Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

chciałbym podłączyć kilka szt. punktów świetlnych pod centralę alarmową i za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać :( dla przykładu: naruszenie czujki w garażu spowoduje zapalenie jakiejś tam lampy. Myślę zastosować RM85 1012 tylko, że chciałbym użyć do jego sterowania wyjść niskoprądowych od OUT3 do OUT8 (mam WRL128 i pod OUT1 i 2 jest sygnalizator wew. i zew.) w takim przypadku musiałbym zastosować dodatkowo jakiś zasilacz (np. Zamel ZIM-12/12) tylko jak go podłączyć. Jednym zasilaczem chciałbym zasilić kilka RM85.

 

Pozdrawiam,

memekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia niskoprądowe Integry, to wyjścia OC, czyli z grubsza po prostu w stanie aktywnym zwierają do masy (oczywiście ograniczony prąd, ale do zasilenia jednego przekaźnika styknie). Czyli zasilanie podajesz na jeden styk cewki przekaźnika, a drugi styk łączysz do wyjścia Integry. Oczywiście nie zapomnij też połączyć masy Integry (COM) z masą zasilacza. Wypadało by także oba elementy zasilać z tej samej fazy. To z grubsza cała filozofia.

PS. O ile się nie mylę, to już to kiedyś w tym wątku było pokazywane (aczkolwiek mogło to być też obok w wątku alarmowym). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. O ile się nie mylę, to już to kiedyś w tym wątku było pokazywane (aczkolwiek mogło to być też obok w wątku alarmowym). ;)

Też nie pamiętam w którym wątku to było ale było tylko napisane, że wyjścia mogą sobie nie dać rady i powinno się zastosować jakiś dodatkowy zasilacz. Muszę przyznać, że inaczej to sobie wyobrażałem ale dla pewności zrobiłem schemacik podłączenia wg Twojej instrukcji :D

 

schemat.jpg

 

wole się upewnić bo wolałbym nie wysyłać płyty na serwis :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, bo nie miałem takiej potrzeby. A dodatkowe zasilanie przecież wrysowałeś. Można oczywiście zamiast tego użyć jako zasilania wyjścia wysokoprądowego (o ile typ wyjścia ustawiony jest jako "41. zasilanie").

 

U mnie wysokoprądowe są zajęte ale też można przemyśleć sprawę, żeby jednym wysokoprądowym zasilać sygnalizatory a niskoprądowymi je wysterować. Wtedy jedno wysokoprądowe się zwolni :)

 

ja mam w integrze bezpośrednio pod wyjścia OC podpięte przekaźniki (plus z wyjścia zasilającego, masą jest wyjście OC), działa bez problemu

Czyli jeden styk RM85 pod AUX, a drugi pod OUT niskoprądowy? Dobrze rozumuję?

Edytowane przez memekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wysokoprądowe są zajęte ale też można przemyśleć sprawę, żeby jednym wysokoprądowym zasilać sygnalizatory a niskoprądowymi je wysterować. Wtedy jedno wysokoprądowe się zwolni :)

a te zasilające czujki, manipulator? Ja z nich wziąłem

Czyli jeden styk RM85 pod AUX, a drugi pod OUT niskoprądowy? Dobrze rozumuję?

styk cewki przekaźnika do aux (jeśli aux masz +12V), a pod out drugi styk cewki przekaźnika

A w ten sposób będzie poprawnie?

źle, jeden styk cewki do out, na drugi musisz podać +12V (jeśli cewka na 12V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez problemu, ja mam pod wyjściem tez koło 6 czujek i 5 przekaźników, zrób bilans prądowy (zsumuj prądy jakie pobierają czujki i prąd przekaźników, nie może przekroczyć dopuszczalnego prądu wyjścia - w integrze są 2 wysokoprądowe plus te zasilające manipulatory, i te od expanderów, więc jest skąd brać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

i zrezygnowałem z dodatkowego zasilacza dla pewności napisałem maila do satela i: "Może pan podłączyć ten przekaźnik do wyjścia nisko prądowego ponieważ ten przekaźnik nie bierze 50 mA."

 

A teraz jeśli chodzi o zabezpieczenie. Po naradzie z "pewnym" panem, głównym zabezpieczeniem ma być przepięciówka klasy D (OP-230), a co z drugą stroną? Od strony przekaźnika też centrala ma styczność z instalację elek.

Jeżeli tu też nie damy jakiegokolwiek zabez. to ta przepięciówka nie ma chyba sensu?!:confused:

 

Dobrze myślę?

 

Pozdrawiam,

memekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam!

mam pytanie : Czy moze ktos z Was zastosowal odczyt temperatur WIRE -CHIP z ilus tam czujnikami /max64/ Dallas 1-Wire DS18b20

otoz jakie rezystory podlaczyc musze miedzy zasilaniem a signal, aby odczyty temp byly faktyczny bez bledow

 

A moze stosujecie jakies inny odczyt temperatur przez czujniki PT-100 sprzezone z termostatami pokojowymi.

 

Konkretnie mam podlogowke i chce mimo duzej bezwladnosci sterowac po przez elektryczne termostaty na ROZDZIELACZU PODLOGOWKI.

Chcialbym wiedziec jaki Wy system wybraliscie do odczytu temperatur ,i sterowania przy tym podlogowka

Pozdrawiam JANEK:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

mam pytanie : Czy moze ktos z Was zastosowal odczyt temperatur WIRE -CHIP z ilus tam czujnikami /max64/ Dallas 1-Wire DS18b20

otoz jakie rezystory podlaczyc musze miedzy zasilaniem a signal, aby odczyty temp byly faktyczny bez bledow

Odczyt należny traktować orientacyjnie. Nie sądzę abyś, był tym nieszczęśliwym człowiekiem, którego ciało bezbłędnie mierzy temp. otoczenia.

Faktyczna temp. jest bez znaczenia, ważne jest abyś ty czuł się komfortowo. Ustawiasz 20 st. Jest ci za zimno to podnosisz temp. mniej więcej po dwóch tygodniach wiesz ile musisz ustawić w pokojach aby czuć się w nich komfortowo.

Równie dobrze można użyć cyferek gdzie 0 to temp komfortowa.

Zresztą pomiar temp odbywa się w jednym miejscu, a rozkład temperatury nie jest idealnie równomierny(przy oknach jest chłodniej).

 

Konkretnie mam podlogowke i chce mimo duzej bezwladnosci sterowac po przez elektryczne termostaty na ROZDZIELACZU PODLOGOWKI.

Chcialbym wiedziec jaki Wy system wybraliscie do odczytu temperatur ,i sterowania przy tym podlogowka

Pozdrawiam JANEK:

Czeka cię niezła walka.

Jeśli planujesz jakiekolwiek fabryczne sterowniki na ścianę, to muszą one być do podłogówki. Zastosowania sterowników od "kaloryferowych" nie działa.

Najprostsze rozwiązanie to kupić przynajmniej jeden "gotowiec" i na jego podstawie spróbować odtworzyć logikę sterującą podłogówką.

Np. http://salus-controls.pl/pl,main,product/category,98/salus_controls_ert50.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...