Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Ja mam coś z tego. Nie dość, że to zwykłe i386 (a nie ARM jak w NSLU2), to na dodatek wybór konfiguracji spory. Wada: jest ciut droższe.

Który model jest godny polecenia ?

 

Ja mam aktualnie tylko Alix2D3, ale praktycznie wszystkie są godne polecenia, tylko trzeba sobie dobrać odpowiednio do planowanego zastosowania. Generalnie to bardzo przyjemny sprzęt.

 

A co do UPSów: sam też kombinuję nad tym i na razie doszedłem do wniosku, że potrzebuję raczej 2 UPSów. Jednego do kompów (bo musi wytrzymac tylko trochę, ale moc raczej większa) i drugiego do pomp co, PLC, itp (bo ten musi mieć sinusa na wyjściu, małą moc, ale raczej dłuższy czas podtrzymania).

A ja zastanawiałem się czy nie bardziej opłacało by się coś takiego:

http://multisort.pl/product/8272.System;zasilania;awaryjnego;12VDC;230V;300VA.html

w połączeniu z fajną ładowarką, i dobrym akumulatorem samochodowym, są ona dużo bardziej żywotne od tych stosowanych w ups'ach, no chyba że iść w modele pro...

Ja celuję w zacznie wyższe moce. Wyszło mi, że tak minimum to ok. 1KW potrzebuję, no i koniecznie sinus na wyjściu. Oczywiście nowe UPSy tych mocy, to już sporo kosztują. Rozwiązanie to zakup UPSa z walniętymi bateriami. Czasami daje się takie znaleźć na prawdę tanio. Niestety nie zawsze tylko baterie są walnięte. ;-) A co do czasu podtrzymania, to zamiast wielkich akumulatorów, to raczej poszukam takiego co go można z generatora zasilić. Tylko kiedy to wszystko zrealizuję, a zwłaszcza za co, to już nie wiem... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do zbierania danych "środowiskowych" na pececie, przed zapodaniem tego do Fateka, to ja tu widze też taką zaletę (poza archiwizacją o czym civic wspomniał), że można dokonać ich wstępnej analizy. Oczywiście ma to sens raczej tylko przy bardziej złożonych odczytach niż temperatura. Ja mam zamiar np. w ten sposób wstępnie korygować sterowanie systemem nawadniania. Łatwiej dane ze stacji pogodowej obrobić w języku wysokiego poziomu, niż na PLC. Tak mi się na razie wydaje, choć nie mam ani stacji pogody, ani systemu nawadniania, ani tym bardziej sterowania tym ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle - cały dzień pierdzielenia się, żeby uzyskać w miarę funkcjonujący system, który się wciąż wywala albo freezuje.

Sorry za offtop :oops:

... google + obraz partycji i cały dzień pierdzielenia skróci się do paru minut :wink:

Pod warunkiem, że masz aktualny obraz partycji sprawnego systemu. :p

BTW: z linuksem też tak można, tylko komu by sie chciało tak pierdzielić... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę od dni kilku nad regulacją temperatury w pomieszczeniach.

 

Zastosowaniu przycisków EIB z regulatorami temp. w połączeniu z PLC spełnia moje oczekiwania:

- wygląda na ścianie - super;

- można zadawać temperaturę lokalnie i zdalnie;

- monitorowanie temp., lokalnie - wyświetlacz, zdalnie - np. www

- regulacja dowolna: P, PI, PID, PWM

Ale cena :o

 

Termostaty

Wyrzucają w większości tylko sygnał zamknij/otwórz zawór, można to wrzucić do PLC, ale po co? Nie podoba mi się ta koncepcja.

 

Zadajniki temperatury: np.:

http://produal.info.pl/files/TEHR-LU-przetwornik-temperatury-pokojowej-pomieszczeniowy-wyjscie-0-10V-%5B1%5D.pdf

http://produal.info.pl/,116.html

Słabiej wyglądają, ale spełniają pozostałe wymagania.

Cena porównywalna z EIB. :(

 

Wynalazek typu:

http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_37/products_id/100.html

Podobno można dogadać to z PLC, ale trzeba napisać to samemu. Znając moje szczęście zwiesi się, jak będę w delegacji, mróz -20, zawory pozamykane, a moja druga połowa za pomocą tępego narzędzia zlikwiduje "inteligentny dom". Za bardzo ryzykowne, lepiej używać sprawdzonych i certyfikowanych rozwiązań.

 

Podsumowując, jeżeli do sterowania temperaturą w pomieszczeniach mam używać PLC to potrzebuje móc:

- zadawać temp. zdalnie/lokalnie;

- odczytywać aktualną zdalnie/lokalnie;

- sterować za pomocą, na przykład PWM;

- musi to jakoś wyglądać

 

Podsumowując po raz drugi czy takie sterowanie ma sens. Podobno ( nigdy nie sprawdzałem osobiście) bezwładność ogrzewania podłogowego jest na tyle duża, że sterowanie nie ma większego sensu, bo bez problemu radzi sobie z tym dobrze zaprojektowany układ hydrauliczny (rotarometry-ustalające przepływ na poszczególnych pętlach).

Przy ogrzewaniu grzejnikowym podobno jest co sterować, ale takiego nie będę miał - więc się nie martwie.

 

Wniosek, jaki mi się nasuwa, jednak trzeba sterować osobno w pomieszczeniach , gdzie są inne źródła ciepła, aby uwzględniać ich wpływ (kominek).

 

Więc, salon z kominkiem steruje oddzielnie, jako że SALON najpewniej przycisk EIB z regulatorem temperatury.

 

Tu pojawiają się problemy, których jeszcze nie rozwiązałem:

 

Kocioł grzeje wodę na wyjściu na podstawie temp. powrotu.

Mieszacz ustala temp. zasilania na rozdzielaczu nr 1 (obwody parteru) na podstawie pomiaru temp. gdzie no niewiem właśnie (Gdy w kominku się nie pali, wystarczy wybrać dobre miejsce, ze względu na orientacje, okna, kratki wentylacyjne itp., Ale gdy się pali ...)(Prawie cały parter jest otwarty)

Mieszacz na rozdzielaczu nr 2 (obwody piętra) ustala temp. na podstawie pomiaru temp. gdzieś na piętrze, do zrobienia.

 

Więcej nie pisze i nie myśle o tym, bo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 100% podłogówki na 176m2. pomimo, że w domu mam swoje sterowanie do oświetlenia, bram, rolet, wentylacji, niemal wszystkiego co się dało to ogrzewanie oddałem sterownikowi pogodowemu (vaillanta, ale pewnie producent nie ma dużego znaczenia).

obserwuje już drugi sezon na dokładnych, zwykresowanych, całodobowych pomiarach jak się zachowują temp. zewn, wewn, zasilania, itp.

i dochodzę do wniosku, że nie ma potrzeby i sensu - przynajmniej przy tym wykonaniu (*) - sterować tym inaczej. jedyne o co się może pokuszę - to możliwość wyłączenia wybranych pętli na dłuższy okres czasu (min. 1 doba) - np. nie zamieszkany/nie używany pokój. ale też nie koniecznie bo można zakręcić ręcznie. ale ładniej by było kliknąć :)

 

chyba, że przy innym paliwie niż gazowym - to się nie znam. przy gazowym problem jest taki, że warto skorzystać z modulacji palnika. a to jest ciężko integrowane z innymi sterownikami i trudno zastąpić sterowniki firmowe innymi sterownikami (gdyby ktoś chciał zaoszczędzić). a poza tym jak napisałem wyżej - za bardzo potrzeby nie widzę.

 

(*) jest jak się można tego było spodziewać bardzo bezwładna. podobno da się coś pokombinować, żeby była mniej. ale tego już nie zmienię. i pewnie tak jest zrobiona większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno ( nigdy nie sprawdzałem osobiście) bezwładność ogrzewania podłogowego jest na tyle duża, że sterowanie nie ma większego sensu, bo bez problemu radzi sobie z tym dobrze zaprojektowany układ hydrauliczny (rotarometry-ustalające przepływ na poszczególnych pętlach).

Przy ogrzewaniu grzejnikowym podobno jest co sterować,

 

Ja także doszedłem do takiego wniosku - wydaje się działać satysfakcjonująco, a zalet ma bez liku: proste, tanie, niezawodne, bezobsługowe...

 

Wojtek R 1. Trzeba mieć działający sieciowo komputer. Co jak masz tylko kupę złomu i płytki?

2. Ciągnięcie kilku GB to dla mnie cały dzień albo i 2.

3. Jak się nie boisz rootkitów i innych niespodzianek...

 

Generalnie nonsens dla mnie. Pomijam tu celowo kwestie finansowe - za Windows BOX (bo licencja OEM jest tak idiotyczna, że właściwie lepiej od razu sobie kupić pirata, bo i tak zaraz ją złamiesz) kosztuje więcej, niż postulowane tu rozwiązania sprzętowe (sic!). A tak naprawde, to potrzebne są z tego tylko API i biblioteki, bo aplikacji MS nie używam nawet na Windozie. Poza Notatnikiem :lol:

 

Ciekawe było zrobienie takie side-by-side porównania instalacji i użytkowania takiego Media Center w wersii na Win i Lin. Akurat XBMC ma wersje na obie platformy a ja akurat ma zainstalowaną winzgrozę, więc może się pokuszę. Znowu wracając (nieco nudziarsko wiem :) ) do poprzedniej strony, to problemy z playbackiem BluRay na Lin nie są winą systemu, tylko polityki DRM megakorporacji.

 

Time to take the power back! ;) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak ogólnie:

- jak już trafi do PLC - to także modbusem możesz to pobrać/wysłać (w zależności od tego czy PLC będzie masterem czy slavem) do PC; nawet tym samym portem jeśli to rs485 lub ethernet;

- możesz także drugim złączem "urządzenia" konwertującego wysłać gdzieś indziej - modbusem lub innym protokołem

- jeśli "urządzenie" konwertujące zrobisz na ethernecie lub rs485 to nawet tym samym portem możesz to wysłać/udostępnić dla PC (jeśli ethernet to oczywiście dowolnie, jeśli rs485 to wypadałoby się ograniczyć do jednego protokołu czyli modbusa)

 

 

Inna sprawa - Ty masz Relpole, to powiedz - czy one są bardzo głośnie? Ostatnio widziałem instalację IB zrobioną na sprzęcie ABB i powiem tak:

Cichutkie, nawet przy otwartej szafie. Na pewno przy zamkniętej i drzwiach z dykty nic nie usłyszysz. Może tak z 50 w jednym momencie wydało by jakieś głośniejsze stuknięcie. Może to na jakiś elektromechanicznych stycznikach?

Ja mam coś takiego (w sensie upierdliwości, nie wiem co za model) w sterowniku do vaillanta. W środku nocy słyszę go czasem w całym domu (1 sztuka, obudowa + drzwi + inna kondygnacja).

 

 

Dzieki za info. Szczególnie z tymi Relpolami mnie ucieszyłeś, bo akurat śpimy w tej chwili ok. 3m od szafy ele i dostałbym rozwód w trybie ekspresowym, gdyby tak strzelały jak tamte. Nie wiem czego użyli - szafy nie otwierałem. Ale przy załączaniu swiatła aż echo szło (mieszkanie jeszcze puste). :)

 

 

Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

 

O ile nie potrzebujesz rs232,

bo załóż, że ten będzie ciągle zajęty do programowania.

Zmian będzie dużo, a szkoda się przełączać.

 

A do czego się może przydać rs232? Ja używam do modbusowania z PC, ale pewnie po rs485 też można, tylko konwerter do rs232 trzeba dorzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

 

1. To port zerowy można na inny protokół niż FATEK ustawić , bo rozumiem że chcesz go wykorzystać do integracji:o ? Wydawało mi się, że tam jest protokół FATEK na stałe a na nim to raczej ciężko będzie się z czymś połączyć:/

 

2. Zastanów się co chcesz robić z ethernetem. Jeżeli programować PLC i gadać przez modbus z innym ustrojstwem np. SCADA, to polecam zastosowanie FBs-CBE.

Ma tę przewagę nad etehrnetem w module, że zajmuje 2-porty i domyślnie na jednym ma Protokół FATEK (do programowania np) a na drugim modbus. Dzięki temu możesz równocześnie wykorzystywać jedno i drugie :) Ethernet w module, z tego co pamiętam, jest podpięty do jednego portu i protokół ETH definiuje ustawienie protokołu na porcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy jeśli mam w Fatek RS232, to chyba najlepszym teraz wyborem jest CM55E - 2xRS485 + ethernet? Czy coś innego?

 

1. To port zerowy można na inny protokół niż FATEK ustawić , bo rozumiem że chcesz go wykorzystać do integracji:o ? Wydawało mi się, że tam jest protokół FATEK na stałe a na nim to raczej ciężko będzie się z czymś połączyć:/

 

Hmm... No ale Port 0 (w samym PLC) to ma być na programowanie, więc po co na coś innego?

 

2. Zastanów się co chcesz robić z ethernetem. Jeżeli programować PLC i gadać przez modbus z innym ustrojstwem np. SCADA, to polecam zastosowanie FBs-CBE.

Ma tę przewagę nad etehrnetem w module, że zajmuje 2-porty i domyślnie na jednym ma Protokół FATEK (do programowania np) a na drugim modbus. Dzięki temu możesz równocześnie wykorzystywać jedno i drugie :) Ethernet w module, z tego co pamiętam, jest podpięty do jednego portu i protokół ETH definiuje ustawienie protokołu na porcie.

 

Z Ethernetem jak z Ethernetem - przede wszystkim potrzebny mi jest RS485 do 1-wire. ETH to już troche wisienka na torcie.

Poza tym mój katalog Fatek twierdzi, że CBE ma "1 Port", chyba, że to odnosi sie o wyjścia. Nie bardzo kumam jak to, że w jednej wtyczce są 2 protokoły może być korzystne - jak równolegle korzystać z nich?

 

Nie skonsultowałem się z cennikiem - może te "boards" dą dużo tańsze niż "modules" i wtedy przemyślę sprawę jeszcze raz :)

 

EDIT: No dobra - jeżeli się cennik nie zmienił, to jednak lepszym wyjściem jest CBE + CM55. A tak patrząc na ceny to właściwie po co mi ten Ethernet? :) CB5 kosztuje tylko 30USD i właściwie robi mi robra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do modbusowanie z PC nie jest lepszy ETH?

 

Teoretycznie obojętne. Ale są softy, które obsługują tylko jeden rodzaj modbusa, np. obsługują seriala, a eth nie, albo na odwrót. Różnica jest minimalna, ale jak ktoś nie przewidział/nie napisał no to nie ma.

 

Sugerujesz wersję RS232 +RS485 + ETH?

 

Nie :) Ja mam USB (do programowania, tak naprawdę to jest rs232 + wbudowana przejściówka) + ta communication board z rs232+rs485. Ale nie dam się pokrajać, że to optymalny wybór, po prostu wolałem róznorodność na wszelki wypadek. Na eth nie chciałem wywalać kasy, i w sumie jakoś żyję. Chyba, że ktoś ma jakieś niesprzyjające odległości lub inne warunki pracy lub po prostu lubi wygodę, a koszt nie jest problemem - to brać eth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zadajniki temperatury: np.:

http://produal.info.pl/files/TEHR-LU-przetwornik-temperatury-pokojowej-pomieszczeniowy-wyjscie-0-10V-%5B1%5D.pdf

http://produal.info.pl/,116.html

Słabiej wyglądają, ale spełniają pozostałe wymagania.

Cena porównywalna z EIB. :(

 

 

Mają też ......HLS 35 sterownik temperatury z Modbus, dla podłogowego ogrzewania/chłodzenia.

 

http://www.produal.info.pl/-b-hls-35-b-sterownik-temperatury-z-modbus-dla-podlogowego-ogrzewania-chlodzenia,358.html

 

Skąd znasz ceny masz może cennik jeżeli tak to poproszę na priva

 

 

Mają też...przyciski / włączniki niskonapięciowe jedno, dwu i czteroklawiszowe. Może dałoby się je wykorzystać z PLC.

 

 

http://www.produal.info.pl/-b-pjp1-pjp2-pjp4-b-przyciski-wlaczniki-niskonapieciowe,304.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 100% podłogówki na 176m2. pomimo, że w domu mam swoje sterowanie do oświetlenia, bram, rolet, wentylacji, niemal wszystkiego co się dało to ogrzewanie oddałem sterownikowi pogodowemu (vaillanta, ale pewnie producent nie ma dużego znaczenia).

obserwuje już drugi sezon na dokładnych, zwykresowanych, całodobowych pomiarach jak się zachowują temp. zewn, wewn, zasilania, itp.

i dochodzę do wniosku, że nie ma potrzeby i sensu - przynajmniej przy tym wykonaniu (*) - sterować tym inaczej. jedyne o co się może pokuszę - to możliwość wyłączenia wybranych pętli na dłuższy okres czasu (min. 1 doba) - np. nie zamieszkany/nie używany pokój. ale też nie koniecznie bo można zakręcić ręcznie. ale ładniej by było kliknąć :)

 

chyba, że przy innym paliwie niż gazowym - to się nie znam. przy gazowym problem jest taki, że warto skorzystać z modulacji palnika. a to jest ciężko integrowane z innymi sterownikami i trudno zastąpić sterowniki firmowe innymi sterownikami (gdyby ktoś chciał zaoszczędzić). a poza tym jak napisałem wyżej - za bardzo potrzeby nie widzę.

 

Jeżeli chodzi o inteligentne sterowanie ogrzewaniem to zasada działania jest raczej inna.

 

Inteligenta instalacja nie zastepuje sterownika kotła gazowego Sterownik najlepiej oryginalny kotła gazowego musi być. Nie można go zastąpić inteligentną instalacją. Inteligentna instalacja daje nam tylko komfort ustawienia innej temperutury w każdym pomieszczeniu.

 

Czyli mamy taką sytuacją że sterownik kotła gazowego reguluje nam poprzez krzywe grzewcze temepraturą wody na zasilaniu a inteligentna instalacja reguluje nam ile wody o uzyskanej temperaturze zasilania i w jakim czasie popłynie do danego odbiornika ciepła - podłogówka lub grzejniki.

 

Pytalem na innych grupach dyskusyjnych i tak to rozumiem choć powiem szczerze że niewiele osób zna ten temat i nie za bardzo gdzie można się dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest teoria, ale w rzeczywistości sens tego jest znikomy w przypadku podłogówki. Różnicę temperatur osiąga się regulacją hydrauliczną pętli. Oczywiście czadowe jest sterowanie każdym obwodem, ale to są bardzo duże koszty i potencjalne problemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No koszt na obecnym etapie jest DUŻYM problemem :)

 

Włąsnie skojarzyłem, że potrzebuję jeszcze jedno wyjście na panel Weinteka - tu chyba obojętne, czy 485 czy 232, prawda?

 

Zależy jaki port ma panel - jeśli się nie chcesz bawić w jakieś dodatkowe konwersje.

Jeśli byłby to rs485 - to można go spróbować wykorzystać zarówno do weinteka jak i do innych celów, o ile uda nam się to wszystko odpowiednio zgrać (jeden master, reszta slave'y, fatek może być tym i tym, weintek nie pamiętam, a inne urządzenia trzeba sprawdzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.odaro:

 

Może i fajnie by było (choć tak jak pisałem, ja nie czuję potrzeby, poza wyłączaniem pomieszczeń na dłuższe okresy), ale bądźmy realistami.

 

Jak to możesz zrobić?

Prosto - wprowadzając sterowanie ala termostatowe (czy PLC będzie tym termostatem, czy PLC będzie tylko nastawiało jakiś termostat to już obojętnie). Ale to się nie sprawdzi przy podłogówce. Tzn. zniweczy zalety sterowania pogodowego i modulacji kotła, wprowadzając dodatkowo wahania temperatur (jakaś histereza musi być). Przynajmniej przy mojej, może ktoś potrafi wybudować inną.

 

Jak to zrobić zachowując wszystkie zalety sterowania pogodowego podłogówką i za ile to wolę nie myśleć.

 

Może jakieś rozwiązanie pośrednie jest możliwe? Może, ale trzeba opracować, poeksperymentować, pobadać. Gotowca nie widzę. I wracamy do pytania czy aż tak potrzeba i warto? :)

 

Na koniec zaznaczę, że moja opinia odnosi się do konfiguracji: podłogówka 100% + pogodówka + gazowy kondensat z modulacją. Może w innych konfiguracjach wygląda to inaczej. I oczywiście mogę się mylić, nie znać rozwiązań. Napisałem do czego doszedłem, 2gi sezon stosowania automatyki i podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... No ale Port 0 (w samym PLC) to ma być na programowanie, więc po co na coś innego?

[/quote=Depi]

 

Zrozumiałem, że powodem zamawiania tylko 2 RS485 jest planowane wykorzystanie RS-232 z portu wbudowanego 0 do innych celów. Jeżeli nadinterpretowałem to sorki ;)

 

Z Ethernetem jak z Ethernetem - przede wszystkim potrzebny mi jest RS485 do 1-wire. ETH to już troche wisienka na torcie.

Poza tym mój katalog Fatek twierdzi, że CBE ma "1 Port", chyba, że to odnosi sie o wyjścia. Nie bardzo kumam jak to, że w jednej wtyczce są 2 protokoły może być korzystne - jak równolegle korzystać z nich?

 

Nie skonsultowałem się z cennikiem - może te "boards" dą dużo tańsze niż "modules" i wtedy przemyślę sprawę jeszcze raz :)

 

EDIT: No dobra - jeżeli się cennik nie zmienił, to jednak lepszym wyjściem jest CBE + CM55. A tak patrząc na ceny to właściwie po co mi ten Ethernet? :) CB5 kosztuje tylko 30USD i właściwie robi mi robra...

 

Montując CBE w PLC zajmujesz płytką 2-a porty w PLC, 1 i 2. W ten sposób możesz programować zdalnie PLC siedząc w salonie (via ETH) i jednocześnie gadać ze SCADA, głównie po to 8) . Oczywiście sama płytka ma tylko jedno gdniazdo ETH. Altermnatywnie można by RS-485 do kompa wsadzić, ale do mojego planu to nie pasuje ;) Choć jak teraz patrzę na ceny konwerterów USB->RS485 to zastanawiam się czy dobrze zrobiłem :-? Potrzebował bym min 2, a to jakieś 200zł a nie 100$, ale już za późno.

 

BTW: zrobiłem pierwszy krok do ożenienia Atmegi z PLC, tj uruchomiłem 1-wire i modbus. Muszę jeszcze popracować nad parametryzacją, tak aby wszystkie istotne rzeczy były dostępne z poziomu MODBUSA i zworek, ale ogólnie dwie powyższe funkcjonalności działają. Po skompilowaniu zajmuje we flash 9k, więc sporo luzu jeszcze zostaje.

A tu dowód;) http://www.youtube.com/watch?v=s5b86Y7ftnU

W kolejny weekend palnuję okiełznanie IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...