Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Szukam wlasnie silowniczkow ale nie takich jak ten link powyzej ...

To sa wlasnie te co sie otwieraja po podaniu napiecia , maja jeden minus...zra prad caly czas.....

 

kwestia ile... nie podali jego danych, ale podobne widziałem, które pobierały 2-3W. To Ci daje koszt 4-7 zł/rok przy pracy 24h przez cały sezon grzewczy, w rzeczywistości jeszcze mniej. Ale to daje prostotę konstrukcji i w efekcie cenę siłownika. Pytanie czy znajdziesz taki sterowany on/off w takiej cenie, która Ci się zamortyzuje w porównaniu do tego w te powiedzmy 20 lat (czyli powiedzmy nie droższy niż 200 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to ciągnę dalej temat siłowników jaki jest lepszy NC czy NO

 

To są dwie kwestie:

1. zużycia energii elektrycznej - jeśli jest NC - żre prąd gdy musi być otwarty, jeśli nO - żre prąd gdy musi być zamknięty. czyli można wybrać tak, żeby mniej prądu w skali roku zmarnował. ale mówimy tu o takich wielkościach, a przy ogrzewaniu raczej to będzie tak czy inaczej w okolicach pół (wł.) na pół (wył), że bym na to nie patrzył.

2. jak chcesz żeby się zachował przy braku sterowania/energii elektrycznej (awaria, itp.) - chcesz mieć go otwarty (NO) czy zamknięty (NC).

 

jakby był wybór to się można chwilę nad tym zastanowić, ale jeśli nie ma, albo wpływa na dostępność / cenę - to bym brał co jest/tańsze (dla tego zastosowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazlem godne rozwagi to :

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39

cena ok 160zl za 1/2 cala - wiec koszt ok i jeszcze daje sygnal zwrotny potwierdzajacy zamkniecie czy otwarcie.

Kurcze ,bo przy ok 16 obwodach to koszt tez wysoki.....echhhh :)

 

a co myslicie o oswietleniu rgb led - sa sterowniki ,ktore mozna podpiac pod 2 wyjscia fateka i ladnie nimi sterowac

np

http://www.enterius.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=56&category_id=3&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45

 

Mam na mysli oswietlenie dekoracyjne/nocne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazlem godne rozwagi to :

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39

cena ok 160zl za 1/2 cala - wiec koszt ok i jeszcze daje sygnal zwrotny potwierdzajacy zamkniecie czy otwarcie.

 

Do CO lepszym rozwiazaniem wydaje mi sie sama głowica do zamontowania na rozdzielaczu CO.

 

Ten zaworek jest fajny do odcięcia wody.

Tylko to 230V :/ - za słaba psychę mam - szukam wersji na 24V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

climber79 :

wlasnie szukam czegos takiego jak piszesz ale w ostatecznosci wstawie te ustrojstwo :)

Jesli chodzi o napiecie to tez wolalbym 24V

 

 

MonQ:

Podlaczam sie do pytania o te przyciski. Widzialem jeszcze moeller ale cena to ok 500zl za 4-ktrotny o ile pamietam.

Sam troszke kombinowalem nad stworzeniem czegos takiego i powiem ,ze po kilku prototypach calkiem fajnie wyszlo. W wazniejszych pomieszczeniach planuje dac panele HMI weinteka bo i nawet z moimi wynalazkami byloby tego sporo.

Pomysl jeszcze nad jednym patentem :) a mianowicie tam gdzie bedziesz mial wieksza ilosc ich a nie wiesz ile i jakie to wykuj dziure na glebokosc jaka sie da i wstaw podwojny regips, w ten sposob bedziesz mial pod spodem pustke i tam kabelki :) a podwojny -aby byl mocnieszy

Wytniesz wowczas jak juz bedziesz mial opanowany temat przyciskow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

climber79 :

 

MonQ:

Podlaczam sie do pytania o te przyciski. Widzialem jeszcze moeller ale cena to ok 500zl za 4-ktrotny o ile pamietam.

Sam troszke kombinowalem nad stworzeniem czegos takiego i powiem ,ze po kilku prototypach calkiem fajnie wyszlo. W wazniejszych pomieszczeniach planuje dac panele HMI weinteka bo i nawet z moimi wynalazkami byloby tego sporo.

Pomysl jeszcze nad jednym patentem :) a mianowicie tam gdzie bedziesz mial wieksza ilosc ich a nie wiesz ile i jakie to wykuj dziure na glebokosc jaka sie da i wstaw podwojny regips, w ten sposob bedziesz mial pod spodem pustke i tam kabelki :) a podwojny -aby byl mocnieszy

Wytniesz wowczas jak juz bedziesz mial opanowany temat przyciskow...

 

 

Dzięki mario0658,

 

jak kombinowałem z płytką TS, wizualnie super, ale jej cena okazała się

astronomiczna ok 590 zł netto.

http://www.berker.com/pl/polska/produkty/serie-produktow/berker-ts/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowalem juz z przyciskami przeroznymi :)

Stanelo na tym iz laserowo wytna mi kwadraciki lub prostokaty ze stali szlachetnej, szukam jeszcze wlasnie samych przyciskow do osadzenia - te z linku powyzej bylyby super :)

Tylko gdzie takie dostac :( naprawde naszukalem sie jakis ladnych...

Moze ktos widzial , ktos wie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowalem juz z przyciskami przeroznymi :)

Stanelo na tym iz laserowo wytna mi kwadraciki lub prostokaty ze stali szlachetnej, szukam jeszcze wlasnie samych przyciskow do osadzenia - te z linku powyzej bylyby super :)

Tylko gdzie takie dostac :( naprawde naszukalem sie jakis ladnych...

Moze ktos widzial , ktos wie ?

 

 

może takie ? :

 

http://www.vandal-proof.com/inc/przyciski/mechaniczne.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to ciągnę dalej temat siłowników jaki jest lepszy NC czy NO

 

Imho do CO lepsze są NO.

 

- w zimie na grzaniu bedą raczej otwarte

- w lecie obwód CO i tak jest zamknięty więc mogą być otwarte - niczemu to nie przeszkadza

- w razie jak sie coś spitoli to trudno naprawić to skostniałymi z zimna rękami - w razie czego wyrywasz kable ze ściany i masz cieplutko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz rozwazam jeszcze jeden problem ....

Czy mysleliscie/zastosowaliscie czujniki wiatru ,slonca i deszczu

Znalazlem na tej stronce http://eadams.pl/ taki wlasnie czujnik - jak sie zadzwoni to jest jeszcze jeden ale radiowy z tym ,ze jak zrozumialem wymaga on sterownika z ,ktorego mozemy sobie wyprowadzic do fateka wyjscia.

Ustawiamy na centralce kiedy ma podac sygnal o wietrze (sila jego) i plc zwinie np markize. Jesli deszcz to przez okreslony czas fatek nie poda sygnalu do podlewania lub go zaprzestanie. Glupio by bylo gdyby padal deszcz i wlaczyly sie zraszacze :) hmmm a moze jakis czujnik wilgotnosci wrzucic do ziemi.....sam nie wiem.

 

Jakies sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum muratora (w tym watku :) ) uzyskałem od kolegów poradę iż nexwell to bardzo fajna firma (Polska, Dobra, Solidna, Terminowa itd) do montarzu "inteligentnej" elektryki.

 

Mam jeszcze jedno bardzo wazne pytanie. Na ktore na razie instalatorzy Nexwell nie potrafili mi odpowiedzieć.

 

Co się stanie jeśli firma Nexwell przestanie istnieć? Co ze sprzętem i np serwisowaniem? Sam będę musiał w domu lutować i scalaków szukać?

Generalnie czy takie pytanie zadawaliście firmom takim jak Nexwell czy nawet XComfort?

 

Bo EIB to standard i urządzenia do EIB robi dziesiątki firm. Jak nie będzie ABB to będzie GIRA czy jeszcze coś innego.

 

Jak wy odpowiedzieliście sobie przed montażem na to pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario0658:

ja mam stację pogodową - czujnik deszczu, wiatru (kierunek i siła), wilgotności i temperatury. ale jest na rs232 i na razie obserwuję pomiary z tego niezależnie. skomunikowanie tego z fatekiem wymaga napisania gatewaya i postawienia go na jakimś kolejnym urządzeniu (embedded lub pc, najprościej cos linuxowego) - nie jest to duża filozofia, ale ciągle mam w planach :)

jak skomunikuję to się zastanowię nad wykorzystaniem. na pewno coś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Civic9:

 

Juz wczesniej myslalem na temat jakiegos wiatraczka na dachu :)

Taka mala pradniczke do ledow na ogrodku :)

Wowczas na rotorze dalbym jakis drucik i ukladzik optyczny do liczenia obrotow.

Do fateka ten taktujacy sygnal i mialbym ilosc obr/min :) a wtedy to juz prosto :)

He he chyba sie rozpedzam za bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wy odpowiedzieliście sobie przed montażem na to pytanie?

 

Ja sobie odpowiedziałem tak:

- robie na PLC - jak nie Fatek to bedzie inny

- przekażników tez nie zaprzestaną produkcji

- instalacja jest przystosowana w wiekszości do pracy bez automatyki (obwody w gwiazde ale puszone przez włączniki)

- jako rozwiązanie pośrednie (i na razie tak bedzie u mnie na obwodach które nie sa puszczone przez włączniki) można zastosować coś takiego jak Zamel PBM-01/24V

 

Jak te wszystkie sposoby zawiodą a ja zejde z tego świata to wiekszość kabli jest w podwieszanym suficie - elektryk weźmie boscha i worek gipsu i do obwodów które nie sa puszone przez gniazdka puści normalny kable

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

w międzyczasie klejenie styro taka mnie ogarnęła myśl czy czasem nie skopałem mojej pajęczyny instalacji

ano zrobiłem nie jedną rozdzielnię centralnie tylko lekko to zdywersyfikowałem - teraz już nie wiem czemu zrobiłem 4 w tym dwie największe centralnie

w każdym bądź razie fatek będzie stał centralnie zaś w dwóch innych rozdzielniach będą również jakieś przekażniki

Da radę na odległość po przewodzie 0.5 wysterować takim przekaźnikiem - będą na 24V

Myślałem o trafo przy fateku i ciągnąć 24V po skrętce - wyda?

Jakie trafo kupić? Zamel ma takie 2A - wyda? Ok 50 przkaźników ogólnie -wiadomo że nie na raz ale kilka już może się zdarzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę na odległość po przewodzie 0.5 wysterować takim przekaźnikiem - będą na 24V

Myślałem o trafo przy fateku i ciągnąć 24V po skrętce - wyda?

Nie chce mi się liczyć spadku napięcia, ale przy tych miliamperach, które pobiera przekaźnik i tolerancji przekaźnika maksymalna długość będzie dość spora.

 

Jakie trafo kupić? Zamel ma takie 2A - wyda? Ok 50 przkaźników ogólnie -wiadomo że nie na raz ale kilka już może się zdarzyć

Ja mam dwa takie na 88 przekaźników. Chyba jest tak na styk albo ciut za dużo przekaźników (gdyby się włączyły wszystkie na raz). Sprawdź ile bierze jeden i przelicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

kiedyś o to pytałem a teraz znalazłem odpowiedź, chodziło o wyłącznik bioenergetyczny.

Jest coś takiego, robi to moeller, i polega na tym że rozpoznaje czy są jakieś odbiorniki podłączone do linii, i jeżeli nie ma podłączonego odpowiedniego obciążenia to odłącza zasilanie od linii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...