Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie dostałem dobrą informację z Satela - do końca czerwca ma być nowa centrala o pojemności większej niż CA 64 :D

 

Niestety ja mam już kupioną CA-64, czeka na instalkę :cry:

 

Może będą jakieś większe moduły ???

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem dobrą informację z Satela - do końca czerwca ma być nowa centrala o pojemności większej niż CA 64 :D

 

Niestety ja mam już kupioną CA-64, czeka na instalkę :cry:

 

Może będą jakieś większe moduły ???

 

Cz.

 

Z tego, co wiem to zmieniona będzie centrala i w późniejszym czasie manipulator (na nowszy model niż obecny LCD).

Nie ma co się martwić. Ja mam jeszcze gorzej, bo obecnie mam system na DSC 4020A i przy przejściu na Satela będę musiał wymieniać wszystkie rezystory parametryzujące linie dozorowe :o .

Co do centrali, to sprzedam jako używaną na Allegro, co i Tobie polecam :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam entuzjastow,

Dlaczego w wiekszosci preferujecie okablowanie gwiazdziste a nie np magistralne, nie mysle tylko o EIB ale nawet Satel ma magistrale adresowalna, lepsza ma chyba Paradox

Zapomnieliscie takze o dystrybucji audio

co z muzyka w pomieszczeniach

W mojej instalacji rzucilem przewody glosnikowe do glosnikow w sufitach ( koszt takich glosnikow nie jestprzerazajacy) a do sterowania sketke FTP.

Nie wiem jeszcze jakie wymysle sterowanie

Jesli chodzi o sterowniki to jaki macie pomysl na zastosowanie wylacznikow, czujnikow temp. itp, Zalaczanie np. 3 obwodow + reg. temp +np rolety zajmie na scianie bardzo duzo miejsca

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam entuzjastow,

Dlaczego w wiekszosci preferujecie okablowanie gwiazdziste a nie np magistralne, nie mysle tylko o EIB ale nawet Satel ma magistrale adresowalna, lepsza ma chyba Paradox

Zapomnieliscie takze o dystrybucji audio

co z muzyka w pomieszczeniach

W mojej instalacji rzucilem przewody glosnikowe do glosnikow w sufitach ( koszt takich glosnikow nie jestprzerazajacy) a do sterowania sketke FTP.

Nie wiem jeszcze jakie wymysle sterowanie

Jesli chodzi o sterowniki to jaki macie pomysl na zastosowanie wylacznikow, czujnikow temp. itp, Zalaczanie np. 3 obwodow + reg. temp +np rolety zajmie na scianie bardzo duzo miejsca

Pozdrawiam

 

Witam,

 

W moim przypadku zdecydowałem się na okablowanie gwieździste, ponieważ przy takim układzie mogę w początkowej fazie podłączyć instalację jak tradycyjną. Później w miarę przypływu gotówki mogę dowolnie zmieniać układ instalacji i zakładać dowolne sterowniki.

Jeśli chodzi o instalacje alarmową, to możemy przedyskutować zalety i wady rozwiązania magistralnego. Jakie zalety ma wg Ciebie system zrealizowany w oparciu o magistralę?

 

Nie zapomniałem o dystrybucji audio. Po prostu nie widzę u siebie zastosowania. Nie mogę zmuszać wszystkich domowników do słuchania mojej muzyki w całym domu. Uważam, że w domu znakomicie lepiej spisuje się zestaw audio (kino domowe) w salonie i jakaś mini wieża czy bumbox w pozostałych pokojach. Każdy słucha sobie co chce i kiedy chce. Na gadżet pod tytułem centralny sprzęt audio i cyfrowy sterownik z możliwością wybierania źródła sygnału w każdym pokoju mnie nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o dystybucje audio - jest to zanakomity efekt, gdy w kilku pomieszczeniach gra ta sama muzyka,

Chodzilo mi o nastepujace rozwiazanie - caly sprzet - CD, tuner radiowy, Sat, ew zmieniarka plyt stoi w jednym miejscu - nie trzeba stawiac wiezy w kazdym pokoju, obsluga przez zwykly pilot od danego urzadzenia lub, jak pisal Zbych przez Pronto przy pomocy "przedluzaczy podczerwieni"( jest tez tanszy pilot z touch padem Marantz RC3200 w detalu ok 1300PLN).

Chcac zrobic to samemu potrzeba postawic taka ilosc wzmacniaczy ile bedzie pomieszczen z glosnikami (wzmacniacz robionysamemu omocy 2x20W wyniesie - strzelam 100PLN)

Zalety systemu magistralnego wg mnie to takie, ze bardzo latwo jest modyfikowac system, dodawac zmieniac moduly - czujki, klawiatury, moduly oraz programowac je zdalnie np czujki

U siebie zastosowalem okablowanie mieszane - do niektorych rzeczy po jednym kabelku , do pozostalych, tych na pozniej magistralne

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po urlopie! No i gdzie ta wiosna???

 

Co do dystrybucji audio: podobnie jak _ZBYCH_ nie zamierzam na siłę uszczęśliwiać wszystkich domowników jedynym słusznym rodzajem muzyki. 8)

A na poważnie: na swoje potrzeby wymyśliłem tak: najprosciej jest instalować osobne urządzenia w miejscach, gdzie ktoś ich będzie potrzebował (kuchnia, pokoje dzieci itp). Będą dopasowane do potrzeb - nie potrzebuję w kuchni jakości dzwięku takiej jak w salonie przy telewizorze.

Myślę, że zastosowanie centralnej dystrybucji audio (za akceptowalne pieniądze) da mi średnią jakość dźwięku w całym domu, a kiedy chcę skupić się na muzyce potrzebuję dobrej jakości (>>kino domowe lub zestaw stereo).

Tak więc jedyne co wymaga okablowania to miejsce w salonie pod system kina domowego, ewentualnie jeszcze trochę kabli głośnikowych w innych pomieszczeniach (na wypadek gdybym chciał potem postawić sobie zestaw z kolumnami - sam wiem jak potem te kable przeszkadzają leżąc na podłodze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wątek !

 

Myślałem o czymś takim od pewnego czasu i cieszę się, że znalazłem wielu podobnie myślących a co najlepsze, że to się da zrobić !

 

Na razie czytam, czytam, czytam i chłonę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy kolejnego zapaleńca - miłego czytania!

 

Może trochę nie na temat, bo nie o instalacji a o umiejscowieniu zestawu TV/audio: wczoraj moja żona wymyśliła genialny sposób na pozbycie się z widoku w salonie telewizora i kina domowego - wykonamy otwór w ścianie między salonem i garderobą i zbudujemy tam szafę-wnękę: od strony salonu będzie zasłonięta przesuwnymi drzwiami, a od strony garderoby będą drzwi meblowe. Wszelkie manipulacje z kablami i zasilanie oraz wentylacja zestawu będą zrealizowane od strony garderoby. Co wy na to? Jak na razie dla mnie to olśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciao 8)

 

Witam entuzjastow,

Dlaczego w wiekszosci preferujecie okablowanie gwiazdziste a nie np magistralne,

Mysle ze poprostu sa dwie szkoly "Falenicka i Otwocka" :p

 

W mojej instalacji rzucilem przewody glosnikowe do glosnikow w sufitach ( koszt takich glosnikow nie jestprzerazajacy) a do sterowania sketke FTP.

Nie wiem jeszcze jakie wymysle sterowanie

Moim zdaniem lepiej jest przeprowadzic przewody sygnalowe i montowac male glosniczki ze wzmacniaczami - nie chodzi przeciez o sluchanie muzyki tylko o takie tlo radiowo/muzyczne w czasie sprzatania lub gotowania :wink:

 

Sa tez gotowe dosc tanie systemy ktore rozwiazuja ten problem, zaznaczam ze wedlug mnie nie ma to nic wspolnego ze sluchaniem muzyki, jezeli mam chwile czasy i ochote to jest mi przyjemnie posluchac koncertu w wygodnym fotelu przy swiecach i ze szklaneczka Jack Deniels'a 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za ten wątek. Bomba :D :p :D

 

A teraz jak rozwiązać takie cóś:

Podjeżdżam pod dom, pilotem otwieram bramę wjazdową, potem garażową i ... no właśnie.

Jak tu najprościej zrobić rozbrojenie alarmu, a może samej strefy w garażu?

Może pilotem od bramy garażowej, rozbrajać tylko strefę garażu.?

A może zrobić opóźnienie na tej czujce. Tylko wtedy trzeba wyjść z samochodu (raczej się nie ociągając) i rozbroić na klawiaturze.

 

Sam nie wiem - doradźcie, proszę :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciao 8)

Najwygodniej jes pilotem od bramy, to prawda ale uwaga to jest wygodne rowniez dla zlodziei :o

 

Ja zaloze opoznienie w garazu ale tylko po zamknieciu bramy wjazdowej (chodzi mi o to aby z wlaczonym alarmem bramy nie moglybyc otwarte rownoczesnie) :roll: - a tak wlasciwie to do teraz mialem taki pomysl ale troszke nad tym pomysle :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Entuzjasci

wlasnie przeczytalem o czujniku temperatury ... wielkosci paznokcia i w postaci plastra z nadajnikiem i uP z pasywnym nadajnikiem o wymiarach rownych szerokosci linii papilarnych. Moznyby To nakleic sobie na skore i komputer moglby analizowac po ktorej stronie jest nam chlodniej i wlaczac promiennik umieszczony z odpowiedniej strony. Na razie wydaje sie to byc ScFi ale urzadzenie juz istnieje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro było o czujnikach temperatury:

widziałem w budynku STOEN elektronicznie sterowane zawory termostatyczne na grzejnikach. Podoba mi się ten pomysł, o ile taki regulator można połączyć z centralnym sterownikiem i dodatkowo z każdego pokoju poprowadzić czujnik temperatury oraz panel nastawu ręcznego przy wejściu do pokoju. Wtedy będę mógł zrealizować pełne sterowanie całą instalacją grzewczą i to z podziałem na konkretne pomieszczenia (no oprócz tego jednego, który jest miejscem pomiaru dla czujnika pokojowego/pogodowego - tam nie będzie zaworów na grzejnikach)

Czy ktoś może instalował coś takiego? Jakieś namiary na konretne urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam elektroniko-automatyko-informatyków!

Kiedyś wpadł mi w oko ten wątek, kiedyś znaczy parę tygodni temu. Postów było niewiele, ale postanowiłem go obserwować, ponieważ sam zainteresowany jestem taką instalacja w swoim powstającym domku. Dzisiaj odpalam forum i .... cztery strony. Ledwo czasu wystarczyło, aby to przejżeć. Jestem pod wrażeniem. Jak wspomniałem czasu mam niewiele dlatego na razie nie będę rozpisywał się o swoich wizjach, kiedyś zrobię to napewno.

 

_ZBYCH-u, pytałeś w którymś wątku o programowalny odbiornik RC-5. Interesuje Cię to w dalszym ciągu? Jeżeli tak, to polecam procesor ATMEL 2013. Co sobie Jesteś w stanie wymyślić, zrealizujesz za jego pomocą. Programuje się go stosunkowo łatwo za pomocą języka zbliżonego do BASIC'a. Swego czasu na łamach elektroniki dla wszystkich prezentowany był cykl artykułów poświęconych temu układowi, łącznie z kursem programowania w BASCOM'ie. Jeżeli jesteś zainteresowany tą problematyką, to Daj znać na maila ([email protected]). Kumpel ostatnio robił (w ramach pracy inżynierskiej) wzmacniacz audio, sterowany za pomocą wspomnianego układu (za pomocą kodu RC5 sterowanie układami we/wy, silnikiem potencjometru siły głośności oraz zaawansowanymi obwodami dopału zasilaczy). Fajna sprawa. Poza tym, miałeś jakiś problem z wysyłaniem konfiguracji sieci - dalej szukasz rozwiązania? Jak tak, to daj cynk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

_ZBYCH-u, pytałeś w którymś wątku o programowalny odbiornik RC-5. Interesuje Cię to w dalszym ciągu? Jeżeli tak, to polecam procesor ATMEL 2013. Co sobie Jesteś w stanie wymyślić, zrealizujesz za jego pomocą.

...

 

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli chodzi o programowalny odbiornik RC-5, to szukam takowego, ale jako gotowe rozwiązanie. Jestem co prawda elektronikiem, ale wypadłem z tematu układów elektronicznych (zapomniałem, jak działa tranzystor :wink: ). Ponadto moja praca zawodowa i budowa nie pozwalają mi na konstruowanie urządzenia od podstaw. Po prostu zupełnie nie mam na to czasu. Chyba będę musiał zlecić komuś wykonanie takiego odbiornika.

Odnośnie konfiguracji sieci i moich problemów z internetem chętnie skorzystam z fachowej wiedzy. Napiszę na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...