Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplac czy jednowarstwowo???


Recommended Posts

wyobraź sobie materiał, który odpowiadałby temu co teraz mamy, jeżeli chodzi o izolację cieplną, akustyczną i o nośność, trwałość itd, ale o grubości 1cm. Jak wbiję kołek to mi po drugiej stronie wylezie i jak tu plazmę powiesić?

 

Jeżeli by odpowiadał tym parametrom to wyobraź sobie, że wystarczyłby kołek, który by nie wylazł po drugiej stronie bo wystarczyłoby go np. odpowiednio przykleić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 599
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wyobraź sobie materiał, który odpowiadałby temu co teraz mamy, jeżeli chodzi o izolację cieplną, akustyczną i o nośność, trwałość itd, ale o grubości 1cm. Jak wbiję kołek to mi po drugiej stronie wylezie i jak tu plazmę powiesić?

 

Jeżeli by odpowiadał tym parametrom to wyobraź sobie, że wystarczyłby kołek, który by nie wylazł po drugiej stronie bo wystarczyłoby go np. odpowiednio przykleić :)

eee tam, to że materiał jest taki super to nie znaczy, że nie trzeba go tynkować, ja sobie wyobrażam jak mi ta plazma huknie razem z tynkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie jest wsparcie pozdrawiam Krzysztof BB.

 

Skoro zwolennicy 1W przechodzą lincz to i ja solidarnie się jemu poddam bo tylko w grupie siła.

 

Mieszkam w domu 1W i kończę budowę domu 1W i o nim opowiem.

Ściana to EDER 44 murowana na zaprawę z keramzytu, cementu, wapna oraz wysoko mineralizowanej wody z leśnego strumienia.

 

..............

 

Pustak ceramiczny EDER 44 P+W U= 0,28 W/m2/K dla "zaprawy ciepłej", ściana sucha

 

 

Linczu nie ma ale podyskutować mozna :lol:

 

Ja zostane jednak przy swoim opierajac sie nie tylko na danych marketingowych gdzie "U" podawane jest dla najkorzystniejszych warunków laboratoryjnych( sucha ściana ).

 

Dlaczego wybrałem sciane 2W ? :roll:

 

Wszystkie ściany wykonane z materiału dopuszczonego do stosowania są właściwe i zgodne z przepisami.

 

Wszystko zależy od naszych preferencji. Nie przekona się kogoś, kto jest fanatykiem.

 

Patrząc subiektywnie ( jako inwestor ), należy wziąć pod uwagę wiele parametrów materiału, technologię produkcji, jego właściwości ekologiczne, wytrzymałościowe, akustyczne, przyszłe warunki wilgotnościowe wbudowania itp.

Gdyby brać pod uwagę inne właściwości jak akustyczne, bezwładność cieplną, opór dyfuzyjny materiał ceramiczny pełny przewyższa te z otworami (maxy, poryzowane, gazobetony)

 

Izolacyjność termiczną ściany uzyskuje się, poprzez warstwę izolacji termicznej, a nie poprzez zastosowanie warstwy konstrukcyjnej odpowiedniej grubości.

Innymi słowy, obliczenia wytrzymałościowe decydują o doborze grubości ścian, żadne walory ciepłochronne nie powinny być brane przy doborze materiałów konstrukcyjnych.

Pod względem przewodności cieplnej, żadne materiały konstrukcyjne nie można porównać, nawet z najgorszej jakości materiałami termoizolacyjnymi.

 

Rozpatrywanie materiałów ściennych pod tym względem jest całkowicie nieuzasadnione. Stosunek ceny do oporu cieplnego jaki możemy uzyskać z materiałów ściennych t.zw. „ciepłych” jest 2-5 razy wyższy, niż przy zastosowania materiałów termoizolacyjnych.

 

Współczynnik przewodzenia ciepła, zależy między innymi od gęstości objętościowej, struktury, wilgotności, temperatury.

 

Im bardziej porowaty materiał, tym bardziej podatny na zawilgocenie, kapilarne podciąganie wilgoci. Na zawilgocenie materiału z pewnością mają duży wpływ czynniki zewnętrzne jak opady atmosferyczne, szczególnie zacinające ukośnie deszcze, a także śnieg.

Kondensacja pary wodnej w przegrodzie intensyfikuje się tym więcej im przegroda zimniejsza.

Woda zamknięta w porach ma współczynnik lambda ok. 0,56 [W/(m*K)], dodatkowo wchodzi tutaj w grę dyfuzja pary wodnej, z którą połączone jest przenoszenie ciepła oraz kapilarne przemieszczanie się wilgoci.

 

Proces ten nie przebiega jednakowo w różnych materiałach, zależne jest to od struktury i pochodzenia materiału,(styropian - gazobeton) np. w betonach komórkowych przyjmuje się, że przyrost współczynnika ? wynosi ok.4,5% na 1% przyrostu wilgoci. Co oznacza, że zawilgocenie rzędu 10% powoduje blisko 50% spadek oporu cieplnego.

Obliczeniowy współczynnik " U" odnosi się do pewnej przyjętej wilgotności materiału, pytanie, czy zawsze materiał wbudowany ma taki sam współczynnik jak obliczeniowy??? 8)

 

Czy w czasie wieloletniej eksploatacji domu ze scianami 1W współ. U (= 0,28 W/m2/K dla EDER 44 P+W ) dalej taki pozostanie ???

 

Biorąc to wszystko pod uwagę stwierdziłem, że nie ma sensu zwiększać grubości ściany z ceramiki "ciepłej" tylko ją ocieplić b. dobrym izolatorem w postaci styro. :roll:

Kierowała mną nie tylko ekonomia budowy ale i póżniejsza eksploatacja domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustak ceramiczny EDER 44 P+W U= 0,28 W/m2/K dla "zaprawy ciepłej", ściana sucha

 

Ściana sucha to pojęcie względne i skoro mamy dyskutować to trzeba mieć o czym, tak wiec zapodam kolejne tematy do rozważań na temat tef wilgotności.

Dziś na zewnątrz wilgotność wynosi 90% (padał deszczyk a do tego masa śniegu się topi) ile wewnątrz tego nie wiem. Z racji ze temp była 10*C na plusie to przez sporą część dnia miałem uchylone okna. Zapewne wilgotność w domu się podniosła.

Obecnie spoglądam na termometr i w domu mam 23,6*C, a na zewnątrz jest 4,8*C Temperatura na piecu 40*C, godz. 00:13. Okno mam rozszczelnione. Wilgotność ścian na pewno jest daleka od tej laboratoryjnej. Dodatkowo różnica temperatur wynosi 18,8*C. Zapewne w dzień słoneczko padające na ściany domu trochę osuszyło ściany.

Do czego dążę:

Jeżeli ocieplę = odizoluję = zakonserwuję ścianę styropianem to moje ściany będą miały wilgotność wnętrza domu, a nawet większą z racji punktu rosy. Taka ściana od zewnątrz nigdy nie odda pary wodnej, a więc wilgoci- bowiem styropian na to nie pozwoli. Cała ta para- wilgoć będzie kisła w tej ścianie... Zdaję sobie również sprawę, ze ilość pary wodnej w powietrzu zmienia się wraz z jego temperaturą. Z racji, że mam dużo kwiatów i tygodniowo wlewam do nich dobre wiadro wody to i mam wilgotność. Jeśli bym zasadził STYRO to musiałbym zainwestować w konkretną wentylację,REKU itd nie nie nie tylko nie to!

Oj nie nigdy nie ocieplę styropianem - decyzję zmienię jak będzie on paroprzepuszczalny. Ciekawe jaka jest teraz wilgotność tej mojej ściany i jakie ona ma U ?

 

I na koniec ponowne odczyty z termometru:

Temperatura w pokoju +23,5*C

Temperatura na zewnątrz +4,3*C

Temperatura na piecu +40*C

Godzina 0:23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja taka mam, żyję i mam się dobrze.

.....

Odnoszę wrazenie, że tu są ludzie którzy budują domy głównie po to aby oszczędzać na ogrzewaniu a nie po to, żeby żyć komfortowo.

.....

 

Troszkę OT ale dlaczego w takim razie w wątku o kotle Dietrecha tak uparcie walczysz by palił on mneij gazu ?

Jakąś niekonsekwencje widzę :-)

Tak na marginesie zaczynam rozumeic dlaczego pracuje on u Ciebie na modulacji wiekszej niż minimum - ściana jednowarstwowa jest tu chyba odpowiedzią :-)

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gratuluje decyzji, kosztowny wybor ale ten z pewnoscia przyniesie efekty. :lol: :o

 

Może i kosztowna ta ściana 1W - mi się ona doskonale sprawdza, mam w domu ciepło, sucho i nie wiem o ile jeszcze mógłbym mniej spalić w moim piecu. 2,6 tys na węgiel i drewno do opalenia domu o wymiarach 8,3x12m z użytkowym poddaszem. Tyle zapłaciłem w sierpniu za 3,5 tony węgla oraz przyczepę drewna. Zima raczej nas nie rozpieszczała i z tego co widzę opału jeszcze mi zostanie.

 

Zapewne jak bym obłożył się styropianem to zamawiał bym corocznie 3 tony węgla a wiec oszczędność około 350 zł/rok

 

 

Oj nie nigdy nie ocieplę styropianem - decyzję zmienię jak będzie on paroprzepuszczalny

 

Podobno klimat nam się ociepla- więc po jasny gwint mam odizolowywać się on naturalnego ciepła od promieni słonecznych.

 

http://forum.muratordom.pl/post4050522.htm#4050522

No ale - od września mieszkamy u siebie, zima daje nam sie we znaki i chyba specjalnie właśnie w tym roku musi być taka ostra :) wszystko wyłazi , po prostu lekcja pokory jak mawia mój małżon.

 

Na szczęście nie mam tych problemów.

Pod każdym oknem jest grzejnik i dodatkowo w razie potrzeb okno jest rozszczelnione- tak więc nie ma mowy o parowaniu szyb.

Skoro kapie z wentylatora tzn ze jest źle zaizolowany- tam się przecież miesza ciepłe domowe powietrze z zimnym zewnętrznym. Pojawia się punkt rosy i musi kapać.

Z oknami dachowymi- jak i z całym poddaszem nie mam problemów. W nowym domu również dopilnuje mocowanie i ocieplania jak i uszczelniania.

No i tam jeszcze należałoby zapytać jaki gruby ten Ytong mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od naszych preferencji. Nie przekona się kogoś, kto jest fanatykiem. :D :D

 

Mnie akurat przekonałyby liczby i konkretne argumenty.

Co ważne: Fanatyków ściany 2W i styropianu jest znacznie więcej- ma się to podobnie do tego jak było z blokami z wielkiej płyty w latach 80-tych. Budowane były masowo i producenci płyty mówili, że jest OK. tak samo jest teraz z Styropianem- dobry marketing robi swoje :) Znaczna oszczędność na ogrzewaniu przekona każdego fanatyka oszczędzania na ogrzewaniu.

Przypomnę: Mój nowy Dom w Dolinie Noteci otoczony mokradłami i lasem. Dodatkowo położony nad strumieniem jest tak samo jak stary budowany w technologi 1W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana to EDER 44 murowana na zaprawę z keramzytu, cementu, wapna oraz wysoko mineralizowanej wody z leśnego strumienia.

Dobrodziejstwo tej wody z leśnego strumienia polega na tym, że była za darmo, czy niby przez to zdrowiej mieszkasz. Może jeszcze należało dodać solanki z tężni ?

 

Może i kosztowna ta ściana 1W - mi się ona doskonale sprawdza, mam w domu ciepło, sucho

Można wiedzieć (chyba nic nie mówiłes o jakiejkolwiek wentylacji) czy to zasługa "dobrych płuc" tej oddychającej ściany?

i nie wiem o ile jeszcze mógłbym mniej spalić

Może tyle ile mówisz, a może np. o połowę mniej. Wystarczy wpisać oba warianty do odpowiedniego programu, aby się przekonać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wydałeś więcej na ściany do tego wydajesz więcej na ogrzewanie a mimo to twierdzisz że ci się sprawdza ??

 

Napisałem, że może droższa!- bo tak twierdzi większość, że ściana 1W jest znacznie droższa od 2W.

Gdy robiłem kalkulacje- ściana 1W wychodziła znacznie taniej niż 2W.

Co do ogrzewania, to znajomy ma podobny metraż. Dom z Ytonga ocieplony styropianem 18cm i na ogrzewanie wydaje dokładnie tyle samo co ja.

Gratis ma natomiast przepiękne czarne plamy na ścianach pod sufitem.

 

Przekonywać nikogo nie muszę- stwierdzam tylko fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kogo ty właściwie chcesz przekonać takimi argumentami ?? kupiłeś trabanta w cenie mercedesa a teraz twierdzisz że to nic że tam nie ma klimatyzacji są przecież powybijane wszystkie szyby i komfort jazdy ten sam

hmmm, to chyba nie jest dobre porównanie, ściana 1W nie jest taka zła, może droższa i chłodniejsza, ale twierdzenie, że mieszkanie w 1W to jazda trabantem to chyba pomyłka, bo mieszka się raczej tak samo, bez przesady z tymi och i ach przy 2W. Bardziej trafne chyba byłoby porównanie do auta, które pali X l/100km i to samo auto, które pali dajmy na to 1,2X l/100km (ściany przecież to nie wszystko). A porównanie klimy do powybijanych szyb, też IMHO przesadzone dotyczy czegoś innego, tu może bardziej odpowiedni byłoby porównanie klimy do opuszczania szyb w kontekście wentylacji mechanicznej z gwc vs grawitacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, twoje koszty ogrzewania (tem bardziej że węgiel/drzewo) są ogromne. Były przykłady dobrze ocieplonych (2W) domów o podobnej wielkości, gdzie na prądzie koszt był 1500-2000 zł. Policz ile ty bys wydał za ogrzewanie prądem swojego domu. Wnioski są bardzo oczywiste.

A swoją drogą, nie masz wyrzutów, z jednej strony zachwycasz się czystym powietrzem, a z drugiej tak zanieczyszczasz środowisko (paląc węglem i drzewem)

 

Gratis ma natomiast przepiękne czarne plamy na ścianach pod sufitem.

No niestety przy braku wentylacji tak się może zdarzyć. Ale tutaj pewnie tez by nie pomogły oddychajace ściany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu o ścianach 2W czy 3W, czy też 1W komfort życia jest dokładnie taki sam (pomijając kwestię akumulacyjności cieplnej) o ile ściany te spełniają określone parametry nośności i izolacji od warunków zewnętrznych. Jest też aspekt zdrowotny ale tu można tylko brać pod uwagę promieniowanie materiału lub emisję szkodliwych substancji. W materiałach sprzedawanych obecnie, niezaleznie od tego co to jest obie te wartości są na tym samym dopuszczalnym i dużo niższym od norm poziomie.

 

Słynne oddychanie ścian jest mitem po pierwsze ze względu na wykończenie wewnętrzne tynkiem i farbami, po drugie dlatego że ilość wilgoci którą trzeba z wnętrza domu odprowadzić wielokrotnie przekracza mozliwości jakiekokolwiek materiału. Bez wentylacji grzyb powstanie równie szybko na ścianie z BK jak i z ceramiki, ocieplonych czy też nie.

 

Parametry zapewniające komfort użytkowania najtaniej można osiągnąć w ścianie 2W. Dokładnie taka sama użytkowo ściana 1W jest o 1/3 droższa (może i więcej). Nie jest gorsza, nie jest lepsza, jest droższa i to sporo.

 

Też myślałem o ścianie 1W by niby szybciej i mniej roboty tylko że to trochę złe podejście. To wszystko przelicza się na złotówki. Tańsza robocizna - droższy materiał. Możliwość popełnienia błędów przez wykonawców podobna. Ściana 1W wychodzi sporo drożej. Za pół roku nie będę pamiętał z czego te ściany są. Pieniądze w kieszeni zostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile ty byś wydał za ogrzewanie prądem swojego domu. Wnioski są bardzo oczywiste.

A swoją drogą, nie masz wyrzutów, z jednej strony zachwycasz się czystym powietrzem, a z drugiej tak zanieczyszczasz środowisko (paląc węglem i drzewem)

 

Ja w domu chce mieć temp. na poziomie 22-24*C i wiem że za kwotę o której piszesz to nierealne- no chyba ze będę tylko dogrzewał jak będzie niższa taryfa a później pół dnia się dygotał, no a na weekend do rodziców albo teściów jechał.

Jeżeli chodzi o ekologię to czy ja spale w domu węgiel czy drewno, a czy to spali elektrownia to na jedno wychodzi. Póki co wiatrowych i słonecznych mamy jak na lekarstwo.

Jak dobrze pójdzie to będzie piec na biomasę z moich łąk nadnoteckich- będzie to bardziej ekologicznie niż prądem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

To są własnie te wartości niemierzalne. Budując dom realizujemy własne marzenia. Zdrowie. ekologia to tez marzenia :). Może lepiej zapłacić więcej za obiektywnie taką sobie ścianę 1W by być zadowolonym że zrealizowało się swoje pragnienia? Jak kogoś męczy myśl że styropian to termos i ściana nie oddycha to lepiej niech go unika. Szczęście nie ma ceny :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...