Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie elektryk z nieznanych mi przyczyn wsadzał wszędzie puszki pojedyncze, no i tam gdzie są ramki wielokrotne, a puszki nie są idealnie równo, to jest mały problem z instalacją włączników. No ale to raczej nie wina samych włączników.

 

A co do zdjęć, to może coś jutro zrobię, bo dziś raczej się nie uda.

 

A co to znaczy że puszki nie są idealnie równe, może takie zdjęcie wrzucisz.

 

Ja obecnie ma zastrzeżenia do poziomu puszek ale tynkarz się upiera że tyle to da się wyrównać ramką. Ale trochę mnie to niepokoji

 

Ja mam u siebie puszki głębokie złączne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy że puszki nie są idealnie równe, może takie zdjęcie wrzucisz.

Na zdjęciu tego raczej widać nie będzie. Po prostu jeśli puszki nie są idealnie w linii, to przy montażu osprzętu są probleny z osadzeniem włączników tak, żeby płynnie działały (być może to też cecha włączników Hagera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hager Polo przyciski dosyc ciezko i glosno chodza. Mozna sie przyzwyczaic poza tym po pol roku dzialania bez zastrzezeń. Fajne sa tez zaslepki. Jak nie wstawialem wszedzie gniazdek LAN z braku kasy to dalem zaslepki

Co do przycisków to, z tego co ja zaobserwowałem, muszą być równo obsadzone, tak aby nie ocierały o ramkę. Wtedy nie ma problemu z działaniem. Nie wiem czy działają ciężko, ale na pewno zauważalnie mocniej trzeba przyciskać ichnie zwierne niż przełączalne.

Co do zaślepek, to może i fajne, ale też drogie. Mi szkoda było na nie kasy, więc musiałem się szarpnąć na docelowe gniazda ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam też propozycję innego mechanizmu firmy hirshmann pasujący idealnie do ramki berkera - kosztuje 50 zł - na allegro firma handluje

I jest to jedno z lepszych gniazdek SAT

Do niego we Fiorenie też są płytki czołowe ;-) A w każdym razie na to wskazuje opis (osobiście nie testowałem).

 

Zgadza się w Katalogu Hagera tak piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V

230V,

ale nie zastanawiałem się nad tym za bardzo przy zakupie.

 

No właśnie jaki rodzaj zasilania lepiej wybrać.

 

zdecydowanie 24V bo bezpieczniejsze dla człowieka i innych urządzeń

 

a terminale do przyłączania zasilania są bardzo łatwo dostępne (jak dla mnie za bardzo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do userów Fatek na jakie napięcie macie sterownik Fatek 230V czy 24V

230V,

ale nie zastanawiałem się nad tym za bardzo przy zakupie.

 

No właśnie jaki rodzaj zasilania lepiej wybrać.

 

zdecydowanie 24V bo bezpieczniejsze dla człowieka i innych urządzeń

 

a terminale do przyłączania zasilania są bardzo łatwo dostępne (jak dla mnie za bardzo)

 

O jakich terminalach mówisz bo coś nie bardzo kumam :D

 

Ale w przypadku 24V potrzebujemy na wejścia dodatkowe przekaźniki co powoduje dodatkowe koszty. Wtedy mamy na wejściu i wyjściu przekaźniki co zajmuje też sporo miejsc w szafie elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica jest minimalna.

żadne tam dodatkowe przekaźniki.

 

po prostu albo robimy:

zasilacz z 230V na 24V i te 24V ciągniemy do fateka.

albo ten zasilacz jest wbudowany w fateka więc do niego ciągniemy 230V. wewnętrznie cała reszta oraz obwody we i wy chodzi tak czy inaczej niskonapięciowo.

 

faktem jest, że w wersji 230V zaciski są dość blisko zacisków wejść, na wierzchu i gołe. trzeba zachować ostrożność. dali by je gdzieś z boku czy z tyłu, albo pod jakąś klapką - byłoby lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica jest minimalna.

żadne tam dodatkowe przekaźniki.

 

po prostu albo robimy:

zasilacz z 230V na 24V i te 24V ciągniemy do fateka.

albo ten zasilacz jest wbudowany w fateka więc do niego ciągniemy 230V. wewnętrznie cała reszta oraz obwody we i wy chodzi tak czy inaczej niskonapięciowo.

 

faktem jest, że w wersji 230V zaciski są dość blisko zacisków wejść, na wierzchu i gołe. trzeba zachować ostrożność. dali by je gdzieś z boku czy z tyłu, albo pod jakąś klapką - byłoby lepiej.

 

No widzisz... zapytałem dlatego bo mi namieszał gościu który automatykę domową zawodową. On zachwalał sterowniki 230V i tak napisał

 

cytat..."Stosując sterownik dla 230V AC możesz zrobić taki układ

 

(faza)----|włącznik|----\Input sterownika..........Output\----(żarówka)-----(zero)

Czyli do włącznika doprowadzasz 230, które leci na wejście sterownika.

Ten analizuje sygnał i np. załącza oświetlenie.

Ten sterownik napięcie przemienne 230V traktuje jako 1 logiczną.

 

Sterowniki na 24V mają wejścia

1. przystosowane do DC,

2. max napięcie na wejściu to np. 36..48V(max)

Jak podasz mu 230 to go zastrzelisz.

 

Zatem wszelkie układy np. przyciski na ścianach będziesz musiał mieć w oddzielnej sieci zasilającej aby móc sterować modułami PLC na 24V...."

 

Ja raczej wolałbym 24V ale teraz to mam zamieszane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... zapytałem dlatego bo mi namieszał gościu który automatykę domową zawodową. On zachwalał sterowniki 230V i tak napisał

 

cytat..."Stosując sterownik dla 230V AC możesz zrobić taki układ

 

(faza)----|włącznik|----\Input sterownika..........Output\----(żarówka)-----(zero)

Czyli do włącznika doprowadzasz 230, które leci na wejście sterownika.

Ten analizuje sygnał i np. załącza oświetlenie.

Ten sterownik napięcie przemienne 230V traktuje jako 1 logiczną.

Być może i takie są, ale fatek 230V takim nie jest. Układ wejść chodzi na 24VDC. I myślę, że to dobrze - 230V na układzie wejść to dodatkowe kłopoty (grubość kabli i izolacji, niebezpieczeństwa). Włączników na 230V nie trzeba specjalnie szukać, ale inne elementy - takie jak kontaktrony czy inne elementy elektroniczne - są raczej niskonapięciowe. A takie rzeczy też się podłącza. Tak jak napisałem wcześniej różnica jest tylko w tym czy korzystamy z zasilacza zewnętrznego czy jest on wbudowany w fateka + ta niemiła przypadłość konstrukcyjna, że styki 230V są umieszczone trochę mało bezpiecznie (ale da się z tym żyć).

 

Sterowniki na 24V mają wejścia

1. przystosowane do DC,

2. max napięcie na wejściu to np. 36..48V(max)

Jak podasz mu 230 to go zastrzelisz.

 

Zatem wszelkie układy np. przyciski na ścianach będziesz musiał mieć w oddzielnej sieci zasilającej aby móc sterować modułami PLC na 24V...."

 

Ja raczej wolałbym 24V ale teraz to mam zamieszane.

 

No tak, to będzie oddzielna sieć zasilająca, ale to dobrze, a nie źle :)

Żadnego problemu to nie powoduje - jeden kabelek wychodzi ze sterownika, idzie do przycisku, wraca drugim przewodem do sterownika. I już masz "oddzielną sieć zasilającą". Przynajmniej można tego dotykać, a nawet wziąć w zęby :) (ale na wszelki wypadek napiszę: don't try this at home). Nie ma to nigdzie kontaktu z 230V, nie potrzeba przekaźników. Gdzieś tu był mój schemat - jak się podłącza fateka do przycisków - widziałeś?

Tak samo to wygląda w obu wersjach fateka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... zapytałem dlatego bo mi namieszał gościu który automatykę domową zawodową. On zachwalał sterowniki 230V i tak napisał

 

cytat..."Stosując sterownik dla 230V AC możesz zrobić taki układ

 

(faza)----|włącznik|----\Input sterownika..........Output\----(żarówka)-----(zero)

Czyli do włącznika doprowadzasz 230, które leci na wejście sterownika.

Ten analizuje sygnał i np. załącza oświetlenie.

Ten sterownik napięcie przemienne 230V traktuje jako 1 logiczną.

Być może i takie są, ale fatek 230V takim nie jest. Układ wejść chodzi na 24VDC. I myślę, że to dobrze - 230V na układzie wejść to dodatkowe kłopoty (grubość kabli i izolacji, niebezpieczeństwa). Tak jak napisałem wcześniej różnica jest tylko w tym czy korzystamy z zasilacza zewnętrznego czy jest on wbudowany w fateka + ta niemiła przypadłość konstrukcyjna, że styki 230V są umieszczone trochę mało bezpiecznie (ale da się z tym żyć).

.

 

Chodziło konkretnie o Logo Siemensa a dokładnie o takie rozwiązania

 

http://automatyka-siemens.eu/

 

A u Siebie masz wejścia na 24VDC czy 230V AC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u Siebie masz wejścia na 24VDC czy 230V AC

 

Wejścia chodzą na 24VDC - tutaj nie ma innej opcji w przypadku fateka.

Zasilanie sterownika mam 230VAC.

To Ci powinno wszystko rozjaśnić: http://patek.netinfo.pl/idea.pdf

U góry są przyciski, jak widać w obwodzie 24V. A sterownik na dole jest zasilany z 230V (na czerwono L i N).

 

A jeszcze możesz wziąć fatek manual, part I, rozdziały 5, 6 i 7 (5-zasilanie, 6-wejścia, 7-wyjścia).

 

logo siemensa znam tylko ze słyszenia, możliwe że tam jest po ichniemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u Siebie masz wejścia na 24VDC czy 230V AC

 

Wejścia chodzą na 24VDC - tutaj nie ma innej opcji w przypadku fateka.

Zasilanie sterownika mam 230VAC.

To Ci powinno wszystko rozjaśnić: http://patek.netinfo.pl/idea.pdf

U góry są przyciski, jak widać w obwodzie 24V. A sterownik na dole jest zasilany z 230V (na czerwono L i N).

 

A jeszcze możesz wziąć fatek manual, part I, rozdziały 5, 6 i 7 (5-zasilanie, 6-wejścia, 7-wyjścia).

 

logo siemensa znam tylko ze słyszenia, możliwe że tam jest po ichniemu.

 

 

Logo Siemensa i Easy Moellera są w wersjach 230V AC i 24 DC.

 

Te na 24V DC pewnie działają tak jak Fatek tylko mają oddzielnie zasilacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...