Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

he he

Dosc duzo z tym zabawy ale jak juz bede robil wszystkie to jednostkowy czas na sztuke bedzie znacznie mniejszy a jak dojde do wprawy to moze i wystawie oferte :)

Zauwazylem jedna fajna sprawe : jak przyciskam ciut mocniej posrodku pomiedzy salon i jadalnia to wlaczaja sie oba :) prosto to wyeliminowac ale chyba tak zostawie - fajnie oba na raz jak trzeba he he.

Teraz robi sie test na wytrzymalosc na zginanie przyciskow (cos w stylu jak pisalem wyzej) - podlaczylem do fateka i on zlicza ilosc wcisniec - oby tak do 300 tys i bedzie git :)

 

Zastanawiam sie jeszcze nad glownym wlacznikiem oswietlenia dla danego pomieszczenia- aby nie szukac malego przycisku bedzie chyba jeszcze jeden duzy ( pierwszy od ramy drzwi tak aby "pacnac" go po ciemku jako pierwszy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odaro:

już pogodzone, PLC + automatyka firmowa

 

mario:

robiliśmy podobne interfejsy - nie zostają Tobie odciski palców? (jeśli jest to stal szlifowana)

pomyśl czy nie zastosować grubej płyty montażowej (~1mm) jeśli całość jest za mało sztywna, u mnie pomogła właśnie płyta montażowa (z wycięciem na przyciski) i sklejenie jej razem z frontem, może też ona służyć jak mocowanie do reszty bo chyba nie chcesz żeby wszystko trzymało się PCB?

jaki masz promień cięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos ucichlo , wszyscy pewnie w obledzie uruchamiaja maszynerie ogrzewania :)

 

A tak sobie dlubie przy panelu operatorskim....

Maj juz ktos cos zrobionego ? Z jakas ladniejsza graficzka a moze jakies biblioteki z ladniejszymi przyciskami/graficzkami ?

Kurcze kilka osob cos pisalo ,ze ma te cudo ale cisza.

Atakuje juz ktorys raz.....

Pochwalcie sie swoimi wypocinami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kto ma zawór odcinający wodę ?

 

Jaki stosowaliście ?

 

Ten:

 

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/39 - nie zamyka sie samoczynnie, poza tym mój hydraulik twierdzi że jak sie zepsuje to cały do wymiany.

 

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_23/products_id/35 -

tego nie można używać non-stop

 

Inni producenci ceny raczej z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powoli kończę projekt instalacji mojego domu.

Ogrzewanie elektryczne – sterowniki + oprogramowanie – z Insbudu,

Kolektory+cwu – sterownik SR12 z Telemetika, lub insbudu,

Oświetlenie – SR22 sterownik z Telematika,

Rekuperator, GWC, przepustnice, temperatury itp. – SR12+MPS-1 firmy Progstar,

Alarm – Satel, moduł GSM z firmy Ropam,

Bramy, wejścia – bramotel +sterowanie radiowe Elmes,

Kamery + rejestrator,

To wszystko na jakimś serwerku i routerze co by mieć dostęp z sieci.

Oczywiście będą elementy wykonawcze.

 

Sterowniki z Inbudu, alarm z Satela mają własne oprogramowanie do sterowania,

Telematik programuje się tylko, ale dostęp do przekaźników też da się załatwić z poziomu np. MPS-1.

Wszystko powinno zadziałać i w miarę współpracować. Jest jednak „Ale… „

Każdy z tych systemów jest odręby.

 

Pytanie mam takie.

Czy istnieje jakaś magiczna puszka, oprogramowanie, które pozwoliłoby stworzyć jeden interfejs.

Chodzi oto aby np. stworzyć stronkę, program, móc wyświetlić z menu na monitorze komputerowym, bądź dotykowym i łatwo wybrać to co się chce sprawdzić, zmienić itp. tak aby moja teściowa nie musiała odpalać softu, a widząc na ekranie dotykowym żarówkę mogła dotknąć i ją zaświecić :wink:

 

Czy ktoś mógłby mnie ukierunkować w poszukiwaniu rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powoli kończę projekt instalacji mojego domu.

Ogrzewanie elektryczne – sterowniki + oprogramowanie – z Insbudu,

Kolektory+cwu – sterownik SR12 z Telemetika, lub insbudu,

Oświetlenie – SR22 sterownik z Telematika,

Rekuperator, GWC, przepustnice, temperatury itp. – SR12+MPS-1 firmy Progstar,

Alarm – Satel, moduł GSM z firmy Ropam,

Bramy, wejścia – bramotel +sterowanie radiowe Elmes,

Kamery + rejestrator,

To wszystko na jakimś serwerku i routerze co by mieć dostęp z sieci.

Oczywiście będą elementy wykonawcze.

 

Sterowniki z Inbudu, alarm z Satela mają własne oprogramowanie do sterowania,

Telematik programuje się tylko, ale dostęp do przekaźników też da się załatwić z poziomu np. MPS-1.

Wszystko powinno zadziałać i w miarę współpracować. Jest jednak „Ale… „

Każdy z tych systemów jest odręby.

 

Pytanie mam takie.

Czy istnieje jakaś magiczna puszka, oprogramowanie, które pozwoliłoby stworzyć jeden interfejs.

Chodzi oto aby np. stworzyć stronkę, program, móc wyświetlić z menu na monitorze komputerowym, bądź dotykowym i łatwo wybrać to co się chce sprawdzić, zmienić itp. tak aby moja teściowa nie musiała odpalać softu, a widząc na ekranie dotykowym żarówkę mogła dotknąć i ją zaświecić :wink:

 

Czy ktoś mógłby mnie ukierunkować w poszukiwaniu rozwiązania ?

 

Jak się to ostatnio okazuje skutecznie można to z integrować na systemie Nexwella czyli panele dotykowe odpowiednio spersonalizowane z wykorzystaniem wejść systemowych oraz np wyjść OC i stworzeniem odpowiednich logik i skrótów na dotyku. Jeśli szukasz interfejsu dla "teściowej" to nie wiem czy się da prościej... Kamery też obsłuży... integracja systemu ze sterownikami insbudu również już zrealizowana... nie mają w tego oficjalnej ofercie bo jest w fazie prototypowej... ale widziałem, na własne oczy że to już działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najczęściej stosuję takie danfosa:

 

http://www.skamer.pl/index.php/pl/promocje/danfoss/zawory_ev250b/

 

oddzielnie kupujesz cewkę (polecam 24V)

 

przy robieniu hydrauliki pamiętaj żeby zrobić bypass zaworu :)

 

A ten bypass to dlaczego musi być że tak się głupio zapytam :oops:

 

Żeby sie nie musieć kąpać w mineralnej jak nie będzie prądu ;)

 

Fajny ten Danfoss ale cena ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak się to ostatnio okazuje skutecznie można to z integrować na systemie Nexwella czyli panele dotykowe odpowiednio spersonalizowane z wykorzystaniem wejść systemowych oraz np wyjść OC i stworzeniem odpowiednich logik i skrótów na dotyku. Jeśli szukasz interfejsu dla "teściowej" to nie wiem czy się da prościej... Kamery też obsłuży... integracja systemu ze sterownikami insbudu również już zrealizowana... nie mają w tego oficjalnej ofercie bo jest w fazie prototypowej... ale widziałem, na własne oczy że to już działa.

 

dzięki :-)

pooglądałem sobie je nieco w necie.

Cena zniechęca :cry:

a i mało informacji jak by to pożenić ...

samemu można coś napisać ? jakie narzędzie ? czy trzeba zlecić ?

 

Wszystko będzie prosto sterowane, przyciskami dzwonkowymi, albo lokalnymi sterownikami ( Insbudu ). Centralnie będzie wszystko na serwerku.

 

Ale chciałbym także zrobić takie centralne sterowanie własnie na panelu dotykowym dla rodziny i każdego kto zapragnie coś przełączyć nie biegając po całym domu. Niekoniecznie musi być wszystko, ale trochę podstawowych funkcji.

Przy tej cenie jednak chyba odłożę to na póżniej, może jakąś skrętkę i przewód podprowadzę tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chciałbym także zrobić takie centralne sterowanie własnie na panelu dotykowym dla rodziny i każdego kto zapragnie coś przełączyć nie biegając po całym domu. Niekoniecznie musi być wszystko, ale trochę podstawowych funkcji.

Przy tej cenie jednak chyba odłożę to na póżniej, może jakąś skrętkę i przewód podprowadzę tylko.

Jeśli już masz to mieć podpięte do jakiegoś peceta i na dodatek on będzie umiał wpływać na stan tych urządzeń (jakiś modbus, czy cokolwiek innego), to najprostszym wyjściem jest zrobienie sobie serwisu webowego, który będzie prezentował odczytane dane i umożliwiał ich zmianę. Jak se to zrobiśz w jakim AJAXie czy innym Flashu (albo nawet w Javie), to będziesz (choćby i animowny) miał panel sterujący na każym kompie w domu (albo i poza nim). A jak zależy Ci na dedykowanym, to kup sobie peceta z dotykowym ekranem. Całkiem niezłe konstrukcje można znaleźć już za ok. 500 zł. Tego żaden producent nie przeskoczy. Tylko trzeba mieć sporo samozaparcia, żeby to poskładać...

Inna rzecz, że jakby tak spróbować posklejać to wspólnie, to może być całkiem łatwo, szybko i ładnie (do "osobistego" wykonania pozostanie jedynie skomunikowanie peceta z posiadanymi urządzeniami wykonawczymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie może to jest kierunek …

 

Napisanie jakiegoś kodu nie jest dla mnie kłopotem, nie zajmuję się tym zawodowo, ale jako-takie pojęcie mam i powolutku lepiej, bądź gorzej zrobię to. Napisałem już programy na PLC ( Telematika, „na sucho” chodzą ), kiedyś bawiłem się Delphi i takie tam …

Gorzej z komunikowaniem urządzeń, tym softwarowym, tu mam słabe pojecie.

 

Jak połączyć tego MPS-1 ( RS-232, ma własny program ), czy sterowniki Insbudu ( RS485->RS232, też mają własny program ) ?

 

Chyba trzeba mieć kawałek kodu od nich???

 

Chętnie napisałbym jakiś program, stronę, tylko jak przełożyć te dane i funkcje sterowania z programów Progstaru i Insbudu do mojego serwisu webowego ?

Może do nich napisać … ?

 

SR-a Telematika bezpośrednio nie da się sterować, ale można to obejść poprzez Satela, albo MPS-1,

Tyle, że dodatkowe wejście/wyjście trzeba wykorzystać, ale to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPS-1 komunikuje się pod modbusie, więc w miarę prosto możemy się z nim skomunikować z własnego softu (trzeba opanować jakąś biblioteczkę modbusową dla danej technologii) lub skomunikować go ze sterownikiem PLC który obsługuje modbus (fatek się nadaje).

 

Sterowniki z insbudu - kiedyś pytałem ich o protokół do termostatów, to przysłali mi jakieś wycinki z dokumentacji. To była jakaś mało przyjemna sieczka (podejrzewam, że to od ich dostawcy jakiś elementów tego, pewnie od jakiś chinczyków), ale pewnie da się na podstawie czegoś coś napisać - choć to trochę dłubania jest.

 

Kierunek z własnym softem - także widzi mi się jako kierunek z ogromnymi możliwościami. Ale wbrew pozorom taki prosty wcale nie jest. Oczywiście zależy od ilości wolnego czasu, ale przy budowie domu tego czasu zwykle nie ma. A po wybudowaniu - albo już się nic nie chce, albo trzeba odrabiać najpierw to co się zawaliło w czasie budowania domu. Piszę na podstawie własnych doświadczeń. Pomimo tego, że pisuję, powiedzmy tego typu soft (jeśli chodzi o zastosowane technologie, protokoły, etc) komercyjnie dla innych (ale akurat nie na tyle zbliżony żeby wziąć i bez większych zmian zastosować) to dla siebie nie mam czasu tego zrobić. Klasycznie - szewc bez butów chodzi. Nie jest to kwestia jednego weekendu. Doszedłem do prototypu, takiego proof of concept i stoi, ew. leży :)

 

Tak przy okazji pozwolę sobie na zapisanie kilku przemyśleń, na które prototyp mnie natchnął:

- nie należy się nastawiać wyłącznie na sterowanie pecetowe - trochę bardziej uniwersalnie, można uwzględnić np. telefony komórkowe (tudzież inne PDA itp.), teraz prawie każdy telefon ma wifi i łączy się z siecią domową praktycznie niezauważalnie; jeśli jeszcze takiego nie macie, to na pewno taki będziecie mieli przy kolejnej wymianie telefonu; tak więc odpowiedni wybór technologii dla interfejsu użytkownika (przeglądarkowe czy flashowe - ok, ale należy wziąć pod uwagę, że możliwości są jeszcze nie takie jak na pecetach) lub taki podział klocków, aby oddzielić interfejs od wnętrzności i skomunikować to odpowiednimi protokołami co ewentualnie umożliwi zbudowanie dwóch lub więcej (w sensie technologicznym) interfejsów użytkownika i ich współdziałanie; jest to kwestia preferencji i stylu życia, ale dla mnie sterowanie z telefonu przebija panele i pecety; aczkolwiek sterowanie z notebooka/pc także powinno być, dla większego komfortu, którego nie daje telefon;

- potrzebna jest technologia typu push - AJAX to nie wszystko, to tylko odpytywanie; potrzebna jest możliwość sygnalizacji zdarzeń wywoływana przez sterownik/serwer; odpytywanie/pooling nawet co 1 sekundę - to półśrodek i prowizorka, która popsuje znacznie efekt; i tak będziemy mieli już zwykle jeden pooling pomiędzy serwerem, a sterownikami, nakładnie na tego drugi nie jest dobrym pomysłem; do osiągnięcia w niektórych technologiach, w tym przeglądarkowej i flashowej - ale znowu więcej kombinowania (słowo kluczowe: comet)

- bezpośrednie skomunikowanie interfejsu użytkownika ze sterownikiem powoduje ograniczenia i kłopoty w większym systemie, który się składa z kilku sterowników, centrali alarmowej i różnych interfejsów użytkownika; należy oddzielić komunikację z interfejsami użytkownika od komunikacji ze sterownikami, centralą alarmową itp.; powinny być niezależne wątki stale komunikujące się ze sterownikami i utrzymujące centralnie stan całego systemu; wątki interfejsu użytkownika mogą ten stan w każdej chwili pobrać lub go zmienić, co zaraz potem zostanie przesłane do odpowiedniego sterownika; zresztą część sterowników wymusza takie podejście tak czy inaczej - np. wszystko co modbusowe oparte jest na periodycznej wymianie komunikatów, realizacja tego w stylu: request od przeglądarki - pobranie danych ze strownika - wysłanie danych do sterownika - odpowiedź do przeglądarki, to nie ta droga;

 

Biorąc pod uwagę powyższe - nie chciałbym tego dłubać np. w php. Idealnie wszystkie warunki spełnia java, ale za to wymaga trochę mocniejszego w zasoby serwera (z PC to nie problem, ale jakby ktoś chciał na jakimś urządzeniu embedded to trzeba dokładnie sprawdzić). Pewnie jakieś inne też wchodzą w grę, ale nie znam.

 

Uwzględnienie tego wszystkiego, dobre zaprojektowanie - niestety wymaga czasu i pracy. Być może jakąś prowizorkę da się sklecić prościej, szybciej, i bez takich dywagacji. Ale przecież nie o prowizorki chodzi.

 

Z gotowymi rozwiązaniami jednak łatwiej, to wszystko naprawdę jest wyłącznie dla hobbystów.

 

A jakby ktoś chciał iść w panele operatorskie to przypominam, że mam nieużywanego niedrogiego weinteka do odstąpienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...