Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

BTW: zrobiłem pierwszy krok do ożenienia Atmegi z PLC, tj uruchomiłem 1-wire i modbus. Muszę jeszcze popracować nad parametryzacją, tak aby wszystkie istotne rzeczy były dostępne z poziomu MODBUSA i zworek, ale ogólnie dwie powyższe funkcjonalności działają. Po skompilowaniu zajmuje we flash 9k, więc sporo luzu jeszcze zostaje.

A tu dowód;) http://www.youtube.com/watch?v=s5b86Y7ftnU

W kolejny weekend palnuję okiełznanie IR.

Możesz podać jakieś szczegóły? Od strony sprzętowej to RS485 na MAX485 czy czymś innym? Co do obsługi MODBUSa, to pisałeś sam, czy jakiś gotowiec (skąd)?

 

Mam podobne plany - myślałem o sieci sterowniczków na atmegach z czujnikami i elementami wykonawczymi spiętych po RS485 i chyba jednym masterem i modbusem, z tym, że do MODBUSa jeszcze nie doszedłem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz podać jakieś szczegóły? Od strony sprzętowej to RS485 na MAX485 czy czymś innym? Co do obsługi MODBUSa, to pisałeś sam, czy jakiś gotowiec (skąd)?

 

Jasne. RS485 na MAX485 Texas Instruments (w tym momencie nie mam możliwości sprawdzić oznaczenia, ale jak jest potrzeba to poproszę o info, wówczas sprawdzę i napiszę).

 

Skorzystałem z bibliotek, inaczej w 2-a dni bym się nie wyrobił ;) :

1. Arduino

2. Sanguino

 

1 i 2, to zestawy bibliotek, przy czym 2 potrzebuje 1 żeby działało. Sanguino to klon Arduino na atmega644p.

 

Dodatkowo:

3. Dallas Temperature Control Library http://milesburton.com/index.php/Dallas_Temperature_Control_Library#One_Wire_Library

4. OneWire 2 (3 i 4 współpracują) - http://www.pjrc.com/teensy/td_libs_OneWire.html

5. Arduino modbus rtu (robiłem tylko slave a zasadniczo to nie biblioteka ale gotowiec. Do mastera znalazłem lepiej wygladające niż na powyższej stronie, jednak teraz już nie odnajdę linku :oops: ) - http://sites.google.com/site/jpmzometa/arduino-mbrt

 

 

pozdrawiam,

zylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można PLC (np. Fatek, bo mój Telematik, nie może) może sterować procesami na podstawie danych z 1-wire? Czy odbywa się to wprost, czy potrzebny jest dodatkowy moduł ?

 

MODBUS, piszesz do rejestrów, Fatek działa. Przynajmniej ja tak to widzę - może źle :)

 

Coś chyba nie jasno napisałem, chodziło mi o to czy 1-wire można podłączyć bezpośrednio (ew. za pomocą czego) do Fateka, tak żeby sam Fatek na podstawie danych odczytanych z 1-wire decydował co i jak ma wykonać na swoich wyjściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba nie jasno napisałem, chodziło mi o to czy 1-wire można podłączyć bezpośrednio (ew. za pomocą czego) do Fateka, tak żeby sam Fatek na podstawie danych odczytanych z 1-wire decydował co i jak ma wykonać na swoich wyjściach.

 

No bezposrednio to nie - dlatego przeciez dyskutujemy o ADA, modulach ESEA lub ostatnio tych z allegro na Atmedze. Potrzebne jest "cos" do bedzie odpytywac Dallasy o odczyt a nastepnie z wykorzystaniem protokolu modbus te odczyty przekazywac do PLC. Tam je sobie zapisujemy na biezaco w rejestrach i od ich stanu uzalezniamy dzialania.

 

jak222 Wyglada dobrze tyko ile kosztuje?

 

EDIT: Przerzucilem intrukcje i dobrze rozwiazany jest problem numeracji czujnikow - zdaje sie, ze piotr.wawa sie nad tym meczyl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak222 Wyglada dobrze tyko ile kosztuje?

 

EDIT: Przerzucilem intrukcje i dobrze rozwiazany jest problem numeracji czujnikow - zdaje sie, ze piotr.wawa sie nad tym meczyl...

 

Dzwoniłem do nich jakoś pod koniec poprzedniego roku. Chcieli jakieś 570-590 zł netto. Już nie pamiętam dokładnie. W każdym razie było drożej od ADA.

Ale rekordzistę jakiego znalazłem za podobne urządzenia chciał 1700 :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było :)

 

Ja potestowałem XBMC i powiem tak - lekko ubogi w funkcje, ale z kolei bardzo wygodnie się obsługuje z panelu dotykowego. Wszystkie przyciski i tytuły sa na tyle duże, że nawet moimi paluchami nie mam kłopotu z trafieniem w co trzeba.

 

Jest lekki. To plus. Wywala sie na odtwarzaniu multimediów. To minus :) Choć wydaję mi się, że to wina raczej Viśty, bo przy odtwarzaniu w SubEdit, VLC czy nawet Winampie potrafi się twardo zwiesić, chyc przy XBMC następuje to za każdym razem i praktycznie od razu.

 

Co za syfiasty system... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja potestowałem XBMC i powiem tak - lekko ubogi w funkcje, ale z kolei bardzo wygodnie się obsługuje z panelu dotykowego. Wszystkie przyciski i tytuły sa na tyle duże, że nawet moimi paluchami nie mam kłopotu z trafieniem w co trzeba.

 

Jest lekki. To plus. Wywala sie na odtwarzaniu multimediów. To minus :) Choć wydaję mi się, że to wina raczej Viśty, bo przy odtwarzaniu w SubEdit, VLC czy nawet Winampie potrafi się twardo zwiesić, chyc przy XBMC następuje to za każdym razem i praktycznie od razu.

 

Co za syfiasty system... :evil:

 

Ja testuję XBMC, na macosx z panelem dotykowym, i z zawieszaniem nie mam problemu, ale nie potwierdzam że jest wygodny, czas nie wiadomo co kliknąć żeby osiągnąć to co się chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Ogólnie interfejs jest ładny i prosty, ale ubogi i czasem nieintuicyjny. Nie mogę choćby znaleźć, gdzie się zmienia w Weather Appplet skalowanie ze stopnie F na C :)

 

Wygodny w sensie tylko duże jest wszystko, więc łatwo paluchem trafić :)

 

Ale ma jeszcze jeden plus - podoba się Żonie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji co., będę miał zawór 3,4-drożny, do obniżenia temp. zasilania podłogówki i jednoczesnego zabezpieczenia pieca przed zbyt zimnym powrotem.

Z tego co doczytałem zaworem można sterować: ręcznie, sterownikiem pokojowym, lub pogodowym, lub ..., Sterownikiem PLC.

 

Pytanie moje: Ktoś może próbował? Udało się komuś zapisać krzywą grzewczą w postaci jakiejś rozsądnej funkcji?

Myślę, że można by zbudować bardzo dobry regulator, z wysoką jakością regulacji. Problemem pewnie będzie, z wyznaczenie nastaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji co., będę miał zawór 3,4-drożny, do obniżenia temp. zasilania podłogówki i jednoczesnego zabezpieczenia pieca przed zbyt zimnym powrotem.

 

Szczerze to nie rozumiem co chcesz zrobić :roll: ale nie jestem specem od CO :oops:

Mieszanie podłogówki, ok. Ale zabezpieczenie powrotu? I to jeszcze jednocześnie? Mógłbyś to jakoś narysować/wytłumaczyć?

 

PS. Jedyny algorytm jaki kojarzę w PLC do sterowania temperaturowego (ale nie tylko) to PID. Wydaje mi się (jak pisałem wyżej nie jestem specem od CO), że do regulacji temperatury w podłogówce, optymalny byłby sterownik pogodowy (z uwagi na bezwładność instalacji). Jako że w zależności od temp na zewnątrz, steruje on temperaturą (ew. przepływem) w instalacji (chili sterowanie procesem nie ma wpływu na pomiar), PID się do tego nie nadaje. Służy do regulacji procesu zależnego od miejsca pomiaru (wprost lub odwrotnie proporcjonalnie).

Jeżeli rozpatrywalibyśmy regulację pokojową, to można by spróbować wykorzystać PID.

Ale to wszystko już pewnie wiesz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie rozumiem co chcesz zrobić ale nie jestem specem od CO

Mieszanie podłogówki, ok. Ale zabezpieczenie powrotu? I to jeszcze jednocześnie? Mógłbyś to jakoś narysować/wytłumaczyć?

 

Wyobrażam to sobie tak, zawór cztero-drożny, podłączone cztery rury, cztery pomiary temperatury + pomiar temperatury zewnętrznej.

 

Normalnie, sterownik pogodowy steruje zaworem na podstawie temp. zew. według krzywej grzewczej. Stąd moje pytanie jak ją zamodelować w sterowniku PLC, użyć funkcji typu f(x)=..., czy może tabeli, po jednej stronie temp. zew., po drugiej wartość otwartości zaworu.

 

Ponieważ będę miał do dyspozycji pomiary temp. przy zaworze, to mogę stworzyć algorytm, który zapewni:

- "bezpieczny powrót";

- będzie regulował temp. zas. podłogówki na podstawie krzywej grzewczej;

- doregulowywał na podstawie pomiarów temp. przy zawoże;

- a może jescze uwzględniał temp. wewnętrzną

 

PS To tylko takie moje przemyślenia, brak doświadczenia i wystarczającej wiedzy o CO. powodują, że może przesadzam i sam sobie szukam problemów, bo może Zwykły sterownik pogodowy za 100, czy 200 złoty radzi sobie z tym na tyle dobrze, że nie warto mojego zachodu?

Tylko to podejścia do sterownia na zasadzie, otwartej pętli (temp. zew =>nastawa zaworu) irytuje mnie na samą myśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do civik9.

 

Napisz proszę jaki masz PLC Fateka na tranzystorach, czy przekaźnikach?

Gdzieś pisałeś, ale nie sposób przekopać się już przez te 40-parę stron.

 

Chodzi mi o sterowanie z Fateka EBM-ami ( chyba PWM na przekaźnikach? Ale nie mogę tego znów znaleźć ).

I jeszcze, jak zapodajesz płynne wysterowanie, tylko software'owo, czy jakiś potencjometr też masz wpięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do civik9.

 

Napisz proszę jaki masz PLC Fateka na tranzystorach, czy przekaźnikach?

Gdzieś pisałeś, ale nie sposób przekopać się już przez te 40-parę stron.

 

Chodzi mi o sterowanie z Fateka EBM-ami ( chyba PWM na przekaźnikach? Ale nie mogę tego znów znaleźć ).

I jeszcze, jak zapodajesz płynne wysterowanie, tylko software'owo, czy jakiś potencjometr też masz wpięty?

 

tranzystorowy - chyba tylko tak da się płynnie sterować EBM.

sterowanie -

hardware - potrzebna jest dioda zenera 12V i rezystor (na każdy z wentylatorów).

tak to wygląda (schemat przedstawia podłączenie dwóch wentylatorów):

http://patek.netinfo.pl/wen/idea.pdf (sorry za jakość, nie mam nic pod ręką do rysowania schematów)

 

software - instrukcja HSPWM. działa to u mnie na wyjściach typu highspeed jednostki MC (y0, y2). nie wiem czy działa na tych medium speed.

 

zapodaję wartość od 10 (przy ok. 10% rusza) do 100 (max) do rejestru, który jest wpisany do instrukcji HSPWM.... i działa. dodatkowo SPD do zliczania obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję civik9,

 

odpowiedź jest wyczerpująca :p

Faktycznie w broszurze Fateka stoi jak byk, że w modelu FBs-60MCT są cztery wyjścia 200kHz, 4x20kHz i 16x low speed. Tylko tej informacji z PWM nie pokojarzyłem jakoś ...

 

Zestawiam sobie klocki i miałem wpisany moduł analogowych wyjść FBs-2DA, ale chyba już ktoś w tym wątku wspominał, że też tak miał i nie jest to konieczne do podłączenia EBM-ów.

To oszczędność ok. 600 zł :p

 

Pozostaje ( u mnie ) jeszcze decyzja co do pomiaru temperatur ( na dallasach )

Chyba będzie ADA-401WP.

Te moduły MCT-1 z Multiprojektu sa b.dobrze opisane, ale do jednego za 120 zł można podłączyć tylko 4 dallasy. I można byłoby to przeżyć, gdyby nie fakt, że potrzebują jedno wejście RS485 w jednostce głównej - każdy za niemałe pieniądze ( cuś ok. 70$ ).

Chyba, że czegoś znowu nie rozumiem :-?

A potrzebuję docelowo tak 20szt. dallasów, lepiej 25, coby zapas był.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

edycja i zmiany dot. poprawienia błędu ortograficznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ( u mnie ) jeszcze decyzja co do pomiaru temperatur ( na dallasach )

Chyba będzie ADA-401WP.

Te moduły MCT-1 z Multiprojektu sa b.dobrze opisane, ale do jednego za 120 zł można podłączyć tylko 4 dallasy. I można byłoby to przeżyć, gdyby nie fakt, że potrzebują jedno wejście RS485 w jednostce głównej - każdy za niemałe pieniądze ( cuś ok. 70$ ).

Chyba, że czegoś znowu nie rozumiem :-?

A potrzebuję docelowo tak 20szt. dallasów, lepiej 25, coby zapas był.

 

Konfigurujesz port RS485 w fateku jako modbus master

i możesz podłączyć do jednego portu na magistrali więcej urządzeń modbus slave - coś koło 255. Tak więc powinno się dać puścić ile tylko potrzebujesz tych MCT-1 czy ADA-401WP o ile obsługują poprawnie rs485 i modbus slave. Nie próbowałem, nie wczytywałem się w doce.

 

Ale... skoro 20-25 dallasów to chyba warto je mieć poza PLC także - gromadzić to w bazie danych, robić wykresy. Czyli jakiś mniejszy lub większy PC lub komputerek typu embedded, chodzący całodobowo. A wtedy można to też puścić w drugą stronę, tzn. z PC do fateka bez dodatkowe sprzętu. Pewniej i prościej bezpośrednio do fateka specjalizowanym modułem, ale przy 20-25 szt. i kosztach z tym związanych to bym się zastanowił. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, znowu czegoś nowego się dowiedziałem :p

 

Dotychczas bawiłem się Telematikiem, ale chyba nawróciłem się na właściwą ścieżkę ( Fateka ) 8) :lol:

Stąd pewne rzeczy są dla mnie nowe.

 

Zajrzałem do instrukcji i tam z kolei napisane jest, że wyjścia są dwa Y0,Y2 i mają 100kHz, a w broszurze stoi 200kHz i 4 szt. ???

 

Co do zbierania danych z dallasów, to myślałem ( nie wiem czy właściwie ) o protokole DDE i wykorzystaniu excela. Można tam pobawić się wykresami, VB i nawet bez SCADA można byłoby się obejść (?).

 

Też już było ...

"Przeleciałem" sobie cały wątek, ale dużo tego i qurna chata, ciężko wrócić do konkretnej informacji przy ponad 40-tu stronach.

 

Na dzisiaj docelowo mam zapisane:

FBs-60MCT

FBs-60EAP

FBs-24EYT

xxx coś do temperatur może faktycznie te MCT-1 ( dla mnie laika plus, że są b.dobrze opisane ).

 

Łącznie 72WE, 72WY + temperatury.

Na początek chyba zakupię jednostkę centralną i pomęczę ją po nocach.

P.S.

Czy Multiprojekt wystawia usprawiedliwienia niedostępności dla żony?

 

 

 

8) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...