tym kuzem poniewaz w domach W usa jak i moim jest Carpet prawie wszedzie cos w rodzaju naszej wykladziny podlogowej w yobrazacie sobie mieszkac w takim domu po kilkau latach .Bakteria na bakteri ale oczywiscie sa srodki zapobiegawcze sa firmy kture czyszcza kanaly wlotowe i wylotowe Bylo tam gdzies pytanie dlaczego wiec stosowane jest te ogrzewanie poniewaz ta sama dmuchawa podaje zimne powietrze w lecie tymi samymi kanalami .Czyli mamy jeden duzy piec na gaz ziemny gaz sie spala a dmuchawa podaje cieple powietrze kanalami .A latem kompresor umieszczony na zewnatrz budynku podaje zimne powietrze do tego samego pieca i ta sama dmuchawa rozprowadza zimne powietrze.Przewaznie kazdy dom ma to ja mieszkam w New Jersey latem jest jak w dzungli. Straszna wilgotnosc przy tem. 30stopni wilgotnosc powietrza osiaga czasami 80% . To tylko siedziec mozna w pomieszczeniach klimatyzowanych . PO drugie szybki koszt montazu takich n.p kanalow >nie wiem czy wiecie ale domy prawie wszystkie sa drewniane to latwo jest umiescic kanaly powietrzne w scianie. Powod trzeci to tani gaz ziemny i cena pieca okolo od 2500- do 5000$Jakie sa sciany na zewnatrz saiding plastik przewaznie potem folia papierowa potem deska moze 5cm. potem wata szklana ok 15 cm. i potem sciana gipsowa to juz wszystko .Czyli widzicie jaka lichota. Ja to sie smieje ze to sa domeczki z zapalek. Calkiem inna technologia aby szybciej i taniej .Takie domy jak my budujemy to , moga sobie pozwolic ludzie naprawde bogaci n.p cegla lub kamien Poniewaz statystyczny amerykanin nie mieszka w jednym domu wiecej niz 10 lat.Sprzedaja i ida na wieksze domy. tak to sie kreci.Jak wiecej pytan to odpowiem. Acha zastanawialem sie czy w moim domu w kraju nie bylo by dobrze zrobic takiego ogrzewanie I wybilem sobie z glowy KOszt pieca okolo 4000tys dol. ale to nic Jak rozprowadzic cieplo?Oczywisci kanalami! A le gdzie dac te kanaly do sciany nie ma mozliwasci chuba ze bedziesz wszystko kuc wiec pozostaje te kanaly dac n a zewnatrz a to juz szpeci wyglad w pokojach > oczywiscie mozna zakamlufowac te nieszczesne kanaly ale to sa dodatkowe koszty i to nie male . Acha piec musi stac w piwnicy bo chalas .I tak raz cieplo raz zimno nie ma stalej temperatury nie jest to duza roznica ale jest odczowalna. Jak cos jest niezrozumiale odpowiem Pozdrawiam Ryszard.........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już sama nie wiem co o tym myśleć. Ja decyduję się na takie ogrzewanie między innymi dlatego, że mniej się kurzy - sama widziałam. Do tego powietrze nie jest takie suche jak przy kaloryferach co mnie strasznie męczy zimą (i dodatkowo można podłaczyć nawilżacz). Poza tym planujemy również podłaczyć do tego kominek więc jak już robić instalację to raz i oszczędzimy na oleju bo bo napaleniu w kominku piec "siądzie". Powietrze do pieca będzie przechodziło przez czerpnię znajdującą się pod podłogą w garażu więc latem będzie też "klimatyzacja". Kanały na parterze będą szły jeszcze pod pierwszą wylewką a na poddaszu nad stropem także będą widoczne jedynie kratki.

Co do kurzu i bakterii - jak może odkładać się kurz w miejscu gdzie jest ruch powietrza? A poza tym czy zwrócił ktoś uwagę na wygląd sufitu nad kaloryferami?

Piec owszem jest dosyć drogi ale są również alternatywy. Nie trzeba od razu kupować Lenoxa czy Carriera. Z tego co słyszałam rozpoczęto produkcję już w Polsce. My prawdopodobnie kupimy piec Technoclima(bo jest na olej). A co do głośności - należę do osób bardzo wyczulonych na wszelkie hałasy a z tego co pamiętam szum powietrza wcale mi nie przeszkadzał. Pieca nie słychać wogóle.

Jak dla mnie same plusy - może oprócz ceny. W tym tygodniu odbieramy gotowy projekt. Na początek planujemy położyć kanały i podłączyć kominek. Jeżeli damy radę to w tym roku nie chcemy kupowac pieca - zobaczymy jaka będzie zima. Także o tym jak nadmuch będzie działał u mnie będę mogła napisać dopiero za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa, głos przeciwnika:

- kurzy się bardziej, to pewne, a ujawnia się to dopiero po latach

- normalnie powietrze w tym systemie jest wysuszone, nawilżacz owszem, ale to koszt

- kurz i bakterie odkładają się, bo ruch nie występuje zawsze (wyłączenie instalacji) i są w kanałach miejsca gdzie ruch jest zaburzony i powietrze nie porywa cząsteczek kurzu

- do sufitu nad kaloryferem jest dostęp!, do rur nie ma

- system ma małą pojemność cieplną w związku z czym następują jego częste właczenia i wyłaczenia, efektem są uderzenia strumienia powietrza z kratek, to naprawde jest denerwujace (opisał to Ryszardj)

 

Wzgledy ekonomiczne i uzytkowe to oczywiscie Twoja decyzja, ale jezeli w Twoim domu mieszkają lub będą mieszkać małe dzieci radzę to powaznie przemysleć. Zagrożenie alergią jest naprawdę duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zdecydowaliśmy się na ten system mimo wszystko.

Mieszkałam w domu który był tak ogrzewany przez ponad pół roku i to w sezonie. Dom był stary i instalacja porządnie wysłużona.

Żadnych wymienionych przez Was minusów nie zauważyłam. Piec owszem włącza się częściej ale "przeciągu" nie było.

Poza tym powietrze nawet bez nawilżacza było mniej suche niż to które mam obecnie w mieszkaniu.

U nas jest kolejny punkt "za" - duża powierzchnia do szybkiego ogrzania bo mamy połowę domu otwartą. Kaloryfery ogrzewały by to wieki. Także ja nadal jestem "za" :smile:

U moich rodziców (dom o podobnej kubaturze) mimo wysokiej temperatury cały czas jest wrażenie chłodu. Nie ma tego właśnie przy nadmuchy czy kominku. A ja jestem bardzo ciepłolubna i nie lubie po domu chodzić w grubych skarpetach i swetrach.

Także nie mam żadnych zastrzeżeń co do systemu. Moje obawy dotyczą jedynie wykonania tego w Polsce. Ale to zlecamy firmie mającej doświadczenie w tego typu instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli i tak wykonujesz rozprowadzenie powietrza od kominka, to ma swój sens wykorzystanie instalacji również do ogrzewania. Każdy system ogrzewania ma swoje zalety i wady. Możesz mi wierzyć, że kurz będzie się w instalacji odkładał i będą się w nim mnożyc różne grzybo-bakterie. Natomiast będzie to kwestia przyszłości i byc może bedzie można to czyścić, choć jak sądzę będzie to kłopotwliwe.

Wilgotnośc w domu jest uzależniona także rodzajem ścian, otoczeniem domu itp, tak więc i odbiór tej cechy będzie się różnił w każdym przypadku. Ja mam bardzo alergiczne dzieci, więc się na ten system nie zdecydowałam (choć był rozważany), ale w Twoim Ewo przypadku takie wady mogą być mniej istotne niż wady innych typów ogrzewania.

Powodzenia :smile:,

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...