Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

A co powiecie na zamek elektromechaniczny. Nie trzeba by było akumulatora. Mam złe skojarzenia co do akumulatorów tych od komputera, lubią się psuć, a po jakimś czasie i tak trzeba wymieniać baterie co jest drogie.

 

A co masz na myśli pisząc - zamek elektromechaniczny?

Wszystkie zamki sterowane elektrycznie można tak nazwać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widziałem ceny, ale co mam zrobić, jak otworzyć zaczep elektromagnetyczny gdy nie ma prądu?

 

Też mi się podobał taki jeden zamek Abloy'a, ale cena (3500 - 4000 zł) skutecznie mnie wyleczyła z potrzeby posiadania takiego zamka :lol:

 

Przecież zaczep elektromagnetyczny jest montowany w futrynie. Współpracuje z nim zapadka z zamka tzw. podklamkowego. Przy braku prądu zapadkę zamka podklamkowego otwiera się kluczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZBYCH narysuj mi jak byś to podłączył, jak to działa z tą zapadką. Jaki zasilacz, jaki zamek szyfrowy(widziałeś może jakiś zewnętrzny tańszy) i jaki elektrozaczep i jaki akumulator (patrzyłem jakiś 1,2A za 40zł - myślałem że są droższe).

 

Przepraszam, ale ja niestety nie mam czasu na rysowanie. Może gdzieś w sieci znajdziesz rysunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Z wielką uwagą przeczytałem cały wątek, chylę czoło przed wiedzą wielu z was i pozwolę sobie skorzystać z waszej wiedzy i doswiadczenia.W tej chwili jestem na etapie okablowania budynku 150 m2 i zastanawiam się czy skrętka użyta do sieci telefoniczno-informatycznej musi koniecznie być ekranowana ; zdaniem wielu instalatorów wyzsza cena i kłopoty z prawidłowym połączenien ekranów raczej sugerują by wybrać wykonanie bez ekranu? Czy poziom zakłoceń występujących w domu jednorodzinnym wymaga ekranowanych przewodów? Proszę o radę praktyków.

 

P.S. Czy przewód YTDY 8x0.5 do instalacji alarmu jest wystarczający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką uwagą przeczytałem cały wątek, chylę czoło przed wiedzą wielu z was i pozwolę sobie skorzystać z waszej wiedzy i doswiadczenia.W tej chwili jestem na etapie okablowania budynku 150 m2 i zastanawiam się czy skrętka użyta do sieci telefoniczno-informatycznej musi koniecznie być ekranowana ; zdaniem wielu instalatorów wyzsza cena i kłopoty z prawidłowym połączenien ekranów raczej sugerują by wybrać wykonanie bez ekranu? Czy poziom zakłoceń występujących w domu jednorodzinnym wymaga ekranowanych przewodów? Proszę o radę praktyków.

 

P.S. Czy przewód YTDY 8x0.5 do instalacji alarmu jest wystarczający?

 

Zdecydowanie skrętka nieekranowana! Domowa sieć komputerowa absolutnie nie wymaga ekranowania. Zastosowanie przewodu ekranowanego, to tylko wyższe koszty i same problemy. Przy przewodzie ekranowanym cały osprzet do sieci (wtyczki, gniazda, swithe, itp.) muszą być ekranowane.

 

Co do przewodu do instalacji alarmowej, to 8x0,5 wystarczy (nawet z dużym zapasem :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zapaleńców ...

 

w ostatnim Chipie ( nr 4/2004 ) jest o budowie ze schematem własnego modułu do sterowania np. przekaźnikami przez internet.

Jest też kod źródłowy w C++ małego programiku obsługującego toto.

Trochę się bawię ale w Delphi, na tryle niedużo, że chyba tego nie przełożę tak prost o :(

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Szanowni Państwo.. przepraszam ze wtrącam się do wątku.. ale mam takie jedno spostrzeżenie.. mianowicie system EIB przeznaczony jest zasadniczo do dużych i bardzo duzych instalacji inteligientnych. Są one stosunkowo drogie i drogi jest takze software do programowania tych systemów. Jest jeszcze coś takiego co nazywa się System TEBIS firmy HAGER. Jest on programowo zgodny z EIB, tyle że przeznaczony do mniejszych instalacji, takich jak instalacje w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Jest sporo tańszy, spełnia identyczne funkcje (na poziomie wymaganym dla budynków tej wielkości) i jest dostepny. A jeśli chodzi o sterowniki serii S Siemensa, to raczej nie polecałbym ich stosowania w tego typu instalacjach. One raczej przeznaczone są do obsługi procesów przemysłowych. Jesli juz coś z tego moznaby zastosować, to raczej sterowniki serii LOGO!. Obecnie ich rodzina jest bardzo rozbudowana, posiada mozliwość łączenia modułowego i wejscia analogowe. Programowanie tez nie jest zbyt skomplikowane a program do pisania (lub rysowania) algorytmów jest stosunkowo tani.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafalg - sądzę że w Trójmieście jest napewno przedstawicielstwo Siemensa.. u nich sie wszystkiego dowiesz.. a jeśli chodzi o Conrada..owszem - mają ale stosunkowo drożej niż bezpośrednio u producenta czy u autoryzowanego dystrybutora. Jesli zaś chodzi o programowanie, to programuje się takie sterowniki operując czymś na podobieństwo typowych bramek logicznych. W przedstawicielstwie też można otrzymać bezpłatny podręcznik nauki programowania z przykładami układów. Są też alternatywne wyroby innych firm (np. sterowniki EASY) czy nawet jakieś polskie wyroby ale sa to produkty z o woele mniejszym stażem rynkowym, wiec nie maja tak rozbudowanej oferty. Zaleta jest fakt, ze LOGO! można programować zarówno z komputera PC jak i "ręcznie" za pomocą wbudowanej w steronik prostek klawiaturki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...