Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplac czy jednowarstwowo???


Recommended Posts

No może z tym linczem przesadziłem, tyle że co pojawi się temat 1W to momentalnie jest natrętny marketing zwolenników 2W, którzy nie mieszkają w takim domu i nie dopuszczają nawet myśli, że ktoś chce inaczej. A co jak ktoś nie chce styro lub wełny na ścianach bo ma taki kaprys?

Rynek sam weryfikuje technologie i pewnie gdyby 1W była taka beee to dawno by zniknęła z rynku co nie znaczy że kiedyś to nie nastąpi.

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że w okresie kiedy robiłem kalkulacje na budowę styro było po 160 zł, ekipom poprzewracało się w tyłkach i ceny za robotę walili z kosmosu, więc zdrowy rozsądek podpowiadał żeby albo czekać z budową (nie wchodziło w grę, bo udało się bloki sprzedać za dobre pieniądze) lub szukać alternatywy. W tamtym okresie nie wiele drożej wychodziło 1W w porównaniu do 2W z robotą za ocieplenie i otynkowanie.

Jak to obecnie wychodzi nie mam pojęcia.

Jedyne co bym zmienił gdybym mógł się cofnąć w czasie to zamieniłbym tradycyjny fundament na płytę. Co prawda od środka rozwiązałem sobie docieplenie połączenia fundamentu ze ścianą ale jak to zrobić na zewnątrz jeszcze nie wiem, może coś podpowiecie?

Jest 10 cm styro na fundamencie, nad tym bloczek z 2 cm nawisem. Dojdzie 1,5-2 cm tynku na ścianie i mozaika na fundament. Co zrobić z tym połączeniem?

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 599
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Troszkę OT ale dlaczego w takim razie w wątku o kotle Dietrecha tak uparcie walczysz by palił on mneij gazu ?

Jakąś niekonsekwencje widzę :-)

 

Walczę? Pali ile pali szukam optymalnych nastaw nie tylko dla kotła ale i dla podłogówki. Mieszkam 1-szy sezon i uważam że to dobry okres na eksperymenty choćby po to, żeby się czegoś nauczyć.

Jest tu ktoś kto pozjadał wszystkie rozumy?

 

Tak na marginesie zaczynam rozumeic dlaczego pracuje on u Ciebie na modulacji wiekszej niż minimum - ściana jednowarstwowa jest tu chyba odpowiedzią :-)

pozdrawiam

Pawlok

 

No właśnie, że nie rozumiesz jak nie rozumiesz tego co piszę w tamtym wątku a do tego nie czytasz ze zrozumieniem. Jest różnica w kwestii ciągłej pracy na zwiększonej mocy i na chwilowo większej mocy kiedy to konieczne.

 

Odpowiedzi jest znacznie więcej - brak ocieplenia poddasza - straty.

ogrzewanie garażu bo w nim majsterkuję - straty

Najtańsze okna 5 komorowe -straty, wentylacja grawitacyjna- straty.

Brak ocieplenia ściany-straty.

Dojdzie brak rolet i płotu z desek bo metalowy albo z siatki przepuszcza wiatr. :-?

Podsumowując potrzebuję zainwestować jeszcze 100 tys PLN - dasz mi je?

A jeśli nie to kto mi da? Tak mam zarobić i wydać to kiedy się zwrócą?

Słyszałeś o czymś takim jak pay-back time?

Dla mnie ocieplenie ściany jest na szarym końcu.

A wentylacji mechanicznej nie założę nigdy bo nie wyobrażam sobie oddychania powietrzem z zasyfionych rur.To trochę tak jakby wdychać to co wychodzi z taniego odkurzacza.

Odnosze wrazenie że sami bogaci ludzie tutaj są tak łatwo wydają kasę albo handlowcy tworzący marketing....

 

A tymczasem każdy inwestor dysponujący określonym budżetem planuje wydatki tak aby osiągnąć zakładany cel i po drodze idzie na kompromisy tym większe im mniejszy ten budżet posiada.

 

Jeśli kogośs taniej wyjdzie ściana 2W niech buduje 2W jeśli 1W dlaczego nie?

Mni e1W wyszła znacznie taniej kiedyś tam teraz może jest inaczej ale to musi sobie każdy przeanalizować sam dla siebie.

Nie zapominajmy też, że 1W zawsze można przekształcić w 2W i w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mógłbyś rozwinąć o ile bardziej komfortowo ci się żyje np: ode mnie

 

Niektórzy budują takie a nie inne domy bo się im PODOBAJĄ mają wygląd który im odpwiada, odpowiedni rozkład i wielkość pomieszczeń a inni zrobią wszystko byleby tylko oszczędzać na ogrzewaniu - mam np. takich znajomych którzy największe okno w domu mają wielkości ok. 50x100 cm dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem.

Wiadomo przecież że aby zbudować naprawdę komfortowy dom i jednocześnie bardzo energooszczędny to bajka dla bogatych.

Inaczej jest jakieś albo albo jak zwykle kompromis.

Nie można mieć w jednym auta sportowego, limuzyny, autka miejskiego i ciężarówki. Do tego jeszcze dochodzą różne marki.....

To miałem na myśli.

 

Każdy ma swoje powody wybierając taką a nie inną technologię i trzeba je uszanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Walczę? Pali ile pali szukam optymalnych nastaw nie tylko dla kotła ale i dla podłogówki. Mieszkam 1-szy sezon i uważam że to dobry okres na eksperymenty choćby po to, żeby się czegoś nauczyć.

Jest tu ktoś kto pozjadał wszystkie rozumy?

.....

No właśnie, że nie rozumiesz jak nie rozumiesz tego co piszę w tamtym wątku a do tego nie czytasz ze zrozumieniem. Jest różnica w kwestii ciągłej pracy na zwiększonej mocy i na chwilowo większej mocy kiedy to konieczne.

 

Nie denerwuj się ale po prostu zdziwiła mnie ta sprzeczność raz piszesz cos takiego :

"Kurdę jaka napaść na te ściany 1W...

A ja taka mam, żyję i mam się dobrze.

Ciepło i tak oknami ucieka. Czy to znaczy, że okien mam nie mieć?

Odnoszę wrazenie, że tu są ludzie którzy budują domy głównie po to aby oszczędzać na ogrzewaniu a nie po to, żeby żyć komfortowo. '

Co rozumiem jako Twój świadomy wybór olania oszczedzania energii, a drugi raz jednak szukasz oszczedności w spalaniu gazu przez kociołek....jak dla mnie sprzeczność...

A co do drugiej tezy z górnej wypowiedzi nie ma zadnego rozsądnego argumentu przemawiającego za pracą kotła na większej mocy przy grzaniu CO -niz ten ze potrzebujesz z takich to a takich powodów większej ilości energii do ogrzania domu co wynika z takich a nie innych swiadomych Twoich wyborów przy budowie Twojego domu.

I na koniec moje osobiste kredo przy budowie domu - nie stac mnie na rozrzutność stąd nieoszczędzałem na termoziolacji i innych ponadstandartowych rozwiązaniach i jak na razie widzę tego efekty w domu ciepło a kociołek moduluje na swoim minimum zjadając realnie mniej gazu a zima dała nam popalić.

pozdrawiam

pawlok

 

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo przecież że aby zbudować naprawdę komfortowy dom i jednocześnie bardzo energooszczędny to bajka dla bogatych.

 

Bez przesady poczytaj liczne wątki na forum..gdybym budował kolejny dom pewnie zrobiłbym gho jeszce lepiej i wcale nie drożej...no ale pewnei będe mól dopiero podoradzać moim dzieciom przy budowie kiedyś tam :-)

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, nie mam zimnych ścian, i - co mnie zdecydowanie odrzuca od ściany ze styropianem - po zewnętrznej stronie mam normalny mur, a nie coś, co za 10 - 15 lat odpadnie albo pleśń wejdzie pod styropian, itp.Michał

 

Tego niestety nikomu nie wytłumaczysz, a tym bardziej komuś kto ma już ścianę obklejoną styropianem. Przecież nie oderwie sobie styropianu aby zobaczyć jak ładnie butwieje mu ściana. Idąc dalej tym tropem to ile tak naprawdę lat ocieplane są w Polsce budynki styropianem? Dlaczego zachód odchodzi od ściany ocieplanej styropianem- oni nie chcą nawet słyszeć o tym aby kłaść styropian na dom.

Sytuacja jest podobna jak z Eternitem w latach 80-tych. Szpece od budowlanki mówili, że nie ma nic lepszego. Zrywana bardzo ładną dachówkę ceramiczną i montowano eternit. Kryto nim domy, wiaty a nawet budy dla psów. Nie było nic lepszego.

Podobnie jest dziś ze styropianem.

Nie ma nic lepszego... Kto tak naprawdę zbadał jak wygląda ocieplona ściana po 10 po 20 czy też po 50 latach, Ściana wykonana z naturalnego materiału mineralnego, do której nie ma dostępu powietrze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego niestety nikomu nie wytłumaczysz, a tym bardziej komuś kto ma już ścianę obklejoną styropianem. Przecież nie oderwie sobie styropianu aby zobaczyć jak ładnie butwieje mu ściana. Idąc dalej tym tropem to ile tak naprawdę lat ocieplane są w Polsce budynki styropianem? Dlaczego zachód odchodzi od ściany ocieplanej styropianem- oni nie chcą nawet słyszeć o tym aby kłaść styropian na dom.

 

Skąd masz informacje, że zachód odchodzi od styropianu?

Ja słyszałem za to, że duże ilości grafitowego styropianu (z neoporem) idą do Niemiec, bo nasi bracia za Odrą mają spore dopłaty od państwa za ocieplanie domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę, zakład przyjęty, tylko oby to forum jeszcze istniało... :)

 

Co do odpadania styropianu, przykład akurat nie z budownictwa jednorodzinnego, a docieplenia bloku. Po bodaj dwóch, trzech latach odpadł kawał styropianu.

Michał

 

Kolejny przykład to 11 piętrowy blok w Pile. Znajduje się on w samym centrum koło Mc Donalda. Pomalowany jest na niebiesko. Na wysokości 7 piętra na skutek zaizolowania ścian styropianem całego bloku doszło do braku dopływu powietrza do ścian. Na skutek skraplającej się wody beton zaczyna się kruszyć i doszło do korozji zbrojenia.

Dziś można obserwować olbrzymią brązową plamę. Całość ocieplenia stanowczo przyspieszyła śmierć budownictwa z wielkiej płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj kopia jednego z felietonów:

 

Zanim ocieplisz - pomyśl!

 

Czy coś powstrzyma zwycięski pochód styropianu przez Polskę? Oczywiście mogą tego dokonać urzędnicy roztaczający poprzez wpisy do rejestru zabytków oraz odpowiednie zapisy w planach miejscowych opiekę nad cennym budynkami, dla których styropian jest zabójstwem. Niestety większość Polski nie jest objęta planami, a wpisu do rejestru zabytków dokonują przede wszystkim właściciele budynków, którym bardziej zależy termomodernizacji niż ochronie.

 

Dlatego ważna jest edukacja. Problem termomodernizacji wcale nie ogranicza się do dwóch alternatyw: psuć budynki, czy marznąć. Tak naprawdę współczesne techniki pozwalają stosować ocieplnienie wewnątrz budynku. Kiedyś takie rozwiązanie było wbrew sztuce budowlanej, ale już są na rynku materiały, które pozwalają ?połykać kożuch" zamiast zakładać go na siebie. Zwłaszcza w Niemczech stosuję się technikę docieplenia od wewnątrz. Jej jedynym minusem jest dość wysoka cena, no i to że o kilkanaście centymetrów zmniejsza się nam powierzchnia w budynku.

 

Przed przystąpieniem do termomodernizacji należy się też zastanowić, czy naprawdę trzeba ocieplać ściany. W budynkach jak u ludzi - najwięcej ciepła ucieka przez głowę, czyli dach. Potem w drugiej kolejności przez niezaizolowane piwnice i złą wentylację. Docieplenie tych ?pięt achillesowych" budynku, połączone z wymianą okien na szczelne, w większości wypadków jest wystarczające. Niestety w Polsce panuje nie tylko moda na styropian, ale czasami wręcz można zastanowić się czy nie działa tu jakaś zmowa lobby styropianowego, któremu zależy na lukratywnych inwestycjach docieplania wszystkiego. Często ściany ociepla się na siłę, niszcząc cenne elewacje, a ciepło i tak ucieka przez stary stropodach, podobnie jak przez niedocieplone piwnice.

 

Z drugiej strony zbyt szczelnym budynkom grozi zawilgocenie. Ocieplając budynki styropianem i wstawiając okna z PCV tworzy się z budynku tak naprawdę szczelny termos. Jeśli przy termomodernizacji zapomni się też o remoncie wentylacji - grzyb na ścianach w budynku jest pewny jak nic.

 

Niemiej ważne jest też wyczulenie na wartości architektoniczne, ocieplnie od zewnątrz zawsze jest zakłóceniem pierwotnego wygładu budynku. Zwłaszcza jeśli dotyczy to obiektów zabytkowych albo modernistycznych. O budynkach funkcjonalistycznych, jak i cennych przykładach architektury współczesnej należy myśleć nie jak o zwykłych blokach, ale jak o zabytkowych kamienicach czy gotyckich kościołach, których przecież się nie ociepla. Chyba, że chcemy by istotnie w Polsce królował jedyny i obowiązujący styl - Stryropianizm Złocisty.

 

wolf

gazeta.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj kopia jednego z felietonów:

 

Zanim ocieplisz - pomyśl!

 

Czy coś powstrzyma zwycięski pochód styropianu przez Polskę? Oczywiście mogą tego dokonać urzędnicy roztaczający poprzez wpisy do rejestru zabytków oraz odpowiednie zapisy w planach miejscowych opiekę nad cennym budynkami, dla których styropian jest zabójstwem. Niestety większość Polski nie jest objęta planami, a wpisu do rejestru zabytków dokonują przede wszystkim właściciele budynków, którym bardziej zależy termomodernizacji niż ochronie.

 

Dlatego ważna jest edukacja. Problem termomodernizacji wcale nie ogranicza się do dwóch alternatyw: psuć budynki, czy marznąć. Tak naprawdę współczesne techniki pozwalają stosować ocieplnienie wewnątrz budynku. Kiedyś takie rozwiązanie było wbrew sztuce budowlanej, ale już są na rynku materiały, które pozwalają ?połykać kożuch" zamiast zakładać go na siebie. Zwłaszcza w Niemczech stosuję się technikę docieplenia od wewnątrz. Jej jedynym minusem jest dość wysoka cena, no i to że o kilkanaście centymetrów zmniejsza się nam powierzchnia w budynku.

 

Przed przystąpieniem do termomodernizacji należy się też zastanowić, czy naprawdę trzeba ocieplać ściany. W budynkach jak u ludzi - najwięcej ciepła ucieka przez głowę, czyli dach. Potem w drugiej kolejności przez niezaizolowane piwnice i złą wentylację. Docieplenie tych ?pięt achillesowych" budynku, połączone z wymianą okien na szczelne, w większości wypadków jest wystarczające. Niestety w Polsce panuje nie tylko moda na styropian, ale czasami wręcz można zastanowić się czy nie działa tu jakaś zmowa lobby styropianowego, któremu zależy na lukratywnych inwestycjach docieplania wszystkiego. Często ściany ociepla się na siłę, niszcząc cenne elewacje, a ciepło i tak ucieka przez stary stropodach, podobnie jak przez niedocieplone piwnice.

 

Z drugiej strony zbyt szczelnym budynkom grozi zawilgocenie. Ocieplając budynki styropianem i wstawiając okna z PCV tworzy się z budynku tak naprawdę szczelny termos. Jeśli przy termomodernizacji zapomni się też o remoncie wentylacji - grzyb na ścianach w budynku jest pewny jak nic.

 

Niemiej ważne jest też wyczulenie na wartości architektoniczne, ocieplnie od zewnątrz zawsze jest zakłóceniem pierwotnego wygładu budynku. Zwłaszcza jeśli dotyczy to obiektów zabytkowych albo modernistycznych. O budynkach funkcjonalistycznych, jak i cennych przykładach architektury współczesnej należy myśleć nie jak o zwykłych blokach, ale jak o zabytkowych kamienicach czy gotyckich kościołach, których przecież się nie ociepla. Chyba, że chcemy by istotnie w Polsce królował jedyny i obowiązujący styl - Stryropianizm Złocisty.

 

wolf

gazeta.pl

 

Nie zauwazyłeś że facet pisze o termomodernizacji istniejących obiektów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj kopia jednego z felietonów:

 

Zanim ocieplisz - pomyśl!

 

 

Dlatego ważna jest edukacja. Problem termomodernizacji wcale nie ogranicza się do dwóch alternatyw: psuć budynki, czy marznąć. Tak naprawdę współczesne techniki pozwalają stosować ocieplnienie wewnątrz budynku. ......

:lol: jest tu na forum fan co ocieplałby wszystko od środka 8)

 

 

Z drugiej strony zbyt szczelnym budynkom grozi zawilgocenie. Ocieplając budynki styropianem i wstawiając okna z PCV tworzy się z budynku tak naprawdę szczelny termos. Jeśli przy termomodernizacji zapomni się też o remoncie wentylacji - grzyb na ścianach w budynku jest pewny jak nic.

 

- najlepiej to widac w starych nieocieplonych domach/blokach gdzie oszczędza się na ogrzewaniu ze względu na koszty ( np. w blokach po wprowadzeniu podzielników ciepła za które lokator musi zapłacic obnizaja temp. i "wyłączają" wentylację)

 

 

wolf

gazeta.pl

 

No ale jak masz " ciepłe sciany", brak mostków termicznych przy suficie, wiencach i nadprozach oraz dobra wentylacje ( bez rozszczelniania/uchylania okien ) :D to oddychasz spokojnie powietrzem bez grzyba :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak masz " ciepłe sciany", brak mostków termicznych przy suficie, wiencach i nadprozach oraz dobra wentylacje ( bez rozszczelniania/uchylania okien ) :D to oddychasz spokojnie powietrzem bez grzyba :lol: :lol:

 

Wentylacja jest od tego aby odprowadzała nam wszelkie smrody w tym parę wodną. Przy okazji wlatuje do niej różnego rodzaju kurz i inne syfy w tym wszędobylskie zarodniki grzybów. Para ma tendencję do osadzania się- fachowo nazywa się to skraplaniem. Na tak wilgotnej powierzchni mamy idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Mowa tutaj zarówno o przewodach wprowadzających niby świeże powietrze jak i tych, które odprowadzają już zużyte.

Do zabudowanej wentylacji zapewne trudno się dostać. Za to bez problemu możemy zajrzeć do komina wentylacyjnego ileż tam mamy syfu. Dobrym tutaj przykładem jest wspomniany już odkurzacz i jego zasyfiona rura i śmierdzących filtrach nie zapominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jest od tego aby odprowadzała nam wszelkie smrody w tym parę wodną. Przy okazji wlatuje do niej różnego rodzaju kurz i inne syfy w tym wszędobylskie zarodniki grzybów. Para ma tendencję do osadzania się- fachowo nazywa się to skraplaniem. Na tak wilgotnej powierzchni mamy idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Mowa tutaj zarówno o przewodach wprowadzających niby świeże powietrze jak i tych, które odprowadzają już zużyte.

Do zabudowanej wentylacji zapewne trudno się dostać. Za to bez problemu możemy zajrzeć do komina wentylacyjnego ileż tam mamy syfu. Dobrym tutaj przykładem jest wspomniany już odkurzacz i jego zasyfiona rura i śmierdzących filtrach nie zapominając.

 

Kanały są ciepłe a więc para się naie skrapla. Kanały są czyste bo są filtry.

 

Ale za to w kominie może być brudno bo nie ma filtrów. Powietrze nawiewane do domu przez dziury w oknach lub scianach tez może być brudne bo nie ma filtrów.

 

Kanały można czyścić mechanicznie lub ozonowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały są ciepłe a więc para się naie skrapla. Kanały są czyste bo są filtry.

Ale za to w kominie może być brudno bo nie ma filtrów. Powietrze nawiewane do domu przez dziury w oknach lub scianach tez może być brudne bo nie ma filtrów.

Kanały można czyścić mechanicznie lub ozonowo.

 

Komin służy do wyciągania powietrza z wnętrza budynku na zewnątrz - zjawisko to nazywa się ciągiem kominowym. Wniosek z tego ze grzybki kominowe wywiewane są na zewnątrz.

Kanały w wentylacji hmm owszem może i są ciepłe, co nie oznacza, ze nie osadza się na ich ścianach para wodna, a do niej z kolei przykleja się kurz, który jest już doskonałą pożywką dla mikroorganizmów. Owszem ozonowo może i można czyścić natomiast mechanicznie to tak nie do końca.

Powietrze, które wpuścimy przez okno niczym nie różni się od tego, którym oddychamy na co dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały są ciepłe a więc para się naie skrapla. Kanały są czyste bo są filtry.

Ale za to w kominie może być brudno bo nie ma filtrów. Powietrze nawiewane do domu przez dziury w oknach lub scianach tez może być brudne bo nie ma filtrów.

Kanały można czyścić mechanicznie lub ozonowo.

 

Komin służy do wyciągania powietrza z wnętrza budynku na zewnątrz - zjawisko to nazywa się ciągiem kominowym. Wniosek z tego ze grzybki kominowe wywiewane są na zewnątrz.

Kanały w wentylacji hmm owszem może i są ciepłe, co nie oznacza, ze nie osadza się na ich ścianach para wodna, a do niej z kolei przykleja się kurz, który jest już doskonałą pożywką dla mikroorganizmów. Owszem ozonowo może i można czyścić natomiast mechanicznie to tak nie do końca.

Powietrze, które wpuścimy przez okno niczym nie różni się od tego, którym oddychamy na co dzień.

Z tego co piszesz wynika jasno że kiedyś tam umrzesz zdrowszy :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zgodnie z tematem: Ocieplac czy jednowarstwowo???

 

Dla urozmaicenia fotki z podobnego tematu 8)

 

Poniżej termowizyjne foty ścian 1W domu

- widać miejsca łaczenia bloczków - miejsca o wyzszej temperaturze niż bloczek i widoczny wieniec - mostki cieplne ... - jakoś taka konstrukcja ściany nie daje mi gwarancji tego że bedzie ciepła ...

 

http://images50.fotosik.pl/199/c9d9e6a9bcc4a25a.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/195/dac284fae15a938e.jpg

 

Poniżej foty termowizyjne fragmentu domu ściana 2W - jednolity wizerunek w podczerwieni powierzchni ściany - żadnych mostków termicznych ...

 

 

http://images42.fotosik.pl/111/bfca618ace4dd7b4med.jpg

 

http://images38.fotosik.pl/195/4c9e5ae1a44519dfmed.jpg

 

Widać różnice 8) ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...