Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplac czy jednowarstwowo???


Recommended Posts

Jak już chce się oszczędzać to nalezy zminmalizować wielkość i ilość okien, żadnego garażu w budynku, wykuszy, balkonów itd. itp.i najlepiej bez poddasza użytkowego.

Mój dom jest tymi "elementami stratnymi" wprost nafaszerowany więc ....jestem idiotą....

 

Widzę że się orientujesz ale nie do końca bo właśnie dom z poddaszem użytkowym lepiej nadaje się na energooszczędny ,,,

 

Trzeba było daćc 1 cm styro mniej :D

 

Zaoszczędził bym ok.200 zł, mało na zmywarkę :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 599
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak już chce się oszczędzać to nalezy zminmalizować wielkość i ilość okien, żadnego garażu w budynku, wykuszy, balkonów itd. itp.i najlepiej bez poddasza użytkowego.

Mój dom jest tymi "elementami stratnymi" wprost nafaszerowany więc ....jestem idiotą....

 

Widzę że się orientujesz ale nie do końca bo właśnie dom z poddaszem użytkowym lepiej nadaje się na energooszczędny ,,,

 

Trzeba było daćc 1 cm styro mniej :D

 

Zaoszczędził bym ok.200 zł, mało na zmywarkę :-?

 

 

Ale jednak dom zbudowany oszczędnie (czyt. tanio), a dom energooszczędny to nie to samo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariankossy- mam 175 m2 bo podniosłam ściankę kolankową, i mam strop nad garazem a zatem i pomieszczenie do grzania

 

jaką masz taryfę na gaz ze Ci wyszło tylko 1670- ile godzin dziennie chodzi piec lub jakie masz zużycie gazu na godzinę?

 

ile stopni w domu?? wszystkie pomieszczenia ogrzewasz?

 

masz podłogówkę, jezeli tak to gdzie?

 

ja płacę za gaz 1,06zł/m3 brutto grupa taryfowa Z3

 

Tak u mnie to wygląda:

134m2 domu, temp ustawiona 21,5 oC całądobe, CO + CWU:

Zużycie GZ-50

.............miesięcznie................. sr. dziennie..............sr. na 1m2 PU/m-c

 

pażdz.......150 m3 ........................4,8........................... 1,12

listop.......130 m3 ........................4,3.............................0,97

grud........220 m3.........................7,1............................1,64

styczeń....310 m3 ......................10,0............................2,31

luty ........197 m3 ....................... 7,0 m3/dobe...............1,47 m3/m2 PU/m-c

temp.wewn. bez zmian, Wentylacja grawitacyjna , dom bez kominka itp.

Taryfa W-3 GSG Zabrze, 1,68 zl/m3 GZ 50 podłogówka, kocioł chodzi jak chce i jak mu sie podoba (ster. pogodówka) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do domu energooszczędnego jakie teraz standardy odnośnie ścian to macie przykład:

 

ZAŁOŻENIA PAKIETU ENERGOOSZCZĘDNEGO

 

Ściany zewnętrzne:

Dwuwarstwowe z betonu komórkowego gr. 24cm (24 cm + 16 cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) lub 20 cm wełny mineralnej "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK) ) - współczynniki odpowiednio Uo= 0,144 W/m2K lub Uo= 0,145 W/m2K

Dwuwarstwowe z betonu komórkowego gr. 36 cm (36 cm + 12 cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) lub 15 cm wełny mineralnej "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK)) - wsp. Uo= 0,145 W/ m2K dla obu wariantów.

Dwuwarstwowe z betonu komórkowego (Ytong) gr. 36,5 cm (36,5 cm + 12 cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) - lub 15 cm wełny mineralnej "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK) - współczynniki odpowiednio Uo=0,136 W/m2K lub Uo= 0,137 W/ m2K.

Dwuwarstwowe z ceramiki poryzowanej "Porotherm" gr. 38 cm (38 cm + 12 cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) lub 15 cm wełny mineralnej "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK)) - współczynniki odpowiednio Uo=0,148 W/m2K lub Uo=0,149 W/m2K

Dwuwarstwowe z pustaków ceramicznych U-220 gr. 25 cm (25 cm + 20 cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) lub 24 cm wełny mineralnej "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK)) - współczynniki odpowiednio Uo=0,140 W/m2K lubUo=0,147 W/ m2K

Dwuwarstwowe z bloczków silikatowych (wapienno-piaskowych) gr. 25cm (25cm + 20cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) lub 24cm wełna mineralna "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK)) - współczynniki odpowiednio Uo=0,144 W/m2K lub Uo=0,150 W/m2K)

Dwuwarstwowe z cegły wapienno piaskowej "Silka" gr. 24 cm (24 cm + 20 cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) lub 24 cm wełny mineralnej "Fasrock max" firmy "Rockwool" (λD=0.039 W/mK) - współczynniki odpowiednio Uo=0,144 W/m2K lub Uo=0,150 W/ m2K

Trójwarstwowe z pustaków ceramicznych U-220 i zewnętrzną warstwą K-3 lub z cegły klinkierowej (25 cm + 20 cm ocieplenia z wełny mineralnej "Rockton" firmy "Rockwool lub UNI-PŁYTA firmy ISOVER (obie λD=0.036 W/mK) lub 16cm styropianu "Platinum Plus" firmy "Termo Organika" (λD=0.031 W/mK) +12 cm warstwa z pustaka K-3 lub cegła klinkierowa) - współczynniki odpowiednio Uo= 0,154 (0,158) W/ m2K(dla wełny mineralnej), Uo= 0,164 (0,169) W/ m2K (dla styropianu) - wyższe wartości dotyczą wariantu z cegła klinkierową

 

O ścianie 1W pewnie zapomnieli :D :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariankossy- dla mnie 21 stopni to zimno

 

mam taki próg wytrzymałości cieplnej w domu że 23 to minimum i jeszcze się rozglądam za jakimś kocem

 

ale ok jak Tobie to pasuje to super - zrobiłeś tak ze jesteś zadowolony

 

ja też mam tak ze mi pasuje i temperatura w domu i wydatki poniesione na jej uzyskanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że jakoś nie mogę uwierzyć w to cudowne działanie wentylacji mechanicznej.

Sporo razy nocuję w różnego rodzaju hotelach w różnych miejscach Polski i dosłownie szlag mnie trafia jak w pokoju słyszę szum powietrza. Kilka dni temu spałem we Włocławku w hotelu Młyn bodajże. Głos wentylacji już mnie tak dobijał, że zatkałem przewody, aby nie było słychać tego buczenia i świstu.

Nie po to buduje dom nad strumieniem w środku lasu, w przepięknej Dolinie Noteci aby montować sobie wentylację mechaniczną. Przecież jej budowa, a później utrzymanie to są dodatkowe koszta, które również trzeba doliczyć do budowy ścian jak i kosztów ogrzewania.

Zwolennicy ściany 2W chwalą się jak to mało nie palą gdy mają ściany U poniżej 2 i że ściana 2W to same straty ciepła itd innej wady chyba brak.

Może podajcie jaka jest różnica w ogrzewaniu budynku z użytkowym poddaszem, które ocieplone jest 15 cm waty między krokwie i 10 cm waty w poprzek na krokwie.

Oba budynki mają wymiary 8x10m, powierzchnia użytkowa przykładowo 150m2.

Budynki mają te same okna i te same drzwi. Różną się natomiast tym, że jeden ma U=0,17 a drugi ma U=0,3. Bez wnikania jaki to jest mur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to skoro już zostajesz przy ścianie 1W to może uświadomisz innych ile więcej wydałeś na nią w porównaniu do czegoś normalnego i jaki ci wyszedł z tego okres zwrotu

ja szacuję lekko licząc że twój Ytong 36 podniósł koszty budowy o minimum 6 tyś, w związku z tym budując 2W miał byś ten styropian wraz z robocizną za darmo i oszczędności w ogrzewaniu już pierwszego dnia

 

na każdym składzie budowlanym w 5 min dowiesz się że koszty budowy ściany U=0,17 lub U=0,3 będą w najlepszym wypadku identyczne, więc jasnym chyba jest że każdy kto to zauważy głęboko zastanowi się po co kupować coś zimniejszego skoro różnicy w cenie nie ma

 

No to więc wytłumacz w takim razie o co chodzi- próbujesz udowodnić że 1W jest droższe niż 2W. Skoro jednak lekko liczyłeś i wyszło ci, ze koszt budowy się podniósł to podziel się z nami swoimi obliczeniami.

 

Jeśli chodzi o temat U=0,17 i U=0,3 koszty podajesz, że będą identyczne a jakie będą koszty późniejszego utrzymania. Jakie to będą koszty jeśli chodzi o ogrzewania, dla przypadku o którym pisałem powyżej?

 

U=0,3 to ściana jednowarstwowa bez styropianu, a U=0,17 to ściana 2W ze styropianem. Skoro koszty w najlepszym wypadku identyczne to wolę 1W w końcu klimat się ociepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że jakoś nie mogę uwierzyć w to cudowne działanie wentylacji mechanicznej.

Sporo razy nocuję w różnego rodzaju hotelach w różnych miejscach Polski i dosłownie szlag mnie trafia jak w pokoju słyszę szum powietrza. Kilka dni temu spałem we Włocławku w hotelu Młyn bodajże. Głos wentylacji już mnie tak dobijał, że zatkałem przewody, aby nie było słychać tego buczenia i świstu.

Nie po to buduje dom nad strumieniem w środku lasu, w przepięknej Dolinie Noteci aby montować sobie wentylację mechaniczną.

 

To lepiej uwierz, opisujesz instalacje kompletnie spieprzone i nie policzone gdzie prędkość strugi jest 10 krotnie wyższa od dopuszczalnej.

Jak bym miał tak zrobione to też bym narzekał i szybko zmienił zdanie.

I skończ to p.... o Dolinie Noteci , strumyku i lesie bo wybudowałeś dom całoroczny w którym musisz utrzymać dobre warunki wilgotnościowe bez względu na to co jest za oknem !

Dlaczego wprowadzasz innych w błąd ?

Masz mylne wyobrażenie o wszystkim czego nie dotknąłeś i czego nie masz !

To trzeba poznać a dopiero później opisywać na Forum działanie, skutki uboczne,wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

chyba mam ciekawy temat pracę naukową z dziedziny.....psychiatrii:

"Wpływ ściany 1W na zdrowie psychiczne budujących energooszczędnie w technologii 2W".

Zawsze jak pojawia się temat 1W to najwięcej do powiedzenia mają dwuwarstwowcy. Co nie których to podziwiam, od kilku lat prowadzą prawdziwą krucjatę na forum w każdym wątku 1W. Nie znudziło się Wam jeszcze tak monitorować forum przez tyle lat?

Wiosna idzie dużymi krokami, są ciekawsze zajęcia niż ciągłe ślęczenie przed kompem.....

Gwaratuję Wam że jak już minie pierwszy sezon grzewczy w nowym domu to zapomnicie o ścianach, tyle jest jeszcze do zrobienia....

Pozdrawiam - Daniel

 

P.s. Jak by tematu nie podjeli 2 warstwowcy to pewnie zakończyło by się na 2-3 wpisach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s. Jak by tematu nie podjeli 2 warstwowcy to pewnie zakończyło by się na 2-3 wpisach...

 

Wymienilibyście kilka zalet i ze 20 historyjek o brudzie w wentylacji, szumie,grzybkach, oddychaniu ścian, lasach i jeziorkach itd.!

 

Wtedy ta dyskusja była by kolejnym potwierdzeniem mitów i mogła by wprowadzić kogoś w błąd !

A tak mamy trochę prawdy i trochę głupot + kłótnie !

Każdy z czytających wybierze sobie coś dla siebie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zaletą jest wymiana powietrza w budynku i odpwiednia wilgotność bez żadnych systemów wspomagających jak np. WM.

 

I uważasz że osiągasz to przez "oddychanie" ściany 1W ? :-)

 

Nie oddychanie tylko przepuszczanie pary wodnej na zewnątrz owszem wraz z ciepłym powietrzem, które musi byćc czymś zstąpione dlatego wymiana powietrza jest ciągła.

Porównaj jak się czujesz w odzieży przewiewnej a jak w nieprzewiewnej

Na codzień jak jest zimno chodzisz w folii czy tak?

 

 

A ile dostałeś w plecy na spadku cen pustaków?

 

Akurat tu jestem wciąz na plusie i to takim 40% :lol:

 

Takie obliczenia nie mają żadnego sensu!

 

Każdy liczy jak umie. Dla mnie inwestycja mająca szanse a nie pewność zwrotu za wiele lat jest chybiona.

 

I wtedy dopiero będzie merytoryczny finansowy argument.

pozdrawiam

Pawlok

 

Merytoryczne argumenty padały w dyskusji domku pasywnym.

Tu mamy zaledwie podobny standard cieplny gdzie ściana 2W JEST MINIMALNIE TAŃSZA a jak Piczman wspomniał ściany nie decydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s. Jak by tematu nie podjeli 2 warstwowcy to pewnie zakończyło by się na 2-3 wpisach...

 

Wymienilibyście kilka zalet i ze 20 historyjek o brudzie w wentylacji, szumie,grzybkach, oddychaniu ścian, lasach i jeziorkach itd.!

 

...

A tak mamy trochę prawdy i trochę głupot + kłótnie !

Każdy z czytających wybierze sobie coś dla siebie ,,,

 

No i w drugą stronę jest podobnie np. " punkty rosy w ścianie powodują, że się rozpadnie" i za gaz się płaci jak z a zboże itd.

 

Słowo oddychanie natomiast jest przenośnią jeśli ktoś to traktuje dosłownie to cóż....

Dlczego masz WM skoro tego "oddychania" nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena mnie wyszło sporo taniej niż 2W o tych samych parametrach cieplnych

czy dobrze mi się kojarzy że już w jakimś wątku o tym dyskutowaliśmy i w liczbach wymiernych wychodziło jednak że nie do końca wyszło ci taniej, nawet przepraszałeś potem wszystkich za mały błąd który ci się wkradł w obliczenia a dzięki któremu wyszło ci to sporo taniej

 

Tak dyskutowliśmy to fakt ale reszta tego wywodu to bzdury.

Mnie wyszło taniej bo o tym co kogo wyjdzie taniej nie decyduje cena katalogowa tylko 1. Okres zakupu. 2. Możliwości uzyskania rabatu.

 

Kiedy ja budowałem cena bloczka wynosiła 12,50 PLN netto ale ja płaciłem 7,50 PLN brutto za bloczek 36 cm.

Pustak max kosztował od 7,50-8,50 za szt.

8*7,50 a 21*8 stanowi już sporą różnicę w cenie samych bloczków na 1 mkw muru czyż nie? A gdzie tu jeszcze ocieplenie maxa?

 

Obecnie realia są inne bo ceramika spadła drastycznie w cenach (kurczę pewnie nieźxle sobie plują w brodę Ci co kupowali po tych cenach..) ale bloczki komórkowe raczej trzymają cenę.

W tym układzie ściana 2W powinna kosztować mniej nie wiem nie liczyłem ale też nikomu nie zabraniam budować z maxa lub porothermu i styropianu.

Każdy robi co uważa nic mi do tego.

Jeśli jest taniej to nawet popieram taką decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już wiem i odpowiadam.

 

Nie założyłem WM z powodu styropianu na ścianie.

U mnie świetnie sprawdziła by się też grawitacja ze wszystkimi jej wadami.

W warunkach niesprzyjających działaniu takiej wentylacji uchylał bym okna i często wietrzył a w przesadnie sprzyjających ograniczał ciąg kominowy.

 

Wybrałem jednak WM i korzystam z Jej wyższości nad grawitacją .

Bez tego styropianu sytuacja była by IDENTYCZNA jeśli chodzi wentylowanie mojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kilka postów wyżej pisałem, że u mnie wyszła drożej niż 2W w okresie kiedy kupowałem, dokładnie nie pamiętam ile to było, gdzieś pewnie mam arkusze zachowane, ale z tego co pamiętam to wielka różnica nie była (powtarzam w 2008 roku).

Dla mnie wykładnikiem jest teraz ile płacę za ogrzewanie. Tylko I taryfa w te mroźnie miesiące wyszło średnio ~900 KW (miesiąc) za cały prąd, czyli grzanie, CWU, Rekuperacja i cała reszta czyli gotowanie, pranie, TV, komp itp. wszystko mam na prąd.

Licząc po 50 gr to daje 450 zł. Wynik będzie lepszy jak wstawię drzwi wewnętrzne, uszczelnię garażowe, obrobię okna przy tynkowaniu elewacji.

Pompa spokojnie się wyrobi tylko w drugiej taryfie, zresztą tak jest pomyślana by pracowała tylko w tanim prądzie.

Przyjmując że 60% prądu by poszło z drugiej taryfy wynik będzie jeszcze lepszy ~ 360 zł. Za ogrzanie domu po podłogach 187 m2 + cały prąd to już będzie przyzwoity wynik przy takich mrozach jakie były.

A ile mniej przy ścianie 2W by było? Nie wiem i nie chcę wiedzieć bo co to zmieni? Co dokleję sobie jeszcze wełny 10 cm żeby zdusić jeszcze parę zł.

Zaraz pewnie padną argumenty że pompa to duży wydatek, reku z odzyskiem również i że to się nigdy nie zwraca, tyle że ja domu nie traktuję jak inwestycję, która ma się zwrócić, dom to raczej wieczny worek, w który się ładuje kasę. Nie mam zamiaru być niewolnikiem własnej chałupy, założenia spełnia, pompa działa, reku działa, ustawiam teperaturę i zapominam o tym ustrojstwie, są ciekawsze zajęcia niż codzienne śledzenie ciepła w domu, lody na wodach puszczają, trzeba deskę szykować do pływania, rower do jazdy po lasach, del sola wyczyścić przed pierwszą jazdą bez dachu :) itp.

Naprawdę ściany w domach to całe Wasze życie? Czy znajomych również zamęczacie wywodami na temat współczynników przenikalności cieplnej różnych materiałów i co w teori OZC i praktyce się pokrywa a co nie dokońca?

Idę malować poddasze, mam dzisiaj wolne a marnuję czas przed kompem...

Pozdrawiam wszystkich budujących - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR jesteś zadowolonym posiadaczem taniej ściany 1W + PC + Reku... ciekawe czy byłbyś również zadowolony gdybyś nie miał PC a ogrzewałbyś gazem albo prądem?

 

Odnoszę wrażenie, że zwiększone zapotrzebowanie energetyczne budynku zrekompensowałeś sobie tanim ogrzewaniem (tanim w eksploatacji ale niestety drogim w instalacji). Dobrze że tak to sobie wymyśliłeś bo teraz jesteś zadowolony i możesz przekonywać innych że mieszkając w budynku ze ścianą 1W masz ciepło i w dodatku za niewielkie pieniądze.

 

Ale przecież zawsze tak było że jak się więcej wyda na etapie budowania to mniej w czasie eksploatacji. Do domu o podobnym metrażu ale mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym nie byłoby sensu wstawiać drogiej PC bo po co strzelać z armaty do muchy? Chodzi o efektywne i ekonomiczne wykorzystanie, zwykle ograniczonych, zasobów finansowych.

 

W jednym mnie przekonałeś. Dom ze ścianą 1W z rekuperatorem i PC może być tani w ogrzewaniu. Tylko niestety na razie mnie na niego nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...