Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Mario,

z niecierpliwością czekam na Twoje ( i innych wypowiedzi ), gdyż jesteś na bieżąco z uruchamianiem.

Co będę pisał, jak wszystko to przede mną.

Zbieram pomysły, notuję ....

Obecnie zaczyna mi brakować wyjść przy konfiguracji 72/72 + 2xMCT-1 do zarządzania urządzeniami związanymi z temperaturami.

Ostatnio "walczyłem" z włącznikami i doszedłem do wniosku, że trzeba je sobie zrobić samemu.

Płytka drukowana, mikroprzełączniki, układ mocowania i ... co najważniejsze wygląd estetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cos sie cicho tu zrobilo ?

 

Nawiazujac do mojej wczesniej wypowiedzi mam pytanko odnosnie wlasnie stacjii pogodowych.

 

Ktos ma ? a moze po modbusie podpieta do fateka ?

A moze nawet powiazana z podlewaniem ogrodu , ciutke o tym rozprawialismy swego czasu ......

 

chwilowo mam odłączone, bo któryśtam zestaw baterii padł na mrozie,

i w końcu dojrzałem do tego, że trzeba poprowadzić kabel zasilający - ale to jeszcze przede mną.

już pisałem - używam stacji lacrosse, coś w tym stylu http://www.lacrossetechnology.com/ws_pro.php (dokładnie mojego modelu już nie ma, ale one nieznacznie się różnią). dane odczytuję przez rs232, podłączone do linuxa przez usb (serwerek ogólno domowy sheeva plug). z tamtąd to może trafić przez modbusa do plc - chociaż akurat nie znalazłem na razie zastosowania i potrzeby, wystarczy, że wyświetlam to sobie na www.

 

przydałby się czujnik ilości opadów śniegu, żeby było wiadomo kiedy wyjść z odśnieżarką, ale nie ma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tez mysle nad stacja pogodowa , zasilana oczywiscie kabelkiem (baterii nie bralem wczesniej nawet pod uwage)

ale nie bede komplikowal sobie zycia - musi byc z wyjsciem modbusowym.

 

Znalazlem cos w tym stylu :

http://www.ide-automatyka.pl/product/Stacja-pogodowa-RS485-P03-3-RS485/?id=64 ceny nie znam narazie

 

szukam dalej ale ta jest fajna- nie ma wiatraka mechanicznego tylko elektronika (raczej mniej zawodne)

 

edit:

Tak teraz patrze ma tez wade - nie rozpoznaje kierunku wiatru, oraz cisnienia atmosferycznego moze to i malo istotne.....

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem ile za to w Polsce mogą chcieć, ale według jakiegoś tam cennika z zeszłego roku ta stacja z Modbusem kosztuje ok. 350 Euro netto. Dla mnie to jednak sporo za drogo, choć kuszący jest brak części mechanicznych, które niestety mają tendencję do zamarzania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tez mysle nad stacja pogodowa , zasilana oczywiscie kabelkiem (baterii nie bralem wczesniej nawet pod uwage)

ale nie bede komplikowal sobie zycia - musi byc z wyjsciem modbusowym.

 

Znalazlem cos w tym stylu :

http://www.ide-automatyka.pl/product/Stacja-pogodowa-RS485-P03-3-RS485/?id=64 ceny nie znam narazie

 

no ale ta też nie ma modbusa?

 

edit: ok, jest model z modbusem, tylko podaliście linka do innego modelu. :)

Edytowane przez civic9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhhh panowie cos cisza sie zrobila ..... :(

 

zarzuce wiec nowy moj pomysl a mianowicie wroce do tematu wlacznikow sciennych :p

 

Co tym razem wymyslilem to zastosowanie tego :

 

http://pl.farnell.com/quantum-atmel/qt100a-isg/czujnik-qtouch-1-kanal-6wson/dp/1608963

 

Chcialbym je wkleic pod kawalek szyby lacobel (malowana od spodu ) imitujacej wlacznik

Cos podobnego stworzyla juz firma berker (ok 500zl)

Mozna by bylo zrobic naprawde ladnie wygladajacy przycisk i do tego dzialajacy na dotyk !! :) pluz moze jakies podswietlenie krawedziowe , moim zdaniem wypas :)

 

Moze ktos ma jakis pomysl jak to poskladac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione to tak prosto jak to bylo mozliwe :)

 

W scianie z porothermu mam wybity wiekszy otwor.... nastepnie zostal zalatany regipsem (pod nim zostala dziura:) )

nastepnie wyciolem otwor pod panelik a na krawedzie ciecia regipsu nakleilem cos w stylu cienkiego filcu.

 

Przy wkladaniu panelika jest lekki opor - jest zamocowany na lekki wcisk i tyle (bezproblemowy demontaz oraz mam duuuuzo miejsca na ewentualne dodatkowe bajery )

 

http://www.poddebem.org/systemy/00695.jpg

 

http://www.poddebem.org/systemy/01280.jpg

 

http://www.poddebem.org/systemy/01716.JPG

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś takiego:

 

Sterowanie wszystkim z komputera ( oczywiście zintegrowane z PLC ):

 

http://sklep.avt.pl/p/pl/492373/uniwersalny+modul+portow+io+na+usb.html

 

Dotychczas zastanawialiśmy się jak to połączyć. Co prawda Fatek ma możliwość sterowania z PC, ale to może będzie lepsze?

 

Tylko pytanie, gdyby ktoś biegły spojrzał na ten wynalazek.

Czy mamy komunikację obustronną, to znaczy jeśli coś zdarzy się "na ścianie", czy będzie "zauważone" to zdarzenie przez te urządzonko?

Wydaje się, że tak.

 

Bo z podłączeniem przykładowo 2-5-10 szt. nie byłoby problemu, zajęłyby w kompie kolejne comy.

 

edit:

jest tam też coś o możliwości napisania własnego oprogramowania.

To znaczy w czym? jak?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się, czy mogłoby to mieć większą funkcjonalność i łatwość sterowania z poziomu PC niż facon serwer.

Niestety nie mogę tego ocenić, ze względu na zbyt skromną wiedzę i praktycznie brak doświadczenia w tym temacie.

koszty nie byłyby porażające np. 5x90 zł = 5x8 wejść = 40, wystarczy aby już nieźle posterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facon server realizuje komunikację PC<->FATEK, udostępniając to poprzez DDE.

czyli zakładam że do peceta, a wyjścia z tego modułu na wejścia do fateka i wyjścia z fateka na wejścia tego modułu? można.

czy jest sens? wątpię.

steruje się tym przez komendy wysyłania komend ASCII na port szeregowy.

oprogramowanie (interfejs dla użytkownika, to które wysyła te komendy) i tak musisz napisać.

 

nie wiele to się różni od podłączenia PC do fateka poprzez port szeregowy, po prostu inny protokół. tutaj modbus, a tam wymyślony przez konstruktora tego urządzenia (nic standardowego). dodatkowe urządzenia (nie wiadomo jak zawodne), niestandardowy protokół - więcej roboty i zachody niż przez połączenie bezpośrednie połączenie PC-Fatek.

 

Ten moduł ma sens, gdybyś chciał sterować czymś lub odczytywać stan jakiś urządzeń, przełączników, przycisków bezpośrednio z PC, bez udziału Fateka. Np. jak Ci zabraknie we/wy w Fateku. Ale oprogramowanie i tak całe jest do napisania. To tylko układ/moduł wejść/wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że zdecydowanie najkorzystniejszym cenowo będzie jednak użycie Modbusa, tylko to trzeba sobie niestety oprogramować. Wcale nie koniecznie musi to byc trudne, ale jednak trochę trzeba wiedzieć.Niestety te rozwiązania nie są projektowane dla "normalnych ludzi". Inna rzecz, że osiągnięcie przyzwoitego poziomu funkcjonalności z jako tako akceptowalną łatwością (czy też trudnością) użycia jest nietrywialne, więc będzie kosztować.

Natomiast wracając do samego pomysłu na spięcie sterownika z pecetem, to tak na prawdę najpierw trzeba mieć konkretne pomysły jakie dane i po co przekazywać. W tym między innymi takie szczegóły jak: gdzie te dane są przechowywane w PLC i pececie oraz w jakiej postaci,a także co się ma z tymi danymi po obu stronach dziać (czyli jak mają byc przetwarzane i kiedy). Po takiej analizie może się okazać, że mając proste narzędzie do komunikacji po modbusie, resztę da się już niemalże "wyklikać"``

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używa modułu ADA do odczytu temperatur? Jeżeli tak to jak jak działa i czy są jakieś problemy z komunikacją, jak ze stabilnością odczytów?

 

tak miedzy innymi ja uzywam,

polaczenia w gwiazde , w tej chwili okolo 50 czujnikow.Kabelka na moje oko ok 100metrow-telefonicznego. Dziala bezproblemowo :)

Na hmi wykresy i inne bajery takze bezproblemowo

Konfiguracja w sumie prosta (jak wie sie co nieco)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki mario

a możesz podesłać jeszcze namiar na firmę gdzie robiłeś te przyciski - nie mogę znaleźć posta ...

 

mam w tej chwili tylko maila : [email protected]

 

Ale powiem tak:

wstrzymaj sie jeszcze z zamowieniem , w tym tygodniu razem z kolega mamy wykonac model probny szklanego panelika z dotykowymi przyciskami :)

Oczywiscie wkleje jakis filmik jak to dziala a uwierz wygladem bije na głowe te moje ...

 

Narazie wszystko w teorii ale same szybki juz zrobione - wyglada super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...