Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Nie wiem właśnie jak sa sterowane reku. Czy protokół jest jakiś wysokiego poziomu pomiędzy sterownikiem a reku (Modbus itp) czy jest to coś prostszego (wystawienie 0 lub 1 na przewodzie)?

Khem, tego. Rekuperator (z resztą błędnie tak nazywany, bo tak na prawdę to centrala wentylacyjna z rekuperatorem), to w zasadzie 2 wentylatory, czasami przepustnica i także czasami czujki temperatury i/lub wilgotności. Gdzie tam chcesz mieć ten protokół? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem właśnie jak sa sterowane reku. Czy protokół jest jakiś wysokiego poziomu pomiędzy sterownikiem a reku (Modbus itp) czy jest to coś prostszego (wystawienie 0 lub 1 na przewodzie)?

Khem, tego. Rekuperator (z resztą błędnie tak nazywany, bo tak na prawdę to centrala wentylacyjna z rekuperatorem), to w zasadzie 2 wentylatory, czasami przepustnica i także czasami czujki temperatury i/lub wilgotności. Gdzie tam chcesz mieć ten protokół? ;-)

 

Wcale go do szcześcia nie potrzebuję - ale np. widziałem że na brinku da sie ustawić wydatność w m3 / h - więc chyba jest to ciut wiecej niż wentylatory zapięte na sztywno pod 230V ;)

 

Z twojej wypowiedzi wnioskuje że jest to jednak - przynajmniej od strony sterownika - "na drutach". No i dobrze - bedzie łatwiej sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hałasu... wydawało mi się, że jest to niesłyszalne - jak tylko wpadałem na budowę. ale jak mieszkam i siedzę i pracuję po nocach gdy jest idealna cisza - to na tej samej kondygnacji (parter, centrala też parter) słyszę gdy jest ponad 30-35% wyciągi (kuchnia, łazienka). a że mam taki open space na parterze to i ten wyciąg kuchenny można usłyszeć dalej. na piętrze jeszcze nie bywam za dużo to nie wiem właściwie. jeszcze tego dokładnie tak szczerze to nie badałem, może się coś jeszcze da poprawić.

 

ja tam bardziej słyszę mojego pcta niż reku mimo nie zabudowanego poddasza i otwartego wejścia na strych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy poradcie!

Szukam jakiegoś wyłacznika, przycisków tak co najmniej 4 na puszkę.

Wyszło mi w niektórych miejscach 4 puszki, a żona dopuszcza maksimum dwie, zwłaszcza w łazience (2x światło + wentylator + gniazdo) i w salonie ( 3 x światło + rolety).

Niestety system tradycyjny ( 4x1,5) ale ze skrętką w pakiecie wyłączników.

Puszki głębokie więc przekaźnik raczej wejdzie.

Chyba bez małego sterownika się nie obędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego to "cuś" miałoby służyć ?

 

Myślałem że dowiem się tego od ludzi którzy się znają na elektonice :lol:

 

Wg opisu ma to działać podobnie jak sterownik PLC lub po Modbusie współpracować z PLC jak zdalne I/O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej,

 

ale dodam, że może to być rozsądna propozycja rozszerzenia możliwości sterownika PLC rozsądnym kosztem(*) o takie rzeczy jak wejścia analogowe, dodatkowe we/wy jeśli akurat zabrakło trochę, RTC (jeśli nie ma w PLC, bywa), archiwum danych zebranych przez PLC lub inne urządzenia z sieci rs485 na karcie SD, dla kogoś kto nie umie utrzymać lutownicy w ręku, ale za to umie programować (w C lub tym ich bascomie). reszta możliwości w naszych zastosowaniach wydaje się zbędna. szkoda że jeszcze nie ma wyjść analogowych do kompletu. niestety, oprogramować trzeba od podstaw, i działanie modułu, i komunikację z czymś innym, dla kogoś kto nie miał do czynienia z mikrokontrolerami (ale programował np. w C bardziej niskopoziomowo) trzeba zarezerwować min. kilka weekendów na zabawę.

 

nie rozpoznawałem tego rynku pod tym kątem, możliwe że jest więcej tego typu płytek o jeszcze lepszym stosunku możliwości do ceny.

jeszcze jakby to zamknąć w obudowie sensownej z zasilaczem, z wyprowadzeniem we/wy na zewnątrz - to też są ważne kwestie dla mnie bo inaczej powstają elektryczne prowizorki - przekonałem się na sobie :)

 

(*) wybierając tylko to co wymieniłem i robiąc samemu można oczywiście jeszcze taniej, ale to już nie dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że dowiem się tego od ludzi którzy się znają na elektonice :lol:
Pytanie było prowokacyjne ;).

Też się tą płytka zainteresowałem, a nawet ją nabyłem :). Znam więc jej możliwości, które opisano już powyżej. Rzeczywiscie możliwości ma spore, zależne tylko od inwencji programisty.

Z innych podobnych elementów poleciłbym dwa :

http://www.allegro.pl/item663760155_sterownik_internetowy_inteligentny_dom_zobacz.html

oraz

http://www.allegro.pl/item651922154_rewelacyjny_super_sterownik_bez_ograniczen.html

Na pewno wystarczy do rozpoczęcia przygody z programowalnymi sterownikami ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy za nabyłeś tą płytkę dzisiaj :)
Zakupiłem na Allegro, a przesyłka dotarła do mnie tydzień temu.

Na razie nauczyłem się wczytywania programów do procesora i przetestowałem kilka możliwości : obsługę wyświetlaczy, odczytywanie temperatur z jednego i kilku czujników DS18B20.

Teraz pora na dalszą naukę - możliwości są spore, ale albo trzeba wykorzystać gotowe rozwiązania, albo samemu napisać odpowiednie programy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr.wawa wielki szacun dla Ciebie :)

 

Fajnie że dołączyłeś do entuzjastów tego forum

 

Czy będziemy mogli korzystać z Twojego doświadczenia :)

 

Zaciekawiło mnie co to jest w tej małej skrzynce obok głównej szafy eklektycznej.

 

Jeżeli można zapytać ile masz obecnie wejść i wyjść w swoim systemie.

 

 

P.S Dlaczego nie jestem elektronikiem, informatykiem, automatykiem albo chociaż elektrykiem i sam muszę dokończyć swoją inteligentną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tymczasem buszowałem za fajnym Media Center frontendem do swojego serwera (mam juz cały sprzęt, nawet uchwyt do monitora dotykowego już zamontowany :) ) i przez przypadek znalazłem coś o wiele bardziej wypasionego. Jeszcze nie wiem jak i co uda mi się z tych możliwości wkomponowac w zestaw Satel + Fatek, ale ogólnie niezła jazda.

 

Sprawy dotyczące tego wątku pojawiają się mniej więcej po 14 minutach, ale myślę, że całość jest dość ciekawa (dla entuzjastów oczywiście).

 

Enjoy: http://video.google.com/videoplay?docid=2176025602905109829&hl=en

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1) Jest to system krosowniczy - telekomunikacyjny KRONE.

Służy do rozszycia kabli przychodzących "z miasta" jak i "z budynku"

Pomyśl, że masz kilkanaście kabli w każdym po kilkaset par - i teraz je połącz nie robiąc totalnego chaosu.

Rozszywasz raz, używasz wedle całkowitej dowolności.

 

Przykład użycia:

- na KRONIE w szafie 5 rząd 6 para 4 jest telefon Pani Jadzi z księgowości z 2 piętra

- na KRONIE w szafie 3 rząd 13 para 2 jest wyjście centralki telefonicznej

Bierzesz tzw. nóż KRONE i krosujesz parą drucików te dwa miejsca.

Od tej pory telefon z 2 piętra jest przypięty do centralki - nie dotykając w ogóle grubych kabli telekomunikacyjnych. Sam proces krosowania jest szybki prosty i czysty.

 

W moim przypadku nie wygląda to tak ładnie jakby mogło, ale spełnia swoją funkcję. Mam rozszyte wszystkie (potrzebne) skrętki z budynku i bardzo szybki dostęp do dowolnej pary.

 

Jak robiłem w banku jako informatyk - widziałem ściany na których był rozszyty 6 piętrowy budynek - kilkanaście tysięcy par telefonicznych. Czysto, zwarcie - elegancko. Polecam.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zrobię w najbliższym czasie jakiś osobny wpis do tego.

 

 

Ja osobiście jestem zainteresowany, dla mnie to wszystko nowe rzeczy, który się dopiero uczę. Czemu złączki Krone wyrzuciłeś poza główną szafę elektryczną.

 

 

Czy istnieje jakiś system krosownicy tego typu lub podobny dla kabli energetycznych? Było by fajnie wpiąć wszystkie włączniki i obwody oświetleniowe na stałe a później krosować sobie dowolnie wszystko i szybko zmieniać ustawienia na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...