Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

deska warstwowa Teka Parquet - dąb szczotkowany bielony


rad_milano

Recommended Posts

Witam,

stanęliśmy przed wyborem podłogi do pokoju dziennego (40 m kw). Cały czas byliśmy nastawieni na parkiet jesionowy i do jego wymiarów został wypoziomowany gres w części komunikacyjnej. Jednak w związku z tym, że w między czasie pojawił się w naszej rodzinie potomek, którego zabawy nie wróżą zbyt dobrze parkietowi (samochodziki, jeździki, drewniane klocki itd) zaczęliśmy zastanawiać się nad inną opcją (słusznie???)

 

Podczas poszukiwań trafiliśmy na przepiękną deskę trójwarstwową niemieckiej firmy Teka Parquet. Jest to dąb szczotkowany, wapanowany, olejowany. 1-lamelowa, 14x155x2200 mm

Wizualnie - rewelacja, drugi plus to faktura po szczotkowaniu - może ryski nie byłyby na niej tak widoczne (?) No i namacalnie sprawiała wrażenie bardzo twardej, ale to sprawdzimy dopiero po zakupie próbki i wykonaniu paru testów ;)

Cena 260 zł/m kw

 

No i teraz wątpliwości i pytania:

Czy ktoś ma jakieś informacje dotyczące jakości/trwałości desek tej firmy? - google milczą na ten temat ;)

 

Czy na desce fabrycznie olejowanej można dokonywać samodzielnych poprawek (w przypadku rys) tak jak w przypadku litej deski olejowanej w warunkach domowych? (przecież nie wiemy jaki olej zastosował producent, no i to bielenie...)

 

Co w takim wypadku z fakturą szczotkowanego drewna?

 

W związku z zastosowaniem tej deski powstałaby znowu różnica poziomów :/ -trzeba by było ok 6 mm "nadrobić" - CZYM? płyty OSB są od 8 mm. Może być płyta pilśniowa-twarda?

 

Nie chcielibyśmy kłaść tej deski jako podłogi pływającej tylko kleić - czy można przykleić tą płytę pilśniową do wylewki, a potem deskę do płyty pilśniowej?

 

Jeśli tak, to jaki klej zastosować do połączenia płyta-wylewka i płyta-deska?

 

 

Wiem, że dużo pytań, ale siedzę nad tym non stop i im więcej analizuję tym więcej pytań się pojawia :-?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Twardość powierzchni nie będzie inna od klasycznej deski dębowej, natomiast trwałość zależna będzie intensywności użytkowania i bieżącej konserwacji. Trudno będzie zachować fabryczną formę wykończenia powierzchni podłogi, nie ograniczając dziecku zabawy. Po kilku latach podłoga będzie wymagała gruntownego odświeżenia wraz z jej przeszlifowaniem. Tu istotna jest grubość warstwy użytkowej- powinna mieć min. 4mm.

Jeśli chodzi o sposób zamontowania, to zdecydowanie odradzam płytę pilśniową /wysoka chłonność, możliwość rozwarstwiania/. Proponuję sklejkę pożądanej grubości przyklejoną w pełnych płytach o ile nie jest pofalowana, lub pociętą na pasy 0,4 - 0,6m i przyklejone prostopadle do planowanego montażu desek. Kleje, o ile producent nie zaleca własnych /gwarancyjnych?/ to klasyczne rozpuszczalnikowe. Załatwią one temat technicznie, ale dziecko i dosyć dłudotrwała emisja rozpuszczalnika - dwie warstwy kleju, każe się zastanowić nad wyborem. Tu proponuję znacznie czystszy klej Wakolu MS 260.

Reasumując koszt powyższej podłogi jest nieadekwatnie wysoki do jej wartości. W tej cenie można wykonać podłogę z klasycznej "dechy" dębowej wykończonej w podobny sposób. Warto to rozważyć. Takie jest moje zdanie w tym temacie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a czy długą na ok 2 m litą deskę dębową można kleić bezpośrednio do wylewki?

 

Rozmawiałam z przedstawicielem producenta litej deski dębowej, którą można zamówić już "obrobioną" tzn szczotkowaną i fazowaną. Dowiedziałam się, że takiej deski już się nie cyklinuje po montażu (oczywiste ze względu na fakturę po szczotkowaniu) jednak czy to możliwe by była tak równa, że nie wymaga cyklinowania?

 

Podano mi cenę 145 zł + 16 zł za szczotkowanie i fazowanie 4 krawędzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładność płaszczyzny oferowanej Tobie deski /jako oddzielnego elementu/ będzie taka sama jak każdej innej dobrze wyrobionej deski podłogowej. Podłoga równą płaszczyznę uzyskuje po wycyklinowaniu, w przypadku desek gotowych płaszczyzna podłogi jest przeniesieniem dokładności posadzki plus dokładności zamka łączącego poszczególne elementy. Dla poprawienia optyki podłogi stosuje się fazowanie desek. Podłodze w dalszym ciągu brakuje pełnej płaszczyzny, przy czym jest to mniej zauważalne. Taki urok tych podłóg. Najbardziej praktyczne przy montażu klejonym, są deski o długości do 1,2m. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...