Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

powyzsze zdiecie to sterownik EC4P-221-MTXD1 posiadam jeszzce interfejs PLC 24V i nie wiem jak wykorzystac to do instalacji oswietleniowej lub podnoszenia rolet w domu.Wiem i czytalem wielokrotnie prawie caly temat ,ale nie moge skapowac .Wiem gdzie sa wyjscia ,gdzie wejscia tylko jak to pozenic ,by dzialalo zprzekaznikiem PLC-BSC-21-21.Sczemat i foto ponizejZ powazaniem Janek.

Edytowane przez Jan23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz potrzebował:

- 2 wejścia w sterowniku (może też wystarczyć jedno, jeśli "zepsuć' wygodę użytkowania)

- 2 wyjścia w sterowniku załączane na jakiś czas (lub tylko przez czas zwarcia wejścia, jeśli iść dalej w kierunku "psucia" wygody uzytkowania)

- 2 takie przekaźniki jak pokazałeś

 

Podłącza się to tak:

- klawisz "UP" do pierwszego wejścia

- klawisz "DOWN" do drugiego wejścia

- wyjście pierwsze na zaciski A1 i A2 pierwszego przekaźnika

- wyjście drugie na zaciski A1 i A2 drugiego przekaźnika

- z zacisków 11 i 14 pierwszego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "UP"

- z zacisków 11 i 14 drugiego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "DOWN"

 

Potem wystarczy zarogramować sterownik tak, żeby po naciśnięciu klawisza odpowiednie wyjście było aktywne przez czas potrzebny na pełen cykl pracy rolety. Trzeba tylko uważać, by nie aktywować na raz obu wyjść (czyli jak jest aktywne jedno wyjście to nie można aktywować drugiego). Choć civic zeznawał, że nie powoduje to natychmiastowego spalenia silnika rolety ;-)

 

Bardziej łopatologicznie chyba nie potrafię. Jak to nie pomogło, to spróbuj sobie narysować schemat, może wtedy zobaczysz o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za szybka odpoowiedz.Narysuje sobie schemat i bede probowac jak to zadziala

Jeszcze raz dziekuje ravbc,i pozdrawiam.

Janek

Ps Jesli dobrze zrozumialem : czyli na zaciski A1 , i A 2 (napiecie 24 V) podlaczam przewody od wlacznika Np zamykanie rolet

i drugi przekaznik A1 i A2 (24v)podl. przewody od wlacznika rolet Np. otwieranie.

Odnosnie programowaniea to juz inna historia...moze pozniej.

Edytowane przez Jan23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz potrzebował:

Podłącza się to tak:

- klawisz "UP" do pierwszego wejścia

- klawisz "DOWN" do drugiego wejścia

- wyjście pierwsze na zaciski A1 i A2 pierwszego przekaźnika

- wyjście drugie na zaciski A1 i A2 drugiego przekaźnika

- z zacisków 11 i 14 pierwszego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "UP"

- z zacisków 11 i 14 drugiego przekaźnika zasilasz roletę w kierunku "DOWN"

 

Jeśli masz standardowe rolety na 230V to bezpieczniej (żeby w razie czego nie spalić silnika) będzie tak:

pierwszy przekaźnik 11 ---> faza

pierwszy przekaźnik 14 ---> drugi przekaźnik 11

drugi przekaźnik 14 ---> UP

drugi przekaźnik 12 ---> DOWN (albo dwa ostatnie odwrotnie jeśli chcesz)

 

pamiętaj że do A1/A2 nie podłączasz bezpośrednio do wyjścia ze sterownika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps Jesli dobrze zrozumialem : czyli na zaciski A1 , i A 2 (napiecie 24 V) podlaczam przewody od wlacznika Np zamykanie rolet

i drugi przekaznik A1 i A2 (24v)podl. przewody od wlacznika rolet Np. otwieranie.

Odnosnie programowaniea to juz inna historia...moze pozniej.

 

Włączniki podłączasz do wejść sterownika, no chyba że chcesz wszystko robić bez sterownika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał sobie posterować sprzętem AV z poziomu kompa, a przy okazji dostać przyzwoite kino domowe to tutaj jest soft.

 

http://members.shaw.ca/ninjaactionjeans/RX-Ax000_ReceiverManager_1_01.zip

 

Podobają mi się możliwości, ale niestety soft dedykowany tylko do tego sprzętu ( yamaha ).

Seria rx-v1067, 2067, 3067 ma RS232, a więc da się posterować z PLC - jeszcze nie doczytałem jak?

 

Po podłączeniu innych yntelygentnych urządzeń i np. drugiej strefy, zaczyna to już przypominać to do czego dążę.

 

...tak sobie pomyślałem :-)

postawić soft na serwerku i załączyć żonie na full po północy, jak siedzę w robocie na drugim końcu naszego pięknego kraju.

Ekhhh..., głupie myśli plączą się po głowie o tej porze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na stronę Inteligentny dom budynek eHouse produkcji polskiej w którym jest możliwość sterowania sprzętem audio, tv, video poprzez emulację sygnałów pilota i wysyłanie do urządzeń.

 

Dodatkowo jest możliwość sterowania odtwarzaniem z aplikacji winamp zainstalowanej na PC.

 

Mam u siebie od paru lat taki system.

 

Przykłady znajdują się na stonie projektowanie i instalacja inteligentnego domu eHouse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was steruje z Fateka jakąś bramą?

Chodzi mi o to, czy do sterowania bramą są potrzebne dwa wyjścia, czy wystarczy jedno?

 

qurna, zaczyna mi brakować wyjść i nie wiem czy nie będę zmuszony zaplanować zakup kolejnego FBs-24EYT i zwiększenie ilości do 96,

a to kolejne przekaźniki i cośtam z prądami pamiętam może już brakować ...

 

Nie jestem pewien, czy to to samo co sterowanie roletami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na stronę Inteligentny dom budynek eHouse produkcji polskiej w którym jest możliwość sterowania sprzętem audio, tv, video poprzez emulację sygnałów pilota i wysyłanie do urządzeń.

 

Dodatkowo jest możliwość sterowania odtwarzaniem z aplikacji winamp zainstalowanej na PC.

 

Mam u siebie od paru lat taki system.

 

Przykłady znajdują się na stonie projektowanie i instalacja inteligentnego domu eHouse

 

Zapoznałem się ze stroną, w miarę dokładnie czytając, ale ni wszystko.

Kilku rzeczy nie rozumiem, stąd chyba mieszane uczucia.

Możliwości wyglądają fantastycznie.

Nasuwają się pytania:

o stabilność systemu,

o możliwość współpracy z innymi systemami np. z Fatekiem,

przykładowych cen podzespołów, bo koszty okablowania, szafek i takich tam, to sobie łatwo można policzyć.

Może podsumowania, wyższości oferowanego systemu nad innymi ( głównie nad fatekiem, bo o tym najczęściej jest tu dyskusja )

 

Strona www opisana bardzo dokładnie, ale zgubiła się gdzieś idea ( trochę ogólnego opisu, wstępu, takiego marketingu ;-) )

 

Gdyby znane były ceny/koszty i nieco zagłębić się w rozważania, to może warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was steruje z Fateka jakąś bramą?

Chodzi mi o to, czy do sterowania bramą są potrzebne dwa wyjścia, czy wystarczy jedno?

 

Zależy. Musisz sprawdzić konkretny produkt. Sterowniki bramowe często mają wejście do podłączania przycisku pojedynczego, który działa na zmianę - otwórz/zamknij. Ale są też takie, które mają dwa osobne wejścia. Ewentualnie możesz jeszcze sterować bezpośrednio silnikami/siłownikami, to wtedy też dwa wyjścia potrzeba i jeszcze wejść na fotokomórkę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem o fotokomórkach :-(

 

zrobiłem nową przymiarkę WE/WY na FBs-60MC +60EAP+2xFBs-24EYT

co oznacza 72WE +96WY ... i bez oszczędzania mam zajętych już86 wyjść.

Zanim zacznę kablologię stosowaną na żywym organizmie :-) to pewnie zapełnię pomysłami pozostałe 10 wyjść!

 

Przyjdzie się kupić ten drugi moduł 24EYT i powalczyć o większy rabat, poczekać na niższy kurs dolara, albo zaoszczędzić na whiskaczach :-)

Bo budżet i tak już pęka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem o fotokomórkach :-(

i jeszcze jakieś zabezpieczenie przy najechaniu na przeszkode (nawet przy fotokom. to się może zdarzyć). nawet nie wiem jak to zrobić. nie warto samemu kombinować, zestaw (sterownik z siłownikami) kosztuje prawie tyle samo co same siłowniki. aczkolwiek połączenie z PLC może mieć sens (żeby było jedno centrum sterowania), ale już przez ten sterownik, tak jak pisałem - jedno lub dwa wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup se napęd z rozsądnym sterownikiem, to fotokomórki sam obsłuży. Po co Ci ta informacja w PLC?

 

PS. Wyjść (i wejść) w PLC i tak Ci zabraknie ;-)

 

Ni musi być przez PLC, fanatykiem nie jestem.

Założenie jest takie:

sterowanie z pilotów ( 4-kanałowych, tych przy kluczach ): dwa elektrozaczepy + dwie bramy

sterowanie bramami i elektrozaczepami z przycisków dzwonkowych w różnych miejscach

otwieranie wszystkiego tego kluczami ( ręczenie ).

Uruchomienie danego przycisku w pilocie wyzwala działanie innego urządzenia np. oświetlenie, radio i takie tam ... wszakże to idea domu inteligentnego :-)

 

Jeśli sterownik bramy będzie miał wyjście komunikacyjne do PLC, też zrobi mi to robra jak pisał Depi, bo dostanę tam informację o wyzwoleniu sygnału, tylko pilot musi być kompatybilny jeszcze ze steronikiem elektrozaczepów czyli caly system np. 433MHz, albo Satela, tylko ten to drogi jak choinka ...

 

edit:

Teraz mam to w schemacie:

piloty --> Elemis --> Fatek --> urządzenia. ( w tym wydaniu jeszcze Satel z GSM-em i serwerem się wpina w całość przy okazji )

Może być w drugą stronę, tylko nie mam tego poskładanego!

Ma ktoś pomysł?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...