Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

ZUGi są fajne, ale dziadowsko drogie. Za to w sumie miejsce oszczędzają (zwłaszcza te piętrowe - do połączenia pary przewodów na jednym ZUGu). U mnie elektryk wymyślił wykorzystanie typowych kostek przymocowanych do listew w rozdzielnicy w charakterze taniego zastępnika ZUGów. Parę wad to ma, ale faktycznie swoją rolę spełnia, no i tanie jest.

 

chociaż dla obwodów podpinanych pod przekaźniki to nie wiem czy ma to sens, bo miejsce zajmuje

 

Przekaźnik zwiera tylko fazę. Pozostaje jeszcze co najmniej zero. Chyba warto mieć możliwość to także przepiąć (no a wtedy już połączenie na przekaźniku, jako jedyne, odpada). No i jest jeszcze kwestia włączników. Jeśli są od razu wpięte docelowo (tj. na wejścia sterownika), to można się bez jakichkolwiek dodatkowych połączeń obejść. Ale jeśli chce się instalację przerabiać stopniowo z tradycyjnej na sterowaną, to niestety połączenia dla włączników także muszą być realizowane w rozdzielni.

 

Wszystko razem do kupy powoduje u mnie, że praktycznie najwięcej miejsca w rozdzielniach zajmują właśnie połączenia obwodów. Przez to też niestety rozdzielnie duże być muszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przecież o ZUGach było już przy mojej szafie :)

 

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=zug

 

chociaż dla obwodów podpinanych pod przekaźniki to nie wiem czy ma to sens, bo miejsce zajmuje, a przekaźnik w sumie spełnia przy okazji także tą samą rolę.

no ale mam ok. 100 ZUGów.

 

Myślałem ze jest jakieś inne rozwiązanie niż znane mi ZUGi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUGi są fajne, ale dziadowsko drogie. Za to w sumie miejsce oszczędzają (zwłaszcza te piętrowe - do połączenia pary przewodów na jednym ZUGu). U mnie elektryk wymyślił wykorzystanie typowych kostek przymocowanych do listew w rozdzielnicy w charakterze taniego zastępnika ZUGów. Parę wad to ma, ale faktycznie swoją rolę spełnia, no i tanie jest.

 

 

Ravbc nie wrzucić byś zdjęcia swojej rozdzielni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc nie wrzucić byś zdjęcia swojej rozdzielni :)

Ale się zawziąłeś. ;-) Na prawdę nie ma czego pokazywać. Poza tym ja mam 3 rozdzielnie ;-) Żadna jeszcze nie jest skończona...

 

PS. No i leń jestem. A poza tym: nie wiem, nie umiem, nie orientuję się, zarobiony jestem ;-) Ale jak znajdę chwilę i będzie mi się nudziło, to może coś tam pstryknę. Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)

aż tak źle wyszło? :o ee, chyba masz się czym pochwalić :lol:

Piękne nie jest, bo i być nie mogło.

Czytelne nie jest wcale, więc i wartość edukacyjna zdjęć byłaby mizerna.

No i najważniejsze: ja NIE CHCĘ pokazywać publicznie wszystkiego co tam mam ;-)

 

Jak na powyższe nałożyć jeszcze permanenty brak czasu na cokolwiek, oraz wyjątkową upierdliwość umieszczenia tu zdjęcia, to raczej nie ma się co spodziewać, że w najbliższym czasie coś pokażę...

 

A chwalić to się (może) będę, jak to zacznie robić choć trzecią cześć tego co sobie zaplanowałem. Powiedzmy, że jak zacznie tańczyć (z tripletu: "tańczy, śpiewa i stepuje"), to coś gdzieś wrzucę i ujawnię ciutkę tajników. ;-) Sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na prezentację całości nie ma co liczyć... ;-)

aż tak źle wyszło? :o ee, chyba masz się czym pochwalić :lol:

Piękne nie jest, bo i być nie mogło.

Czytelne nie jest wcale, więc i wartość edukacyjna zdjęć byłaby mizerna.

No i najważniejsze: ja NIE CHCĘ pokazywać publicznie wszystkiego co tam mam ;-)

 

Jak na powyższe nałożyć jeszcze permanenty brak czasu na cokolwiek, oraz wyjątkową upierdliwość umieszczenia tu zdjęcia, to raczej nie ma się co spodziewać, że w najbliższym czasie coś pokażę...

 

A chwalić to się (może) będę, jak to zacznie robić choć trzecią cześć tego co sobie zaplanowałem. Powiedzmy, że jak zacznie tańczyć (z tripletu: "tańczy, śpiewa i stepuje"), to coś gdzieś wrzucę i ujawnię ciutkę tajników. ;-) Sorry.

 

ravbc to nie jest forum elektryków, nie bądź taki tajemniczy a tak wogóle to co tam skrywasz masz jakieś sejm pełen gotówki pod wysokim napięciem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ze jest jakieś inne rozwiązanie niż znane mi ZUGi.

 

Ok, ale chcę to podkreślić, bo może nie masz pewności i błądzisz :)

że to jest funkcjonalnie dokładnie odpowiednik łączówek LSA, dla wysokich napięć i dużych prądów, na szynę. Tyle, że nie obsługuje się tego żadnym specjalnym szydełkiem tylko śrubokrętem (zaciski śrubowe, a w LSA kabelki są wciskane) i zwykle są to pojedyncze sztuki (ewentualnie podwójne, potrójne), które można zestawiać w dowolnej ilości koło siebie, a nie moduły po np. 10 par. Te LSA mają jeszcze czasami możliwość łatwego rozłączenia połączenia (bez wyciągania kabelków), w ZUGach tego nie widziałem (pewnie nawet jak takie są to cena przy większej ilości może być zaporowa.

 

Ergo... stosujmy ZUGi :)

Dla przypomnienia http://patek.netinfo.pl/csw/P7180026.JPG

(stare zdjęcie, jeszcze przed podłączeniem kabelków i uporządkowaniem bałaganu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Super! A pokaż zdjęcie "po".

teraz są założone osłony i nie wiele widać, nie chce mi się tego demontować :) no wygląda tak samo, tylko przewody (kabelki?) są obrane z izolacji zewn. i pojedyncze żyły powpinane do ZUGów. na pierwszym planie lepiej, ale głębiej i tak jest trochę kłębowiska kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

Tak sobie czytam , w wolnych chwilach rozwazam moj powstajacy system (narazie czesiowo w glowie)

Glowie sie aktualnie nad jakas fajna graficzka do panela weinteka 480X234...

Kurcze jakos mi to kwadratowo wychodzi, i tu mam pytanko :

moze ktos juz cos stworzyl , moze ma jakies biblioteki ladnych przyciskow czy tapetek. Moze podzieli sie swoim projektem. Mam tez pytanko , po ostatniej awarii kompa stracilem pliki do compilowania na easy builderze, ma kos pomysl jak zgrane pliki z panela wrzucic do programu do edycjii ?

Chetnie podziele sie tym co udalo mi sie stworzyc , chodz nie jest to rewelka ...

http://www.poddebem.org/rozne/images/panel%20fateka2.jpeg

 

Aktualnie robie wszystko od poczatku probujac to jakos "ozywic"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szacunek.

 

Właśnie przystępuje do kablowania własnego domku - oczywiście w gwiazdę, oczywiście pod Fatek'a :)

 

Naprawdę kawał świetnej roboty - mam nadzieje że będzie wiecej i bardziej szczegółowo (czy zaimplementowałeś już elektrozawory do CO ? jaki model ? jeden per grzejnik, jeden per pomieszczenie ? czy instalacja Co wymaga jakiegoś przygotowania? )

 

Jedna uwaga - w kwestii stanu nieustalonego przy naciskaniu włącznika - używasz "chałupniczego" sposobu polegajacego na użyciu timera. Pamiętam ze szkolenia Fatekowskiego że można to ustawić w konfiguracji sterownika - bezwładność wejścia do czasu ustabilizowania się stanu. Na pewno będzie to bardziej eleganckie.

Szczegółów szukaj w dokumentacji albo mailuj do Multiprojektu (nie mam jeszcze swojej zabawki) i oczywiście -> ładuj na stronę.

 

Pozdrawiam

WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku! Teraz mi coś takiego pokazujesz ? jak już mam 95% softu skończone ? O rany. :( Gdybym to znał to bym nie tracił tyle czasu. Grrr.

 

Napisz w zeszycie 100 razy:

"Będę szukał na google zanim zacznę lutować samemu"

 

ADA-M wygląda bardzo fajnie tylko potrzebna przejściówka 232-485.

Ten drugi - prawie identyczny funkcjonalnością z moją zabawką, ale jakoś mnie nie przekonuje.

 

ADA-M jest niby na 485 więc do Fatek'a można wrzucić bezpośrednio - a z Fatek'a do PC przez Ethernet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem w sprawie tego modulu temp.

http://www.solidchip.eu/index.php?menu=24

i okazuje sie , ze maja juz nowszy model z rs 485 i rs 232 ,wiec mozna

kombinowac jak kto chce . Procz tego ten najnowszy ma 2 wyjscia cyfrowe ...

Lecz narazie robia do tych wyjsc firmware , wiec trzeba bedzie za jakis czas tylko uaktualnic)

 

Cena ok 685zl z przesylka

 

 

Naprawde nikt nie robil zadnej grafiki do panela weinteka ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...