Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

jakie konkretnie przekaźniki stosujecie?

nie mam jeszcze , ale planuję RM85 20111024

 

Czy warto dać dla FATEKa ekstra przepięciówkę? jaką wybraliście/polecilibyście?

 

Chyba ważne jest aby była stosunkowo blisko Fateka np. w skrzynce obok, jeśli masz w innym pomieszczeniu to chyba warto.

U mnie planuję F&F OP230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

programowac przez ten dodatkowy panelik z ethernetem sie da i to znacznie szybciej niz rs232, kolejna sprawa jest ,ze jesli hmi ma ethernet to spinasz fateka z nim wlasnie po tym protokole . Czysto ,prosto i estetycznie - wszystko na skretkach :) procz tego co na poczatku jest przydatne - programowanie poprzez neta ....

 

Zabezpieczenie Fateka u mnie jest tak :

Zabezpieczenie 6A

czujnik zaniku fazy z automatycznym przelacznikiem na kolejna dzialajaca

UPS

Fatek (sam sobie odcina zasilanie po ustalonym czasie aby oswietlenie awaryjne swiecilo dluzej)

 

Jesli chodzi o polaczenia wejsc to wszystkie zugi czy zlaczki krone nie zdadza egzaminu (probowalem mocno)

mam 6 modolow 60.....

slowem robila sie jeszcze wieksza masakra - juz nic nie bylo wiadomo co z czym ..... podlaczylem bezposrednio. Owszem plataniny nie da sie uniknac ale i tak latwiej znalezc dany kabelek ( patrze ktore wejscie w winproloaderze i szukam juz w szafie ). dlatego kazdy kolejny kabelek odrazu opisywac na kompie :)

 

przekazniczki 12V relpola (rm84 2p) a to dlatego 2 pary iz chcialem miec fizyczne potwierdzenie zalaczenia (diody na przyciskach)

 

Pomysl nad modulem glosowym VOM , niby wydaje sie zbedny ale uwierz fajna sprawa, chodzby dzwonek (melodyjki jakie chcesz i w zaleznosci od godziny dnia glosnosc)

komunikaty jesli cos jest nie tak ,potwierdzenie wł/wył waznych urzadzen, info o awarii itp.

 

Panelik HMI tez fajna sprawa ale jak juz wczsniej pisano o tym - to bedzie tak naprawde uzywane tylko do wprowadzenia jakis zmian czy okazyjnie aby zajrzec do licznikow pradu , wody , temperatur. Jako wlacznik to raczej malo wygodne :) U mnie sie sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekazniczki 12V relpola (rm84 2p) a to dlatego 2 pary iz chcialem miec fizyczne potwierdzenie zalaczenia (diody na przyciskach)

 

tylko te rm84 to są 8A i większych obciążeń nie podłączysz. Wydaje mi się, że można też dać różne w z zależności od potrzeb. Cena taka sama. Choć będą potrzebne dwa różne zasilacze.

Ale i tak u mnie będą ...

Wydaje mi się że przez 1P też da się zrobić wyjście na diodę, tyle że przez 2P dużo prościej.

 

edit:

przy okazji zapytam.

w instrukcji jest narysowane zabezpieczenie wyjść C2, Y2, Y3 - 1A, a kolejnych - 2A.

Jak to fizycznie wygląda?

Chodzi o to, czy ten 1A dajemy na pierwszą grupę, a 2A na całą resztę, czy po 2A dajemy na każde kolejne 4 wyjścia?

A jeśli jest kolejny moduł 60EAP, to powtarzamy bezpieczniki, czy wystarczą już te przy module głównym 60MC?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... 8A na oświetlenie jest wystarczające (w większości przypadków)... - dobry pomysł - do światła dam u siebie takie

 

przy sterowaniu większych obciążeń zawsze można dać dwa przekaźniki równolegle (kosztem miejsca)

 

Mario0658 - masz to już w szafie? dawałeś zdjęcia...? czytałem cały wątek ale tak po prawdzie to trzeba by kilka przebiegów zrobić za każdym razem zwracając uwagę na coś innego. Jak możesz to puść fotkę..

to 60-tki to masz w wersji z zasilaczem czy bez - czy może pomieszane?

 

 

gosciu01 - ten moduł VOM to fajna sprawa wydaje się być... własnie zastanawiałem się jak pożenić sensownie dzwonek z PLC... :-) gdzieś widziałem też pomysłe sygnalizcji światłami, że ktoś dzwoni (np. masz małe dziecko i po 21 zamiast dzwonka przygasają określone światła kilka razy) - muszę przestudiować instrukcję...

 

w katalogu widziałem też coś takiego: FBs-BDAP - "128 segemnts, fixed pattern LCD display", ma to też klawiaturę... do salonu się nie nada ale może aby sprawdzić temperaturę, stany byłoby ok?

 

paweł

 

[dopisane] przejrzałem instrukcję http://www.fatek.com/Download%20Page/English/FBs_Manual/Manual_1/instruction/BDAP_eng.pdf - raczej okrojone możliwości...

 

za to znalazłęm takie coś:

http://www.fatek.com/Download%20Page/English/FBs_BPEP/cat_BPEP_en.pdf

dość "ładnie" wygląda... kosztuje 77usd - czyli jest to alternatywa dla przycisku (może nie do salonu ale do kuchni już tak :-) )

Edytowane przez p-pixel
update
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.poddebem.org/systemy/01362.JPG

 

to byl poczatek :) teraz jest juz masakra .......

 

 

Jesli chodzi o zasilanie to mam pomieszane plus jeden modul na hmi osobno.

Przekazniki 8A w zupelnosci mi wystarczaja..... nawet czajnik ma 1200W wiec dalej ok

Gniazd mam duzo i na osobnych obwodach, zabezpieczenia 10A (po co wieksze - nie przewiduje urzadzen milion watowych ,oczywiscie na obwodach sterowanych PLC)

 

Jesli chodzi o potwierdzenie wlaczenia to mozna wziac sygnal z zasilania cewki - ale to taki polowiczny , bo jak przekaznik zdechnie to potwierdzenie bedzie swiecic a faktycznie nie bedzie zalaczac. Ja mam diodki na przekaznikach .....robie wiec tak :

Wlaczam np swiatlo w salonie i dioda sie nie zapala - ide do rozdzielki a tam na rozpisce : przekaznik nr56-salon , patrze dioda na zasilaniu przekaznika swieci - wniosek przekaznik zjarany......

 

Zabezpieczenie wyjsc (przekaznikowych) zrobilem na bezpieczniku topikowym- po jednym na modol (steruja 12V i kilka bezpotencjalowych do pompy ciepla)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za szafa?

wygląda na głęboką... jest gdzie upchnąć nadmiar kabli za szynami i osprzętami

 

tak przemyślałem sprawę ZUGów - faktycznie są zbędne - można po prostu zakończyć linie zasilające z mieszkania (oświetlenie, gniazda) przekaźnikami i trzymać to na stałe.

krosowanie można robić pomiędzy wy PLC a przekaźnikiem - choć w sumie po robimy instalację programowalną aby właśnie z programu robić przekrosowania a nie biegać z kabelkami...

 

 

 

Zabezpieczenie wyjść (przekaźnikowych) zrobilem na bezpieczniku topikowym- po jednym na modol (steruja 12V i kilka bezpotencjalowych do pompy ciepla)

też o tym myślałem - znalazłem takie coś http://www.fif.com.pl/produkt/43/714 moduł na cztery bezpieczniki topikowe do szyny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o potwierdzenie wlaczenia to mozna wziac sygnal z zasilania cewki - ale to taki polowiczny , bo jak przekaznik zdechnie to potwierdzenie bedzie swiecic a faktycznie nie bedzie zalaczac. Ja mam diodki na przekaznikach .....robie wiec tak :

Wlaczam np swiatlo w salonie i dioda sie nie zapala - ide do rozdzielki a tam na rozpisce : przekaznik nr56-salon , patrze dioda na zasilaniu przekaznika swieci - wniosek przekaznik zjarany......

 

nie zakumałem...

myślałem, że podwójny prekaźnik jest do zapalenia diody na łączniku w salonie... bo zakładałem, ze FATEK ma diody sygnalizujące stan WY...

diody ma w rozdzielnicy aby zobaczyć czy przekaźnika zadziałał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myslales :)

 

Diody sa na przekaznikach :) taki dodatek do przekaznika (wpina sie w podstawke) .

Upierdliwe jest zczytywanie nr wyjscia z fateka i porownywanie go z przekaznikiem , tym bardziej ,ze nie sa one po kolei :)

 

 

ps.

 

dzis w koncu podpiolem podlicznik energi pod pompe ciepla :)

oczywiscie wyjsc z domu nie moglem nie zaprogramowawszy tego w fateku i na HMI :)

 

...jak juz pisalem wczesniej u mnie to jest nie uleczalne ....lekarze rozkladaja rece......

Edytowane przez mario0658
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźniki Relpola mają tą diodę jako opcję. Wpina się taki malutki modulik w podstawkę i on już ma wszystko co potrzeba. A tych modułów też jest kilka rodzajów i wcale nie wszystkie mają diódki ;-)

... właśnie o to mi chodziło jak pytałem o diodę zabezpieczającą... doczytałem w specyfikacji przekaźnika, że są to moduły "M..." - jak je wyświetliłem to jest ich sporo..

ale kart katalogowych dla nich nie umiem wyświetlić. tutaj byłoby "dwa w jednym" i przeciwprzepięciowa + sygnalizacyjna

ravbc - Twoja instalacja już działa - które zamontowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... właśnie o to mi chodziło jak pytałem o diodę zabezpieczającą... doczytałem w specyfikacji przekaźnika, że są to moduły "M..." - jak je wyświetliłem to jest ich sporo..

ale kart katalogowych dla nich nie umiem wyświetlić. tutaj byłoby "dwa w jednym" i przeciwprzepięciowa + sygnalizacyjna

ravbc - Twoja instalacja już działa - które zamontowałeś?

 

Kartę katalogową wspólną dla wszystkich modułów M znalazłem np. tutaj

http://megacennik.com/produkt/58/modul_m53.html?symbol=854801

Cena 5,5 zł netto :-(

 

Tylko z która polaryzacją dla Fateka npn?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę katalogową wspólną dla wszystkich modułów M znalazłem np. tutaj

http://megacennik.com/produkt/58/modul_m53.html?symbol=854801

Cena 5,5 zł netto :-(

 

Tylko z która polaryzacją dla Fateka npn?

 

w sumie to niemal obojętne... ale planuje npn (jak chyba większość tutaj :-) )

zabezpieczenie przepięcia z cewki raczej być powinno - po co ryzykować wyjściem... te 5,5netto trzeba raczej odżałować

 

ponowię pytania:

do mario0658 - jaka to szafa?

i ogólnie czy ktoś testował lub rozważał już użycie tego: http://www.fatek.com/Download%20Page...at_BPEP_en.pdf

dość "ładnie" wygląda... kosztuje 77usd - czyli jest to alternatywa dla przycisku (może nie do salonu ale do kuchni już tak ) przejrzałem kartę katalogową i instrukcję do programu i wydaje mi się zachęcające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już doczytałem :-)

 

i też się zastanawiam, czy warto stosować?

aby zabezpieczyć część obwodów 16A, trzeba by dać dwa przekaźniki RM84 + M41G/R

Razem przy 85 obwodach dla RM85 robi się u mnie ponad 100 przekaźników RM84.

 

Problem 1.

ponad 700zł więcej.

Problem 2.

nie wystarcza skrzynki 5x20!

 

P.S.

niech mi ktoś łopatologicznie wytłumaczy, czy ten moduł zabezpiecza tylko wyjścia Fateka przed zwrotnym impulsem powodowanym załączeniem/wylączeniem na cewce, czy też urządzenia wykonawcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i też się zastanawiam, czy warto stosować?

aby zabezpieczyć część obwodów 16A, trzeba by dać dwa przekaźniki RM84 + M41G/R

 

wg mnie nie...

to jest podwójny przekaźnik... każdy styk ma obciążalność 8A. jak je połączysz równolegle masz 16A

czyli "mostkujesz" styki 14 z 24, 11 z 21 i 12 z 22

 

 

P.S.

niech mi ktoś łopatologicznie wytłumaczy, czy ten moduł zabezpiecza tylko wyjścia Fateka przed zwrotnym impulsem powodowanym załączeniem/wylączeniem na cewce, czy też urządzenia wykonawcze?

 

moduł M...

zabezpiecza Wy PLC przed przepięceim z cewki przekaźnika (nie ma to żadnego kontaktu z obwodem załączanym)

dodatkowo dioda w tym module sygnalizuje obecność napięcia na cewce - i tym samym sygnalizuje zasilanie cewki i stycznika

 

tak jak ja to rozumiałem, to dodatkowy zestyk pozwala zasilić diodę (lub inny wskaźnik) w przełączniku (np. w JUNGach są takie diody) informując czy pstryczek jest załączony czy nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...