Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

 

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

 

Maję dwie serie osprzętu jedna o nazwie future a druga impuls

 

http://www.busch-jaeger.de/pl/lightswitches/future.htm#

 

http://www.busch-jaeger.de/pl/lightswitches/impuls.htm#

 

 

 

Przyciski te działają w ten sposób że po naciśnięciu przycisku on wraca do pozycji wyjściowej są oczywiście zwierne.

 

Czyli nie są to przyciski klasyczne klawiszowe gdzie klawisz chodzi góra dół, dla mnie bomba.

 

W innych seriach z osprzętem są jeszcze inne ciekawsze przyciski z czujnikami podczerwieni i ściemniaczami albo przyciski roletowe z czujnikiem podczerwieni, oczywiście w ofercie mają pilota na podczerwień.

 

Dzwoniłem do nich ale przedstawiciel nie potrafił mi powiedzieć czy ich np ściemniacze będą współpracować z sterownikami PLC.

 

Mam prośbę ja się na tym nie znam ale może ktoś z Was na to spojrzy i powie co i jak.

 

Przedstawiciel techniczny obiecał na pomoc jak będziemy mieli jakieś pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

 

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

 

...

 

 

A co rozumiesz przez pojęcie "w cenach dla normalnych ludzi" ?

Masz może jakieś przykładowe ceny?

 

W zeszłym tygodniu kupowałem takie zwykłe przełączne/pojedyncze Legrandy po 15-17 zł. gniazdka też coś koło tego + ramki w Leroyu.

Te Legrandy wyglądają bardzo przyzwoicie tak w środku, jak i wizualnie, ale do sterowania PLC oczywiście się nie nadają ( to tylko tak na marginesie o cenie i jakosci "dla normalnych ludzi ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

 

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

 

...

 

 

A co rozumiesz przez pojęcie "w cenach dla normalnych ludzi" ?

Masz może jakieś przykładowe ceny?

.

 

Ostatnio były cytowane firmy które mają fajne przyciski ale z cenami zaporowymi jak dla mnie bo w cenie od 150 EURO za jeden przycik.

 

Musisz się cofnąć parę wpisów do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu kupowałem takie zwykłe przełączne/pojedyncze Legrandy po 15-17 zł. gniazdka też coś koło tego + ramki w Leroyu.

Te Legrandy wyglądają bardzo przyzwoicie tak w środku, jak i wizualnie, ale do sterowania PLC oczywiście się nie nadają ( to tylko tak na marginesie o cenie i jakosci "dla normalnych ludzi ).

a nie da się wstawić tam jakoś sprężynek, żeby były monostabilne? Ja myślę w ostateczności jak się nie znajdzie na rynku w normalnej cenie innych, zakupić jakieś w miarę tanie roletówki podwójne i wymienić w nich nakładki klawiszy na takie bez strzałek, cena wtedy będzie w miarę normalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zajrzałem do instrukcji i tam z kolei napisane jest, że wyjścia są dwa Y0,Y2 i mają 100kHz, a w broszurze stoi 200kHz i 4 szt. ???

to może zależeć od modelu - są różne wersje (tzn. nawet symbol FBs-60MC nie określa jeszcze wszystkie, i może się różnić właśnie takimi kilkoma szczegółami, a wersja standardowa pewnie ma najmniej). nie pamiętam dokładnie, ale pewnie sprzedawca będzie wiedział

 

Co do zbierania danych z dallasów, to myślałem ( nie wiem czy właściwie ) o protokole DDE i wykorzystaniu excela. Można tam pobawić się wykresami, VB i nawet bez SCADA można byłoby się obejść (?).

Ale to jak dla mnie prowizorka, a i tak potrzebujesz do tego komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

 

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

Nie bardzo rozumiem co jest takiego wyjątkowego w tych przyciskach. Ot zwykłe włączniki zwierne. Takie mają w ofercie praktycznie wszyscy więksi producenci, choć nie wszystkie sklepy mają pełną ofertę (w szczególności markety raczej zwiernymi nie handlują, no móże z wyjątkiem tzw. dzwonkowych i roletowych). Z całą pewnością zwierne mają w ofercie Legrand, Berker, Hager, ale nawet w niektórych seriach polskich producentów też takie występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie wreście znalazłem fajne przyciski do naszych instalacje w cenach dla normalnych ludzi

 

Takie przyciski ma w swojej ofercie Busch-Jaeger czyli po prostu ABB.

Nie bardzo rozumiem co jest takiego wyjątkowego w tych przyciskach. Ot zwykłe włączniki zwierne. Takie mają w ofercie praktycznie wszyscy więksi producenci, choć nie wszystkie sklepy mają pełną ofertę (w szczególności markety raczej zwiernymi nie handlują, no móże z wyjątkiem tzw. dzwonkowych i roletowych). Z całą pewnością zwierne mają w ofercie Legrand, Berker, Hager, ale nawet w niektórych seriach polskich producentów też takie występują.

 

To nie chodzi o wyłączniki zwierne tylko o to że ABB ma wyłączniki sekwencyjne zwierne a to jest różnica niż np. wyłączniki kołyskowe Bakera zwierne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o wyłączniki zwierne tylko o to że ABB ma wyłączniki sekwencyjne zwierne a to jest różnica niż np. wyłączniki kołyskowe Bakera zwierne.

Hmm, a możesz wyłuszczyć różnicę? Albo pokazać przykład, bo pod tymi linkami które wklejałeś jakoś nic ciekawego nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o wyłączniki zwierne tylko o to że ABB ma wyłączniki sekwencyjne zwierne a to jest różnica niż np. wyłączniki kołyskowe Bakera zwierne.

Hmm, a możesz wyłuszczyć różnicę? Albo pokazać przykład, bo pod tymi linkami które wklejałeś jakoś nic ciekawego nie widać.

 

Toż przecież napisałem w pierwszy poście.

 

Wyłącznik sekwencyjny działa na przyciśniecie do tyłu i do przodu tak jak np Basalte a wyłączniki kołyskowe to klasyczne klawisze które chodzą do dołu i do góry.

 

prościej nie potrafię :)

 

Ty mi powiedz lepiej czy ich ściemniacze i przekaźniki uniwersalne można podpiąć pod PLC albo ichniejsze sterowniki do rolet z czujnikami podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż przecież napisałem w pierwszy poście.

Jakoś tego nie widzę.

Wyłącznik sekwencyjny działa na przyciśniecie do tyłu i do przodu tak jak np Basalte a wyłączniki kołyskowe to klasyczne klawisze które chodzą do dołu i do góry.

prościej nie potrafię :)

No ok, jak rozumiem różnica jest taka, że się go wciska, a nie "przełącza"? Czyli krótko mówiąc żadna. ;-)

Ty mi powiedz lepiej czy ich ściemniacze i przekaźniki uniwersalne można podpiąć pod PLC albo ichniejsze sterowniki do rolet z czujnikami podczerwieni.

Pewnie że się da, przecież to EIB ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, jak rozumiem różnica jest taka, że się go wciska, a nie "przełącza"? Czyli krótko mówiąc żadna. ;-)

 

A wg mnie bardzo duża bo jakoś nie widzę klawiszowych przycisków dzwonkowych w całym swoim domu. Już widzę miny moich znajomych jak naciskają ze zdziwieniem te przyciki

 

 

Ty mi powiedz lepiej czy ich ściemniacze i przekaźniki uniwersalne można podpiąć pod PLC albo ichniejsze sterowniki do rolet z czujnikami podczerwieni.

Pewnie że się da, przecież to EIB ;-)

 

Te o które ja pytam to nie są EIB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie bardzo duża bo jakoś nie widzę klawiszowych przycisków dzwonkowych w całym swoim domu. Już widzę miny moich znajomych jak naciskają ze zdziwieniem te przyciki

mam ich ze 100, nikt się nie dziwi,

nawet nie wiem czy zwrócili na to uwagę (oprócz tych szczególnie zainteresowanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do zbierania danych z dallasów, to myślałem ( nie wiem czy właściwie ) o protokole DDE i wykorzystaniu excela. Można tam pobawić się wykresami, VB i nawet bez SCADA można byłoby się obejść (?).

Ale to jak dla mnie prowizorka, a i tak potrzebujesz do tego komputera.

 

Masz na myśli excela, czy protokół DDE?

 

Mam w zamiarze uruchomić reakcję urządzeń wykonawczych za pomocą PLC i mierzonych temperatur ( np. ADA + dallasy ).

Przy okazji zbieranie tych danych w PC.

 

czyli kierunek:

Dallas --> ADA* --> PLC --> PC

 

Jeśli zastosuje kierunek przesyłu danych:

Dallas --> ADA* --> PC --> PLC

to może się zdarzyć, że najsłabsze ogniwo mi "szczeli" i PLC nie wykona instrukcji.

Wiem była dyskusja, ale po co sobie komplikować życie?

 

*of course, może być coś innego, lub nieco inaczej.

Błądzę? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie bardzo duża bo jakoś nie widzę klawiszowych przycisków dzwonkowych w całym swoim domu. Już widzę miny moich znajomych jak naciskają ze zdziwieniem te przyciki

mam ich ze 100, nikt się nie dziwi,

nawet nie wiem czy zwrócili na to uwagę (oprócz tych szczególnie zainteresowanych).

 

A mnie się wydawało że to właśnie Ty pisałeś w że goście nie mogli się przyzwyczaić do tego przycisk ciągle odskakuje zamiast się przełączyć albo nie byli to goście ale fachowcy od wykończeniówki.

 

Ale mnie interesują ich dodatkowe moduły np ściemniacze.

Doradca ABB mówił że nie każdy ściemniacz będzie współpracował z PLC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli excela, czy protokół DDE?

To i to :)

 

Jeśli zastosuje kierunek przesyłu danych:

Dallas --> ADA* --> PC --> PLC

to może się zdarzyć, że najsłabsze ogniwo mi "szczeli" i PLC nie wykona instrukcji.

Wiem była dyskusja, ale po co sobie komplikować życie?

 

W tej wersji oczywiście wystarczy: Dallas -> interfejs 1wire na usb(*) -> PC -> PLC.

(* taki za 50-60 zł na wszystkie dallasy - spokojnie kilkadziesiąt obsłuży)

 

Demonizujecie. Nie chcę nikogo na siłę przekonywać, ale jeszcze dorzucę jeden komentarz :)

Nie wiem na jakich sprzętach zwykle pracujecie, ale u mnie to co tutaj nazywamy "PC" (nslu2 w tej roli) działa od roku bez przerwy (przy okazji robiąc za audio/video/file server i kilka innych funkcji). Za to sterownik PLC trzeba było wyłączać co najmniej kilkadziesiąt razy. Z dwóch powodów:

- na czas programowania (bez wyłączenia można zrobić tylko kosmetyczne zmiany w programie)

- zdarzało się, że sfiksował i trzeba mu było reboota (tak, to się dzieje - miewałem problemy zarówno z wejściami, jak i wyjściami, jak i portami komunikacyjnymi; na szczęście nie dzieje się to samo - zwykle przy okazji jakiś kombinacji, wielokrotnego programowania i zmian w kodzie itp.).

Oczywiście nie na długo. No, ale jeśli już rozpatrujemy to pod tym kątem to miejmy pełen obraz sytuacji.

Poza tym zakładam, że ta droga jest dla danych nie krytycznych - bez których PLC może wytrzymać co najmniej kilka minut, jeśli nie godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydawało że to właśnie Ty pisałeś w że goście nie mogli się przyzwyczaić do tego przycisk ciągle odskakuje zamiast się przełączyć albo nie byli to goście ale fachowcy od wykończeniówki.

Nie, to nie ja. Przy wykończeniówce przycisków w ogóle nie było.

 

Ale mnie interesują ich dodatkowe moduły np ściemniacze.

Doradca ABB mówił że nie każdy ściemniacz będzie współpracował z PLC.

 

Sprawa jest prosta. Ściemniaczy działających na modbusie nie widziałem, a nawet jeśli są to pewnie kosztują krocie. Pozostaje więc:

1) komunikacja przez wyjścia tranzystorowe lub przekaźnikowe na zasadzie sygnałów ściemnij/rozjaśnij/włącz/wyłącz. Tutaj było to omawiane. Trochę przekombinowane i nie pełne, ale w miarę tanie rozwiązanie

2) komunikacja przez wyjścia analogowe - proste, skuteczne, działa, tylko kosztowne (moduł wyjść, ściemniacz sterowany napięciowo lub prądowo)

 

Ale jeżeli mówimy w kontekście osprzętu - to to nie ma związku, bo ściemniacz jako układ wykonawczy nie musi być z serii, przecież i tak będzie w jakiejś szafie/puszce itp.

 

Chyba, że masz na myśli ściemniacz jako interfejs, który wisi na ścianie. To odrębny temat. Tutaj znowu mamy rozwiązania prowizoryczne i tanie - czyli zwykłe przyciski dzwonkowe, które dają sygnały cyfrowe. Lub rozwiązanie pełne, czyli ładny ściemniacz który podaje sygnał napięciowy (np. 0-10V) lub prądowy (np. 0-20mA) na wejście PLC. Wydaje mi się, że dużo A PLC oczywiście ma moduł wejść analogowych.

 

To wszystko nieźle kosztuje - jak cię na to wszystko stać... to może Cię i stać na firmę, która to po prostu wykona i nie będziesz sobie musiał głowy szczegółami zawracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ( u mnie ) jeszcze decyzja co do pomiaru temperatur ( na dallasach )

Chyba będzie ADA-401WP.

 

Też zainwestowałem w ADA-401WP i muszę przyznać, że sprawuje się świetnie z Fatekiem. Myslałem nad modułem z mulitprojektu do pomiaru temperatury, ale przy 32 czujnikach to by mi wyszło ze 1000zł.

 

 

W zeszłym tygodniu kupowałem takie zwykłe przełączne/pojedyncze Legrandy po 15-17 zł. gniazdka też coś koło tego + ramki w Leroyu.

Te Legrandy wyglądają bardzo przyzwoicie tak w środku, jak i wizualnie, ale do sterowania PLC oczywiście się nie nadają ( to tylko tak na marginesie o cenie i jakosci "dla normalnych ludzi ).

 

Ja kupowałem tylko zwyczajne włączniki ... aby przerobić je na zwierne dokupiłem pół metra odpowiedniej sprężynki i wszystko leci. Wg mnie szkoda kasy na jakieś wymyślne włączniki.

 

 

Mam w zamiarze uruchomić reakcję urządzeń wykonawczych za pomocą PLC i mierzonych temperatur ( np. ADA + dallasy ).

Przy okazji zbieranie tych danych w PC.

 

czyli kierunek:

Dallas --> ADA* --> PLC --> PC

 

U mnie przepływ informacji wygląda tak:

Dallas -> ADA -> PLC -> PC

............................... -> VOM -> Głośnik

Po przytrzymaniu włącznika światła w danym pomieszczeniu przez głośnik podawana jest aktualna temperatura w tym pomieszczeniu lub temperatura wody CO i CWU w zalezności co tam zostało przypisane włącznikowi.

Już niedługo sterownik zostanie podłączony do MSI Wind Top Ae2020 na którym będzie IntegraXOR, wiec moze podaruję sobie komunikaty głosowe z temperaturą ... choć to bardzo wygodny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja kupowałem tylko zwyczajne włączniki ... aby przerobić je na zwierne dokupiłem pół metra odpowiedniej sprężynki i wszystko leci. Wg mnie szkoda kasy na jakieś wymyślne włączniki.

 

 

możesz napisać coś więcej o tych sprężynkach i sposobie ich montażu.

Wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Tylko czy bezpiecznym i trwałym jak w seryjnych przełącznikach?

 

U mnie przepływ informacji wygląda tak:

Dallas -> ADA -> PLC -> PC

 

A jak z komunikacją?

łatwo zrobić , czy trzeba "pojeździć slalomem alpejskim", bo u mnie te konkurencje słabo jeszcze wypadają :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym obieraliście kable z izloacji. Chodzi mi o zewnetrzną izolację kabla - ja właśnie zacząłem nożem - obrałem 3 i w jednym zaciałem już żyłe N - trzeba bedzie koszulke założyć.

 

Macie jakieś patenty na to, czy po prostu rzeźba w g.... pomalutku.

 

PS. do samych zył mam przyrząd do obierania ale on się YDYp nie chwyta - istnieje coś podobnego do zewnętrznej izolacji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym obieraliście kable z izloacji. Chodzi mi o zewnetrzną izolację kabla - ja właśnie zacząłem nożem - obrałem 3 i w jednym zaciałem już żyłe N - trzeba bedzie koszulke założyć.

 

Macie jakieś patenty na to, czy po prostu rzeźba w g.... pomalutku.

 

PS. do samych zył mam przyrząd do obierania ale on się YDYp nie chwyta - istnieje coś podobnego do zewnętrznej izolacji ??

 

ja nacinam ostrym nożykiem (taki "do tapet"), ale lekko - ok. połowy grubości. potem to ładnie już ręką można ściągnąć, rozrywa się na nacięciu i nie ma ryzyka uszkodzenia żyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...