Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

RAVBC - pomijając kwestię filozoficzną czy zabezpieczać czy nie (każdy podejmuje sam - zależy jaki ma sterownik, czy jest on już zabezpieczony i jak daleko ma rozwiniętą paranoję niezawodności) - możesz napisać coś więcej o okolicznościach upalenia wyjścia u Ciebie?

Czym było spowodowane? Cewką zrobiła "cofkę", czy sam podałeś 220V na wyjście? Może jakiś inny przypadek? Jakiego masz PLC'ka?

Informacja o tym jakiego błędu nie zrobić może być bardzo wartościowa. Niech śmierć twojego scalaka nie pójdzie na marne !!! ;)

Scalak padł, bo się elektrykowi trochę pomieszało i mu zapodał zasilanie na wejście. Nie pamiętam juz czy 220 czy "tylko" 24. W każdym razie już mam nowy scalaczek wlutowany.

A co do przyszłości: oczywiście jest szansa, że szlag go trafi. Powiedziałbym nawet pewność. Ale:

1) jeśli w ciągu 10 lat przestaną produkować zgodne elementy zastępcze, to znaczy, że wybrałem niewłaściwego producenta (co niestety - ze względu na cenę - jest możliwe - na Simensa, czy Mitsubishi mnie jednak nie stać)

2) nawet w przypadku sprawdzenia się punktu 1, to spokojnie można podmienić sterownik w instalacji na jakikolwiek inny PLC i dalej będzie działać (choć nie da się tego zrobić oczywście w jeden wieczór)

3) jeśli już bronić się przed tego typu awariami, to raczej instalując przekaźniki, które można ręcznie zewrzeć, dzięki temu ominąć problemy z całą automatyką. Niestety takie przekaźniki to już raczej duże (i drogie) są.

4) ja mam wszędzie położone przewody 1,5 mm2 i aktualnie większość mojej instalacji działa (jeszcze) jak standardowa. Zawsze będzie można do tego wrócić ;-)

5) jakbym miał za dużo kasy, to bym se te moduły zabezpieczające powtykał. Tylko że tu nie chodzi o 2,70 zł, ale w moim wypadku (a jak napisałem to dopiero początek automatyzacji instalacji) już nazbierało by się tego ok. 100 zł no i koszty raczej ciągle rosną.

6) planuję wszędzie gdzie się da, używać wyjścia przekaźnikowe tak czy owak, więc powyższe raczej nie ma zastosowania. Tak czy owak ;-)

 

PS. Mam "oczywiście" najczęściej tu na forum wzmiankowanego Fateka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) ja mam wszędzie położone przewody 1,5 mm2 i aktualnie większość mojej instalacji działa (jeszcze) jak standardowa. Zawsze będzie można do tego wrócić ;-)

 

PS. Mam "oczywiście" najczęściej tu na forum wzmiankowanego Fateka.

 

Ravbc a nie wrzuciłbyś zdjęć swojej szafy teraz kiedy masz jeszcze cześć na Fateku cześć jako standardowa instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dobrze, że przypomnieliście po co te diody,

teraz sobie przypominam, że też mi tak tłumaczyli, i dlatego wziąłem. teraz już nawet o tym zapomniałem, a że z elektroniką zawsze byłem na bakier to mi samemu nie przychodzą takie problemy do głowy.

 

co do kosztów... oceniam w relacji do całości... u mnie 88 przekaźników razy te kilka zł daje kwotę zauważalną, ale... oceniam to w relacji do całości. to już nie wielki ułamek. wiem jak potrafi być uciążliwa jakakolwiek przerwa w automatyce domowej jeśli zrobimy na niej prawie wszystko (co innego jak komuś to służy np. tylko do sterowania kilkoma roletami). wiem, bo czasami coś skopię (zwykle programowo albo co najwyżej łączeniowe, wprowadzając nowe rozwiązania i dokładając kolejne sprawy). nie bagatelizował bym tego. oczywiście od tego się nie umiera, ani dom się nie wali, ale... nie po to człowiek to robi, żeby z tym potem walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc a nie wrzuciłbyś zdjęć swojej szafy teraz kiedy masz jeszcze cześć na Fateku cześć jako standardowa instalacja.

W tej chwili tylko elektryk wie co tam właściwie jest... ;-) Ale w praktycze to nie ma w tym wielkiej filozofii. W standardowym połączeniu faza jest podana najpierw na przełącznik, a z niego na punkt końcowy. Przy przepinaniu na sterowanie faza zamiast przez przełącznik leci przez przekaźnik, a przełącznik podpinamy do wejścia sterownika. Zero zawsze podane jest bezpośrednio na punkt końcowy. Jak to będzie połączone, to już kwestia konkretnego rozwiązania. U mnie nie jest najpiekniej, więc tym bardziej nie ma się czym chwalić.

Jedno co mogę zasugerować, to układanie podłączeń w rozdzielni zgodnie z docelowym układem (tj. przynajmniej osobno włączniki i osobno punkty końcowe - gnizada i oświetlenie), bo później łatwiej się to przełącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie z innej beczki

jak są zasilane czujniki ruchu - takie zwykłe które można by zastosować w opisywanych instalacjach

znalazłem kilka ale wszystkie na 230...

a ja wypuściłem na razie tylko kabelki 0.5..

są takie niskonapieciowe? a może jakaś przeróbka?

 

się przypominam z pytaniem - za tydzień tynki u mnie więc może rzutem na taśmę poprawię co trzeba...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

W tej chwili tylko elektryk wie co tam właściwie jest... ;-)

Jedno co mogę zasugerować, to układanie podłączeń w rozdzielni zgodnie z docelowym układem (tj. przynajmniej osobno włączniki i osobno punkty końcowe - gnizada i oświetlenie), bo później łatwiej się to przełącza.

 

Dobrze że przynajmniej masz takiego elektryka.

 

Bo mój to nigdy takiego sterowania ani takiej dużej szafy nie robił.

Projektowanie szafy spada na mnie chociaż nie mam o tym zielonego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie z innej beczki

jak są zasilane czujniki ruchu - takie zwykłe które można by zastosować w opisywanych instalacjach

znalazłem kilka ale wszystkie na 230...

a ja wypuściłem na razie tylko kabelki 0.5..

są takie niskonapieciowe? a może jakaś przeróbka?

 

się przypominam z pytaniem - za tydzień tynki u mnie więc może rzutem na taśmę poprawię co trzeba...??

 

A czytałeś to

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1027162.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mój to nigdy takiego sterowania ani takiej dużej szafy nie robił.

Projektowanie szafy spada na mnie chociaż nie mam o tym zielonego pojęcia.

 

Mój też nie robił, a widzieliście jak wyszło...

ważne, żeby był kumaty, porządny, umiał robić wg schematów/projektów.

 

No to może u mnie też się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa diody prostowniczej ciąg dalszy

skontaktowałem się z działem technicznym F&F i dowiedziałem się że:

przekaźniki posiadają w środku jakiś mostek prostowniczy który to ma zabezpieczyć przed przepięciami i jak twierdził technik zabezpiecza przed opisywanym przepięciem - chyba (troche na poczatku nie wiedzieli o co mi chodzi)

 

dodatkowo gość powiedział coiś takiego że przekaźniki te moga być sterowane z AC i DC (stąd ten mostek) i pytał sie o jakieś zabezpieczenie na sterowniku PLC - że niby podczas załączania kiedy ładuje sie cewka może taki przekaxnik i 1.5 A pociagnać i jesli jest w sterowniku PLC zabezpieczenie to nie włączy go! (tego przekaźnika)

 

przepraszam jeśli pitolę ale nie znam sie na tym i próbuję powtórzyć na tyle na ile zrozumiałem

:oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niby podczas załączania kiedy ładuje sie cewka może taki przekaxnik i 1.5 A pociagnać i jesli jest w sterowniku PLC zabezpieczenie to nie włączy go! (tego przekaźnika)

 

a po co mu te 1.5A do włączenia?

wygląda na jakieś nieporozumienie.

co by się u mnie działo przy włączaniu grupowym rolet - kilkanaście silników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa diody prostowniczej ciąg dalszy

skontaktowałem się z działem technicznym F&F i dowiedziałem się że:

przekaźniki posiadają w środku jakiś mostek prostowniczy który to ma zabezpieczyć przed przepięciami i jak twierdził technik zabezpiecza przed opisywanym przepięciem - chyba (troche na poczatku nie wiedzieli o co mi chodzi)

 

dodatkowo gość powiedział coiś takiego że przekaźniki te moga być sterowane z AC i DC (stąd ten mostek) i pytał sie o jakieś zabezpieczenie na sterowniku PLC - że niby podczas załączania kiedy ładuje sie cewka może taki przekaxnik i 1.5 A pociagnać i jesli jest w sterowniku PLC zabezpieczenie to nie włączy go! (tego przekaźnika)

 

przepraszam jeśli pitolę ale nie znam sie na tym i próbuję powtórzyć na tyle na ile zrozumiałem

:oops:

 

nie jest to cecha tylko twojego przekaźnika. tak po prostu zachowuje się każda ładowana cewka (każdy przekaźnik). wartość szczytowa oraz czas stabilizacji zależy oczywiście od jej indukcyjności oraz rezystancji obwodu.

 

druga sprawa to jeśli masz plc'ka tranzystorowego pracującego w układzie OC to raczej nie ma on zabezpieczenia prądowego, pytanie ile ten tranzystor jest w stanie uciągnąć (1,5A to całkiem spory prąd).

 

dlatego bardziej obawiał bym sie przeciążenia tranzystora, niż tego że zabezpieczenie nie pozwoli załączyć przekażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie zbytnio tym nie przejmowal, te prady wystepuja w tak krotkim czasie, ze mozna by to zaobserwowac chyba tylko na oscyloskopie i nie powinny ruszyc przecietnego tranzystora. Centrale alarmowe tez maja takie wyprowadzenia i chyba nie jedna osoba podlaczala pod nie przekazniki i komukolwiek jakies wyjscie polecialo? Wazne by byl rezystor na cewce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od tematu diody ...

1. Nie znalazłem na tym forum informacji na temat podłączenia pod sterownik (np Fatek-a bo taki będę miał) czujnika podczerwieni (IR). Chciałbym takie coś zrobić, abym w kazdym pokoju mógł wybierać sceny oświetleniowe pilotem (uniwersalnym), ale nie mam pojecia czy tak można, a jeśli mozna lub ktoś już to zrobił to prosiłbym o podanie linka do strony z takim odbiornikiem.

2. Jak mozna zamówić rozdzielnie firmy Kubiak ... bo na stronie firmy raczej nie mozna składać zamówień dla indywidualnych klientów ... a w internecie szukałem 2 dni i nie znalazłem żadnego sklepu, który oferowałby by rozdzielnie RW22 - bo właśnie taka mnie interesuje.

3. Chciałbym sterować wentylatorem w łazience ... tzn ma się załączać, gdy wilgoć przekroczy jakąś wartość ... no i jaki czujnik wybrać ... w necie jest ich tyle, ze nie wiem co wybrać

4. Odnośnie pomiary temperatury też pisałem, ale nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi ... jaki czujnik

5. Czujki ruchu to też jest ich z kilkadziesiąt ...a ceny od 25 do 300 zł ... moja byłaby zainstalowana w ogrodzie i w domu.

6. Czy taki zasilacz jest odpowiedni do zasilania przekaźników i czujników ruchu

http://www.midlex.pl/product_info.php?cPath=132_159&products_id=771

 

Generalnie to pytam o rzeczy pewnie oczywiste .... ale nie mam za bardzo o tym pojęcia (narazie) i nie chciałbym wydać kilkuset złoty na coś co nie bedzie współpracowało ze sterownikiem lub ... bedzie służyło do czegoś co mi nie bedzie nigdy potrzebne.

Prosiłbym o konkretne odpowiedzi (linki), bo niestety odpowiedz np: czujnik dowolny - nie wiele mi mówi i bedę w punkcie wyjścia, a mam już dość siedzenia po nocach w necie i czytania dokumentacji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to cecha tylko twojego przekaźnika. tak po prostu zachowuje się każda ładowana cewka (każdy przekaźnik). wartość szczytowa oraz czas stabilizacji zależy oczywiście od jej indukcyjności oraz rezystancji obwodu.

 

druga sprawa to jeśli masz plc'ka tranzystorowego pracującego w układzie OC to raczej nie ma on zabezpieczenia prądowego, pytanie ile ten tranzystor jest w stanie uciągnąć (1,5A to całkiem spory prąd).

 

dlatego bardziej obawiał bym sie przeciążenia tranzystora, niż tego że zabezpieczenie nie pozwoli załączyć przekażnika.

 

PLC z wyjściami tranzystorowymi doskonale sobie radzi z przekaźnikami - w moim konkretnym przypadku np. fatek+relpol rm85, ale koledzy tutaj testowali pewnie więcej rozwiązań. Powszechne jest to też w systemach alarmowych. Nie wiem jakim cudem cewka by miała powodować taki skąd prądu. Ale w dyskusje elektrotechniczne nie wchodzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to cecha tylko twojego przekaźnika. tak po prostu zachowuje się każda ładowana cewka (każdy przekaźnik). wartość szczytowa oraz czas stabilizacji zależy oczywiście od jej indukcyjności oraz rezystancji obwodu.

 

druga sprawa to jeśli masz plc'ka tranzystorowego pracującego w układzie OC to raczej nie ma on zabezpieczenia prądowego, pytanie ile ten tranzystor jest w stanie uciągnąć (1,5A to całkiem spory prąd).

 

dlatego bardziej obawiał bym sie przeciążenia tranzystora, niż tego że zabezpieczenie nie pozwoli załączyć przekażnika.

 

PLC z wyjściami tranzystorowymi doskonale sobie radzi z przekaźnikami - w moim konkretnym przypadku np. fatek+relpol rm85, ale koledzy tutaj testowali pewnie więcej rozwiązań. Powszechne jest to też w systemach alarmowych. Nie wiem jakim cudem cewka by miała powodować taki skąd prądu. Ale w dyskusje elektrotechniczne nie wchodzę :)

 

To nie cuda - to fizyka :)

 

Nie chciałem kolegi nastraszyć - generalnie wyjścia tego typu w 99% sterują przekaznikami i nic się nie dzieje - jak zauważył któryś z forumowiczów czas w jakim prąd się stabilizuje jest na tyle krótki że nie powoduje to skutków ubocznych.

 

 

PS. znalazłem w dokumentacji Fateka że wyjścia OC mają max. obciążenie prądowe 0,5A i nie posiadają zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie cuda - to fizyka :)

 

Dosyć dobrze zbadana i opisana. Odeślij do czegoś. Pamiętam ze studiów, jak przez mgłę, przebiegi czasowe na układach z cewką i kondensatorem, w różnych kombinacjach, i na cewce sobie czegoś takiego nie przypominam. Hej, forumowi elektronicy, odezwijcie się :) Bigbeat?

 

Nie chciałem kolegi nastraszyć - generalnie wyjścia tego typu w 99% sterują przekaznikami i nic się nie dzieje - jak zauważył któryś z forumowiczów czas w jakim prąd się stabilizuje jest na tyle krótki że nie powoduje to skutków ubocznych.

 

PS. znalazłem w dokumentacji Fateka że wyjścia OC mają max. obciążenie prądowe 0,5A i nie posiadają zabezpieczenia.

 

To są rozwiązania przemysłowe - tutaj nie ma miejsca na rozwiązania klasy "w 99% sterują i nic się nie dzieje, bo jest to dość krótkie i zazwyczaj się udaje zdążyć przed spaleniem". A niektóre w Fateku mają nawet max. 0.1A - i też u mnie sterują przekaźnikami (medium speed, 6 szt. w modelach MC). Moje przekaźniki są zabezpieczone bezpiecznikiem 1A na zasilaniu, często włączają się nawet i 20 na raz w tym samym cyklu sterownika... co by to wytrzymało, nawet na krótko przy skoku do kilkudziesięciu A?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...