Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Co myślicie o zakupie siłowników termoelektrycznych u naszych zachodnich sąsiadów.

Na e-bay można kupić siłowniki w okolicach 10EUR (czasem taniej).

Wiekszość siłowników to NC, ale czasem są też NO. Poniżej przykładowe linki.

Gdyby ktoś chciał szukać to siłownik po niemiecku: "stellantrieb".

link 1

link 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Popytałem trochę o siłowniki termiczne i wychodzi na to że siłowniki termiczne montowane na rozdzielaczu są zawsze takie same tzn. potrzebują zasilania przez cały czas na otwarcie lub zamknięcie.

 

Te drugie siłowniki to siłowniki trójpołożeniowe i one potrzebują zasilanie tylko na otwarcie lub zamknięcie ale one nie nadają się do montażu na rozdzielaczu.

 

Oczywiście są dwie szkoły co lepsze NC czy NO

 

Czy ma znaczenie jakim przewód podłączmy do tych siłowników.

 

Jeżeli mam do wyboru przewód wielożyłowy np. 10x linka i 10x drut to który będzie lepszy. Cena na obydwa jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w naszych zwariowanych instalacjach możliwe jest połączenie dwóch systemów np. Verso i PLC w jednym.

 

http://www.verso.com.pl/

 

Chodzi mi o to czy możliwe jest żeby np. sterować jednym odbiornikiem raz za pomocą panelu sensorowego Verso a drugi raz zwykłym wyłącznikiem.

 

Czyli będzie możliwe zapalenie oświetlenia przyciskiem na panelu sensorowym Verso a wyłączenie go zwykłym przyciskiem który jest podłączony do sterownika PLC.

 

Albo inaczej czy możliwe będzie podniesienie rolety do połowy wysokości panelem sensorowym Verso a później podniesienie tej samy rolety na całą wysokość.

 

Myślicie że jest możliwe takie połączenie dwóch systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w naszych zwariowanych instalacjach możliwe jest połączenie dwóch systemów np. Verso i PLC w jednym.

 

http://www.verso.com.pl/

 

 

Trochę ten system wygląda na rozwiązanie zamknięte. "Verso bus" nie jest rozwiązaniem raczej zestandaryzowanym. Gdyby była możliwość wymiany danych pomiędzy tym systemem a PLC, nie było by problemu. Tyle że dryfując w takim kierunku tracimy elastyczność i otwartość oraz standardyzację systemów opartych o PLC i robi się już pająk z ilomaś protokołami. Zazwyczaj nie prowadzi to do niczego dobrego...

Dodatkowo jest to skazywanie się na jednego producenta który za kilka lat może zajmować się już czymś całkiem odmiennym. Widać że producent lansując swoją magistralę chce zgarnąć wszystkie wisienki z tortu swojego klienta i całkowicie uzależnić od swojego rozwiązania. Przyszłość jednak w otwartych standardach. Ideałem było by, gdyby te panele komunikowały się np. za pośrednictwem Modbusa RTU po RS485, tyle że wtedy można by je było podłączyć do wielu sterowników różnych producentów i nie potrzebny by był kompletny system verso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w naszych zwariowanych instalacjach możliwe jest połączenie dwóch systemów np. Verso i PLC w jednym.

 

http://www.verso.com.pl/

 

 

Trochę ten system wygląda na rozwiązanie zamknięte. "Verso bus" nie jest rozwiązaniem raczej zestandaryzowanym. Gdyby była możliwość wymiany danych pomiędzy tym systemem a PLC, nie było by problemu. Tyle że dryfując w takim kierunku tracimy elastyczność i otwartość oraz standardyzację systemów opartych o PLC i robi się już pająk z ilomaś protokołami. Zazwyczaj nie prowadzi to do niczego dobrego...

Dodatkowo jest to skazywanie się na jednego producenta który za kilka lat może zajmować się już czymś całkiem odmiennym. Widać że producent lansując swoją magistralę chce zgarnąć wszystkie wisienki z tortu swojego klienta i całkowicie uzależnić od swojego rozwiązania. Przyszłość jednak w otwartych standardach. Ideałem było by, gdyby te panele komunikowały się np. za pośrednictwem Modbusa RTU po RS485, tyle że wtedy można by je było podłączyć do wielu sterowników różnych producentów i nie potrzebny by był kompletny system verso.

 

Ale mi nie chodzi o to aby się 2 systemy porozumiewały se sobą tylko aby sterowały jednocześnie albo lepiej napisane równolegle tym samym urządzeniem np. roleta, żarówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że aby sterowanie było spójne, musi być wymiana informacji pomiędzy oboma systemami mającymi możliwość sterowania tym samym obiektem. Praktycznie realizuje się to np. w ten sposób, że przykładowa żarówka podłączona jest do wyjścia PLC. Za stan jej (czy jest włączona czy wyłączona) odpowiada bit (marker) w pamięci programie PLC. I teraz zmiana stanu tego bitu może być zrealizowana w różny sposób. Może zmienić go fragment programu PLC odpowiedzialny za sterowanie czasowe, może zmienić go sygnał z wejścia PLC sprzęgnięty w włącznikiem a może wreszcie zdalny system który komunikuje się z naszym PLC. Zazwyczaj aby cała logika sterowania się nam nie rozjechała najpierw ten zdalny system sprawdza czy jest nasz marker 0 czy 1 (ewentualnie podświtla sobie np diodę że jest włączone światło) a dopiero później wysyłą rozkaz zmiany stanu bitu. Tyle że aby mogło to działać w ten sposób, musi być zapewniona komunikacja pomiędzy oboma systemami. Tak jest np. w przypadku paneli podłączanych do PLC. Na wizualizacji widzimy czy bit jest 0 czy 1 (światło się pali albo nie) i możemy to zmienić.

Można by to obejść sprzęgając systemy za pośrednictwem wejść i wyjść. Ale to znaczne marnotrastwo zasobów. Tyle że pewnie ciężko by było wysłać zwrotną informację do systemu verso, że nasz żarówka się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że aby sterowanie było spójne, musi być wymiana informacji pomiędzy oboma systemami mającymi możliwość sterowania tym samym obiektem. Praktycznie realizuje się to np. w ten sposób, że przykładowa żarówka podłączona jest do wyjścia PLC. Za stan jej (czy jest włączona czy wyłączona) odpowiada bit (marker) w pamięci programie PLC. I teraz zmiana stanu tego bitu może być zrealizowana w różny sposób. Może zmienić go fragment programu PLC odpowiedzialny za sterowanie czasowe, może zmienić go sygnał z wejścia PLC sprzęgnięty w włącznikiem a może wreszcie zdalny system który komunikuje się z naszym PLC. Zazwyczaj aby cała logika sterowania się nam nie rozjechała najpierw ten zdalny system sprawdza czy jest nasz marker 0 czy 1 (ewentualnie podświtla sobie np diodę że jest włączone światło) a dopiero później wysyłą rozkaz zmiany stanu bitu. Tyle że aby mogło to działać w ten sposób, musi być zapewniona komunikacja pomiędzy oboma systemami. Tak jest np. w przypadku paneli podłączanych do PLC. Na wizualizacji widzimy czy bit jest 0 czy 1 (światło się pali albo nie) i możemy to zmienić.

Można by to obejść sprzęgając systemy za pośrednictwem wejść i wyjść. Ale to znaczne marnotrastwo zasobów. Tyle że pewnie ciężko by było wysłać zwrotną informację do systemu verso, że nasz żarówka się pali.

 

A jak żarówka będzie zasilana z tej samej fazy to jak będzie zapalona i dostanie znowu fazę to raczej nic się ni powinno stać. Czy dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyjścia PLC cewka jednego przekaźnika, do wyjścia systemu X (tu verso) cewka kolejnego przekaźnika a styki obu przekaźników równolegle. I mamy funkcję OR. Jeśli którykolwiek z systemów zechce zapalić, to zapali. Jeśli żaden z nich - będzie ciemno. Nie wiem jak w przypadku verso, ale PLC może z tego jeszcze wyciągnąć informację że żarówka się pali. Mianowicie drugie styki przekaźników zrównoleglone, podają napięcie na wejście PLC. I wtedy nawet jak verso zapali żarówkę, to PLC bedzie o tym wiedział i może z tej informacji skorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyjścia PLC cewka jednego przekaźnika, do wyjścia systemu X (tu verso) cewka kolejnego przekaźnika a styki obu przekaźników równolegle. I mamy funkcję OR. Jeśli którykolwiek z systemów zechce zapalić, to zapali. Jeśli żaden z nich - będzie ciemno. Nie wiem jak w przypadku verso, ale PLC może z tego jeszcze wyciągnąć informację że żarówka się pali. Mianowicie drugie styki przekaźników zrównoleglone, podają napięcie na wejście PLC. I wtedy nawet jak verso zapali żarówkę, to PLC bedzie o tym wiedział i może z tej informacji skorzystać.

 

Czyli się da to super.

 

Czy w przypadku przypadku rolet też się da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie otrzymalem fronty do moich wlacznikow :)

Sa to 2 plyteczki tak dla testow i ewentualnych poprawek.

Coz , pierwsze wrazenie ze sa ciutke za miekkie ale moga byc :

http://www.poddebem.org/rozne/090928_164539.jpg

http://www.poddebem.org/rozne/090928_164651.jpg

oraz obie razem :

http://www.poddebem.org/rozne/090928_164700.jpg

A tu plyteczka drukowana (wlasnorecznie robiona i ciutke jeszcze nie dopracowana. Sa a raczej beda tu mikrostyki i diody potwierdzajace zalaczenie oraz podswietlenie na niebiesko szpar pomiedzy przyciskami a panelem

http://www.poddebem.org/rozne/090928_165332.jpg

A tak wygladac bedzie mniej wiecej po zlozeniu - mysle jeszcze nad jakas puszka...

http://www.poddebem.org/rozne/090928_165417.jpg

Oczywiscie dopracowuje jeszcze szczegoly i napewno beda niewielkie zmiany...

Co Wy na to ? Moze byc ?

Jesli uda mi sie to polutowac dzis to odpale i zrobie zdjecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze - świetny pomysł, wykonanie wygląda świetnie :)

 

żeby nie przechwalić niuansy: jak zamontujesz?

Powiedzmy oprawisz puszkę, zamontujesz płytkę lutowaną, jak zamontujesz płytkę wierzchnią?

Jakieś zatrzaski? Zzaślepka na śrubeczkę by się przydała tylko jakaś estetyczna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapodam bardzo ciekawe rozwiązanie, może komuś się przyda...

 

Blok rozdzielczy Distriblock filmy Schneider

 

RozdziaΠ (Distribloc 125 i 160)

■ dla zacisków sprężynowych:

❏ 2 odpΠywy linkŕ lub drutem 1-10 mm2

❏ 3 odpΠywy linkŕ lub drutem 1-6 mm2

❏ 7 odpΠywów linkŕ lub drutem 1-4 mm2

■ dla zacisku do tulejek:

❏ 1 odpΠyw linkŕ 4-16 mm2 (drutem 4-25)

 

jak bym wiedział o czymś takim to moja rozdzielnia byłaby dużo ładniejsza i szybciej zrobiona... być może jeszcze nabędę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszlo mniej wiecej tak:

http://www.poddebem.org/rozne/090928_200459.jpg

http://www.poddebem.org/rozne/090928_200612.jpg

http://www.poddebem.org/rozne/090928_200555.jpg

 

Juz mam opracowany sposob zamocowania :)

Kurcze tak patrze na to i naprawde fajnie to wyglada a mozna wszystkie kolory teczy i napisy jakie sie chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przeszperałem forum lecz nie znalazłem wiele w interesującym mnie temacie. Liczę, że może tu ktoś pomoże, albo coś podpowie. Mam u siebie podłogówkę na dole i grzejniki na górze (w łazienkach oba rozwiązania). Każdy pokój jest oddzielną strefą grzewczą. I teraz co chciałbym zrobić. Wg. posiadanego projektu w każdej strefie ma być oddzielny termostat pokojowy, który poprzez listwę automatyki (Purmo) steruje pracą elektrozaworów. Zależy mi na możliwości programowania temperatury w niektórych pokojach - zgodnie z rytmem dziennym/tygodniowym funkcjonowania domowników - to można zrobić np. na podzespołach Purmo lub Euroster. Chciałbym jeszcze mieć możliwość sterowania temperaturą poszczególnych pomieszczeń z jednego centralnego miejsca (PC + oprogramowanie ?), przy założeniu, że ostatnia nastawa zawsze ma priorytet tzn. jeśli centralnie mam ustawione w pokoju temp. x ale np. po położeniu się do łóżka jest mi zimno to nie muszę iść do centrali i zmieniać nastawy tylko wystarczy, że zmienię to na regulatorze w sypialni.

 

Czy ktoś może mi poradzić albo skierować gdzieś jak coś takiego zrobić ?

 

sterowniki Purmo albo Euroster podają tylko informację wł/wył, a tutaj potrzebna jest jeszcze transmisja od czujki temperaturowej do centralnego modułu informacji o bieżącej nastawie i temperaturze w danej strefie. W każdym pokoju mam doprowadzoną skrętkę komp.

 

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...