Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

skoro działają te z głównej jednostki to pozostają połączenia do/z przycisku.

weź kabelek i zrób zwarcie dowolnego wejścia jednostki rozszerzeń z -24V OUT jednostki głównej.

jak się zaświeci diodka z numerkiem - to szukaj w okablowaniu przycisków.

 

No banana :( Zwarcie wyjść na jedn. centr. działa piknie. Rozszerzenie martwe jak kamień :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sorry :(

ale tak to ma być podłączone, może efekt jakiegoś innego błędnego połączenia.

to S/S to u nas +24V (samo z siebie nie, ale podłączamy do niego +24V na centralnej),

nie powinno zaszkodzić układowi wejść... chyba, że się jeszcze do czegoś dodało.

zresztą, o ile schemat jest prawidłowy w dokumentacji to układ wejść i to całe S/S jest odseparowany galwanicznie od reszty.

 

zmierz napięcie pomiędzy S/S (obojętnie czy centralnej czy rozszerzenia, jeśli nadal jest podłączone) a kabelkiem, który był/jest podłączony do wejścia. +24VDC?

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie niektórzy z Was dostają też newslettera,

ale czy ktoś już przyjrzał się temu produktowi?

 

http://www.icpdas.pl/konwertery-sterowniki-sterowniki-c-131_120.html

 

Postaram się może w weekend nieco poczytać.

To jest na Linuksie i WindowsCE. 5 języków programowania.

Jak się to ma do FATEKA?

Ktoś coś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko mam do bardziej doswiadczonych w programowaniu fateka .....

jak wyliczyc sprawnosc reku z 4 pomiarow temperatury (na 2 wejsciach i 2 wyjsciach )

 

pomiary mam juz w rejestrach .... z tego co sie orientuje to nalezy podzielic temp wyciagu przez wyrzutu to rowna sie 100% podzielowne przez szukany X

x to nasza sprawnosc w %

 

niby proste na papierze ale jak to oprogramowac na fateku - dla mnie to za trudne :(

 

Pomoze ktos ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie oprogramowania niestety nie pomogę. :(

Ale co do obliczania sprawności rekuperacji to stosuje się trochę inny wzór niż przy obliczaniu "tradycyjnego" X.

 

 

n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

 

Tw- temp. wewnętrzna

Tn - temp. powietrza nawiewanego do pomieszczenia

Tz - temp. zewnętrz na

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki dziekuje bardzo :)

 

wlasnie szukam opcjii wykonania tych dzialan w fateku ...

...sa wszystkie ,ale jak kurcze to powiazac echhhhh brak wiedzy boli :)

 

znalazlem funkcje odpowiedzialne za odejmowanie i wyniki podaje prawidlowe (wg.powyzszego wzoru wszystko robie)

lecz gdy uzywam funkcjii podziel to wywala caly czas zero :( (funkcja14 (/) )

 

kurcze cos jest nie tak ...pomoze ktos ?

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

echhhh kompinuje jak koń pod górke ...... i słowem kiszka ...

 

robie tak :

wg powyzszego wzoru ..... odejmuje - i to sie zgadza w rejestrach widze wyniki sa ok

mnoze licznik wzoru i to tez gra - zapisuje w R1200 i widze w tabelce ze gra , ale jak wpisuje w status page R1200 to widze jakas kosmiczna ujemna liczbe, gdy zmienie R to jest to samo .....

 

moze uzyc jakiejs innej funkcjii ?

 

http://www.poddebem.org/inspiracje/sprawnosc%20reku.JPG

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, nie wziąłem pod uwagę, że masz temperatury zapisane w setnych częściach jako całkowite.

z mnożenia wychodzi Ci liczba 16 bitowa - ale funkcja dzielenia operandy źródłowe traktuje jako liczbę ze znakiem - więc tylko 15 bitów bierze pod uwagę, a 16ty jako znak. stąd minus.

 

rozwiązania:

1. zmieścić się w 15 bitach - np. licznik mnożysz przez 10 zamiast 100, a za to mianownik najpierw podziel przez 10. dopiero potem to przez siebie. albo najpierw wszystkie temperatury podzielić przez 100, żeby były w stopniach całkowitych. i potem tak jak pisałem wcześniej.

lub inne tego typu transformacje obniżające zakres. ale jak widać tracisz przez to też dokładność. trzeba sprawdzić jakie są możliwe zakresy wyników poszczególnych operacji.

 

2. użyć wersji 32bitowej instrukcji i operandów.

 

w winproladder zaznacza się opcję na bloczku z funkcją.

operandy wejściowe i wyjściowe składają się wtedy z podwójnych rejestrów, podajesz adres pierwszego.

zdaje się, że musisz to już zrobić od mnożenia, bo i tam może być przekroczenie zakresu jeśli różnica temperatur będzie w liczniku większa niż 6.5 stopnia (6.6 u Ciebie będzie zapisane jako 660 przy mnożeniu przez 100 wychodzisz poza 16bitów).

 

32 bitowe operandy masz wyjaśnione w pkt. 5.1.2 Instruction Number and Derivative Instructions manuala.

Przykładowo gdy masz jakąś temperaturę w rejestrze R1000, jeszcze traktowaną 16 bitowo, R1001 ustawiasz na 0, i podajesz jako operand R1000.

Wynik dzielenia na końcu także będziesz miał w dwóch rejestrach ale tutaj akurat wiemy, że będzie w zakresie do 100 więc odczytujesz tylko jeden.

Tylko niech Ci się nic nie ponakłada - przy 32bitowych funkcja, operandy źródłowe i wyjściowe zajmują po dwa następujące po sobie rejestry.

 

3. użyć funkcji do operacji zmiennoprzecinkowych - pod koniec rozdziału 7 manuala.

 

z marszu bym użył u siebie rozwiązania nr 2, ale podałem inne dla przećwiczenia w celach edukacyjnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toś mnie teraz zabił........

 

rany czytam to juz 25 raz i dalej nie kumam .... :)

 

...ja chcialem tylko uzyskac tylko jedna liczbe :)

 

 

 

 

 

na dzis koniec , prztestowalem wersje 32 bitowa i tez jakos nie idzie .....

 

moze , jesli to mozliwe przeslalbys mi na maila programik z winproloadera z przykladem co i jak ?

siedze nad tym od poludnia echhhhh

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe :)

przydają się doświadczenia z assemblerami i innymi niskopoziomowymi wynalazkami. te same problemy.

 

poprawny program pod:

http://pokazywarka.pl/sdh7jv/

 

po południu udostępnię jeszcze plik .pdw. nie mam teraz gdzie zawiesić bo mi coś padło.

 

zauważ, że:

1. instrukcje mnożenia i dzielenia są 32bitowe (literka "D" po numerze funkcji na bloczku)

2. na początku zerujemy miejsca na wyniki odejmowania R1004 i R1006 również 32bitowym ("D") MOVem - inaczej w R1005, R1007 mogą zostać po jakiś eksperymentach śmieci, które będą brane pod uwagę przez operacje mnożenia i dzielenia. można oczywiście wyzerować tylko R1005 czy R1007 albo użyć od razu odejmowania 32bitowego - ale wtedy trzeba by odpowiednio przygotować temperatury źródłowe. tak czy inaczej jak mamy 16bitowe temperatury to trzeba w którymś momencie przejść na 32bity poprzez dostawienie drugiego zerowego rejestru.

3. zostawiamy wolny R1009 - to druga część 32bitowego wyniku mnożenia (nie musimy tym razem zerować, mnożenie odpowiednio to wypełni). może się tam pojawić jakaś wartość jak się skończy zakres R1008.

4. w podglądzie rejestrów dla R1008 musiałem przestawić typ danych na usigned (prawy przycisk myszki) - żeby zobaczyć, ze tam jest 45000. inaczej widać liczbę ujemną bo tak jest domyślnie traktowana (ale nie ma to wpływu na działanie, to tylko pokazywanie na czas testów). jeśli byśmy przekroczyli 65535 to i tak część wyniku by poszła do R1009 więc i tak byłoby to nieczytelne dla nas (nie ma trybu pokazywania 32 bitowych wartości - trzeba by ręcznie przeliczyć).

5. R1011 będzie zerowane przez operacje dzielenia - nie używać do innych celów.

 

w tych miejscach szukaj błędów u siebie.

 

dla przećwiczenia jak to działa na większych liczbach - mnożenie zróbcie razy 1000, końcowy wynik będzie w promilach (tutaj 827 czyli 82,7%) , dokładniejszy, a w R1008-R1009 32bitowa liczba w pełnej krasie :)

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z innej beczki...

 

 

jak sprawić, aby po załączeniu prądu w gniazdku ( zmiana wartości w PLC ), telewizor przeszedł w stan "praca", obecnie mam tak, że po włączeniu go do sieci przechodzi w tryb "standby"?

 

Takie działanie TV widuje się w hotelach po umieszczeniu karty w czytniku po wejściu do pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hotelowe TV często mają trochę inny firmware i kilka tego typu dodatkowych funkcji. przynajmniej ja takie widziałem. czasami te funkcje też są dostępne w jakimś menu w zwykłych modelach. niektóre mają też sterowanie przez rs232 i można wysłać komendę. można też wysłać z nadajnika komendę taką jak pilot, ale to już potrzeba nadajnika gdzieś przy TV i czegoś co go wysteruje. no i pewnie elektronicy są w stanie to wymusić poprzez małą modyfikację po otwarciu obudowy - ale to już nie moja działka.

 

możesz poszukać w sieci (hotel mode) dla konkretnego modelu, czasami się da włączyć jakąś kombinacją dodatkowe menu z dodatkowymi możliwościami, czasami potrzeba specjalnego kodu ze specjalnego pilota. i może tam znajdziesz m.in. taką opcję.

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukam rozwiązania jak załączać TV przez podanie napięcia. Rzut w dwóch miejscach w domu na ekran TV z kamery przy wejściu gdy ktoś naciśnie przycisk domofonu. Wtedy nie trzeba byłoby inwestować w videofon, bo kamera i tak będzie.

Tryb hotelowy z tego co czytałem nie zawiera takiej funkcji, a przynajmniej nie w samsungach i Philipsach. Są tam inne przydatne rzeczy jak określenie kanału lub źródła sygnału który ma się włączyć, ustalenie głośności czy blokada przycisków. TV trzeba jednak jakoś załączyć.

Będę szukał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...