Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jakie "rozbudowane" funkcjonalności są w takim sprzęcie konieczne? Ma to chyba być prosty układ przetwarzający sygnały wejściowe na wyjściowe.

 

Moim zdaniem oddzielenie fukcji low-level, działających w tle i dla użytkownika, po skonfigurowaniu, niewidocznych od high level, takich jak np. MC jest logiczne. Ten runlevel podstawowy powinien być stabilny i crash-proof, czyli najlepiej w ogóle, jakby był fizycznie poskładany z tranzystorów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zylko Kupiłeś to już, cy dopiero planujesz? Też to znalazłem i się waham między tymi modułami ESEA a tą Atmegą. Cena podobna a 4 we więcej i dużo dodatkowych bajerów.

 

No i BASICiem miałem kiedyś do czynienia ;)

 

Boję sie tylko awaryjności, choć to w sumie stare i sprawdzone rozwiązania... MOże od razu kupić 2 szt. i wbudowac redundancje do systemu? :)

 

Kupiłem, czekam na dostawę.

Co do awaryjności to bym się nie stresował. Tego typy mikrokontrolery działają w różnych zastosowaniach np. samochody i wielkich problemów nie ma. W razie jakby coś się upaliło można przelutować a samo CPU jest zdaje się na podstawce.

 

ESEA jest rozsądna cenowo, ale w bardzo małych implementacjach. 1 moduł masz za około 100 i możesz nim obgonić 4 szt. dallasów. U mnie wyjdzie tego sporo więc potrzebował bym ze 2-3 szt min. Dodatkowo nadal nie rozwiązuje to moich zapędów do innych czujników - np. higrometr czy czujniki atmosferyczne. A moduł pomiary wilgotności ESEA to już więcej bo w okolicach 200 razem z czujnikiem. Sam czujnik wilgotności, to koszt około 70 zł za rezystancyjny podobnie cyfrowe, np 1-wire DS1923 lub 2-wires STH-71.

 

Dla mnie zaletą Atmela jest to, że programowaniem chipów, zajmuje się wielu fascynatów, którzy opisują szeroko swoje doświadczenia i udostępniają biblioteki. np. http://sanguino.cc/ czy http://www.arduino.cc/

 

zylko jeśli nic nigdy w C nie napisałeś, to lepiej wybierz BASCOMa

A co do samego układu: to jednak mikrokontroler i ciężko będzie w nim "upchnąć" wiele różnych i rozbudowanych funkcjonalności. No ale skoro chcesz podjąć to wyzwanie...

 

Wybór języka wziął się stąd, że wspomniane powyżej biblioteki w większości klejone są w C.

I w życiu zdarzało mi się pisać niewielkie programy, w językach o których wcześniej co najwyżej słyszałem (zazwyczaj nie dłużej niż tydzień), więc mam nadzieję, że i tym razem da radę :) . Napewno zdam relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie "rozbudowane" funkcjonalności są w takim sprzęcie konieczne? Ma to chyba być prosty układ przetwarzający sygnały wejściowe na wyjściowe.

No np. wspomniana obsługa INT-RS, raczej całkiem drobna nie będzie. Ale może się jednak mylę.

 

Moim zdaniem oddzielenie fukcji low-level, działających w tle i dla użytkownika, po skonfigurowaniu, niewidocznych od high level, takich jak np. MC jest logiczne. Ten runlevel podstawowy powinien być stabilny i crash-proof, czyli najlepiej w ogóle, jakby był fizycznie poskładany z tranzystorów :)

Ciężko się z tym nie zgodzić. Tylko mi czasu brakuje nawet na oprogramowanie peceta, a co dopiero na lutowanie tranzystorów ;-) O serwisowaniu takiego rozwiązania nawet się nie zająknę ;-) Dlatego ja się godzę na teoretyczne obniżenie stabilności rozwiązania i wzrost jego ceny, wykorzystując jednak platformę typu embeded-PC. No i jak pisałem na pewno nie postawię na tym samym sprzęcie monitoringu i mediacenter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam czujnik wilgotności, to koszt około 70 zł za rezystancyjny podobnie cyfrowe, np 1-wire DS1923 lub 2-wires STH-71.

 

STH-11 - 55 zł. Dobre. Tyle, że trzeba napisać coś... ("pull DATA line low..." - dzizas :o )

 

Czy można jakoś wtrynić tę płytkę w to (albo coś podobnego):

 

http://www.allegro.pl/item900016410_obudowa_plastikowa_na_szyne_szyna_din_140mm.html

 

?

 

Fajnie by wyglądało nawet ;)

 

ravbc Jakoś przegapiłem obsługe INT-RS - chodzi o podpięcie Integry? Dla mnie wystarczy przez wyjścia - sygnał załączonego alarmu.

 

 

Przegapiłem niestety na poprzedniej stronie uwagi o Windowsie i Linuksie, a szkoda, bo lubie czasem małego flejma ;) Piotrze-wawa - jak cos kiedyś jeszcze napiszesz to ja będę chętnie korzystał :) Albo dołącz do jakiegoś projektu - np. wspomnianego LinuxMCE, jesli szkoda Ci czasu na produkcję rzeczy, które tylko Ty będziesz używał. Ja niestety jestem dupek, więc sam raczej wiele nie napiszę...

 

Ale miałem o czymś innym - okoliczności zmusiły mnie ostatnio do postawienia Windy na komputerze, którego obecnie korzystam, czego nie robiłem już od kilku lat. Powiem tyle - cały dzień pierdzielenia się, żeby uzyskać w miarę funkcjonujący system, który się wciąż wywala albo freezuje. No i ledwo chodził na sprzęcie AthlonX2 4200+ 1GB RAM, czyli takim, na jakim dowolny linuch hula jak dzik.

 

Z drugiej strony ojciec mój popsuł swoją Windę na laptopie (choć wynik 5 lat bez reintalacji i tak należy uznać za doskonały). Jako, że Visty nie ma co stawiać na laptopie z 512MB RAM to wrzuciłem to, co miałem pod ręką, czyli openSUSE 11.1. No i po tej instalacji Windy byłem w totalnym szoku (choć w sumie robiłem to już kilka razy) - parę kliknięć, pół godziny i stoi sobie piękny (naprawde!) system, z pełnym wyposażeniem w aplikacje i co największy szok u mnie wywołało - od razu wykrył modem Sferii (Axesstel MV140) i się połączył bez zająknięcia! Out of the fucking box! Żanego ściagania sterów, żadnego pierdzielenia.

 

I teraz pomyślmy - gdyby nie było monopolu, to może "dzieła" Mikromiękkiego też by tak działały?

 

Sorry za offtop :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam czujnik wilgotności, to koszt około 70 zł za rezystancyjny podobnie cyfrowe, np 1-wire DS1923 lub 2-wires STH-71.

 

STH-11 - 55 zł. Dobre. Tyle, że trzeba napisać coś... ("pull DATA line low..." - dzizas :o )

 

Odczyt z STH-xx nie różni się poziomiem trudności od odczytu z 1-wire.

Jedyny problem, układ odczytujący musi być raczej blisko (teoretycznie, nie testowałem), więc z jednej strony musimy odczytać, a z drugiej wysłać to dalej jakimś rs485 lub ethernetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różni się o tyle, że znam ludzi, którzy odczytują z 1-wire, a z STH nie :lol:

 

Już znasz :)

Tyle, że nie mam jak tego wysłać dalej, bo nie mam żadnego sensownego dla mnie portu w mikrokontrolerze, który miałem pod ręką i pokazuję sobie na wyświetlaczu.

Przykłady w C gdzieś tam są gotowe i dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosz! :)

 

Nie kumam - nie da się tego wyciągnać z kontrolera? Przecież musiałeś to napisać najpierw w kompie, potem dopiero wgrać do atmegi, nie?

 

Tak. Miałem na myśli dane - odczyt temp. i wilgotności siedzi w '51 (nie atmega, ale w C pisze się prawie tak samo). Jeszcze trzeba by to gdzieś wysłać - czy do PLC, czy do serwera PC. Ze względu na to iż mam obawy czy odległość pomiędzy mikrokontrolerem, a czujnikiem może być duża proponuję umieszczać mikrokontroler przy SHT, co od razu stawia wymagania co do komunikacji z czymś innym na rs485 lub ethernet. Na razie (i tak już od ponad roku) mam zrobione tylko odczyt i pokazywanie wyniku na lokalnym wyświetlaczu 7 segmentowym.

 

Kody w C są na stronie producenta, m.in.:

http://www.sensirion.com/en/pdf/product_information/Sample_Code_humidity_sensor_SHTxx.pdf

 

Z tym wszystkim jest problem, że to jednak wymaga dłubania i czasu. Zweryfikujcie pod tym kątem swoje plany - dobrze, że zaprogramowanie PLC wymaga tego czasu stosunkowo mało, bo by mi chyba nawet oświetlenie nie działało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś z tego. Nie dość, że to zwykłe i386 (a nie ARM jak w NSLU2), to na dodatek wybór konfiguracji spory. Wada: jest ciut droższe.

Który model jest godny polecenia ?

 

A co do UPSów: sam też kombinuję nad tym i na razie doszedłem do wniosku, że potrzebuję raczej 2 UPSów. Jednego do kompów (bo musi wytrzymac tylko trochę, ale moc raczej większa) i drugiego do pomp co, PLC, itp (bo ten musi mieć sinusa na wyjściu, małą moc, ale raczej dłuższy czas podtrzymania).

 

A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:

http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA.html

w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:

http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA.html

w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

 

Ale kształt napięcia trapezowy to chyba nie bardzo się nadaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:

http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA.html

w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

 

Ale kształt napięcia trapezowy to chyba nie bardzo się nadaje?

to może to: http://multisort.pl/product/8028.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;250VA.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

 

MODBUS, piszesz do rejestrów, Fatek działa. Przynajmniej ja tak to widzę - może źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

 

Jakkolwiek Ci się uda te dane do PLC przesłać. W przypadku Fatek jest to Fatek protocol lub modbus (jako, że to standard bardziej popularne). Przyłączyć się można przez rs232, rs485 i ethernet w zależności od posiadanych portów.

 

Są moduły (podawane nie dawno tutaj) konwertujące konkretne urządzenia 1wire (w tym wypadku termometry dallasa) na modbus. Można też napisać własny soft na PC lub jakiś mikrokontroler, który to robi. Tak czy inaczej trafia to do rejestrów (ogólnego przeznaczenia, więc nie ma różnicy dla programu) fateka, a od programu zależy co z nimi zrobi.

 

Tak ogólnie pisząc własny soft mamy kilka możliwości przesłania danych do/z fateka:

- poprzez protokół modbus (dość prosty, i są gotowe biblioteki)

- z wykorzystaniem DDE server - raczej dla rozwiązań pod windowsa

- poprzez protokół Fateka (raczej trzeba zaimplementować samemu od podstaw)

- jak ktoś lubi standardy przemysłowe to poprzez OPC server, ale komercyjny (wykorzystuje protokół Fateka, a my możemy się z nim połączyć poprzez klienta OPC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- poprzez protokół modbus (dość prosty, i są gotowe biblioteki)

-

 

No właśnie, bo ja to sobie tera kombinuje tak - ten 1-wire ma mi napędzać Fateka bezpośrednio i Fatek sobie będzie robił co trzeba i nawet pokazywał to na Weinteku.

 

Ale jakby chciał jeszcze puścić jakieś data logging czy ogólnie te same dane chciał jeszcze do PC dać to jak? Drugie złącze i wypluwać z PLC do PC? Czy da się jakoś ten sygnał "rozszczepić" i równolegle karmić i jedno i drugie?

 

Inna sprawa - Ty masz Relpole, to powiedz - czy one są bardzo głośnie? Ostatnio widziałem instalację IB zrobioną na sprzęcie ABB i powiem tak:

 

M A S A K R A

 

Przekaźniki były tak głośne, że w całym mieszkaniu było słychać ich klapanie. A system wykonany przez "profesjonalną" firmę za gruuuube pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo ja to sobie tera kombinuje tak - ten 1-wire ma mi napędzać Fateka bezpośrednio i Fatek sobie będzie robił co trzeba i nawet pokazywał to na Weinteku.

 

 

Ale jakby chciał jeszcze puścić jakieś data logging czy ogólnie te same dane chciał jeszcze do PC dać to jak? Drugie złącze i wypluwać z PLC do PC? Czy da się jakoś ten sygnał "rozszczepić" i równolegle karmić i jedno i drugie?

 

 

Dlatego ja to chce - docelowo - robić na czymś większym. Bo i tak coś większego będzie potrzebne na data logging, wykresy, itd. Teraz to mam na wspomnianym NSLU2 - i jakoś daje rade, ale mnie nie jara, więc chcę jeszcze coś większego (np. ten zotac co pokazywałem). Zaraz po odczytaniu trafia to do bazki danych (rrdtool aktualnie, SQL w planach) i na wykres (rrdtool).

 

Ale tak ogólnie:

- jak już trafi do PLC - to także modbusem możesz to pobrać/wysłać (w zależności od tego czy PLC będzie masterem czy slavem) do PC; nawet tym samym portem jeśli to rs485 lub ethernet;

- możesz także drugim złączem "urządzenia" konwertującego wysłać gdzieś indziej - modbusem lub innym protokołem

- jeśli "urządzenie" konwertujące zrobisz na ethernecie lub rs485 to nawet tym samym portem możesz to wysłać/udostępnić dla PC (jeśli ethernet to oczywiście dowolnie, jeśli rs485 to wypadałoby się ograniczyć do jednego protokołu czyli modbusa)

 

 

Inna sprawa - Ty masz Relpole, to powiedz - czy one są bardzo głośnie? Ostatnio widziałem instalację IB zrobioną na sprzęcie ABB i powiem tak:

Cichutkie, nawet przy otwartej szafie. Na pewno przy zamkniętej i drzwiach z dykty nic nie usłyszysz. Może tak z 50 w jednym momencie wydało by jakieś głośniejsze stuknięcie. Może to na jakiś elektromechanicznych stycznikach?

Ja mam coś takiego (w sensie upierdliwości, nie wiem co za model) w sterowniku do vaillanta. W środku nocy słyszę go czasem w całym domu (1 sztuka, obudowa + drzwi + inna kondygnacja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...