Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

_ZBYCHU_ napisz proszę więcej o swojej instalacji!

...

Witam,

 

Generalnie już chyba wszystko opisałem w tym wątku (no może nie wszystko, bo nie wszystko mogę :wink: ).

 

U mnie jeszcze instalacja yntelygentna nie jest zrealizowana, bo jestem na etapie zabudowy poddasza. Na razie jest uruchomiona opcja minimum, czyli kilka gniazdek i trochę oświetlenia. Elektronikę do sterowania zamontuję dopiero, jak już się sprowadzę. W trakcie prac budowlano-wykończeniowych to nie ma sensu.

 

Ponadto czekam na nową serię central Satel-a, bo CA 64 jest dla mnie za mała :( .

 

Odnośnie modułów sterujących, to na pewno wykorzystam model WR 41-08 T do sterowania napędów rolet oraz ściemniacze modułowe z Relpol-a.

 

Szczerze przyznam, że cena około 80 zł za moduł sterujący, to wcale nie tak dużo :roll: .

 

Jak na razie, to mam ful okablowania i pięć rozdzielni elektrycznych do których ono się schodzi, a także połączenie magistralne między rozdzielniami :D .

 

Każdy dom jest inny i każdy szalony inwestor mający chrapkę na yntelygencję w swoim domu ma inne pomysły :D . Spisz sobie wszystkie pomysły i wyślij do mnie na konsultację :wink: (przyjmuję we wtorki i czwartki między 10.00 - 10.15 :wink: :lol: )

 

Jak potrzebujesz jakiejś konkretnej porady, to proszę o pytania. Mam mało czasu na pisanie, ale postaram się możliwie szybko odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a) Siemens Simatix S7-226 XM (24 wejścia cyfrowe, 16 wyjść cyfrowe)

b) Rozszerzenie EM 223 (16 wejść cyfroweych , 16 wyjść) cyfrowych

c) jak b)

d) EM 235 (4 wejścia analogowe, 1 wyjście analogowe

e) EPROM 8kB

 

dałem 240 EUR (czyli 1070 PLN za 56 wejść cyfrowych, 48 wyjść cyfrowyvch, 4 wejścia analogowe, 1 wyjście analogowe). Tak tanio, bo od syndyka co wyprzedawał majątek upadłej firmy.

 

Z Satela co można za tyle kupić? Centralkę i może jedną kartę?

Nooo, nie przesadzaj. Za 1500 zł (bez rabatów i okazji) kupuję w Satelu płytę główną, cztery moduły zasilacz 2,2A z ośmioma wejściami i ośmioma wyjściami i jeden moduł 8 wejść czyli razem 56 wejść i 48 wyjść. Wejść/wyjść analogowych Satel nie oferuje (jeszcze), bo to centrala systemu alarmowego, a nie sterownik PLC :wink: .

 

W przypadku Satela mam jeszcze taką przewagę, że jak coś padnie, to w najgorszym razie idę i kupuję od ręki nowe. Dodatkowo firma polska - otwarta na potrzeby użytkowników :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim raku mówisz. Ja mówię o PLC montowałnym na szynie DIN (S7-2xx), a nie S5 czy S7-3xx z kartami i rakiem. Natomiast właśnie centralki nie mogę umieścić elegancko na szynie, ale w jakimś toprnym pudełku.

A w jakim celu centrala alarmowa ma być umieszczana w rozdzielni elektrycznej? Cały pic właśnie polega na tym, że to ma być wydzielona, ogólno niedostepna obudowa z wbudowanym transformatorem, akumulatorem i zabezpieczeniem sabotażowym.

 

Jak na razie nie znalazłem żadnych napisów po niemiecku na pudełkach. Wszystlo po angielsku. A to jak sobie zaprogramuję intefejs użytkownika, to już moja sprawa. Planuję w suahili (ale muszę się najpierw tego języka niestyety nauczyć :( ).

A tu są toprne knopfy. Mnie się podoba panel dotykowy TP070.

 

Panel bardzo ładny. Ile kosztuje???

No i pozostaje problem nauki języka programowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem pobór prądu. "Goła" centralka CA64 to 120 mA / 24V (roczny pobór energii 365x24x0,12*24 = 25 kWh). "Goły" S7-226XM to 40 mA / 230V (365*24*0,04*230 = 81 kWh). Przy CA64 należałoby jeszcze dodać straty na zasilaczu. Ale nawet i tak bez tego to różnica 56 kWh rocznie (jakieś 20 PLN rocznie po moich cenach).

 

No fakt, muszę się zastanowić, czy to 20 PLN/rok mnie nie zrujnuje :( :lol:

Dobra, dobra, a jak chcesz zasilić sterownik i karty? Jak chcesz zasilać wszystkie elementy systemu alarmowego (i kontrolować te zasilania)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz 1 :D

 

ja juz mam za soba instalacje elektryczna, alarmowa i rtv.

Obecnie bardzo intensywnie szukam sterownika automatyki ( rolety )

...

Witaj NOWY :wink:

 

Co takiego chcesz robić z roletami (śpiewać i tak nie będą :wink: :lol: ), że szukasz jakiegoś nietypowego sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, nie przesadzaj. Za 1500 zł (bez rabatów i okazji) kupuję w Satelu płytę główną, cztery moduły zasilacz 2,2A z ośmioma wejściami i ośmioma wyjściami i jeden moduł 8 wejść czyli razem 56 wejść i 48 wyjść. Wejść/wyjść analogowych Satel nie oferuje (jeszcze), bo to centrala systemu alarmowego, a nie sterownik PLC :wink: .

 

Czyli mniej więcej dwa razy drożej niż mi się udało dostać Siemensa (po dodaniu we/wy analagowych). Mnie w Satelu brakuje we/wy analogowych oraz możliwości podłączenia do jakiejś magistrali (na której np. pozawieszam czujniki temperatury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim raku mówisz. Ja mówię o PLC montowałnym na szynie DIN (S7-2xx), a nie S5 czy S7-3xx z kartami i rakiem. Natomiast właśnie centralki nie mogę umieścić elegancko na szynie, ale w jakimś toprnym pudełku.

A w jakim celu centrala alarmowa ma być umieszczana w rozdzielni elektrycznej? Cały pic właśnie polega na tym, że to ma być wydzielona, ogólno niedostepna obudowa z wbudowanym transformatorem, akumulatorem i zabezpieczeniem sabotażowym.

 

Ja mam na myśli szafkę sterowniczą, a nie rozdzielnię elektryczną. Mi się nie podoba, pomysł posiadania stosu szafek sterowniczych do każdego urządzenia oddzielnie, i chcę wszystko mieć na "kupie". I właśnie całą szafkę sterowniczą chciałem zabezpieczyć sabotażowo (coby mi nikt nie grzebał w moich PLC). Gdyby centralka była montowalna na szynie, to by się zrobiło nowy rząd dla centralki z modułami i by było git.

 

Jak na razie nie znalazłem żadnych napisów po niemiecku na pudełkach. Wszystlo po angielsku. A to jak sobie zaprogramuję intefejs użytkownika, to już moja sprawa. Planuję w suahili (ale muszę się najpierw tego języka niestyety nauczyć :( ).

A tu są toprne knopfy. Mnie się podoba panel dotykowy TP070.

 

Panel bardzo ładny. Ile kosztuje???

No i pozostaje problem nauki języka programowania...

 

Dużo. Daltego muszę znów upolować jakiegoś syndyka jak będzie okazja. A z językami to już nie aż taki problem - jeden w tę czy w tę nie gra roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem pobór prądu. "Goła" centralka CA64 to 120 mA / 24V (roczny pobór energii 365x24x0,12*24 = 25 kWh). "Goły" S7-226XM to 40 mA / 230V (365*24*0,04*230 = 81 kWh). Przy CA64 należałoby jeszcze dodać straty na zasilaczu. Ale nawet i tak bez tego to różnica 56 kWh rocznie (jakieś 20 PLN rocznie po moich cenach).

 

No fakt, muszę się zastanowić, czy to 20 PLN/rok mnie nie zrujnuje :( :lol:

Dobra, dobra, a jak chcesz zasilić sterownik i karty? Jak chcesz zasilać wszystkie elementy systemu alarmowego (i kontrolować te zasilania)???

 

W jednym i drugim przypadku rozszrzenia pobierają jakiś tam prąd. To było tylko do zilustrowania, że podchodząc od strony energetycznej (na zasilanie) nie ma większej różnicy. Bo przypuszczam, że nawet 50 PLN mnie nie zrujnuje.

 

W moim PLC nie ma kart, tylko są moduły rozszerzającem które się mocuje na szynie montażowej obok siebie i łączy kabelkiem jeden z drugim. Zasilacz jest wbudowany w moduł cetralny (zasilany 230 V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie do _ZBYCHA_

 

Czy jesy gdzieś do "dostania" opis protokołu "biegającego" po RS-232 między CA64 a kompem? Także, czy jest gdzieś opis protokołu między panelem LCD a CA64?

Zapomnij... gotowca nikt darmo nie da :(

 

To znaczy nie żadnych standardowych protokołów w świecie alarmów (w PLC np. można wziąć panle dotykowych Siemensa i podłączyć do PLC innego producenta poprzez standartowy protokół).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz 1 :D

 

ja juz mam za soba instalacje elektryczna, alarmowa i rtv.

Obecnie bardzo intensywnie szukam sterownika automatyki ( rolety )

...

Witaj NOWY :wink:

 

Co takiego chcesz robić z roletami (śpiewać i tak nie będą :wink: :lol: ), że szukasz jakiegoś nietypowego sterownika?

 

Ja spiewac nie umiem wiec rolety tym bardziej nie beda :D

 

wystarczy mi jak bede mogl przyporzadkowywac je do grup i zamykac/otwierac jednym przyciskiem, ze bede mogl je otwierac do polowy jak jest duze naslonecznienie, sterowac nimi z alarmu jak juz pisalem no i moze w przyszlosci zamykac i otwierac z pilota ...

 

a poza tym chce ten sterownik wykorzystac takze do innych rzeczy ...

 

pozdrawiam

Roland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie modułów sterujących, to na pewno wykorzystam model WR 41-08 T do sterowania napędów rolet.

Witaj

Czy masz jakieś informację "online" na ten temat ? Jestem bardzo zainteresowany, bo wstępnie chciałem sterować ich praca za pomocą CA64, ale może to rozwiązanie jest lepsze ?

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to siadłem i projektuję wykorzystując wszystkie spostrzeżenia oraz pomysły z tego wątku. Rozrysowałem sobie wczoraj punkty świetlne oraz gniazda i kontakty i wiem już dlaczego muszę rozprowadzić te kable sam.

Punktów jest tyle, że po zapłaceniu elektrykowi na sterownik to już mnie stać nie będzie. :evil:

A jeszcze TV, tel., alarm i ... no i pewnie jeszcze coś o czymś zapomniałem.

Rany dobrze, że długa zima przede mną. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym chce ten sterownik wykorzystac takze do innych rzeczy ...

 

O tajemniczo zabrzmiało! :D

 

:) np do sterowaniem oswietleniem zewnetrznym domu, jakas fontanna moze :-) i sterowaniem strefowym ogrzewaniem podlogowym ... stopniem wentylacji itp ...

 

No to siadłem i projektuję wykorzystując wszystkie spostrzeżenia oraz pomysły z tego wątku. Rozrysowałem sobie wczoraj punkty świetlne oraz gniazda i kontakty i wiem już dlaczego muszę rozprowadzić te kable sam.

Punktów jest tyle, że po zapłaceniu elektrykowi na sterownik to już mnie stać nie będzie.

A jeszcze TV, tel., alarm i ... no i pewnie jeszcze coś o czymś zapomniałem.

Rany dobrze, że długa zima przede mną.

 

zastanow sie nad tym dobrze :-) ja tez tak chcialem ale juz po fakcie jak zobaczylem ile to jest kabli to doszedlem do wniosku ze sam to bym musial wziasc miesiac urlopu zeby to wszystko zrobic i podlaczyc ... u mnie wyszlo 3,8 km roznej masci kabli i okolo 200 puszek.

No ale wszystko zalezy od tego jak ci sie spieszy i ile masz na to czasu ... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, nie przesadzaj. Za 1500 zł (bez rabatów i okazji) kupuję w Satelu płytę główną, cztery moduły zasilacz 2,2A z ośmioma wejściami i ośmioma wyjściami i jeden moduł 8 wejść czyli razem 56 wejść i 48 wyjść. Wejść/wyjść analogowych Satel nie oferuje (jeszcze), bo to centrala systemu alarmowego, a nie sterownik PLC :wink: .

 

Czyli mniej więcej dwa razy drożej niż mi się udało dostać Siemensa (po dodaniu we/wy analagowych). Mnie w Satelu brakuje we/wy analogowych oraz możliwości podłączenia do jakiejś magistrali (na której np. pozawieszam czujniki temperatury).

Szaruś, jak sam napisałeś - udało się Tobie tanio kupić. Normalnie kosztowałoby krocie.

Dobra, nie będziemy dalej dywagować. Nie mam zamiaru przekonywać Cię do użycia profesjonalnej centrali alarmowej zamiast sterownika PLC.

Ani Satel CA 64 nie jest przeznaczony do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, czy wentylacją, ani sterownik PLC nie jest przeznaczony do zarządzania systemem alarmowym.

Moje zdanie jest takie, że należy stosować urządzenia dedykowane do danych instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na myśli szafkę sterowniczą, a nie rozdzielnię elektryczną. Mi się nie podoba, pomysł posiadania stosu szafek sterowniczych do każdego urządzenia oddzielnie, i chcę wszystko mieć na "kupie". I właśnie całą szafkę sterowniczą chciałem zabezpieczyć sabotażowo (coby mi nikt nie grzebał w moich PLC). Gdyby centralka była montowalna na szynie, to by się zrobiło nowy rząd dla centralki z modułami i by było git.

Nie znam żadnej centrali alarmowej, która byłaby montowana na szynę DIN :( . Poprostu nie występują takie.

 

 

Panel bardzo ładny. Ile kosztuje???

No i pozostaje problem nauki języka programowania...

Dużo. Daltego muszę znów upolować jakiegoś syndyka jak będzie okazja. A z językami to już nie aż taki problem - jeden w tę czy w tę nie gra roli.

Powodzenia w poszukiwaniach :D .

Panel dotykowy LCD - nie jeden szalony entuzjasta chciałby mieć taki u siebie :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra, a jak chcesz zasilić sterownik i karty? Jak chcesz zasilać wszystkie elementy systemu alarmowego (i kontrolować te zasilania)???

W jednym i drugim przypadku rozszrzenia pobierają jakiś tam prąd. To było tylko do zilustrowania, że podchodząc od strony energetycznej (na zasilanie) nie ma większej różnicy. Bo przypuszczam, że nawet 50 PLN mnie nie zrujnuje.

 

W moim PLC nie ma kart, tylko są moduły rozszerzającem które się mocuje na szynie montażowej obok siebie i łączy kabelkiem jeden z drugim. Zasilacz jest wbudowany w moduł cetralny (zasilany 230 V).

Mnie nie chodzi o pobór prądu. System alarmowy musi mieć pewnie działające, kontrolowane awaryjne zasilanie. Jak to rozwiążesz? Ponad to piszesz, że sterownik jest zasilany z sieci 230V - czyli przy braku prądu tylko UPS może go zasilać :roll: (kosztowna sprawa). Ze sterownika PLC wychodzi napięcie 24V, a wszystkie urządzenia alarmowe są zasilanie 12V=.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie do _ZBYCHA_

 

Czy jesy gdzieś do "dostania" opis protokołu "biegającego" po RS-232 między CA64 a kompem? Także, czy jest gdzieś opis protokołu między panelem LCD a CA64?

Zapomnij... gotowca nikt darmo nie da :(

 

To znaczy nie żadnych standardowych protokołów w świecie alarmów (w PLC np. można wziąć panle dotykowych Siemensa i podłączyć do PLC innego producenta poprzez standartowy protokół).

Niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...