Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro to coś ma reagować na przepływ prądu, to tym czymś jest oczywiście przekaźnik (z cewką wpiętą szeregowo w zasilanie pompy).

 

:D

 

Jak Ty to sobie wyobrażasz ;)

 

Serwis24

Uścislij jak jest sterowana pompa, tzn czy dostaje napięcie zawsze i jej wewnętrzny pływak ją załącza, czy moze jest jakis stycznik w szafie w domu,

i napisz jaki jest silnik pompy, 1 czy 3-fazowy

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bez znaczenia jak jest startowana pompa. Skoro pompa zatapialna, to niemal na pewno 1-fazowa (ale nawet to jest mało istotne). Wystarczy więc przekaźnik z cewka na 230V wpiąć szeregowo w zasilanie pompy. Szeregowo, czyli trza "ciachnąć" jeden z przewodów zasilania i go połączyć ponownie przez przekaźnik. W momencie włączenia pompy, czyli zamknięcia obwodu popłynie przez niego prąd przełączając też przekaźnik (oczywiście powinien być to raczej przekaźnik monostabilny). To na prawdę taka ameryka?

No dobra jest jeden "problemik": obciążalność tego przekaźnika. Ale to już kwestia jego doboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na prawdę taka ameryka?

 

Jak najbardziej,

wez sobie rozrysuj to co polecasz koledze, i nie pisz za przeproszeniem "pierdół"

 

pzdr

 

edit:

Serwis24, jak nie grzebiesz w elektronice i koszta nie grają roli to mozna zastosowac cos takeigo np:

http://www.elmat.com.pl/res/prod26/TREND.pdf

 

a jak grzebiesz to cos mozna innego wydrutować

Edytowane przez macek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc dziękuję za dobre chęci ale chyba nie o to mi chodzi :) może mało jasno tłumaczę :(

Macek 123 to co podajesz wygląda tajemniczo :) spróbuję poczytać i zrozumieć.

Jeszcze raz opiszę o co mi chodzi. Zasilanie idzie z szafy do studni gdzie jest pompa. Zasilanie jest cały czas a pływak decyduje czy pompa pracuje czy nie. Nie chcę robić w szereg bo musiałbym grzebać w pływaku a jakoś nie mam przekonania do późniejszej szczelności pływaka. W szereg więc nie mam gdzie wpiąć. Może rozwiązaniem będzie mały licznik jednofazowy z sygnalizacją poboru ??? widział ktoś coś takiego ? Mam taki ale pokazuje tylko impulsy, może takie z lampka są też dostępne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis24

To co zaproponowałem to taki powiedzmy bocznik, inteligentny z wyjściem przekaźnikowym.... (tzn te z literką I w nazwie)

Wpinasz w szereg w zasilanie pompy , ustawiasz próg załączenia i juz.

Sam nie używałem ale nic nie znajduje prostszego w sieci, chyba ze ktos zaproponuje cos innego.

Najtaniej to by było dać jakiś przekaźnik, zrobić coś, ala przekładnik (nawinąć trochę drutu na przewód fazowy), i zasilić tym wspomniany przekaźnik (kontraktronowy ?),który załączałby kontrolkę ale trzeba by poeksperymentować.

 

ravbc- nie wiem jak ci to wytłumaczyć, ale musiałbyś się wrócić do podstaw elektrotechniki....

Porób testy, żaróweczka,bateria dla uproszczenia i coś w szereg np Twój przekaźniczek ;) (to było bez ironii, powaznie mówie)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej użyć przekaźnika prądowego (priorytetowego). Do kupienia za jakieś 100zł.

Np. http://el-mar.sklep.pl/Przekaznik_pradowy_EPP_619_FF-2808.html

 

Ci co umieją mogą sobie coś takiego wylutować:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=411628&highlight=przeka%BCnik+pr%B1dowy+schemat&sid=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rozwiązaniem będzie mały licznik jednofazowy z sygnalizacją poboru ??? widział ktoś coś takiego ? Mam taki ale pokazuje tylko impulsy, może takie z lampka są też dostępne ?
Nie wystarczy amperomierz? Jeżeli jest to amperomierz prądu stałego, to wystarczy dodać mostek prostowniczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się jednak faktycznie nie znam. No w sumie to nawet nie może, a na pewno. ;-) Ale czy w takim razie możesz wyjaśnić w czym jest błąd, bo ja go jakoś nie dostrzegam... :-(

 

Nie widziałem nigdy cewki przekaźnika wpiętej w szereg z zasilaniem jakiegoś urządzenia.

Tłumacząc prosto nie robi się tak dlatego że cewka to nie rezystor i nie przepuści prądu bez przeszkód.

A tak elektrotechnicznie to cewka ma tak dużą impedancję że dla prądu przemiennego stanowi przerwę. Odwrotnie niż kondensator który dla tych samych przebiegów stanowi zwarcie.

 

Kierunek z nawijaniem linki na przewód zasilający pompę wydaje mi się dobry jeżeli chodzi o proste rozwiązania. Tak działają przekładniki prądowe. I nie musi to być przewód fazowy. W momencie załączenia pompy prąd w przewodzie fazowym i N płynie taki sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem nigdy cewki przekaźnika wpiętej w szereg z zasilaniem jakiegoś urządzenia.

Takie cuś siedzi w każdej lodówce. Do dostania w serwisach AGD lub szukać na złomie (w puszce przy silniku). Służy do włączenia na chwilę (w momencie startu - wykrywa przeciążenie) uzwojenia rozruchowego. Są na różne prądy - coś powinno dać się dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do silnej grupy :) Czy jest jakiś czujnik który mógłby mi sygnalizować pracę pompy zatapialnej ? Podłączenie pod pływak odpada, bardziej by mi zależało na jakiejś lampce która się zapali w momencie poboru prądu przez pompę. Zasilanie idzie mi z szafy w domu do studni cały czas i dopiero pływak uruchomi pompę ale chciałbym mieć jakiś znak w szafie, że akurat w tej chwili pompa działa. pozdr adam

 

Kup inny pływak, są do dostania z różną długością przewodu, taki sam jak na pompie. Ten od pompy przywiąż w stałej pozycji. Reszta to już w szafie idzie załatwić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy niezidentyfikowany obiekt uruchomił alarm na mojej budowie.

Wył sobie z pół nocy. Pora zamontować jakiś moduł GSM.

 

Pytanie, ktoś montował, jakie wrażenia, raczej tani typu:

http://allegro.pl/powiadomienie-gsm-sterowanie-podsluch-alarm-sms-i1246788853.html

, czy droższy typu:

http://www.satel.pl/pl/product/263/GSM-4,Modul-komunikacyjny-GSM-GPRS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cuś siedzi w każdej lodówce. Do dostania w serwisach AGD lub szukać na złomie (w puszce przy silniku). Służy do włączenia na chwilę (w momencie startu - wykrywa przeciążenie) uzwojenia rozruchowego. Są na różne prądy - coś powinno dać się dobrać.

 

Była tutaj mowa o jakimś standardowym przekaźniku który załączałby lampkę czy coś takiego, a takich nie podłącza się szeregowo z powodów o których napisałem.

To o czym wspominasz to rozwiąznie dedykowane i policzone dla chwilowego wysokiego prądu rozruchowego danego silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym przekaźnikiem to ja zacząłem i przyznam, że jakoś nie wpadłem na to, że niektóre mają inną konstrukcję (choć jak se to pooglądałem i przemyślałem, to wydaje się oczywiste). W każdym razie problem rozbija się o dobór odpowiedniego przekaźnika i dotarło już do mnie, że zdecydowanie NIE powinien być to "normalny" przekaźnik z cewką na 230V. ;-)

Się człowiek uczy całe życie, tylko czemu tak szybko zapomnia czego się wcześniej nauczył? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...