Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

RGB

 

Planuje w salonie podświetlenie sufitu diodami RGB. Planowałem panel dotykowy, za pomocą którego łatwo by było, przy pomocą suwaczków, tym sterować.

Ostatnio poobcowałem z takim panelem, i mi się odwidziało. Zdecyduje się raczej na jakiś przycisk wieloklawiszowy.

Pytanie moje, jak za pomocą nie 6 klawiszy, sensownie tym sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

zastanawiam się powoli, tj. na ostatnią chwile bo elektryk kończy pracę :D, jak teraz podłączyć do tego wszystkiego wideofon a raczej wideobramofon lub wideodomofon :) .

Założenia są następujące, chciałbym korzystać z wideofonu przez instalację inteligentną np. przez serwer SCADA, jakiś przycisk na ścianie, pilot w salonie itp. O ile to możliwe chciałbym to wykonać bez dodatkowego monitorka od wideofonu. Dodatkowo sygnał z wideofonu byłby wypuszczony do sieci TV.

 

O ile ostatnia część tj. integracja z TV wydaje się prosta, posługując się schematami dipola np. tu: http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfrowej_w_calym_domu_za_pomoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm

, to podłączenie wideofonu do instalacji automatyki dalej jakoś w powijakach

 

Pomysł jaki mam:

1. Stacja bramowa od wideofonu

2. Komputer z monitorem dotykowym, kartą DVR i serwerem WWW (tu wykorzystał bym serwer który i tak będę miał tytułem SCADA/serwera plików/Serwer multimediów)

3. Modulator telewizyjny (jak na schemacie dipola)

 

Schemat połączeń wyobrażam sobie mniej więcej w ten sposób:

1. Stacja bramowa -> PC z DVR

2. Stacja bramowa -> Modulator TV

3. Modulator TV -> Instalacja TV w domu

 

Teraz problemy/pytania jakie widzę:

 

1. Sterowanie analogową stacją bramową(cyfrowych protokołów nie podejmuję się rozkminiać a i same urządzenia są sporo droższe)? Gdzieś wyczytałem że sygnał modulowany jest na linii dźwięku, ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu/schematu. Jak bym wiedzial co i jak, to można by coś pokombinować z portami COM, ale już sam nie wiem.

2. Integracja karty DVR z serwerem WWW, na którym rezyduje SCADA. Nie wiem czy oprogramowanie karty udostępnia URL'a/podstronę, który pozwala wyciągnąć obraz z poszczególnych kamer i dołączyć do mojego serwera WWW.

3. Dodatkowo zależy mi na tym aby informacja że ktoś dzwoni, można było jakoś przekazać do systemu automatyki domu. Mogę skorzystać z wyjść alarmowych przez COM (funkcja softu DVR) i podłączyć to pod wejście fateka lub wykorzystać serwer DDE Fateka. To drugie rozwiązanie bardziej mi się podoba bo nie wymaga kolejnego kabla do rozdzielnii :D

 

Alternatywnie mógłbym wykorzystać układ ze stacją bramową wraz monitorkiem od kompletu, który posiadał by wyjście AV-OUT, ale to dodatkowe koszty i nie bardzo widzę gdzie mógłbym go powiesić. No może u góry, ale tam i tak będzie już kilka urządzeń (sterownik pieca, klawiatura alarmu itp), więc wolałbym bez niego. Za to instalacja by się bardzo uprościła, tj nie musiał bym rozkminiać modulacji i innych pierdół, co może mieć duży wpływ na czas uruchomienia.

 

Jeżeli ktoś przebrnął przez któryś w powyższych problemów lub całe zagadnienie, prośba o podzielenie się doświadczeniami.

Poza tym dyskusja oraz wszelkie inne pomysły rozwiązania mile widziane.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje posty zawsze są tłuste. Jakoś się nie mogę opanować.

Bo można i wygodnie.

Siedzisz sobie przy kompie, słyszysz że ktoś dzwoni, wczytujesz stronkę i otwierasz albo olewasz, lub

siedzisz przy TV w salonie ktoś dzwoni włączasz kanał 0 (lub inny zaprogramowany) i otwierasz pilotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie tak. Ale niektóre nasze fanaberie łatwiej uzasadnić, inne trudniej :)

 

Jak zacząłem się zastanawiać, to jedynym chyba sensownym rozwiązaniem jest nie ZINTEGROWANIE wideobramocośtam, tylko całĸowite WYELIMINOWANIE go z systemu - po co dublować? Stawiasz przy furtce kamerę podłączoną do karty DVR razem z kilkoma innymi, sterujesz elektrozaczepem i innymi bajerami przez wyjścia PLC, obraz idzie na monitory lub smartfony itd. Dołączanie jeszcze jednego urządzenia, ktore ma swoje fochy to chyba zły pomysł.

Edytowane przez Depi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spojrzałem na swój schemat planowanych podłączeń.

 

Bramotel -> załatwi domofon, telefon i elektozaczep przy furtce,

Rejestrator na 4/8 kamer -> załatwi rejestrację, przekazywanie sygnału FTP, do TV i centrali alarmowej Satel, a stąd dalej do PLC, modulu GSM i co tam chcesz ,

PLC będzie sterował bramą wjazdową poprzez przekaźniki, zaprzęgnę jeszcze prawdopodobnie odbiorniki Elmes, coby sterować całość bezprzewodowo ( w tym furtkę )

 

W takim układzie można zaprojektować sterowanie z każdego miejsca i urządzenia

( oprócz lodówki, chociaż ... ) :-)

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wziąłem w miarę zwykły videofon. podłączam elektrozamek dodatkowo pod PLC.

po to żeby móc otwierać furtkę z każdego innego urządzenia sterującego u mnie (notebook, telefon, w niedalekiej przyszłości jeszcze pilot 4 kanałowy, głównie bramowy) - i tak zwykle otwieram bez patrzenia i rozmawiania, a przynajmniej mogę to zrobić bez latania np. będąc w ogrodzie. minimum tyle uważam, że warto zrobić.

 

obraz jakby się dało też bym zintegrował, ale nie chce mi się kombinować. patrząc na to jak to działa wydaje mi się, że dałoby się sygnał video wyciągnąć z kaset videofonu lub monitora i wpuścić na jakąś kartę video. ale takiej nie mam w żadnym całodobowo chodzącym urządzeniu.

najważniejsze - nie mam motywacji do tego, bo większość wideofonów to tylko gadżet. nie da się chyba uzyskać niczego sensownego w przypadku kamery wbudowanej w kasetę wideofonu. gość zawsze staje blisko tego. to bardzo zawężą pole widzenia, nawet przy rozwiązaniach szerokokątnych. nie da się tego sensownie ustalić - zawsze tylko do części gości będzie pasowało, a do pozostałej większości będzie za nisko albo za wysoko pokazując tylko włosy, szyję, klatę :)

 

tak więc jeśli chcecie mieć użyteczny obraz - a tylko z takim warto kombinować i wpuszczać go do "Systemu" - inwestujcie w zewnętrzną kamerę, która z boku/oddali będzie ustawiona na furtkę. a taką podłączyć do Systemu poprzez jakaś kartę (Albo od razu kamerka po IP *) to nie problem.

 

*) co do kamerek to właśnie polecam kamerki IP w przypadku chęci integracji tego z Systemem - mam taką jedną, ale wewnętrzną, obrotową. wkomponowanie tego w interfejs webowy Systemu, obrazu, włącznie ze sterowaniem góra/dół/lewo/prawo/zoom - to kwestia umieszczenia kilku linków na stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii sterowania RGB, to wymyśliłem następujące rozwiązanie.

Użyje 2 klawiszy z 2 diodami statusowymi jednego z przycisków KNX.

Prawy klawisz krótko włącza/wyłącza oświetlenie RGB (świecą/gasną obydwie diody statusowe).

Sterowanie barwami:

Lewy klawisz krótko - przełaczanie między R,G,B (nie świeci żadna dioda - R, świeci lewa - G, świeci prawa - B)

Lewy/prawy długo ustawianie natężenia.

Przepływ informacji: {Przycisk KNX} - {Sterownik PLC} - {3 x wyjście analog 0-10V} -{EC-10V Ściemniacz/Konwerter 0-10V (1-10V) na PWM} - listwa RGB.

Adres konwetera: http://www.ledrgb.pl/ec10v-sciemniaczkonwerter-010v-110v-na-pwm-p-88.html

Teoretycznie powinno zadziałać, w praktyce się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa to bez sensu - może w jakimś specyficznym zastosowaniu (np. załącz wszystkie światła w jakimś pomieszczeniu, wyłącz wszystkie, sceny świetlne), ale nie przy zwykłym oświetleniu tzn. jeden punkt. wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że oświetlenie się obsługuje jednym przyciskiem. to ważne - także przyzwyczajenia rodziny, znajomych, gości. to że przyciski są monostabilne zamiast bistabilne jest pomijalną różnicą - jakoś sobie z nimi wszyscy radzą, zwykle nawet nie zauważają, że coś jest inaczej.

no i last but not least - potrzebna mniej przycisków, wejść w PLC - koszty kilkadziesiąt procent mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy robiliście może (z racji braku wejść) takie numery:

- podpięcie z kilku przycisków pod jedno wejście (docelowo zapalające to samo źródło światła)

- kombinowanie z jakimiś funkcjami czasowymi (chwilowe wciśnięcie to normalne przełączenie ale jak trzymamy przycisk to przyjmuje to po x sek inną funkcję - tylko jak zrobić aby ta pierwsza funkcjonalność nie działała) - generalnie aby przycik zyskał na funkcjonalności

 

co do drugiego to interesuje mnie jak to napisać....

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

- kombinowanie z jakimiś funkcjami czasowymi (chwilowe wciśnięcie to normalne przełączenie ale jak trzymamy przycisk to przyjmuje to po x sek inną funkcję - tylko jak zrobić aby ta pierwsza funkcjonalność nie działała) - generalnie aby przycik zyskał na funkcjonalności

 

Można by na przykład zaprząc detekcję zboczy. Ograniczeniem było by to, że pierwsza funkcja uaktywniana była by puszczeniem przycisku. Czyli:

Funkcja 1 - krótkie przyciśnięcie przycisku, aktywuje zbocze opadające sygnału z przycisku

Funkcja 2 - dłuższe przyciśnięcie przycisku

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podpięcie z kilku przycisków pod jedno wejście (docelowo zapalające to samo źródło światła)

tak, jak się okazało, że zabrakło wejść wolałem pogrupować przyciski robiące to samo, niż kupować kolejny moduł. działa, jedyny problem w tym, że czasem jednak zmieniałem decyzję co do działania jakiegoś przycisku i trzeba było się narobić, żeby to odkręcić (sprawdzić który kabelek itp.). ale takich zmian często się nie robi, po okresie stabilizacji funkcji przycisków można coś takiego zrobić.

 

- kombinowanie z jakimiś funkcjami czasowymi (chwilowe wciśnięcie to normalne przełączenie ale jak trzymamy przycisk to przyjmuje to po x sek inną funkcję - tylko jak zrobić aby ta pierwsza funkcjonalność nie działała) - generalnie aby przycik zyskał na funkcjonalności

 

oczywiście, pisałem tutaj, że mam kilka takich funkcji. było chyba w moich przykładach (realizacja z timerami).

do oświetlenia stosuję tam gdzie mi brakło przycisków (o dziwo) - np. krótkie naciśnięcie włącza podstawowe oświetlenie, dłuższe jakieś dodatkowe. również funkcje typu grupowe wyłączenie oświetlenia na większym obszarze daję pod dłuższe naciśnięcie - nie tylko po to, żeby zaoszczędzić na przyciskach, ale także żeby przypadkowo tego nie wcisnąć.

 

nie należy jednak z tym przesadzać - cholernie ciężko to spamiętać. z czasem, jak dobrze pomyślane robi się to intuicyjne, ale nie zawsze tak wychodzi.

 

myślałem jeszcze o oprogramowaniu "double-clicka" - w dzisiejszych czasach to może być bardziej intuicyjne niż długie trzymanie :) ale nigdy do tego nie dotarłem. powinno być wykonalne - choć ma wadę, że pojedynczy click musi reagować z opóźnieniem, które będziemy oczekiwać na drugi klik. tej wady nie ma detekcja dłuższego przytrzymania - krótkie reaguje na zbocze opadające co przy pojedynczym "kliknięciu" przyciskiem nie różni się za wiele od reakcji na zbocze narastające.

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

realizacja innej akcji na krotkie/długie naciśnięcie wygląda tak:

 

http://patek.netinfo.pl/murator/plclong.png

 

w kwestii timerów - idealnie byłoby użyć dedykowanego danemu przyciskowi póki mamy ich nadmiar. jakby zaczynało ich brakować to można pokusić się o zastosowanie pary timerów do większej ilości takich przycisków - tak jak tutaj zrobiłem - przecież nie tak często korzysta z kilku takich na raz, a nawet jeśli by to się zdarzyło to nic takiego się nie stanie - ot, najwyżej detekcja krótkie/długie zadziała w trochę innym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam maniakow :)

 

Jesli chodzi o rgb sterowanie zrobilem ciutke inaczej ze wgledu na ilosc obwodow ( chyba 9) :)

 

zastosowalem sterowniczki ,ktore maja 2 styki sterujace (1-start/stop programu 2-zmiana programu)

podanie napiecia na zasilacz wlacza ledy (sterowniczek zapamietuje ostatni stan i program i ten ostatni wlacza po podaniu napiecia)

Sterowanie barwa i natezeniem zrobilem z panelika hmi (to ustawia sie raz na ruski rok)

A odbywa sie tak :

ze wszystkich sterowniczkow wyprowadzilem kabelki od tych 2 sterujacych stykow i polaczylem razem a to z kolei do wyjsc fateka.

Jesli dany obwod jest wlaczony to reaguje na impulsy jesli nie to nie "widzi" sygnalu ....

Jedyna wada jest to ,ze ustawiajac jeden obwod reszta ich musi byc wylaczona bo inaczej zmienimy ustawienia we wszystkich aktualnie zasilanych .

Lecz jest to prosciutkie do zrobienia na paneliku :

 

http://www.poddebem.org/rozne/index.php?p=ledy.JPG&pg=1

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...