Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

witam,

 

Panowie ile macie doprowadzonych przewodow UTP do pomieszczen typu pracownia? Nie chodzi mi o sterowanie tylko o siec teleinformatyczna. Nie wiem czy 2 wystarczy i potem to podzielic jakims hubem, czy moze dla kazdego urzadzenia ciagnac osobny z serwerowni??? Chce tam miec: telefon, fax, drukarke sieciowa, TV z netem, tuner sat z netem + splitter, internet po kablu i wireless, odtwarzacz multimediow, system multiroom po skretce i pewnie jeszcze cos wymysle. Doradzcie cos.

 

 

 

Greg

 

PS. W jakie miejsca wyprowadzacie kable na zewnatrz budynku? Czy wystarczy skretka czy tez koncentryk /tv/ zakonczony na elewacji i umieszczony w jakiejs puszce czy lepiej ciagnac w calosci do konkretnego miejsca w ogrodzie?

Edytowane przez greg_25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeśli już wiesz ile tego masz to pociągnij tyle ile trzeba...

ja tak rozplanowałem, żeby zminimalizować właśnie wstawianie switchy po całym domu.

Switch ma być jeden w rozdzielni... jak pociągniętych kabli okaże się za malo zawsze można skrętnkę "rozmnozyć' na dwie, połączyc z telefonem itp (ale to w sytuacji awaryjnej - bez sensu od razu planować taką partyzantkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli już wiesz ile tego masz to pociągnij tyle ile trzeba...

ja tak rozplanowałem, żeby zminimalizować właśnie wstawianie switchy po całym domu.

Switch ma być jeden w rozdzielni... jak pociągniętych kabli okaże się za malo zawsze można skrętnkę "rozmnozyć' na dwie, połączyc z telefonem itp (ale to w sytuacji awaryjnej - bez sensu od razu planować taką partyzantkę)

 

do telefonu i faxu tez utp czy telefoniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. W jakie miejsca wyprowadzacie kable na zewnatrz budynku? Czy wystarczy skretka czy tez koncentryk /tv/ zakonczony na elewacji i umieszczony w jakiejs puszce czy lepiej ciagnac w calosci do konkretnego miejsca w ogrodzie?

najlepiej wypuść jakiś grubszy peszel do ogrodzenia od rozdzielni, i gdzie tam jeszcze chcesz, z linką w środku do przeciągania, i wtedy jaki będzie potrzebny to go po prostu wprowadzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. W jakie miejsca wyprowadzacie kable na zewnatrz budynku? Czy wystarczy skretka czy tez koncentryk /tv/ zakonczony na elewacji i umieszczony w jakiejs puszce czy lepiej ciagnac w calosci do konkretnego miejsca w ogrodzie?

Kable zewnętrzne mają to do siebie że czasem padają. Zrób tak żeby szło wciągnąć nowe (rurki, itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej wypuść jakiś grubszy peszel do ogrodzenia od rozdzielni, i gdzie tam jeszcze chcesz, z linką w środku do przeciągania, i wtedy jaki będzie potrzebny to go po prostu wprowadzisz

 

Kable zewnętrzne mają to do siebie że czasem padają. Zrób tak żeby szło wciągnąć nowe (rurki, itd.).

 

Zapomnijcie o jakiś rurkach, peszlach itp. To jest najgorsze co może być. Jak zaciągną wodę, a na pewno zaciągną wodę po pierwszej jesieni czy wiośnie, to tej wody juz nigdy nie wypuszczą.

W ziemi stosować tylko kable ziemne tzw "czarne" - koncentryki, skrętki, czy sygnałowe wieloparowe i zasilające. Wszystko to puścić bezpośrednio w ziemi, przysypać ziemią (z 20-30 centymetrów), oznaczyć folią informacyjną i zakopać do końca. W ogrodzeniu N/T lub P/T puszka hermetyczna. Są świetne skrzynki hermetyczne karwasza RH-1 czy RH-2 do tego celu. Można do niej nawet wpakować szynę TH-35 i uzbroić ją w jakieś zegary sterujące czy zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ziemi stosować tylko kable ziemne tzw "czarne" - koncentryki, skrętki, czy sygnałowe wieloparowe i zasilające. Wszystko to puścić bezpośrednio w ziemi, przysypać ziemią (z 20-30 centymetrów), oznaczyć folią informacyjną i zakopać do końca. W ogrodzeniu N/T lub P/T puszka hermetyczna. Są świetne skrzynki hermetyczne karwasza RH-1 czy RH-2 do tego celu. Można do niej nawet wpakować szynę TH-35 i uzbroić ją w jakieś zegary sterujące czy zabezpieczenia.

TP ma też w rurkach, w studzienkach często stoi woda i nic. Kabel oczywiście czarny, doziemny, żelowany. Kable telekomunikacyjne padają znacznie częściej niż elektryczne no i wtedy trzeba wymienić... Zobaczymy jak będziesz Ty lub żona klął jak przyjdzie rozwalić wypielęgnowany klombik czy zrywać kostkę. Niech no np. przyczłapie się kablówka albo dociągną światłowód i co?

Osobiście robię studzienkę teletechniczną przy bramie i wszędzie gdzie się da ładuje rury AROT. Doprowadzić najlepiej do puszki w pomieszczeniu technicznym w domu (bez pośrednich skrzynek na elewacji - no chyba że trzeba aby dało się np. pokonać zakręty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eghm ja z dziwnym zapytaniem, może mało w temacie ale może ktoś ma doświadczenie....

 

wiele osób ma tutaj Berkery roletowe podwójne jako przełączniki do świateł (jedyne podwójne dzwonkowe, znaczy jedyne ogólnie dostępne)

po całej pipe... wykończeniówce montuję cały sprzęt, przełączniki siedziały już od dawna i zapieprzyły sie gipsem

dmuchnęłem i myślałem że będzie ok ale po założeniu ramki, tego białego klina i przycisków ... przyciski nie odbijają

myślę że to wina gipsu.. miał ktoś tak?

jednego rozebrałem wyczyściłem nic

drugiego wyczyściłem ..pomogło? co tamtego za słabo..

 

drugi temat już bardziej zgodny z wątkiem

wyjąłem blokadę aby można było dwa przyciski na raz cisnąć

tyle że wtedy nie ma żadnej reakcji.....

obydwa przyciski są podłączone do fateka

tylko z jednego na razie program załącza część oświetlenia ale to chyba nie ma znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eghm ja z dziwnym zapytaniem, może mało w temacie ale może ktoś ma doświadczenie....

 

wiele osób ma tutaj Berkery roletowe podwójne jako przełączniki do świateł (jedyne podwójne dzwonkowe, znaczy jedyne ogólnie dostępne)

po całej pipe... wykończeniówce montuję cały sprzęt, przełączniki siedziały już od dawna i zapieprzyły sie gipsem

dmuchnęłem i myślałem że będzie ok ale po założeniu ramki, tego białego klina i przycisków ... przyciski nie odbijają

myślę że to wina gipsu.. miał ktoś tak?

jednego rozebrałem wyczyściłem nic

drugiego wyczyściłem ..pomogło? co tamtego za słabo..

 

drugi temat już bardziej zgodny z wątkiem

wyjąłem blokadę aby można było dwa przyciski na raz cisnąć

tyle że wtedy nie ma żadnej reakcji.....

obydwa przyciski są podłączone do fateka

tylko z jednego na razie program załącza część oświetlenia ale to chyba nie ma znaczenia

Mam to samo, to nie wina gipsu., tylko chyba jakości wykonania, ktoś kiedyś pisał że są specjalne wersje na Polskę. Przy dwóch poradziłem sobie delikatnie podcinając taki występ na klawiszach pomiędzy (zauważ, że przed założeniem klawiszy działa prawidłowo). Jeżeli w ramce masz więcej niż jeden podwójny to już większa zabawa ze spasowaniem, szczególnie jak nie stosowałeś ich puszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TP ma też w rurkach, w studzienkach często stoi woda i nic. Kabel oczywiście czarny, doziemny, żelowany. Kable telekomunikacyjne padają znacznie częściej niż elektryczne no i wtedy trzeba wymienić... Zobaczymy jak będziesz Ty lub żona klął jak przyjdzie rozwalić wypielęgnowany klombik czy zrywać kostkę. Niech no np. przyczłapie się kablówka albo dociągną światłowód i co?

Osobiście robię studzienkę teletechniczną przy bramie i wszędzie gdzie się da ładuje rury AROT. Doprowadzić najlepiej do puszki w pomieszczeniu technicznym w domu (bez pośrednich skrzynek na elewacji - no chyba że trzeba aby dało się np. pokonać zakręty.

Jeżeli stosujesz rury Arota to wielki ukłon w Twoja stronę ale uwierz mi większość gdy mówi w rurkach to myśli o rurkach PVC takich najzwyklejszych 2,4 lub 3m długości łączone na takie dziwne harmonijki. Twoje rury są ponadprzeciętne i zawsze się nadają ale juz te drugie to nie bo nijak w nich nie przeciągniesz kolejny raz przewodu gdy są zakopane.

Ja osobiscie, mieszkam w lesie ale na ostatniej jesieni gdy mi układali bruk włożyłem bez żadnych rurek, peszli aż do ogrodzenia: 2szt koncentryk żelowy, 1szt sygnałowy 4x5x0,5 żelowy oraz 1szt 3x2,5. O jakiejkolwiek wymianie przewodów nie ma mowy. Jak to będzie za 30-40 lat? Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

manieq82 kupiłem zwykły włącznik podwójny (firmy kontakt chyba) i wstawiłem sprężynki i działa bez problemu.Był problem ze sprężynkami bo firmy chcą za sprężynkę tyle co cały włącznik ale w centrali rolniczej kupiłem cienką sprężynkę rozciągnąłem i nawinąłem na nowo i z jednej za 1.20 zł mam chyba z 7 sztuk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Bajer niezły, ale użyteczność raczej nikła, bo czym można sterować mając w sumie chyba 4 klawisze?

 

Zerknij na taki PLC czy jakt nazwać internetowy przekaźnik programowalny http://www.elkom.com.tw/relay_a/PLC2011A0_Instrukcja_polska_025.pdf i ta instrukcja http://www.elkom.com.tw/relay_a/pl_android_manual_25.pdf Właśnie się zastanawiam nad takim rozwiązaniem. W sumie sterowanie z komórki tylko nie mam telefonu z androidem :-(

Edytowane przez xtea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mój zacytowany komentarz dotyczył bodajże pilota w zegarku, ale do tego przekaźnika też prawie pasuje. Przejrzałem pobieżnie zlinkowaną dokumentację i dochodze do wniosku, że ten "przekaźnik internetowy" faktycznie może być przydatny dla osób, które nie mają czasu, zdolności, lub zwyczajnie chęci programować tradycyjnych PLC oraz ewentualnie budować dla nich interfejsy zdalnego dostępu. Mnie akrat nie przekonuje, ale pewnie znajdą się chętni. Ciekawe za to na ile toto wycenili?

Aha, przy okazji powtórzę: dedykowana aplikacja do sterowania jest zła (w tym wypadku aplikacja pod windows i androida). Za 2-3 lata będzie potrzebna nowa jej wersja, a (optymistycznie) za 10 lat może być problem takową zdobyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja się upieram przy uzywaniu technologii, które jakoś tam przeżywają kolejne generacje "wodotrysków". Co prawda dość częśto narzucają wtedy pewne ograniczenia, ale nie ma nic za darmo. Dlatego moim wyborem na UI jest stary dobry HTML (no może nie tak całkiem stary, tylko nieco podrasowany). Sądząc po tym, że HTML5 ma szansę kontynłować (a nawet rozwinąć) popularność HTML4/XHTML w webie, podejrzewam że "mój" interfejs jeszcze przez jakiś czas będzie przynajmniej osiągalny i mniej więcej używalny. i to nie zależnie czego użyję by się do niego dobrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja się upieram przy uzywaniu technologii, które jakoś tam przeżywają kolejne generacje "wodotrysków". Co prawda dość częśto narzucają wtedy pewne ograniczenia, ale nie ma nic za darmo. Dlatego moim wyborem na UI jest stary dobry HTML (no może nie tak całkiem stary, tylko nieco podrasowany). Sądząc po tym, że HTML5 ma szansę kontynłować (a nawet rozwinąć) popularność HTML4/XHTML w webie, podejrzewam że "mój" interfejs jeszcze przez jakiś czas będzie przynajmniej osiągalny i mniej więcej używalny. i to nie zależnie czego użyję by się do niego dobrać.

 

No więc kupiłem sobie ten internetowy PLC z Allegro i ci powiem, że jestem zdziwiony, że to tak działa. Mam zdjęcia zamontowanego ale nie wiem jak tutaj je wstawić, bo bym się pochwalił :-) Troszkę zakręcony byłem konfiguracją routera ale mi pomogli przez skype i działa. Jak chcesz mogę napisać recenzję. On jnest tutaj na tajwańskiej stronie http://www.elkom.com.tw/?section=2&subid=19 . Szkoda, że troszkę słabo znam Angielski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc kupiłem sobie ten internetowy PLC z Allegro i ci powiem, że jestem zdziwiony, że to tak działa. Mam zdjęcia zamontowanego ale nie wiem jak tutaj je wstawić, bo bym się pochwalił :-) Troszkę zakręcony byłem konfiguracją routera ale mi pomogli przez skype i działa. Jak chcesz mogę napisać recenzję. On jnest tutaj na tajwańskiej stronie http://www.elkom.com.tw/?section=2&subid=19 . Szkoda, że troszkę słabo znam Angielski.

 

Czy mógłbyś coś więcej napisać? Sam stoję przed zakupem jakiegoś ustrojstwa do sterowania kilkoma punktami ale chce uniknąć urządzeń systemowych za dziesiątki tysięcy złotych. Jak się sprawuje, jaka łatwość instalacji i konfiguracji? Jak działa sterowanie z telefonu komórkowego? To mnie najbardziej interesuje żeby nie trzeba było kupować dedykowanych ekranów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na początku nieufny ale jest to w pełni internetowy przekaźnik programowalny, taki lajtowy PLC właśnie do sterowania domem i obwodami elektrycznymi. Ma wbudowany zegar astronomiczny. Obsługa przez komputer jest banalnie prosta, jest symulator pokazujący jak zachowuje się urządzenie w trakcie programowania. Zresztą na youtube jest ze 20 filmów po Polsku. Program także po Polsku. Nie potrzeba znać się na programowaniu PLC. Obsługa przez internet z komputera lub telefonu komórkowego z Androidem, pełne szyfrowanie danych, nie jakieś tam byle co, gdzie zaraz się ktoś włamie i mały serwerek www do doraźnego podglądania parametrów. Co ciekawe nie potrzeba temu PLC jednostki centralnej.

Każdy z tych sterowników PLC jest sam w sobie autonomiczny, a ty z własnego telefonu komórkowego programujesz sobie jakie funkcje chcesz obsługiwać w dowolnie wybranym własnym przekaźniku. Z PC-ta oczywiście jest pełny dostęp. Można mieć i 10 takich internetowych PLC i z jednej komórki przypisać każdemu dowolnie wybrane akcje. Dodatkowo jest do nich wielodostęp i możesz mieć obraz sytuacji równocześnie na kompie i kilku tabletach i telefonach.

Co ciekawe koszt rozbudowy to tylko koszt kolejnego PLC. Jak potrzeba kolejnych obwodów to wstawiasz kolejny i wprogramowujesz do telefonu komórkowego i do programu na PC.

Za dwa tysiączki zrobiłem to co inni mi oferowali za 12 tysięcy !

Obsługa przez telefon komórkowy bajka.

Zdjęcia z mojej skrzynki w nieotynkowanym jeszcze garażu.

0001.jpg

0002.jpg

Edytowane przez xtea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...