Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

JA teraz szybka zmiana tematu: zna ktoś tani, w miarę dokładny, trójfazowy elektroniczny miernik energii elektrycznej z jakimś interfejsem umożliwiającym odczyt stanu z peceta? Może być też jednofazowy, tylko wtedy potrzebowałbym 3 sztuki ;-) Grunt, żeby umiało toto wystawić pomiar via RS/Modbus/Eth/łotewer. No i żeby tanie było. ;-)

 

nie dokońca spełnia to twoje wymagania, ale chyba jest najtańsze, to cyfrowe mierniki energi F&F LE-01d, najtaniej wychodzi 3x1L, i ma dwa styki które podają ipuls co 1Wh, lub inaczej 1000 imp. na 1kWh :) teraz tylko coś musi zliczać ci te impulsy, może Fatek może się tym zliczaniem zająć, ja myślałem o integrze żeby to liczyła, ale jeszcze tego nie przemyślałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Civic9,

dzięki :p

pamiętamy ( przynajmniej ja ), nie tak dawno przewertowałem sobie niemalże cały wątek.

Nie śmiałem jednak prosić o gotowca - to Twoja praca, a ponadto jeszcze nie jestem na tym etapie. Dopiero układam puzle :)

Ale jak przyjdzie czas, nie omieszkam się przypomnieć

 

To co mam.

Obecnie układ sterowania zamyka się w kwocie podobnej, bądź nico niższej od projektu na Telematiku, a funkcjonalność jak wiecie zdecydowanie większa.

Telematik ma swoje niewątpliwe zalety, ale także sporo ograniczeń. Teraz już o tym wiem.

Pozostaje zabawa z drabinkami i modbusem.

 

Mam też dla Was w wielkiej tajemnicy informację 8)

Fatek w II połowie roku, najpóźniej wrzesień będzie miał symulator, tak się dowiedziałem w Multiprojekcie. Dla mnie to już będzie za późno, bo zabawę zamierzam zacząć wcześniej, ale dla następnych pokoleń ...

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA teraz szybka zmiana tematu: zna ktoś tani, w miarę dokładny, trójfazowy elektroniczny miernik energii elektrycznej z jakimś interfejsem umożliwiającym odczyt stanu z peceta? Może być też jednofazowy, tylko wtedy potrzebowałbym 3 sztuki ;-) Grunt, żeby umiało toto wystawić pomiar via RS/Modbus/Eth/łotewer. No i żeby tanie było. ;-)

nie dokońca spełnia to twoje wymagania, ale chyba jest najtańsze, to cyfrowe mierniki energi F&F LE-01d, najtaniej wychodzi 3x1L, i ma dwa styki które podają ipuls co 1Wh, lub inaczej 1000 imp. na 1kWh :) teraz tylko coś musi zliczać ci te impulsy, może Fatek może się tym zliczaniem zająć, ja myślałem o integrze żeby to liczyła, ale jeszcze tego nie przemyślałem ;)

Dzięki za info, właśnie doszedłem do tego samego rozwiązania. W sumie to spełnia 100% moich wymagań, tylko jakoś nie pomyślałem, że może być tak prosto ;-)

A najśmieszniejsze jest to, że ja już taki licznik mam i nawet mierzy to co mi potrzebne ;-) Pozostaje podpiąć go do Fateka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fatek w II połowie roku, najpóźniej wrzesień będzie miał symulator, tak się dowiedziałem w Multiprojekcie. Dla mnie to już będzie za późno, bo zabawę zamierzam zacząć wcześniej, ale dla następnych pokoleń ... :p

Jeżeli to prawda, to jest to chyba najlepsze co mogli "unowocześnić" w swoich konstrukcjach. Brak symulatora mi osobiście baaardzo przeszkadza. Testowanie softu na sterowniku jest poważnie upierdliwe. BTW: gwarantuję Ci gosciu, że jeszcze zdążysz z tego symulatora niejednokrotnie skorzystać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak usłyszałem w Multiprojekcie.

 

Z innej beczki,

jak zabezpieczacie całe te ustrojstwo?

Toż to ładnych parę kzł !!!

Chodzi mi o przepięcia, widziałem na zdjęciach szafy ( chyba civic9 ) przepięciówkę D, ale w którym miejscu jest wpięta pomiędzy siecią zewnętrzną-wewnętrzną i PLC?

 

znalazłem też coś takiego - schemat - na Elektrodzie:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=19014

 

i takie warystory ( który będzie OK?):

http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=26281

http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=3746

http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&item=31702

 

Warto się bawić, czy raczej dać jakąś listwę przy pozostałych sprzętach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o przepięcia, widziałem na zdjęciach szafy ( chyba civic9 ) przepięciówkę D, ale w którym miejscu jest wpięta pomiędzy siecią zewnętrzną-wewnętrzną i PLC?

 

nie znam się na tym, zrobiłem jak tutaj i w wątku alarmowym kazali :)

(kolega BigBeat się tutaj mądrze udzielał)

 

mam całą instalację na B+C, a potem D tylko dla elektroniki w gospodarczym, czyli alarm+plc+kilka innych pierdół.

 

jako D zastosowałem - http://www.fif.com.pl/lista_produktow/47

podłączony wg instrukcji od nich.

 

czy to wystarczy? nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dziękuję za odpowiedź,

 

widzę, że w tych F&F nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, czyli jak padną, to nie wiadomo tak w ogóle że padły? W instrukcji nic nie ma na ten temat.

 

I jeszcze jeden temat.

Odnalazłem zdjęcia Twojej rozdzilnicy. Pisałeś, że zastosowałeś Kubiaka SR22 5x20

a na zdjęciach doliczyłem się dwóch szyn z fatekami i czterech z przekaźnikami.

I to 22 szt. na szynie!

Coś mi się nie zgadza???

 

Wiem, że liczę w piątkowy wieczór po piwku :wink:, ale aż tak mocne to ono nie jest 8) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden temat.

Odnalazłem zdjęcia Twojej rozdzilnicy. Pisałeś, że zastosowałeś Kubiaka SR22 5x20

a na zdjęciach doliczyłem się dwóch szyn z fatekami i czterech z przekaźnikami.

I to 22 szt. na szynie!

Coś mi się nie zgadza???

 

Wiem, że liczę w piątkowy wieczór po piwku :wink:, ale aż tak mocne to ono nie jest 8) :lol:

 

To i ja się czegoś napiję, żeby wyszło tyle samo :)

 

Zgadza się, zastosowałem 5x20 - to ich pojemność nominalna. Elektrycy, którzy to montowali upchnęli więcej przesuwając trochę szyny. Nie jest problemem to zrobić, akurat dla tych elementów, do których idą tylko cieniutkie przewody niskonapięciowe 0.5mm, można przeżyć z mniejszą ilością miejsca. Problemem są tylko potem te maski frontowe/ochronne, które się nakłada, nie pasują bo mają otwory w innych miejscach. Ale to też da się obejść - trzeba wyciąć z czegoś innego. Jest to trochę kombinowane i lepiej nie planować tak od razu, ale skoro brakło jednego wiersza, co wyszło dopiero przy montażu (przy projekcie policzyłem sam sprzęt, nie uwzględniłem miejsca na 2 wiersze zugów i złącz N/PE, których też się trochę nazbierało) to szkoda było iść w trzecią rozdzielnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie instalacje w projektowanym domu: alarm, audiovideo, układy sterownicze ( komplet - sam materiał bez robocizny ) wyszedł mi na ok .25 tys. zł.

 

Dobowe zużycie prądu samych podzespołów; przekaźniki, alarm, serwer, router, rejestrator, bramotel, sterowniki ogrzewania elektrycznego itp. (oczywiście bez urządzeń docelowych ) to 150W.

Rocznie w systemie 2-taryf to prawie 500 zł za prąd.

 

Niezła jazda.

Kosztowne te zabawki.

Ale cóż...

No i żeby nie było!

Poza ten wątek ma to nie wyjść Panowie, coby WAF nie skorygował mi priorytetów i kryteriów 8) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że w tych F&F nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, czyli jak padną, to nie wiadomo tak w ogóle że padły? W instrukcji nic nie ma na ten temat.

 

chyba niestety nic się nie da na to poradzić. nie znalazłem żadnego innego rozwiązania w sensownej cenie na szynę. aczkolwiek bardzo nie szukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że w tych F&F nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, czyli jak padną, to nie wiadomo tak w ogóle że padły? W instrukcji nic nie ma na ten temat.

 

chyba niestety nic się nie da na to poradzić. nie znalazłem żadnego innego rozwiązania w sensownej cenie na szynę. aczkolwiek bardzo nie szukałem.

 

Moeller SPD-S ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moeller co najmniej dwukrotnie droższy :(

mam takowy

dodatkowy feler to fakt że D najlepiej sprawują się jak sa najbliżej urządzenia, a nie zawsze sie da w kupce na odległość 1m kabla zmieścić wszystko

alarm zazwyczaj jest w innym zakątku

 

tutaj ciekawy opis Moellera

a tutaj listwa na 7 gniazd z ochronnikiem D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

uno problemo przy fateku

prace programowe trwają, po nocach, z doskoku ale trwają

termin instalacji coraz bliższy :)

 

wentylatory z pomocą kolegi civic-a ruszyły, super działają

generalnie sam fatek i drabinki spoko

problem napotkałem przy weinteku

cienką dokumentację posiadam, i jakoś tak nie wiem jak zacząć coby weintek

1 - zmieniał wartość rejestrów fateka?

2. maja może działać na jakiś jeszcze innych rejestrach?

 

ktoś odpalał panel, posiada coś zdziałał na nim?

 

a i jeszcze jedno - podprogram - kiedy praktycznie się to wykorzystuje?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem napotkałem przy weinteku

cienką dokumentację posiadam, i jakoś tak nie wiem jak zacząć coby weintek

1 - zmieniał wartość rejestrów fateka?

2. maja może działać na jakiś jeszcze innych rejestrach?

A u producenta/dystrybutora szukałeś? Np. tu albo tu?

 

a i jeszcze jedno - podprogram - kiedy praktycznie się to wykorzystuje?

Ja używam tego do podziału całości na logiczne moduły. Znacznie łatwiej (moim zdaniem) się wtedy całością zarządza (zakładam, że chodzi Ci o instrukcje LBL, CALL, RTS, itd.). Normalne wykorzystanie to warunkowe wykonanie fragmentu kodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogę tylko powiedzieć, że należy próbować - bo to działa.

niestety mój weintek leży głęboko na dnie szafy, softu już do niego, ani moich testowych projekcików nie mam.

 

na pewno można to odpalić na fatek protocol jak i na modbus.

przy modbus - nie pamiętam czy weintek może być masterem czy slavem, w każdym razie po stronie mastera definiuje się zestaw rejestrów i flag do przesyłania. modbus się posługuje swoją numeracja, fatek swoją, weintek swoją - więc w dokumentacji trzeba znaleźć mapowanie, żeby wiedzieć np. przesyłając z Fateka do Weinteka, jaki dany rejestr Fateka ma adres w modbusie, a potem jak ten adres jest odwzorowany w Weinteku.

z Fatek protocol jest zdaje się prościej, bo wystarczy użyć odpowiednich rejestrów po stronie weinteka i powinno działać.

 

poza tym - zapisujesz i odczytujesz dane (rejestry, flagi, wejścia, wyjścia) po stronie weinteka.

 

na razie tylko tyle mogę napisać, myślałem, że ktoś bardziej rozjaśni, ale skoro nie ma to przynajmniej tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

dzieki, jedna z instrukcji wskazanej przez ravbc gdzieś mi umkneła

narazie jak pisałem mało siędziałem przy tym - po kilku dniach urlopu pewnie bym ogarnął ale ... tak ako ciekawostkę powiem - mam 18 dni zaległego i problem jest żeby go uzyskać - wiem wiem powinni mi dać - ale czy miałbym do czego wracać :)

 

wracając do tematu - pogrzebię i jak będę miał jakiś konkretne pytanka to nie omieszkam

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ako ciekawostkę powiem - mam 18 dni zaległego i problem jest żeby go uzyskać - wiem wiem powinni mi dać

Jak ja bym chciał mieć 18 dni urlopu jednego roku... ;-)

 

wracając do tematu - pogrzebię i jak będę miał jakiś konkretne pytanka to nie omieszkam

A tak przewrotnie zapytam: masz już jakiś ciekawy pomysł do czego ten panel wykorzystać? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy mam pytanie posiadam centrale alarmową Integra 64 Z centrali wychodzi 12v chciałem zastosować przekaźnik KTÓRY PO PODANIU 12V-STEROWAŁ by roletą zasilaną 230v. Roletę mam podłączoną tak przewód fazowy (niebieski) podłączony cały czas . A sterowanie odbywa się neutralnym o kolorze brązowym i białym. Z tego co rozumie powinienem kupić przekaźnik 2szt 12v który by sterował 230v. W przekaźniku powinienem podłączyć na stałe - oraz kiedy bym chciał by roleta się podniosła to musiał bym podać z centrali +. zaś przewód który steruje w górę brązowy musiał bym przeciąć i podłączyć pod przekaźnik. Dla tego zwracam się z prośbą o podpowiedź czy dobrze rozumuję odnośnie tego podłączenia .Byłem w mej miejscowości w sklepie I JEST PRZEKAŹNIK RELPOL typu R15 ZA 25ZŁ montowany na szynę. najlepiej interesował by mnie miniaturowy przekaźnik który mógł bym podłączyć w przełączniku rolety.Więc jeśli moglibyście poradzić jaki kupić model przekaźnika i jak by nie było problemem to nie więcej narysować jak prawidłowo podłączyć taki przekaźnik, byłbym wdzięczny za każdą pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego używaliście do łaczenia przewodów sygnałowych 0.5mm? Wago wydają się być troche armatą do tego celu.

Jak elegancko rozdzielić np zasilanie 12V na wszystkie 40-50 obwodów sygnałowych? Fajnie by było nie zaśmiecać łaczówek LSA zasilaniem tylko zgrupować je jakoś sprytniej niż polutowanę kłebowisko :D (nawet jeśli LSA to i tak jakoś trzeba rozdzielić to z zasilacza).

 

Rozważałem zastosowanie typowych zacisków śrubowych ale też trzeba by kilka przewodów pod jedną śrube a mam wątpliwości czy to będzie dobrze trzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...