Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

A może postawić w domu 2 PLC jeden np. do wszystkiego co związane z temperaturami, drugi sterowania urządzeniami, dwa małe serwerki i dwa darmowe SCADY wyjdzie taniej niż zakup pooff. za 500-1000$

 

nie musisz aż tak kombinować, jeśli chodzi o limity, wystarczy 1 PLC i dwie scady. to oczywiście trochę zależy od konfiguracji, ale ogólnie - nie jest to problemem. czy na jednym czy na dwóch serwerkach zależy od softu scadowego, czy pozwoli odpalić dwa niezależne projekty mieszczące się w limitach. i można by je jakoś tematycznie podzielić, a nawet jakąś minimalną komunikację pomiędzy nimi zapewnić poprzez PLC, które będzie punktem wspólnym. a jak nie pozwoli na 2 projekty to na maszynie wirtualnej się odpali - aczkolwiek może to być naruszeniem licencji (np. w integraxorze - choć przyznam, że odpaliłem testowo na wirtualnym bo tylko taką miałem możliwość, coś tam marudzą w licencji że nie wolno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może postawić w domu 2 PLC jeden np. do wszystkiego co związane z temperaturami, drugi sterowania urządzeniami, dwa małe serwerki i dwa darmowe SCADY wyjdzie taniej niż zakup pooff. za 500-1000$

 

nie musisz aż tak kombinować, jeśli chodzi o limity, wystarczy 1 PLC i dwie scady. to oczywiście trochę zależy od konfiguracji, ale ogólnie - nie jest to problemem. czy na jednym czy na dwóch serwerkach zależy od softu scadowego, czy pozwoli odpalić dwa niezależne projekty mieszczące się w limitach. i można by je jakoś tematycznie podzielić, a nawet jakąś minimalną komunikację pomiędzy nimi zapewnić poprzez PLC, które będzie punktem wspólnym. a jak nie pozwoli na 2 projekty to na maszynie wirtualnej się odpali - aczkolwiek może to być naruszeniem licencji (np. w integraxorze - choć przyznam, że odpaliłem testowo na wirtualnym bo tylko taką miałem możliwość, coś tam marudzą w licencji że nie wolno).

 

Civic9,

dzięki za wszelkie wskazówki :D

zanim zainwestuję czas w kolejne narzędzie, muszę przebrnąć przez ich możliwości i dokonać optymalnego ( dla mnie ) wyboru.

 

Kierunek jest jednak dobry :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Mnie XBMC prawie pokonał, ale się uparłem i nie dałem.

Są jakieś wyniki:

Moje pierwsze podejście do MC

 

Co do ograniczeń scada - jest "prosty", całkowicie legalny i używany w profesjonalnych projektach sposób: wejścia binarne pakuje się w bajty i zamiast przesyłać 8 zmiennych Y0-8 to przesyłasz jedną WY0. Trzeba ją "tylko" w scadzie rozpakować skryptem. Tak robią zawodowcy. :)

 

PJ

 

GRATULUJĘ!

przekopałem wiele stron i Twoje realizacje są najlepsze, tzn. najlepiej, kompleksowo udokumentowane.

 

Czyli zostajesz przy Windows'ie ?

 

Napisz proszę, czy ta licencja IntegraXor'a jest darmowa do 2012 roku ?

A co później ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeśli z jednej strony będą:

- nasze multimedia, PC, serwer i co tam jeszcze kto sobie postawi ...

- Fatek z całą dalszą infrastrukturą,

 

to po stronie narzędziowej dla naszego centrum potrzebne będą:

 

WinProLadder - oprogramowanie do programowania drabinkowego Fatek’a,

Facon DDE Server – OPC server dla Fateka,

SCADA – do wizualizacji stanu i sterowania PLC,

Python – program do pisania skryptów wykonawczych, może być np. Java,

XBMC, ( może MCE ) – oprogramowanie naszego Media Center,

Salling Clicker – integracja komórki po WiFi jako pilota z komputerem,

 

Najwiekszy kłopot widzę ( z mojej strony ) z pythonem i drabinkami, chociaż programowanie PLC liznąłem przy okazji zabawy z Telematikiem, a parę lat temu nieco z jscriptem, ale pracy widzę sporo :-?

 

Pytania.

 

primo.

Nie lepiej zrobić to na PS3, jak wspomniał Depi ?

Plag&play niemalże 8)

Nie czuję jeszcze wielkich różnic i zalet XBMC.

 

secundo.

skoro zrobimy pulpity na scada, to po co jeszcze bawić się w phytona ?

lub vice versa, może scada będzie niepotrzebna ?

 

tercio.

co z bezpieczeństwem, bo z założenia system jest wielce zintegrowany i ma wyjście/wejście na świat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś przychylam się w kierunku rezygnacji ze SCADA - po pół roku mieszkania stwierdzam, że w praktyce się średnio sprawdziło (czasami wolałem odpalić Winproladdera niż Integraxora). Za to jeden przycisk na pilocie (zaprogramowana akcja logitecha) żeby widzieć wszystkie parametry pracy PLC byłoby o niebo wygodniejsze.

 

PJ

 

Moim zdaniem jedna sprawa to sterowanie (SCADA) a inna to MC. Nie trzeba ich na siłę żenić, znaczy można mieć i jedno, i drugie.

Niby linucMCE przynajmniej ze screenów je integruje, ale....po kilku godzinach walki z instalacją wersji 8.10 MCE na VMware wiem, że to soft nie na każdy sprzęt a i integracja z PLC(MODBUS) nie będzie prosta. Przetestowałem też http://free-scada.org i moim zdaniem to bubel (błędy). Jak poprawią, to może. IntegraXor nie spełnia postulatu obsługi przez wiele platform (SVG), pomijając kwestie licencji.

 

Moje założenia są takie:

SCADA/WWW do sterowania PLC + obsługa videofonu i kamer w zakresie bezpieczeństwa, powinna funkcjonować na możliwie szerokim spektrum sprzętu (telefon, PS3, komputer, internet@tv itd). Zakładam, że w niedługim czasie każdy tv będzie miał www. Wtedy mogę bez ruszania się z miejsca (kanapy,fotel w biurze) zrobić to to co w danym momencie chcę (np. sprawdzić co niania robi z moim niedoszłym pierworodnym). W domyśle mechanizm powinien obsłużyć wielu klientów.

 

MC będzie zazwyczaj podłączone do jednego klienta (salon?) + ew. udostępnianie kontentu dla urządzeń IP (video, zdjęcia, audio) jako udział sieciowy.

 

Całość chciałbym upchnąć w kompa panelowego, przy czym nagrywanie z kamer na NAS (bezpieczeństwo).

 

Wówczas ekran ze SCADA idzie tylko po www (na kompa panelowego i inne końcówki www) a MC jako osobna konsola/pulpit do salonu po HDMI. Tu pojawia się kłopot ze sterowaniem, bo albo masz kontroler/pilota co "widzi" kompa (bluetooth), albo integrujesz TV z kompem (RS232 lub inne). Zatem idealnie było by gdyby MC też miało www i można to był zestawić w jedną stronę, ale to już MCE wychodzi :)

 

Pewnie skończy się to tak, że MC sprowadzi się do MC dla PS3 i odbiorników telewizyjnych jednej firmy. Obecnie używam dla PS3 i sobie chwalę np. w oglądanie zdjęć ze znajomymi na TV. Filmów z netu nie oglądam.

 

Na razie szukam czegoś co przez www zagada z kamerami i PLC, ale MCE chyba odpada, za dużo ale...

 

To kwestia chciejstwa, a praktyka to zupełnie inna sprawa... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może zamiast tej scady, połączyć to z excelem, w VB zrobić trochę przycisków i na nasze potrzeby można by poprzez serwer OPC posterować i pozbierać trochę danych.

Przynajmniej prawie zadarmo ( zakałdam, że do excela każdy ma dostęp ).

 

Nie wiem, czy to ma sens, ale czytałem w necie, że można i to skutecznie.

 

Odpalilem tego Facona z przykałdami w excelu i zaczęły coś gadać ze sobą, ale chyba coś popsułem, bo teraz już niebardzo ...

Chyba bedę musiał przeinstalować Facona, bo nie wiem co zrobiłem 8)

 

Ma ktoś jakąś instrukcję?

Znalazłem do S7 Simensa piękną krok po kroku do pracy z excelem, ale do Fateka "0" :cry:

 

Te simensy faktycznie suport i helpy mają na 5+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skoro wszystkim się zebrało na przemyślenia to i ja swoje jeszcze dorzucę.

 

jak tu już kiedyś pisałem jakiś czas temu zrobiłem sobie od podstaw interfejs do sterowania w zakresie, który by można nazwać "proof of concept". fakt, że to jest trochę problemów i kłopotów, dlatego nie dziwię się, że inni dochodzą do wniosku, że to nie ma sensu i szukają czegoś innego. i kibicuję - bo może w końcu coś odnajdziecie/opanujecie na tyle, że i ja skorzystam. jakby teraz było coś gotowego i mi odpowiadającego to bym to wziął, bo tak mi się nie chce dokańczać mojego. no, ale nie ma. spędziłem znowu kawałem weekendu zainspirowany tą dyskusją i pojawiającymi się nowymi pomysłami na przeglądnięciu tego co jest i ciągle mi nie pasuje. i chyba nie tylko mnie. jak podsumowałem czas, który straciłem na to całe przeglądanie, testowanie, a także kasę (zakupiłem weinteka, może chce ktoś kupić?) - to dziś dochodzę do wniosku, że już moje rozwiązanie miałbym gotowe i w pełni działające. oczywiście nie zamierzam robić mediacenter, chodzi mi tylko o to do czego używam PLC, temperatury z 1wire oraz w przyszłości może ewentualnie alarm (po zrobieniu interfejsu do satela?).

 

pod http://patek.netinfo.pl/murator/video000003.wmv można zobaczyć jak wygląda ten proof of concept. jest to zrzut z telefonu. telefon nokia e52 z symbianem. z moim serwerkiem łączy się po WIFI. na wideo pokazałem rzeczywisty czas potrzebny na nawiązanie połączenia, odpalenie przeglądarki, załadowanie interfejsu. interfejs jest webowy, z wykorzystaniem AJAXa, więc powinien być obsługiwany przez każdą rozsądną przeglądarkę. no, na PC chodzi, zarówno pod IE jak i Firefoxem, na moim telefonie też. jak z PS3 nie wiem, bo różne opinie słyszałem o AJAXie w ps3. ewentualnie dałoby się przebudować ten interfejs, żeby nie korzystał z ajaxa, ale ma to tą zaletę, że nie robi przeładowania strony, również zdarzenia od strony PLC, a potem serwera, są pokazywane na ekranie automatycznie (np. gdy ktoś włączy światło klasyczną metodą) i bez istotnych opóźnień (choć trochę jak widać pewne rzeczy się pojawiają/znikają po chwili). tak mi się podoba, więc tak sobie zrobiłem. od strony serwera jest to java, może chodzić na linuxie i windowsie. z fatekiem łącze się przez RS232. oczywiście dostęp przez internet to także nie problem, jest to tylko kwestia zapewnienia łączności po http do serwera.

 

to co widać działa - sterowanie roletami i oświetleniem, w jednym pomieszczeniu. ale mam do podpięcia pozostałe pomieszczenia. w zasadzie copy&paste w kodzie, ale... no, to był prototyp, żeby za dużo tego copy&paste nie było, żeby to było do opanowania w przyszłości, trzeba to trochę uporządkować, uelastycznić... właściwie, przepisać od nowa. na razie jest obsługa tylko wysyłania pojedynczego kliknięcia, tzn. sygnału binarnego jak przycisk, ale rejestrami liczbowymi też zamierzam się zająć, np. do nastaw wentylacji czy mojego gadżetowego kodu do fateka informującego o poziomie otwarcia rolety :). do przemyślenia i ewentualnie przebudowania są różne kwestie związane z interfejsem - zarówno od strony użytkownika, jak i realizacji. tematów rozwojowych jest oczywiście więcej i można wypisywać bez końca, a potem tego i tak nikt nie zrobi - ale póki co, skoro alternatywy są takie jakie są, podłubię samemu.

 

a linuxmce zostawię sobie na media center - o ile kiedyś u mnie powstanie coś takiego :) w razie czego z mce też będzie można odpalić przeglądarkę i tego użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może idziemy ślepą drogą i zamiast męczyć się z adaptacją przemysłowych rozwiązań lepiej zainteresować się nowymi systemami inteligentnych instalacji które cenowo wychodzą bardzo tanio np.

 

http://www.onninen.com/poland/produkty/project/automatyka/Pages/automatyka.aspx

 

w standardzie jest panel dotykowy 12 jest sterowanie ogrzewaniem, rekuperacją i ściemniacze oświetlenia praktycznie kompletny system.

 

System jest dostępny od 04.2009. Jak twierdzi Oninnen mają w trakcie realizacji już ok. 100 instalacji ale przy takiej cenie to może jest prawdą.

 

Co myślicie o tym systemie widział go ktoś może na żywo, jak wygląd ich panel.

 

Tutaj jeszcze jeden polski system który rusza z promocją od 01.2010

 

http://www.zamel.pl/?lang=pl&menu=new&folder=2#top

 

I jeszcze jeden jaki znalazłem

 

http://www.homiq.com/HOMIQ_v2/Start..html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może idziemy ślepą drogą i zamiast męczyć się z adaptacją przemysłowych rozwiązań lepiej zainteresować się nowymi systemami inteligentnych instalacji które cenowo wychodzą bardzo tanio np.

 

http://www.onninen.com/poland/produkty/project/automatyka/Pages/automatyka.aspx

 

...

 

Pomijając jakość obrazu o której pisał Piotr, bo nie każdemu może na tym zależeć, to nie wydaje mi się aby onnien był tani. Tzn w relacji do EiB czy LONWorks to sprzęt jest tańszy, ale koszt instalacji elektrycznej będzie taki sam jak dla PLC (gwiazda) (przy instalacji okło 70 wejś+70 wyjść 7500 brutto za PLC (z panelem 18,5") vs. 13 600 za onnien wg. pliku wyceny dom 200m2. Ale każdy musi policzyć dla siebie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może idziemy ślepą drogą i zamiast męczyć się z adaptacją przemysłowych rozwiązań lepiej zainteresować się nowymi systemami inteligentnych instalacji które cenowo wychodzą bardzo tanio np.

 

Odaro tą wypowiedzią sprawiłeś mi dość dużą niespodziankę bo jakby nie patrzeć tych kilku niedrogich polskich czy zachodnich producentów IB wychodzi właśnie z takiego założenia. Między innymi ten z którym sam jestem bezpośrednio związany. Oczywiście PLC najczęściej wyjdzie taniej, ale to czy uzyska się podobny efekt głównie zależy od dobrego softu i dostępnych interfejsów użytkownika. I tutaj swego rodzaju niespodzianka bo od jakiegoś czasu firmy, które instalują PLC do zastosowań domowych coraz częściej sięgają do naszych rozwiązań realizując na nich, alarm i interfejs użytkownika rezygnując przy tym z kilku modułów PLC np. takich jak wejścia analogowe. Powstaje w ten sposób dosyć ciekawa krzyżówka rozwiązania ekonomicznego i dedykowanego.

 

Wkrótce na naszej stronie BĘDZIE premiera forum dla instalatorów (tylko po zalogowaniu) na której między innymi dział TIPS&TRICK czyli jak wycisnąć maksimum możliwości.

 

piotr.wawa i jego strona - wielkie uznanie od nas i dalszych sukcesów w prowadzeniu strony plc-home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem jeszcze takie ciekawe urządzonko do "strumieniowania":

 

http://www.planet.pl/nowosci_produktowe/itb_3000

 

Niestety oprócz informacji ze strony producenta, niewiele więcej znalazłem.

Wygląda ciekawie, można spiąć TV z całą siecią, ale czy posterować PLC ?

Coś wspominają o pilocie, ale nic więcej o jego funkcjonalności.

 

Zaopatrzyłem się ostatnio w ruter z transmisją .11n, stąd może to być jakieś rozwiązanie ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PJ

 

piotr.wawa - jakkolwiek szanuje twój ogromny dorobek na polu researchu to uzycie DDE jest raczej koszmarem a nie najczystszym rozwiązaniem - zwłaszcza jak używasz .NET'a :)

 

Spróbuj tego: http://www.nmodbus.com/ - osobiście używam zawodowo - co prawda nie do fateka ale śmiga.

 

a jak już dojdziesz do odpowiednich wniosków to powiedz mi jak znajdujesz czas na to wszystko :)

Ja rozprowadziłęm instalacje i od tego czasu ..... jade na dłuuuuugich przedłużaczach (sieć jest niezła - jak sie dorobie rozdzielni i gniazdek na ścianach to chyba sekatorem bedę rozplątywał :) ) z jednego gniazdka w rozdzielni bo nie mam czasu na nic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś rozpoznawał może temat modułu Hormann UAP1.

 

takiego jak tutaj:

http://www.garagentorantrieb-onlineshop.de/Zubehoer/Platine/Hoermann-Universaladapterplatine-fuer-SupraMatic::18.html

 

Niestety nie moge znaleźć żadnej angielsko jezycznej dokumentacji a niemieckim władam tylko w zakresie słownictwa używanego przez Hansa Klosa i 4 pancernych.

 

Z tego co się orientuję to można z niego wyciagnąc co najmniej informacje o położeniu bramy. Pewnie coś więcej - cena nie zwala z nóg a może ma jakieś fajne rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, tak przelatuję ten interesujący wątek i trochę mnie ogarnie przerażenie, żeby to skumać musiałbym się chyba doktoryzować w tych kwestiach ;) zapytam więc od razu bardziej zorientowanych: w którymś poście powyżej przewinęła się firma homiq, która oferuje rozwiązania IB. Ich oferta na tle konkurencji wygląda bardzo interesująco cenowo. Czy ktoś z Was miał z nimi jakieś doświadczenia lub może polecić/ nie polecić tą instalację? Ewentualnie jeśłi wiecie, jak na tle konkurencji prezentuje się ich system ?

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

Tak jak zwykle sobie szperam w poszukiwaniu gotowego sciemniacza po modbusie i mam :)

 

http://www.esea.pl/kategoria.php/kategoria.112

 

maja tez inne gadzety :) i wszystko do fateka dedykowane !

Jestem w niebo wziety :)

 

Jutro przeprowadze atak o jakis cennik :)

 

Jak będziesz miał cennik to pochwal się nim na priva.

 

Ciekawe czy będą chcieli sprzedać tylko sam moduł a nie cały system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...