Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a ja z innej beczki

do mnie też dzisiaj dotarł sterownik FATEK :D :D :D

 

jak przedłużyć złączkę taśmową między kolejnymi modułami - potrzebuję się przebić na kolejną szynę z częścią modułów a tasiemka krótka ....

 

no to nocki zaraz będą niewyspane :D

 

kup sobie najlepiej gotową taśmę z wtyczkami tylko dłuższą

 

zmierz ile potrzebujesz dodaj 20% i zadzwoń do multiprojektu to zrobią na wymiar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi wczoraj przywieźli monstrum z serii BP - chyba musze wynająć dźwig żeby to na ściane wrzucić ....

 

 

 

moelera BP ??? :o :o :o

 

szalonyś i bogaty.... :lol:

 

A co to jest to Moeller BP 8)

 

 

Ile za nią zapłaciłeś? Jest w wersji stojącej czy tylko wiszącej.

 

Jeszcze nie płaciłem ale ma być około 750. Podtynkowa 245 modułów. Stojącę to już industrial. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. O dziwo najcięższe są drzwi więc po rozmontowaniu na czynniki pierwsze montaż na ścianie nabiera realnych kształtów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(

 

Jak je mocujesz do ściany? Mam wersje podtynkową - ale nie ma żadnych otworów montazowych.

Rozdzielnia będzie powieszona w garażu na ocieplonej ścianie garaż-dom więc 15 cm w murze (ytong) a 10 wiszące na styropianie.

Ponieważ jest to ciężkie draństwo a dojdzie jeszcze osprzęt pasuje to dobrze zamocować aby przy otwarciu drzwi nie wypadła ze ściany :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercić rozdzielnice i mur, no i kotwy, ale ta wewnętrzna blacha nie jest aż tak solidna jak ta na drzwiach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(

 

Jak je mocujesz do ściany? Mam wersje podtynkową - ale nie ma żadnych otworów montazowych.

Rozdzielnia będzie powieszona w garażu na ocieplonej ścianie garaż-dom więc 15 cm w murze (ytong) a 10 wiszące na styropianie.

Ponieważ jest to ciężkie draństwo a dojdzie jeszcze osprzęt pasuje to dobrze zamocować aby przy otwarciu drzwi nie wypadła ze ściany :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercić rozdzielnice i mur, no i kotwy, ale ta wewnętrzna blacha nie jest aż tak solidna jak ta na drzwiach ...

 

Przy takich rozmiarach polecam zazwyczaj natynkowe - mają porządne plecy i specjalne otwory do mocowania. Jak masz podtynkową to przy słabszej blasze zrób więcej punktów mocowania - najlepiej w okolicy wzmocnień. Warto też wcześniej rozplanować (przynajmniej z grubsza) gdzie wewnątrz mają dochodzić przewody które wchodzą do rozdzielnicy (jeśli nie są na zugach) żeby później ich nie ciągać i żeby nie prężyły.

 

Chciało się Tobie wykuwać taką dużą wnękę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam je każdemu klientowi i sporo już ich zamontowałem. U siebie oczywiście taż mam - największą a i tak ciężko się zmieścić :(

 

Jak je mocujesz do ściany? Mam wersje podtynkową - ale nie ma żadnych otworów montazowych.

Rozdzielnia będzie powieszona w garażu na ocieplonej ścianie garaż-dom więc 15 cm w murze (ytong) a 10 wiszące na styropianie.

Ponieważ jest to ciężkie draństwo a dojdzie jeszcze osprzęt pasuje to dobrze zamocować aby przy otwarciu drzwi nie wypadła ze ściany :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przewiercić rozdzielnice i mur, no i kotwy, ale ta wewnętrzna blacha nie jest aż tak solidna jak ta na drzwiach ...

 

Przy takich rozmiarach polecam zazwyczaj natynkowe - mają porządne plecy i specjalne otwory do mocowania. Jak masz podtynkową to przy słabszej blasze zrób więcej punktów mocowania - najlepiej w okolicy wzmocnień. Warto też wcześniej rozplanować (przynajmniej z grubsza) gdzie wewnątrz mają dochodzić przewody które wchodzą do rozdzielnicy (jeśli nie są na zugach) żeby później ich nie ciągać i żeby nie prężyły.

 

Chciało się Tobie wykuwać taką dużą wnękę? :)

 

Nie chciało - miałem pomocnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W tej chwili jak większość ludzi na tym forum buduję dom. Chciałbym zainstalować instalację inteligentną. Tak na prawdę przede wszystkim to chciałbym zrobić taką instalację aby przede wszystkim miała podstawy czyli prawidłowe okablowanie. Po prostu nie mogę wydać w tej chwili setek tysięcy złotych na instalację. O elektryce trochę wiem ze względu na wykształcenie które posiadam. :)) Natomiast zastanawiam się okablowanie jakiej firmy najlepiej kłaść aby później móc je prawie dowolnie rozbudowywać o sterowniki PLC czy inne cuda. Znacie dobre firmy instalacyjne? W domu instalacji inteligetnej chciałbym użyć przede wszystkim do prawidłowego i pełnego integrowania RTV, Komputery, Alarm, ogrzewanie. Włączanie świateł z pilota (wyłączanie automatyczne) czy ściemnianie świateł jest dla mnie średnie. Oczywiście to kwestia gusty dlatego rozumiem tych który w instalacji inteligentnej kładą spory nacisk na światło. Natomiast dla mnie dużo ważniejsza jest włąśnie integracja czyli np takie cudo, że jeśli idę z salonu do łazienki to w łazience zaczyna grać głośnik z muzyką którą słuchałem w salonie itd.

 

Natomiast tak jak napisałem w pierwszej fazie potrzebuje dobrego położenia kabli. Tak aby później nie mówić sobie, że zrobił się źle, nie przemyślało itd. Kuć ścian to już chyba później nie będę. :))))

 

Dlatego prośba o informacje instalację jakiej firmy polecacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za namiar. Sprawdze wyceny dla mojej instalacji. Mam juz wycene xcomfort i przy moich potrzebach na start wychodzi ok.40 tys PLN. Juz w tym troche jest no ale gdybym zrobil wszystko co chce zrobic to kosztowala by 140 tys PLN. Oczywiscie jest juz w tym alarm, RTV i zarzadzanie cieplem (ogrzewaniem). Ale w podstawowym zakresie czyli wlasnie okablowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 euro za ten uchwyt na TS35 to tez nie mało ;)

KRONE? Ja nawet nie oglądam cen urządzeń z tą etykietką. Na takie luksusy to mnie jeszcze długo stać nie będzie... ;-)

 

Wg. firmy u której to znalazłem jest to CobiNet ale może to jedno licho.

Mnie też nie stać na blaszki za 2 euro :D ale szukałem jak sprytnie powiesić LSA na TS35 i tylko coś takiego mi wpadło w oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też nie stać na blaszki za 2 euro :D ale szukałem jak sprytnie powiesić LSA na TS35 i tylko coś takiego mi wpadło w oko.

U mnie jest tak, że ta blacha "podstawka" pod samą listwę LSA (ten plastik) pasuje idealnie w środek szyny no i jest do niej zamocowana zwykłymi wkrętami. Nie mam więc tych dodatkowych obejm na szynę, ale te podstawowe blachy niestety być muszą. Nie znam sposobu na zamontowanie listew LSA do czegokolwiek bez tych blaszanych "podstawek". No i niestety tanie to i tak nie jest... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanie się coś niedobrego, gdy pod wejście fateka podepnę wyjście przekaźnikowe/alarmowe (30V 100mA) z czujki siemens ir-120,

Bardzo mi się spodobała czujka a nie mam centrali alarmowej i chyba mieć nie będę.

 

jeśli to czyste przekaźnikowe wyjście to OK tylko nie podawaj 30V :)

24V wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji napisali tylko takie coś:

Wyjście alarmowe:

ˇ styk przekaźnika (otwiera się przy alarmie) 30 VDC / 100 mA / Ri 32 Ohm

ˇ czas trwania alarmu 2 - 3 s

Styk antysabotażowy 30 VDC / 50 mA

 

Domyślam się , że te 30V to jest maks jaki mogę podać ... ?

Chciałem się upewnić bo otrzymałem wczoraj fateka i nie chciałbym go salić pierwszego dnia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...