Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

straszliwie dlugi ten wątek i wielotorowy :)), przewijają sie różne systemy tzw. inteligentnego domu, ale nikt nie wspomniał o systemie INGENIUM, wg mnie bardzo dobry, daje duże możliwości i jest stosunkowo tani.

 

pozdrawiam

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzę na ofertę i czy ktoś mi może powiedzieć czym różnią się; DS1820 od DS18B20 i od DS18S20

i czy jakieś znaczenie mają te różnice w przypadku pomiarów w systemie domowym?

 

1820 od ds18b20 rożni się rozdzielczością, pierwszy jest 9 bitowy drugi można ustawić, a może być nawet 12 bitowy

18s20 tez jest 9 bitowy, i w sumie to nie wiem czym się rózni od 1820.....

 

zajrzyj sobie do datasheet'a i wszystko będzie jasne

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

zamawiałem jeszcze inne rzeczy ( głównie inne ), a te dallasy się tam przyplątały i nie miałem czasu doczytać.

 

zanim zamówiłem, jak zwykle TUTAJ szybko dostałem odpowiedź. :-)

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

 

Upatrzyłem sobie te konwertery

http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=267

http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=214

http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?cPath=59&products_id=240

 

Teraz doczytałem, ale który będzie w sam raz dla domowych potrzeb?

 

Oprócz złącza RJ12, RJ45 różnią się tym, ze jeden z nich ma zewnętrzne zasilanie 12V, pozostałe dwa różnią się użytymi układami.

Myślę, że te bez zasilania byłyby OK, EPROMÓW chyba nie będę programował,

ale może ktoś się wypowie, albo ktoś już dokonywał podobnego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS18S20 mają większą dokładność pomiaru (mniejszy zakres, większa ilość liczb "po przecinku"), chyba że coś pomyliłem ;-)

A co do konwerterów to bym wziął któryś z tych tańszych, ale czy któryś z nich jest "lepszy", to pewnie zależy do czego będziesz chciał go podpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS2480 + wirtualny COM - są problemy z niektórym softem. Z kolei układ DS2490 jest wycofywany z produkcji.

Wszystko zależy co będziesz podłączał. Jak tylko termometry to bez znaczenia. Jeśli jakieś układy wykonawcze (PIO) to brał bym ten z wyjściem 12V (będzie nie raz potrzebne).

Co do termometrów to DS19B20 to nowsza wersja (po liftingu) DS1920. DS19S20 to DS19B20 fabrycznie ustawiony tak aby emulował nie produkowany DS1920.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno mnie nie było - przez to nowe forum :)

 

co do "konwerterów" dla dallasów - skoro mamy możliwość podłączenia to przez USB, to chyba lepiej wykorzystać ten,

z układem który natywnie obsługuje usb, a nie przez przejściówkę rs232-usb. czyli MP00200A-RJ12 jeśli dobrze czytam.

u mnie się to sprawdza już 1.5 roku (trochę starsza wersja).

 

Przy okazji - wywaliłem nslu2 (przerobiłem go na odtwarzacz muzyki przy domowym media center),

a do dallasów i innych rzeczy zastosowałem sheevaplug. polecam. czuję, że dopiero teraz mogę rozwinąć skrzydła,

bo nslu2 mnie ograniczał możliwościami. http://en.wikipedia.org/wiki/SheevaPlug Koszt około 400 zł w zależności od tego

gdzie i jak się kupi.

 

ktoś tu pytał o rolety - prosta wersja i kilka innych rzeczy pod http://patek.netinfo.pl/murator/plcprog.pdf

 

a tutaj wersja z bajerami - http://www.dom-inteligentny.com/rolety.php

(bardziej jako proof of concept i ćwiczenia z drabinek, niż żeby to rzeczywiście były takie potrzeby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do już użytkujących Fatek'a. Jak wygląda sprawa z gromadzeniem danych? Sporo było mowy o gromadzeniu historii temperatur, rozumiem że Fatek nie jest do tego przygotowany i nie ma - tak jak np. w Simaticu chociażby w 300-ce plików typu db. Ale czy z zebraniem kilkunastu do kilkudziesięciu odczytów naprawdę sobie nie poradzi? Nie chcę porównywać całej historii temperatur w wykresach miesięcznych, do obserwacji np. ustawień c.o. wystarczyłoby zebrać po 20-30 liczb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest tak źle. W tym wątku sporo dyskusji poświęcono archiwizacji danych zbieranych przez PLC np. w systemie SCADA. Dla potrzeb domowych te kilka tys. rejestrów powinno wystarczyć, po co się męczyć z dodatkowymi klockami systemu. Tak, wiem - to wątek dla entuzjastów. Ale jak chcemy coś sprawdzić w praktyce np. wpływ pewnych ustawień na temp. to te zasoby wystarczą - tak mi się wydaje. Do tego touch panel i wszystko widać. Oczywiście jak komuś nie przeszkadza kwestia ubogiej grafiki. No właśnie - kolejną rzeczą której nie rozumiem to dlaczego panel tak tu był krytykowany. Prosta komunikacja wprost z PLC i natychmiastowy dostęp do wizualizacji wszystkiego co sobie tam wymyślimy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj oprogramować ten panel, to będziesz wiedział, czemu nikt go w sumie nie używa (nawet Ci co za niego już zapłacili). Krótko mówiąc typowe panele, to albo zwykłe bajery, albo mało wygody, za to wyjątkowo upierdliwy i pracochłonny interfejs do PLC. Znacznie więcej, znacznie szybciej można zrobić z byle PCta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

no bardzo przepraszam panie ravbc :)

 

ja jako totalny laik w temacie po ok tygodniu uzerania sie z panelikiem zrobilem wlasna grafike ,przyciski i kilka miernikow

wiec jesli ja potrafie to chyba kazdy

 

moim zdaniem panelik ma przewage nad PC :

 

mniejsze zuzycie pradu

latwiej go gdzies zamontowac

jest to kompaktowe urzadzonko - zero dodatkowych kabelkow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO wreszcie ktoś kto robi coś na panelu. To że panel - PLC to dobre połączenie wiem na pewno bo zawodowo na codzień się z tym spotykam. Tyle że sprzęt z innej półki raczej nie do przeskoczenia dla instalacji domowej, więc myślałem że to może Weintek nie może się dogadać z Fatekiem i stąd Wasze problemy. Chyba jednak rzeczywiście to kwestia gustu. Zauważyłem że dla osób branży IT jedynym słusznym rozwiązaniem jest Pecet. W przemyśle PC w aplikacjach automatyki nie specjalnie się sprawdza, trochę tańszy przy instalacji potem stwarza tylko problemy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia ceny, tylko wygody i funkcjonalności. Co prawda są tu maniacy, którzy próbują jakieś Scady odpalać i tego faktycznie nie rozumiem ;-) , natomiast nikt mi nie wmówi, że używając li tylko PLC z panelem da się zrobić jakiekolwiek sensowne narzędzie monitoringowo/analityczne. O zdalnym dostępie, czy też spinaniu różnych systemów (jak 1-wire), to w ogóle nie ma co wspominać, bo to albo drogie, albo w ogóle nie realizowalne. Natomiast panele są dobre do pokazywania chwilowego stanu systemu i jeśli to komuś wystarcza, oraz nie drażni go potrzeba podniesienie tyłka, żeby cokolwiek sprawdzić, to panel zapewne się nada ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o monitorowanie systemu na HMI (paneliku) to naprawde da rady to zrobic bez wiekszego problemu

przedstawic mozna za pomoca slupkow , wykresow czy cyfrowo - naprawde fajnie to wyglada

chwilowy stan oczywiscie tez :)

Zdalny dostep - bezproblemowo , paneliki maja wbudowany serer VNC :) wiec przez internet czy wi-fi sieci domowej bez specjalnych dodatkowych kostek wszystko pieknie smiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inna beczka

gdzie kupowaliście taśmy do łączeń poszczególnych modułów

mam wąską rozdzielnię i 40MCT muszę dać niżej

co gorsza ma on przytwierdzony kabel na stałe (no prawie) więc potrzebuję kabel zarobiony wtyczką i gniazdem

 

może jakieś www

znalazłem 14 pinowe ale o rozstawie jak IDE

 

do kolegów z Multiprojektu dziś kilka prób dzwonienia i wszystkie nieskuteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...