Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

moim zdaniem tak jak pisał ravbc będzie najprościej. Dodam tylko, że jeżeli przewidywane obciążenie nie jest duże i nie ma charakteru indukcyjnego, można wykorzystać wspólne L a sterować tylko N wówczas na przewodzie 5 żyłowym można powiesić 3 odbiorniki (L+3N+G) podobnie jak pisał ravbc. W tym układzie trzeba tylko zastanowić się nad grubością przewodu i prądach jakich się spodziewasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak zrobiłem u siebie z tą skrętką, ale nie wiem czy to takie praktyczne- potem się nie chce, bo dużo roboty żeby tego użyć :) to co podali koledzy jest bardziej ograniczone, ale za to prostsze w późniejszym wykorzystaniu. tak naprawdę na całą moją instalację (a jest z kilkadziesiąt gniazd) to widzę sens uaktywnienia tej funkcji w kilku miejscach - ale nawet nie czuję konieczności (więc jeszcze nigdzie, po dwóch latach, nie wykorzystałem tej opcji). jeśli więc nie masz jakiś specyficznych potrzeb - to za bardzo nie przesadzaj z tym.

 

ad.1. jeden przewód może być wspólny, a siedem załączających przekaźnik.

ad.2. ta

ad.3. jeśli masz na myśli te modułowe systemy gdzie się kupuje osobno ramki, osobno poszczególne elementy - to tak. ale gniazdka podwójne w jednym elemencie lub te niemodułowe chyba mają wspólne zaciski.

ad.4. lepiej żeby były głębokie. nie znam dokładnych parametrów, ale zwykle do wyboru są płytkie i głębokie i się rzuca w oczy różnica :)

ad.5. teoretycznie dowolny. ale biorąc właśnie pod uwagę montaż, warunki pracy dobrze by było, żeby to było coś w takiej formie: http://www.zamel.pl/pl,47,0,exta - tylko że to jest bistabilny, a w przypadku sterowania z PLC przydałby się "zwykły". też gdzieś kiedyś takie widziałem, ale nie mam pod ręką.

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie sterowania gniazdkami. Ja zrobiłem tak.

- 2 gniazdka w sypialni pod lampę stojącą, na osobnym obwodzie (4*1,5)

- osobny obwód dla pieca, za innej różnicówki

- osobne obwód dla alarm, router, za innej różnicówki

- osobne gniazdko - lodówka, sprzęt RTV salon

- reszta standardowo, przez stycznik - wył/wł wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

przebrnąłem przez całość wątku... ufff... niezła porcja informacji :-) a na dodatek masa innych rzeczy do czytania "na potem".

 

kręcą mnie takie instalacje, jestem elektronikiem (niepraktykującym niestety) i informatykiem i mam nadzieję, zmierzyć się z inteligencją mojego budynku.

 

przez wątek przewijał się temat panelu hmi i grafiki dla niego - może się komuś przyda: http://ematech.pl/admin/pliki/JUNG_SensorModul.pdf można się zainspirować ergonomią piktogramów

 

sam jestem na etapie inwentaryzacji przyszłych obwodów w domu i na zewnątrz... niby proste zadanie a siedzę nad tym już prawie tydzień.

Może ktoś ma swoje przemyślenia - można by skonfrontować czy się o czymś nie zapomniało.

 

Pozdrowienia!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i Panie:D),

 

- jeżeli chodzi o Fateka (wyjścia transzystorowe) to radzicie brać jednostkę zasilaną 24VDC czy 230VAC?

- Port podstawowy to lepiej Ethernet czy USB (zakładam że pewnie i tak dokupię moduł portów RS232+RS485, ale jednostkę chyba i tak programuje sie zawsze przez port podstawowy (?).

- To samo pytanie co do zasilania mam do przekaźników - powiedzmy że Relpol RM85, ale czy cewka na 12V/24V/230V. Pytałem już wyżej ale chyba w ilości pytań jakie zadałem jakoś to uciekło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie wygodniejsze jest na 230VAC, ale dla 24VDC łatwiej zrealizować zasilanie awaryjne (zasilacz buforowy podtrzymujący napięcie). Port podstawowy (służacy do programowania), czyli port 0, występuje oczywiście w wersji USB, lub RS-2232. USB można wykorzystać jedynie do programowania, do RSa można jeszcze coś ewentualnie podłączyć, ale za to jest on bardziej upierdliwy, bo wymaga specjalnego kabelka. Co do przekaźników, to nie mam przekonania do używania przekaźników zasilanych 230VAC, więc wybrałbym 12 lub 24 VDC, a które konkretnie to zależy od dostępności zasilacza (wyjścia trzeba osobno zasilać). No i jeszcze jedno, ja używalem też przekaźników RM87, bo choć mają mniejszą maksymalną obciążalność, to nie trzeba łączyć wykorzystywanych torów (RM84 i RM85 są dwutorowe). Nie jest to wielki problem, ale nieco czytelniej wygląda rozdzielnia - o ile w ogóle można mówić o czytelności w kontekście tak dużych i najczęściej jednak niskobudżetowych, instalacji. Edytowane przez ravbc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że PLC w wersji 24VDC jest bezpieczniejszy, bo jednak czasami się tam coś grzebie, a styki zasilania 230VAC są na wierzchu (i to zaraz obok pierwszych wyjść). Za to trzeba kupić zasilacz. Przekaźniki 230VAC w tym wypadku raczej nie wchodzą w grę, bo tego nie da się przepuścić przez wyjścia tranzystorowe.

Wg dokumentacji gniazd GZT80 (http://norkom.beta.qt.pl/www_dokumentacja/przekazniki/pi85.pdf) do 12A nie trzeba mostkować, więc wychodzi tyle samo co w RM87, a jakby co to jest opcja zmostkowania i uzyskania 16A. Ale ja nie mostkowałem i póki co wszystko działa.

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że PLC w wersji 24VDC jest bezpieczniejszy, bo jednak czasami się tam coś grzebie, a styki zasilania 230VAC są na wierzchu. Za to trzeba kupić zasilacz.

O właśnie, o tym też warto pamiętać. Choć jak się ostatnio dowiedziałem w Multiprojekcie, jednostki centralne zasilane 24VDC są znacznie mniej popularne i nie mają ich stale na magazynie (mi zaproponowali 4 tygodnie oczekiwania na dostawę).

Przekaźniki 230VAC w tym wypadku raczej nie wchodzą w grę, bo tego nie da się przepuścić przez wyjścia tranzystorowe.

Fakt, w grę wchodzą jedynie wyjścia przekaźnikowe, a wtedy odpada możliwość użycia najtańszych modułów wyjściowych (licząc po koszcie pojedynczego wyjścia), czyli 24EYT. Czyli że przekaźniki tylko zasilane DC. Ja używam 24VDC, bo łatwiej dostępne zasilacze i same przekaźniki (niż 12V), ale w sumie różnic wielkich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I witam ponownie :)

 

Wracam jak bumerang z coraz to nowym problemem :)

 

Na dzis pytanie brzmi : jak kurcze zrobic aby temperature ujemna wyswietlic na HMI ?

 

Modul ADA podlaczony modbusem do fateka, to jasne, temperatura jest w R1024 a to z kolei w HMI robie jako "numeric display object"

i wszystko smiga ok ...jesli temperatura jest dodatnia, jesli zas ujemna to pokazuja sie gwiazdki lub jakis kosmiczny numer ....

 

Ktokolwiek widzial , ktokolwiek wie ?

 

i jeszcze jedno pytanko : jak dopisac zero aby format godzin i minut byl : xx:yy tzn jesli jest np

5 po 2 w nocy to pokazuje mi 2 : 5 a chcialbym aby bylo 02:05

 

http://www.poddebem.org/rozne/hmi.JPG

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzis pytanie brzmi : jak kurcze zrobic aby temperature ujemna wyswietlic na HMI ?

 

Modul ADA podlaczony modbusem do fateka, to jasne, temperatura jest w R1024 a to z kolei w HMI robie jako "numeric display object"

i wszystko smiga ok ...jesli temperatura jest dodatnia, jesli zas ujemna to pokazuja sie gwiazdki lub jakis kosmiczny numer ....

Gwiazdki pojawiają się, jeśli przerkoczono zakres podany w numeric display object > Numeric Format > Data format,

zaś "kosmiczny numer" to reprezentacja ujemnej liczby jako liczby bez znaku. Rozwiązanie bardzo proste, wystarczy wybrać

16-bit_Signed w polu numeric display object > Numeric Format > Data format

http://www.emcontrol.pl/!murator/weintek_02.gif

 

 

i jeszcze jedno pytanko : jak dopisac zero aby format godzin i minut byl : xx:yy tzn jesli jest np

5 po 2 w nocy to pokazuje mi 2 : 5 a chcialbym aby bylo 02:05

Tu podobnie sprawa jest bardzo prosta, wystarczy wybrać Leading zero w numeric display object > Numeric Format > Font

Liczba wszystkich cyfr (zer poprzedzających i cyfr właściwych) określona jest w numeric display object > Numeric Format > Number of digits

http://www.emcontrol.pl/!murator/weintek_01.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety snieg zawalil caly wylaz na dach :) i tylko z dolu dalem rade ale sadze ,ze zasada wykonania jest jasna :)

 

http://www.poddebem.org/systemy/SAM_0675.JPG

 

 

Tak sobie tez poczytalem ...sa swietne stacje pogodowe wysylajace sygnaly po modbus-ie...

A ceny juz od 1500zl .... :)

Fajnie by to wygladalo na paneliku HMI taki barometr z kierunkami wiatru i cala ta reszta.

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...