Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplac czy jednowarstwowo???


Recommended Posts

Czytam i czytam i dochodzę do wniosku, że tu nie chodzi, o to która „lepsza” tylko o udowodnienie, że mój wybór jest naj……….

Odpowiedź na pytanie perm:

U=0,29 daje przy delcie T 19 stopni 551W – sezon grzewczy 4.000godzin, czyli 2.204kWh,

U=0,2 odpowiednio 380W i 1.520kWh

U=0,15 odpowiednio 285W i 1.140kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 599
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czytam i czytam i dochodzę do wniosku, że tu nie chodzi, o to która „lepsza” tylko o udowodnienie, że mój wybór jest naj……….

Odpowiedź na pytanie perm:

U=0,29 daje przy delcie T 19 stopni 551W – sezon grzewczy 4.000godzin, czyli 2.204kWh,

U=0,2 odpowiednio 380W i 1.520kWh

U=0,15 odpowiednio 285W i 1.140kWh.

,

Te U=0,29 jak doliczymy liniowe i punktowe mostki termiczne to fantazja.

Dolicz sobie ze 60 metrów R11, tyleż samo GF13, na otwory ze 40 metrów W1 i po przemnożeniu pi razy oko razy głaz wyjdzie Uśr = 0,36 skromnie licząc, a gdzie balkony, podcienie i inne bajery. To panie jednowarstwowa ściana mostki trzeba liczyć wszystkie, potem panie przyjdzie ostra zima, wentylacja siądzie, patrzymy na róg pokoju gdzie ściana się łączy z balkonem i... prawdziwek rośnie eureka, do lasu chadzać nie trzeba, czyli mamy dom dla leniwych nie trzeba chodzić do lasu las przyszedł do domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i dochodzę do wniosku, że tu nie chodzi, o to która „lepsza” tylko o udowodnienie, że mój wybór jest naj……….

Odpowiedź na pytanie perm:

U=0,29 daje przy delcie T 19 stopni 551W – sezon grzewczy 4.000godzin, czyli 2.204kWh,

U=0,2 odpowiednio 380W i 1.520kWh

U=0,15 odpowiednio 285W i 1.140kWh.

 

To już są konkrety które można w prosty sposób przeliczyć na złotówki.

Podejmujemy decyzję o ścianach w domu.

1 warstwowa z BK o grubości 36 cm, U=0,29, tak jak mpopław napisał 155zł/m2

1 warstwowa z BK o grubości pewnie ok 48 cm, U=0,2 (ytong energo?) ok 200zł/m2

2 warstwowa z byle czego o U=0,15 ok 120zł/m2.

 

Za dom o ścianach 100m2 wariant pierwszy to 15 000 zł, wariant drugi 20 000zł a wariant trzeci 12 000zł.

Zużycie energi dla pierwszego to 660 zł na sezon (kWh po 30 gr), dla drugiego 450 zł a dla trzeciego 340 zł. Mało wychodzi ale to tylko ściany, jest jeszcze reszta.

Zysk z lepiej ocieplonej ściany jest przynajnmiej dla mnie zaskakująco niski. Różnica tych max. 8 tyś nakładów inwestycyjnych też nie jest duża. Oczywiście przy wiekszym domu te wartości też się zmienią.

Wygląda na to że to tak naprawdę rybka z czego się buduje. Wszystko o U poniżej 0,3 i cenie za m2 gotowej ściany poniżej 200 zł będzie prawie równie dobre.

 

@WaldiM

Liczymy tylko ścianę, założenie było - bez mostków termicznych wszelakich. Inną troszkę kwestią jest na ile w jakiej technologii da się uniknąć tych mostków. To jednak w zbyt dużym stopniu zależy od projektu by można to bezpośrednio porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2 elewacji to góra 70m2 powierzchni mieszkalnej, nasze domki to raczej 200-250m2 elewacji czyli przynajmniej te 120-150m2 mieszkania

 

PS ja mam łącznie 400m2 powierzchni mieszkalnej, więc od razu wiadomo czemu nigdy nie brałem pod uwagę 1W

 

:o

Zakładając, że jest tylko ściana bez okien, to twoje 400m2 powierzchni daje (przy wys. 2,7m) około 216m2 elewacji.

 

Przykład był dobry, bo jak doliczysz powierzchnię okien, to wychodzi dom o powierzchni około 130m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać. W przeciwieństwie do bzdetów o zdrowej ścianie jest to coś konkretnego. Wiadomo mniej więcej o ile drożej lub taniej i jakie to da lub nie oszczędności na ogrzewaniu.

 

Dalej uważam że ściana 2W jest najbardziej racjonalnym wyborem ale 1W ze współczynnikiem U 0,3 - 0,25 też jest do zaakceptowania. Nie jest dużo droższa, nie powoduje odczuwalnie większych wydatków na ogrzewanie. To nie jest zły wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

przykład:

ściana 1W materiał 100zł/m2 + 20zł robocizna + 30zł tynkowanie + 5zł grubszy fundament = 155zł/m2 za U=0,29

ściana 1W ciepła 100zł/m2 materiał + 20zł robocizna + 50zł multipor + 10zł klejenie + 30zł tynkowanie+ 5zł grubszy fundament = 215zł/m2 za U=0,15

ściana BK-250 150zł/m2 materiał + 20 zł robocizna + 30zł tynkowanie + 5zł grubszy fundament = 205zł/m2 za U=0,2

ściana 2W materiał 30-50zł/m2 + 20zł styropian + 20zł robocizna murarz + 40zł tynkowanie z klejeniem styropianu = 110-130zł/m2 za U=0,15-0,17

 

nareszcie konkrety, moglbys jeszcze podac jak sie to ma do cegly poroton 25cm z ociepleniem? (tak proponuje moj archi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mur z maxa 29cm + 20cm styro lambda 0.036 , wg wyliczeń wychodzi U=0.157 . Max-a kupowałem po 4,20 :evil: , styro 90zł/1m3 , tynk wyszedł około 12zł/1m2 , robocizna za ocieplenie i otynkowanie 50zł/1m2 , wyszło drogo ! Ale w największe mrozy tj. -17 przez prawie 2 tygodnie temp. w środku nie spadła mi poniżej 2-3 stopni a dom nie jest wogóle ogrzewany .

 

Biuro w firmie mieliśmy przez 3 sezony bez ocieplenia , mur 36cm bk , w każdą zimę w miejscach nadproży i narożnikach było mokro . po ociepleniu styro 8cm problem znikną .

 

Nie jestem fanatykiem i wyznawcą 1W lub 2W ale z powyższego przykładu jasno wynika która ściana jest lepsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... po ociepleniu styro 8cm problem znikną .

 

Nie byłbym tego pewien. Istnieje spora możliwość, że problem został „przesunięty na zewnątrz”.

 

Może tak , może nie . Ściany są suche , a to najważniejsze .

 

Co to jest to D10 przy lambda ?

 

 

http://img687.imageshack.us/img687/7707/bk600.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba_x

 

Nie jestem fanatykiem i wyznawcą 1W lub 2W ale z powyższego przykładu jasno wynika która ściana jest lepsza .

 

Bylbym ostrozny z ta wypowidzia bo "lepsza" jest relatywne, popatrz na pierwszy post.

 

Ze ocieplona sciana ma lepsze wartosci nie podlega dyskusji ale czy ta zaleta rownowazy z punktu widzenia ekonomicznego wszystkie jaj wady to jest temat ktory nadal wymaga argumentow.

 

Uwazam, ze te wyliczanki od mpoplaw i sSiwy12 zucaja pewne swiatlo na wymierne roznice tych systemow.

 

Oby tak dalej to moze dojdziemy do konkretnych wnioskow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy jednowarstwowo plus ocieplenie? Ale marketingowo OK. Obie strony zadowolone jest 1W i 2W :)

Chyba chodziło mu o jakość wykonania prac.

Jednak przy ścianie jednowarstwowej ta jakość musi być wyższa, przynajmniej teoretycznie, bo nie można założyć że ocieplenie i tak pokryje niedoróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam, ze te wyliczanki od mpoplaw i sSiwy12 zucaja pewne swiatlo na wymierne roznice tych systemow.

 

Oby tak dalej to moze dojdziemy do konkretnych wnioskow.

 

Wyliczanki każdy marketingowiec robi tak aby sprzedawany produkt okazał się bardzo opłacalny wręcz dopłacał do Twojej inwestycji he he.

Najlepiej to Ty sam sobie to policz i uwzględnij "po ile będziesz kupować paliwo oraz nakłady na serwis".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło mu o jakość wykonania prac.

Jednak przy ścianie jednowarstwowej ta jakość musi być wyższa, ....

 

Co przez to rozumiesz? Jak zmierzysz tą wyższość?

Czy przy ścianie 2W można wymurować ściany pochyłe a w 1W już nie?

Cała heca ze ścianą 1W jest taka że miejscami np nadproża jest to ściana 2W co jest realizowane wklejeniem grubego styropianowego pasa i ta czynność jest tak trudna, że aż niewykonalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się najbardziej podoba ta teoria zniknięcia energii w ścianie :lol:

 

Jest w tym trochę racji widziałes z pewnością łuszcżącą się farbę z elewacji?

Początek tego łuszczenia wygląda tak że "pompuje się" taka bańka z farby aż pęka.

Typowy efekt jesli farba nie jest paroprzepuszczalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Jaki mikroklimat? Za niego odpowiada wentylacja a nie jakieś oddychanie.

pzdr

 

"Jakieś oddychanie" to też wentylacja.

Pisać z Tobą o tym to jak ze ślepym o kolorach.

 

Dalej nic nie kumasz ale czego tu się spodziewać.

Twoje teorie fachowe już znam i szkoda na nie czasu bo tak to z malarzem można pogawędzić a ja jako ten ślepy nie potrzebuję malarza.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...