Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POROTHERM


MURMAN

Recommended Posts

Ściany zewnętrzne mam z Porothermu 30 P+W i dołożę 15 cm styropianu (co pozwoli mi na U<0,2 i to nie tylko teoretycznie). Jakbym budował następny raz to zadowoliłbym się Porothermem 25 cm (+15 styropianu) bo i tak teraz mam wewnętrzne nośne właśnie z 25-ki (a one narażone są na większe obciążenia niż zewnętrzne).

 

Ale na pewno, mimo że teoretycznie wystarczy, nie zdecydowałbym się na 18,8. Niby ze sporo słabszego wytrzymałościowo BK buduje się ściany 24-centymetrowe ale jakoś psychologicznie ściana poniżej 20 cm grubości nie wzbudza mojego zaufania z jakiegokolwiek byłaby materiału. Trzeba przecież w niej osadzać grzejniki, robić przepusty, wieszać czasem bardzo ciężkie szafki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafi27 nie rób cieńszego styropianu, to jest główne źródło ocieplenia. Dodanie 5cm porothermu prawie nic ci nie da, dodanie 5 cm styropianu zmienia sytuację znacząco. Porotherm dla mnie ma największe znaczenie w akumulacji ciepła. Zwróć uwagę, że kanadyjczyki (uznawane za ciepłe domy) po wyłączeniu ogrzewania stygną momentalnie. Wszelka ceramika będzie trzymać temperaturę jeszcze długo i oddaje ciepło do pomieszczenia (bk już tak nie ma) i to jest główna zaleta ceramiki. Nie jest to jednak liniowe i nie można powiedzieć, że jak dasz grubiej pustak to więcej ci zmagazynuje :wink: Zadaniem styropianu jest nie wypuszczenie tego ciepła na zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przeglądałem gdzieś takie symulacje. Jaka jest roczn a oszczędność na zużyciu nośnika energii względem docieplenia. I powiem wam że zaskakująco mało się zyskuje w po zwiększaniu ocieplenie powyzej 10 cm styropu?? ściana bazowa to Poro 25PW. Praktycznie niezauważalne oszcędności. Największa różnica jest pomiędzy 8 a 10 cm.

Ciekawe co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym te symulacje zobaczyć bo znalazłem tylko dla BK (na http://www.styropol.pl ).

Przykładowe wartości współczynnika przenikania ciepła dla ściany z BK 700 izolowanej płytami PS-E FS 15:

 

[mm] --> Wsp. przenikania ciepła Uo [W/m2K]

 

0 -------> 0,87

50 -----> 0,40

80 -----> 0,30

100 ----> 0,26

120 ----> 0,23

150 ----> 0,19

 

Widać zatem, że przy zwiększaniu z 12 cm do 15 jest jeszcze o co walczyć (choć wybrany do porównań BK jest najzimniejszą odmianą).

 

Ale nawet, bez względu na to ile dasz ocieplenia na mur, musisz dać ok. 5 cm cieniej na ocieplenie ściany fundamentowej (cokołu) żeby wyszedł poprawny kapinos (tzn. ściana z ociepleniem musi nadwisać nad ocieplonym i obłożonym jeszcze jakąś warstwą - np. płytkami klinkierowymi - cokołem). Dając np. 12 cm na ścianę, jesteś zmuszony ocieplić cokół co najwyżej 8 centymetrami a więc mało. A właśnie przy samym gruncie są duże straty cieplne. Warto o tym pamiętac przy wyborze grubości ocieplenia na mur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafi27...nie rób cieńszego styropianu, to jest główne źródło ocieplenia. Dodanie 5cm porothermu prawie nic ci nie da, dodanie 5 cm styropianu zmienia sytuację znacząco...

"Dodanie" 5 cm porothermu da i to więcej niż myślisz. A to dlatego, że jest zasadnicza różnica w budowie pustaka 25 P+W, a 30 P+W. Pustak 25 ma szczeliny ustawione prostopadle do muru, natomiast pustak 30 ma szczeliny równoległe do wznoszonej ściany. Dlatego m/inn jest taka różnica pomiędzy wsp. przenikalności cieplnej obu pustaków (prawie dwukrotna). Dla PTH25 k=1,20 [W/m2k], natomiast dla PTH30 k=0,68 [W/m2k].

 

PTH 25 P+W http://www.wienerberger.pl/produkty/images/konstruk_21.jpg

PTH 30 P+W http://www.wienerberger.pl/produkty/images/konstruk_20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...