Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jeśli o TV Tobie przede wszystkim biega, to proponuję ...

 

 

dzięki za podpowiedź :p

 

nie wiem, czy musi być na TV, czy na panelu, czy coś tam jeszcze.

 

szukam rozwiązania w kolejności:

1. niezawodne ( mało zawodne ),

2. proste, ba! banalne w obsłudze, nawet dla mojego psa :wink: :lol:

3. w rozsądnej cenie.

 

Jeśli trzeba będzie coś dokupić to kupię, jeśli czegoś się nauczyć, to każę się nauczyć 8)

 

Obecnie mam już całą koncepcję z wybranymi podzespołami, oprócz właśnie takiego "centrum zarządzania". Owszem będzie to możliwe z kompa, ale chciałbym co byłoby dostępne bez jego włączania. Właśnie panel dotykowy, TV, może LCD, który przechodziłby w standby i budził się w razie potrzeby ( energia ) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LinuxMCE wygląda ok, tylko jakoś nie mogę się doszukać konekcji do MODBUS:(

Na forum było, że dopiero chcą piasć: http://forum.linuxmce.org/index.php?topic=8761.0

 

IntegraXOR ma dla mnie 1 wadę - SVG. To dziadostwo już dawno nie jest rozwijane a też niezbyt popularne - obługa tego przez telefony, PS3, czy WWW@TV odpada:( Tylko regularny klient na PC da radę.

 

pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak ma być bez kompa to LinuxMCE odpada. Ale nie bardzo widzę jak połączyć TV z automatyką i BWCJ (Bóg Wie Czym Jeszcze) bez użycia komputera.

 

No ale próbuj! ;)

 

Nie, nie tak!

 

tak jak tu:

 

http://images42.fotosik.pl/151/9185c1e41760ffb5med.jpg

 

Teraz do serwera chcę załadować SCADA ( czy można ? ) do routera TV i posterować jakimś pilotem, dżojstikiem, lub tp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku się to zdarzyło, toteż tutaj się pochwalę :oops:

 

Wybiło 2000 postów!

 

http://images45.fotosik.pl/239/351f407fe403f08f.jpg

 

Do forum Muratora dołączyłem niemalże na początku jego powstania.

Pisywałem jako gość nie logując się, ale zawsze podpisując swoje posty.

Póżniej, gdy Murator wprowadził obowiązek rejestracji, zostałem "Gościu01", gdyż "gość" był niedozwolony.

 

No i zafundowalem sobie avatar 8)

( jestem niepalący, tylko czasem cygarko :wink: :p )

 

Ekhhh, szmat czasu! :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elitarny gosciu01! ;)

 

A gdzie w tym schemacie masz TV?

 

 

Zauważ, że tam w schemacie jest słowo "Ogólny".

 

Takich schematów ze szczegółowymi podzespołami mam kilkanaście i nie sposób ich tu wszystkich wkleić. Np. sam alarm ma kilka modułów, router ma zasilacz :lol:, a pilotów też nie podłączysz bezpośrednio do PLC bez urządzenia pośredniego.

 

Ponadto napisałem, że TV chcę połączyć z PLC poprzez router "czymś" jak wspomniałeś np. PS3 do sterowania tego PLC poprzez interaktywny program napisany być może w SCADA, który "siedziałby" sobie w serwerze.

 

pilot/dżojstik --> TV --> PS3 --> router --> serwer ( SCADA) --> PLC --> przekaźnik --> żarówka

 

Poszukuję jakiegoś rozwiązania!

...może błądzę.

Z kompa to sobie poradzę.

Potrzebuję "centrum dowodzenia" dla rodziny.

 

 

P.S.

Qurna, co to znaczy?

... z warunków rejestracji IntegraXor

 

"Please email your registration file to [email protected] for your free license before 31 December 2012"

 

Znaczy, że jak się zarejestruję do 2012 to na wieki mam free,

czy tylko do 31 grudnia 2012 ?

 

http://www.integraxor.com/en/support.htm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winlog

Czy możesz ocenić przydatność tego oprogramowania ?

 

To już bliżej typowego podejścia do scady/hmi niż w IntegraXorze.

Tam komibujemy z htmlem, javasciptem i svg, a sam IntegraXor jest pośrednikiem pomiędzy PLC, a html+js+svg, tutaj bardziej klasycznie, dostajemy jakiś edytor graficzny, definiujemy komunikację, umieszczamy to na ekranach. Następnie uruchamiamy to w applecie Javy.

Zadziałać, zadziała, czy będzie fajne? Nie wiem, bo tylko rzuciłem okiem :)

 

Ale...

- wersja ta tania, tylko do 24 tagów. zdecydowanie za mało, nie wiem ile kosztują te większe.

- jeśli chodzi o tv i okolice - to kwestia przeglądarki z javą (ewentualnie samej javy), tutaj znowu może to być problematyczne (choć na linuxie na ps3 pewnie pójdzie, ale wtedy pozbywamy się grywalnych funkcji ps3)

- no i sterowanie bez-myszkowe i bez-klawiaturowe czy będzie możliwe - nie wiem.

 

Tak naprawdę, szukasz rozwiązania trochę jeszcze niezbadanego i niestandardowego z tym sterowaniem przez tv (lub jakiś sprzęt towarzyszący). Dopóki nie przetestujesz kilku rozwiązań (bo wygląda na to, że nikt tutaj na razie nie przetestował takiego podejścia) to się nie przekonasz. Coś może być fajne i znośne na PC, ale tutaj dochodzą niuanse - sposób sterowania przez jakiś pilot, możliwości programowe i sprzętowe sprzętu przy TV itp. Tego się nie da ocenić na sucho i z perspektywy testów tylko na PC.

Najwięcej obaw mam co do sensownego sterowania. Widać, że właśnie w linuxmce nad tym pomyśleli - ale czy da się linuxmce z naszymi fatekami łatwo pożenić? chyba jeszcze nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniuj "łatwo". To pod spodem jest zwykły, otwarty Debian i można coś dopisać/dokleić w każdej chwili. Jeśli jest to fizycznie możliwe, to jest to możliwe z Linux MCE.

 

No ile łatwo byłoby wykorzystać gotowe mechanizmy i bibliteki MCE, np. overlay z alpha-blendigiem GUI do sterowania PLC - to już nie jestem w stanie ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "łatwo" nie oznacza implementowania w linuxMCE jakiejś biblioteki Modbus, bo do tego to się chyba sprowadzi :(

Abstrahując od mojego subiektywnego "łatwo", to nadal nię będzie wcale proste, bo MCE posługuje się zbiorem predefiowanych komend. Trzeba by napisać API które te komendy przetworzy na odpowiednie akcje na rejestrach via Modbus + obsłużyć mapowanie adresów z PLC na akcje. No i kolejna sprawa czy np. komenda z MCE zgaś światło zawiera jakiś adres konkretnego punktu świetlnego???

 

Dużo roboty widzę ...

Jak by to było proste, to dawno już by ktoś dziergnął a nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam jeszcze możliwości aktualnych LinuxMCE, rzuciłem tylko okiem.

założyłem, że skoro go reklamują do home automation, to w zakresie użytkownik-system, tzn. sterowanie, gui - już wszystko co nam potrzebne jest, a potrzebujemy tylko komunikacji z jakiegoś podsystemu LinuxMCE z/do sterownika poprzez modbusa (ew. fatek protocol). być może założyłem zbyt optymistycznie.

 

samo dopisanie komunikacji po modbusie - dla mnie byłoby realne, np. w javie. ale juz w C++ lub rubym - to mnie trochę demotywuje (subiektywne powody), ale w zależności od motywacji można spróbować (podaję c++ i ruby bo jakieś info znalazłem, że w tym można jakąś komunikację z innymi urządzeniami dopisać zgodnie z wymyśloną przez nich konwencją lub jakimś API).

 

ale jakby się okazało, że jest jeszcze więcej roboty niż sam modbus - no to nie wiem czy jest sens dla pojedynczej osoby. chyba, że utworzymy zespół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna sprawa czy np. komenda z MCE zgaś światło zawiera jakiś adres konkretnego punktu świetlnego???

 

Jak by to było proste, to dawno już by ktoś dziergnął a nie znalazłem.

 

1. Musi zawierać - tyle, że w protokole ZWave (jaki by on nie był).

 

2. No zrobił, tylko na Zwave :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to ja rzuciłem okiem na dokumentację i na forum MCE. Jeszcze nawet nie zainstalowałem :oops: Muszę uruchomić i przetestować na telefonie i PS3. Wychodzę z założenia że jak pójdzie na telefonie i przeglądarce domyślnej PS3 (chodzi głównie o użyte technologie JAVA, FLASH, SVG itp) to pójdzie prawie na każdej platformie.Spróbuję w tym tygodniu.

 

Z tego co wyczytałem, to do MCE podpinana jest komunikacja z określonym urządzeniem, ma predefiniowane komendy które wysyła do urządzeń, my zaś potrzebowalibyśmy podpiąć protokół i go "dowolnie" konfigurować.

 

Zatem moim zdaniem oprócz samego modbus, który mam wrażenie jest dostępny w postaci bibliotek do Linksa, wymagany byłby jeszcze jakiś mechanizm do mapowania komend MCE na wybrane rejestry PLC i jakaś formatka do konfigurowania tego.

 

Co do grupy, to zawodowo nie jestem programistą i raczej ani w C++ ani w JAVA nie pomogę. Mogę natomiast zająć się rozkminianiem zagadnienia. Czas mam do rozpoczęcia budowy chili do marca 2010 :)

 

Pytanie tylko czy MCE jest najlepszym rozwiązaniem dla nas? Tego jeszcze nie jestem pewny ale szukam...

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a może:

 

Postawić program ( pulpit sterowniczy ) SCADA na serwerze,

Nasz program to pulpit z przyciskami włacz/wyłącz ( może też inne przełączalne pulpity z grafiką do obrazowania stanu urządzeń )

Jeden kanał w TV przeznaczyć na obraz z serwera domowego

 

Sterowanie za pomocą komórki ( poświęcić jedną z dużym ekranem, taką z WiFi )

Zainstalować na niej Bluetooth Remote Control ( taki ze wsparciem dla WiFi )

Program obsługuje domowe centrum rozrywki ( wartość dodana ) + emuluje myszkę i klawiaturę, co powinno wystarczyć do uruchomienia I/O na PLC poprzez przyciski naszego pulpitu SCADA.

 

Inny program to Salling Clicker.

 

http://www.eomnia.net/showthread.php?tid=2265

http://e-series.pl/index.php?action=printpage;topic=940.0

 

Kolejne programy

 

http://simblog.pl/telefon-pilotem-do-komputera-10-programow/

 

http://pda.pl/news/wydajne_zdalne_sterowanie_pc_za_pomoca_remote_touch_gamma/

 

Minus:

- wpierw pilotem od TV trzeba przełączyć kanał,

- następnie z komórki załączać co tam chcemy ...

w najgorszym przypadku wystarczyłaby sama komórka, o ile dobrze rozumiem, tylko małe byłyby tam przyciski i kiepska ergonomia.

 

? chyba żeby z naszej komórki-pilota dało by się też zmieniać kanały w TV - i mamy full wypas :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowałem LinuxMCE i chyba mnie to pokonało :)

znaczy się, instalacja i uruchomienie ok,

ale konfiguracja tego - tzn. próba dodania czegoś nie wykrywanego i nie obsługiwanego automatycznie... (szedłem w kierunku general serial device, które podobno pozwala dopisać różny kod realizujący komendy)... zagubiłem się w setkach formularzy. gdyby to jeszcze miało jakąś lepszą (spójną, uporządkowaną, aktualną) dokumentację. pewnie się da to rozpracować, ale trzeba by mocno w to wejść. chyba, że ktoś mi zrobi szkolenie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LinuxMCE wygląda ok, tylko jakoś nie mogę się doszukać konekcji do MODBUS:(

Na forum było, że dopiero chcą piasć: http://forum.linuxmce.org/index.php?topic=8761.0

 

IntegraXOR ma dla mnie 1 wadę - SVG. To dziadostwo już dawno nie jest rozwijane a też niezbyt popularne - obługa tego przez telefony, PS3, czy WWW@TV odpada:( Tylko regularny klient na PC da radę.

 

pozdrawiam,

Andrzej

 

łykend, to trochę czasu i pogrzebałem,

Linux - nie znam, nie wiem czy warto uczyć się wszystkiego od nowa, pozatym ten MCE na linuxie to jak rozumiem raczej dopiero startuje ?

Filmik fajny, ale jak się za to zabrać ( subiektywne ).

 

SVG, faktycznie może być problem ..., ale IntegraXor obsługuje 128 i/o obsługuje, tylko ciągle nie wiem czy po 2012 r. nadal będzie mi aplikacja działała ?

Niejasne warunki darmowej licencji.

 

Qurna, jak wspomniał Civic9, to nowy obszar :-?

 

Ze SCADA znalazłem jeszcze darmowy IGSS na 50 obiektów

http://www.7t.dk/igss/default.asp?showid=31

tylko co to znaczy ???

w jednym miejscu doczytałem, że wystarczy na kilka i/o, a w innym, że można obsłużyć nawet 300 :o

 

A może postawić w domu 2 PLC jeden np. do wszystkiego co związane z temperaturami, drugi sterowania urządzeniami, dwa małe serwerki i dwa darmowe SCADY wyjdzie taniej niż zakup pooff. za 500-1000$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...