Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

A moim zdaniem nie ma o co walczyć. Zauważalna oszczędność, jest dopiero jak wykorzysta się 6 linii (2 sygnałowe + 4 adresowe), bo pozwala zaoszczędzić 2 wyjścia. Ale z drugiej strony ekspander ma i tak 8 wyjść. Koszt ekspandera jest porównywalny z INT-RS. Skomplikowanie programu na PLC znaczne, o Integrze nawet nie chce mi się myśleć. Zdecydowanie wygodniej dołożyć ciutkę i postawić obok INT-RS kawałek sprzętu tłumaczący to na modbusa i tak zapodać to do sterownika. Zwłaszcza, że zwykle i tak jakaś integracja sterownika z komputerem się przydaje. W każdym razie ja zamierzam pójść tą drogą, lub nawet zamiast INT-RS użyć ETHM-1. Oczywiście nadal warto by chyba "krytyczne" sygnały podawać wprost między alarmem, a sterownikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

na stronie http://plc-home.pl/ przeczytałem, że Piotr.wawa planował podłączyć do swojej instalacji, sterowanie na pilota. Ja również rozważam takie rozwiązanie.

Medium komunikacyjnym chciałbym żeby było IR (sterowanie z jednego pilota RTV i stanami na PLC).

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłby odbiornik IR na rs485 z obsługą MODBUS. Zapewniło by to niemal dowolną ilość możliwych sygnałów . Zastanawiam się czy ktoś z was znalazł takie urządzenie/moduł (linki pls)? Ew. jak planujecie rozwiązać ten temat?

Znalazłem na tym wątku takie coś:

http://sklep.avt.pl/p/pl/43345/15+kanalowy+odbiornik+podczerwieni+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

ale moim zdaniem wymagane dodatkowo będą przekaźniki np.:

http://sklep.avt.pl/p/pl/43343/uniwersalna+karta+z+16+przekaznikami+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

, oczywiście w to miejsce można wstawić dowolny przekaźnik/-i np. coś z gamy relpol'u ale w sumie koszt będzie podobny.

Całość wychodzi trochę drogo około 350 zł, i ciągle ma szereg ograniczeń:

1. można przekazać 15 sygnałów (dla mnie powinno wystarczyć, ale... nigdy nie wiadomo)

2. zajmujemy na każdy sygnał jedno wejście na PLC (tu znowu dodatkowy koszt około 4$ za każde wejście - rozważam

tylko koszt modułu FBs-24EX bez PLC i kabli, więc to daje w przybliżeniu kolejne 180 zł)

 

, więc cała zabawa robi się droga i nadal ma ograniczenia co mi się nie bardzo podoba :(

Może coś poradzicie??

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc, climber79 dzieki za info.

zamierzam niedługo zakupić hardware, więc pokombinuję i dam znać.

 

Co do stopnia integracji/skomplikowania , to jest tego sporo:

1. Kontaktron'y w oknach (około 12 szt)

2. Kontaktron'y w drzwiach wejściowych (2 szt)

3. Kontaktron'y w bramie garażowej (1 szt)

4. Czujniki ruchu (około 8 szt)

5. czujniki pożarowe i gazów np. CO (około 4 szt)

 

Celem jest dla Kontaktron'ów komunikacja niezamkniętych okien (interface WWW i komunikacja głosowa) np. w momencie uzbrajania alarmu, podanie sygnału o stanie bramy garażowej.

Celem dla czujek alarmu jest wsparcie dla monitorowania i ew. sterowanie oświetleniem/urządzeniami typu pompa C.W.U. oraz wentylację - choć odnotowałem, że czujniki alarmowe mają opóźnienie co być może utrudniać sprawę. Ich przydatność ocenię w testach.

Co do czujek gazów to zastosowanie jest jasne :)

 

pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikację głosową można uzyskać wprost z alarmu i tu raczej bym tą drogą poszedł, bo chcesz mieć tą informację przy _próbie_ uzbrojenia alarmu, a nie po wyjściu z domu i odjechaniu samochodem na odległość kilkudziesięciu metrów ;-)

Poza tym, żeby to mieć na www i tak potrzebujesz komputer, chyba że wystawisz w sieci wprost moduł ethm-1. Tak czy owak, posiadając ten ostatni nie potrzebujesz żadnych magicznych kombinacji, bo wszystko co potrzebne możesz z alarmu wyciągnąć "prawie że wprost".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za uwagę,

 

Mój problem w głównej mierze polega na tym, że nie znam wszystkich możliwości - szczególnie urządzenia alarmowego, więc wasze uwagi są dla mnie bezcenne. Jeszcze raz Wielkie Dzięki!!!

Wiem natomiast z prostej przeliczanki, że instalacja BMS w oparciu o PLC jako jedyny sposób (nie oparty o sterowanie przez PC) mieści się w zakresie moich możliwości finansowych, oczywiście przy określonej liście funkcjonalności :D

Druga sprawa to integracja. Jako informatyk nie chciałbym mieć kilku systemów w których muszę utrzymywać kod/logikę - w dodatku w różnych składniach. Skoro alarm musi mieć X czujników i skoro już są, to chciałbym z nich zebrać stany do PLC i do czegoś wykorzystać - patrz wyżej opisane rzeczy + to co może się pojawić w przyszłości (np. zamykanie okien połaciowych jak kiedyś będzie mnie stać na siłownik).

Co do PC'ta, to z uwagi na własne niedobre doświadczenia, nie chcę aby bieżąca praca systemu w jakimś zakresie zależała bezpośrednio od PC'ta.

PC't może i będzie służył do prezentacji/zbierania historii/sterowania(wysyłania zmiennych do PLC). W najgorszym razie jak się coś w kompie posypie, nie zaprezentuje/nie zarejestruje/ nie przełączę z PC'ta (będę mógł to zrobić przez inny interface), ale cały system będzie pracował!!! Można nawet cały system BMS oprzeć o PC'ta - kolega tak zrobił. Kilka kart z wejściami/wyjściami + trochę kodu w Delphi i działa podobno bezawaryjnie, tylko że ja się nie odważę :D

 

Jednakże z zastrzeżeniem punktu co do przetrzymywania logiki i dalszego wykorzystania sygnału, pomysł który zaproponowałeś wydaje się OK.

Muszę to przetrawić :)

 

pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na awaryjność PC wspominałem o spięciu najważniejszych sygnałów wprost między PLC a alarmem (w zasadzie przychodzi mi tu do głowy jedynie informacja o uzbrojeniu alarmu i ewentualnym naruszeniu, czyli syngalizacji włamania). Komunikacja w drugą stronę jest raczej niekrytyczna.

Aha: co do implementacji logiki w jednym miejscu - zapomnij o tym. Moża zrobić sporo, ale wszystkiego się nie da. Alarm musi robić swoje, PLC swoje, a "wyższe" warstwy i tak lepiej dziubać na "normalnym" PC, bo będzie to dużo skuteczniejsze i przede wszystkim szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alarm musi robić swoje, PLC swoje, a "wyższe" warstwy i tak lepiej dziubać na "normalnym" PC, bo będzie to dużo skuteczniejsze i przede wszystkim szybsze.

 

Ja osobiście uważam że PC jak najbardziej - do wizualizacji / archiwizacji / sterowania przez WWW - ale raczej nie wstawił bym go jako pośrednika w komunikacji pomiedzy hardwarem tylko dlatego że można soft szybko dziubnąć w języku wysokiego poziomu (chyba że jakiś mini PC przemysłowy - z pasywnym chłodzeniem w przemysłowej obudowie - oczywiście z OS'em który nie wiesza sie jak tylko ma coś ważnego do zrobienia).

 

Natomiast pomysł z dostawieniem czegoś do komunikacji po MODBUS do centralki jako taki uważam za ciekawy, choć chyba nie rozwiązuje on problemu redukcji I/O w alarmie, rozwiązuje natomiast kwestie I/O w PLC - co już może być warte zachodu - pytanie czy jest na to jakiś gotowiec?

 

Panaceum była by centrala alarmowa z wbudowanym MODBUS'em ale to chyba utopia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego piszę to "normalny" PC w cudzysłowach, bo nie myślę raczej o typowym składaku. Bardziej chodziło mi o coś w tym stylu, lub ewentualnie coś na Atomie. Ma to tę zaletę, że to zwykłe x86, więc typowy linux (czy też *BSD) spokojnie na tym chodzi. Osobiście mam całkiem dobre doświadczenia związane z tą platformą. Oczywiście trzeba się liczyć z ograniczeniami wydajnościowymi, więc być może zacznę jednak od typowego peceta i posadzę wszystko na nim. Jak pisałem komunikacja PLC <=> alarm jest w większości nie krytyczna, więc ewentualna przerwa serwisowa nie powinna być zbyt bolesna.

Alternatywnie można by pokombinować nad czymś małym i dość sprytnym (atmel?), żeby potrafiło robić modbusa i Satelowego RSa, ale to raczej tańsze nie będzie, a samoróbka zbyt problematyczna w utrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A czy to poniżej ma sens ?

 

Postawić na małym serwerze mały programik napisany w SCADA,

który będzie komunikował się z PLC FATEK i obsługiwał tych np. 64 przełączniki jakie kto tam chce …

serwer oczywiście w sieci domowej,

z drugiej strony telewizor + NETGAER EVA 9150. Podobno widzi wszystko w sieci.

 

Nie mogę tylko znaleźć i doczytać, czy byłaby możliwość z pilota „przyciskać” te przełączniki na ekranie ( ze skutkiem w PLC oczywiście ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie łapię :)

 

scada - to zawsze powstaje pytanie jaka. ktoś tu jedną podrzucił ciekawą i darmową, ale z ograniczeniami dość istotnymi.

no i jak ją przenieść na TV? ten NETGAER EVA 9150 miałby mieć z tym jakiś związek? raczej wątpię. scady webowe + tv obsługujący www (lub jakiś dodatek typu konsola ps3) być może, ale znowu - jaka scada webowa?

jeśli nie zrozumiałem to przybliż bardziej obrazowo.

 

o, właśnie, nawet mi to przemknęło przez głowę w pewnym momencie - tzn. ps3 z linuxem - chyba mógłby być interfejsem do fateka właściwie bezpośrednio czy to przez serial (z konwersją na usb, jeśli odległość i okablowanie pozwoli) czy przez eth lub tylko jako przeglądarka a coś webowego obsługującego fateka na innym PC. jednocześnie taki ps3 może być rozsądnym homemediaserverem. ale jakoś nie czuję potrzeby sterowania przez TV. może dlatego, że TV od wielu lat nie mam. sprawdzę jak się wyposażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,

jeszcze raz :p

 

zastanawiałem się nad czymś prostym dla domowników - taką konsolą centralną, do sterowania np. na TV, który u mnie często pracuje jak jesteśmy w domu.

Można by przełączać sobie kanały; TVN24, Disovery i ... kamera z rejestratora, panel sterujący PLC.

 

Wpierw miałem pomysł jakiegoś panela dotykowego w hallu, ale drogie toto i też zachodu nieco ...

 

o ile pamiętam Piotr na swojej stronie

http://plc-home.pl/index.php

wspomina o darmowym SCADA IntegraXor dla 128 I/O

Znalazłem też SCADA za ok. 50$. To nie majątek.

( Funkcjonalności obydwu jeszcze nie znam ).

 

Gdyby udało się "wystawić" na serwerze taki ekran z przyciskami, z jednej strony komunikujący się z PLC, z drugiej dostępny dla końcówek; komp. TV z pilotem itp.

... byłoby cudnie ( jak w piosence ).

Najlepiej w sieci ( router ).

Z kompem to jest jasne, a jak mógłby reagować TV ?

 

PS3 nie mam, ale jeśli to rozwiąże problem to kupię, dzieciaki będą miały wartość dodaną :lol: :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie spojrzałem ponownie na IntegraXor.

Kiedyś mnie do siebie czymś zniechęciła - teraz mi się wydaje ciekawsza. Chociaż nadal mnie męczą jej ograniczenia i to, że serwer jest tylko windowsowy. Mogłaby się sprawdzić w takim zastosowaniu jak piszesz. Z tym, że wymagania dla przeglądarki www może to mieć nie byle jakie - nie wiem czy taka defaultowa z ps3 sobie z tym poradzi. Ale jak sobie nie poradzi to można zainstalować linuxa i odpalić firefoxa - wtedy sobie poradzi. Coś słyszałem o jakiś TV z wbudowaną przeglądarką WWW - też można spróbować, ale problem z możliwościami przeglądarki może być jeszcze większy.

 

A co jeszcze za 50 usd znalazłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosciu01 - co prawda wcześniej już o tym pisałem, ale wszyscy mnie olali, mimo to spróbuję jeszcze raz:

 

Jeśli o TV Tobie przede wszystkim biega, to proponuję zerknąć na LinuxMCE. Sam planuję się tym pobawić (kiedyś, jak doba ulegnie wydłużeniu). Zerknij sobie na filmik przede wszystkim - fajnie demonstruje możliwości systemu. Szczególnie fajna jest opcja "follow me" - wybrany program przełącza się za tobą do pokoi gdzie się akurat przemieścisz, zupełnie jak u Billa G w domu ;)

 

Jesli chodzi o automatyke to jako amerykanocentryczny przewiduje wykorzystanie ZWave, ale jak to w Linuchu dla chcącego nic trudnego :) Można wkleić to

 

Video: http://video.google.com/videoplay?docid=2176025602905109829&hl=en#

 

strona domowa: http://www.linuxmce.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

również jestem zainteresowany linux mce.

na plus:

-pełnofunkcyjna przegladarka www ( dla mojej zony wazne bo przeglada You Tube przez ulubione- wszystkie inne urzadzenia maja okrojone wersje przegladarek bez takiej funkcji np. tunery sat, internet@tv,odtwarzacze multimedilane )

-funkcje a/v, tv,www,alarm,światło,voip,cctv w jednej aplikacji (wazane przy scenach: swiatlo+tv,a/v) + wszytsko dostepne na jednej "planszy"

-darmowe oprogramowanie

-mozliowsc sterowania z pc,telefony,tablety,piloty rownież żyroskopowe itp.

 

na minus;

-trudnosc w zaprogramowaniu sterowaniem urzadzeniami a/v, tv poprzez rs232, ir lub ethernet (potrzebne moduly posredniczace np.global cache ok.1300 zł ) .w systemie sa dedykowan urzadzenia-jest ich jednak bardzo mało i dotycza marek mało popularnych- aktualnie bardzo starych modeli

-urzadzenia ZWave (swiatlo) sa drogie

-trudno obecnie znalezc w sprzedazy piloty do linuxmce z funkcja "follow me"

-do sterownia urzadzeniami w poszczegolnych pomieszczenaich sa potrzebne jednostki klienckie np. odchudzone pc - koszt

 

zainstlaowalem linuxmce , jednak podobnie jak Depi nie mialem czasu blizej przyjzec sie oprogramowaniu w praktyce.w szczegolnosci sposob podlaczenia tv lub innych urzadzen np. amplituner przerosl moje mozliowsci.

szukalem ludzi na forach ,ktorzy opanowali linux mce,niestety nie znalazlem bezposrednio oprocz wielu filmow na youtube prezentujacych nieprzecietne mozliwosci sterowania linuxmce.

generalnie najbardziej z uniwersalnych systemow do sterowania domem jednak wymaga tak jak linux sporo wprawy i godzin spedzonych nad konfiguracja.

duzym problemem jest jednak system sterowania swiatlem oparty na Zwave (cena)

 

jedynym porownywalnym systemem z pelna przegladarka www jest system inels'a

http://www.inels.pl/index.php?sekce=aktuality&akce=view&id=20

aktualnie opracowali nakladke multimedialna za pomoca serwera (oparty na linuxie- wygladem bardzo przypomina panel sterowania z linuxmce:) )

na stosowany od dłuższego czasu system elektroinstalacyjny.

duzym plusem systemu jest cena modulów sterowania swiatlem

na przelomie roku maja miec przygotowana salke demonstracyjna systemu w Katowicach

 

 

ciekawe rozwiazania do sterowania a/v + "reszta":

-www.homiq.pl ( cena multiroomu na 4 strefy ze sprzetem ok 10k)

-www.stardraw.com - jest to bardzo bogate oprogramowanie do sterownaia av+elektroinstalacje-potrafi podpiąć się pod istniejacy inny system zarzadzania domem, ktore swoja elastycznoscia pobija linux mce.minusem jest cena -z tego co pamietam to ok 5k za legalne oprogramownie

 

 

samo sterowanie elektroinstalacjami najkorzystniejsze jakie zanlazlem to nexwell.eu

bijace cenowo konkurencje 2-3 krotnie (LCN,KNX itp)

duzym plusem -prostota systemu - zakladam,ze dzieki temu mala awaryjnosc

minusem -system zamkniety nie ma mozliowsci sterowania przez www,ethernet a tym samym dowolna platforma (pc,mac itp)

 

obecnie zglebiam jeszcze temat

1.apple tv+itunes jako osobny system do zarzadzania av w domu- aby byl w miare uniwersalny wymaga nakladek programowych

2. zastosowanie nowoczesnych tunerow sat jako centra multimedialne np. derambox 8000- minusem jest cena ok 4k

3. ps3 - bardzo wygodne media center+ konsola i prawie pelna przegladarka www

pzdr

marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - a mnie taki 1wire modbus by wlasnie robił robra :)

 

Wczesnej wymieniana ADA to straszne monstrum 64kanaly i kosztuje 500PLN a jeszcze nie wybadałem tej ESEA - czy sprzedaja to w ogole oddzielnie i za ile? moze ktos juz sprawdzil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

 

ja bym się pisał, tylko wolał bym aby zasilanie niskoprądowe było 24V - oczywiście przejście z 24 na 5 nie będzie zbyt trudne ale dla mnie 24V to będzie standard (cała logika będzie tak zasilana w osobnej szafie) zresztą dla przemysłu zdaje się też.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...