Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na początek zajrzyj TU

...

 

Nie no sorry ale chyba nie o to mi chodzi :-? jak juz wczesniej pisalem chce miec JEDEN modul a nie pomontowana alektronike po calym mieszkaniu ... Tak mam zrobiona instalacje ... oba podane przez ciebie rozwiazania sa rozwiazaniami "puszkowymi".

po 2 to ma byc tanio :roll:

 

policzmy 1 rozwazanie : ( mam 14 rolet i chce miec 4 grupy )

sterownik CR-02 :550 zł

sterowniki rolet normalne ST-01 : 14* 179 zl = 2506 zł

sterowniki rolet grupowe ST-02: 4 * 169 zł = 676 zł

RAZEM - 3732 NETTO + VAT = 4553 zł :-?

 

rozwiazanie nr 2

sterownik rolet WR 4108 T: 18 * 88 zł = 1584 zł NETTO + VAT = 1932 zł :-?

 

Jak juz wczesniej mowilem znam rozwiazania za 2 - 3 i wiecej kasy ...

ale tu nie chodzi o to zeby wydac duzo kasy, miec panele z napisami "podnosze zaluzje" czy cos w tym stylu tylko zeby miec rozwiazanie dopasowane do siebie i swoich potrzeb a te nie spelniaja moich ( nie wspominajac o cenie ).

 

Tak dla informacji ...

Koszt sterownika PLC z wbudowanymi 52 ( tyle znalazlem najwiecej ) IO ktory mozesz sobie zaprogramowac np w BASICU to koszt ... UWAGA :D 150 USD czyli niecale 600 zł. Czemu tak duzo ? bo ma o wiele wiecej funkcji niz jest potrzebne ... np 128 kb RAM'u 8)

dla zainteresowanych sprawdzeniem ... http://www.bdmicro.com/mavric

 

Problem w tym ze to jest nadal za malo wy/we ( potrzebuje okolo 80 )

Mysle ze spokojnie w 1000 zł powinienem sie wmiescic ... i tyle chce na to wydac max ...

RolandB ja przedstawiam pewne rozwiazania. OK. pierwsze odpada, ale drugie mogło by być.

Zalety:

- rozwiazanie gotowe, nie wymagające kombinowania, programowania, testowania, itp.

- moduły wyposażowe w elementy wykonawcze - przekaźniki)

- rozwiązanie modułowe (co wcale nie znaczy, że nie można tych modułów zamontować centralnie, jeśli tak jest wykonana instalacja) - w przypadku uszkodzenia wymieniamy jeden moduł za 107 zł, a nie cały sterownik za min. kilka stów

- rozwiazanie do każdej ilości rolet (od jednej do n)

- możliwość sterowania indywidualnego (z przycisków lub sterownika radiowego), dowolnego łaczenia w grupy lub sterowania centralnego

 

Piszesz, że masz 14 rolet. 14 x 88 = 1232 + 271VAT = 1503 zł

Uważam, że to bardzo rozsądne pieniądze za takie możliwości.

 

Swoją drogą, masz 14 rolet z napędami, więc wydałeś na to kupę kasy, a teraz "oszczędzasz" na sterowaniu :roll: . Nic już z tego nie rozumiem.

 

Szukasz taniego sterownika PLC, który zapewni centralne sterowanie wieloma urządzeniami w domu. Zastanawiałeś się, co będzie, jak ten sterownik padnie?

 

Pamiętajcie, że reguła gospodarki nie dopuszcza, żeby za małą cenę otrzymać dużą wartość.

 

Dobry sterownik (tzn. niezawodny) musi kosztować. Tylko nieliczni szczęściarze jak Szaruś mogą kupić takie sterowniki okazyjnie i w dobrej cenie. Jednak kij ma dwa końce :( . Szaruś już się zastanawia, co zrobi jak mu ten sterownik padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny jaki znam to X10. Ma bardzo ograniczone mozliwości bo forma komunikacji to ogranicza (przy większych instalacjach blokuje się). Pojęcie "kieszeń przeciętnego zjadacza chleba" jest też mało precyzyjne .

Masz jeszcze do dyspozycji rozmaite systemy radiowe (ze wszystkimi wadami...).

Chyba jednak pozostaje prucie ścian, albo co gorsze, życie w domu nie yntelygentnym

 

Zbychu, dzięki za odzew.

Przejrzałem w necie trochę na temat X10. Dla zainteresowanych katalog i cennik tutaj.

Troszkę sprecyzuję : X10 nie jest dla "przeciętnego zjadacza chleba". Np czujka ruchu - prawie 500 PLN.

Pozostaje chyba radiówka :-?

Uczepiłem się systemu bezkablowego, bo ma niezaprzeczalną zaletę : nie ma kucia ścian i za jakiś czas można zmieniać i przestawiać jak kto chce.

Głównie chodzi mi o jakieś nadajniki i przekaźniki adresowalne na 230 V (coś na wzór I^2C). Niestety, to co znalazłem jest na niskie napięcia.

X10 jest dobry do sprzedaży w supermarketach - z jednej strony prosty w instalacji, z drugiej skomplikowany sam w sobie i drogi. Ja szukam bardziej "dyskretnych" kostek (które można zamontować w puszkach), ze sterownikiem sobie poradzę.

 

A teraz z innej beczki: czy ktoś zna adres prognozy pogody na 1-2 dni naprzód publikowanej w formie zrozumiałej dla sterownika ?

Myślę o wykorzystaniu tego patentu do oszczędzania ciepła lub chłodzenia domu wykorzystując bezwładność cieplną budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Problem w tym ze to jest nadal za malo wy/we ( potrzebuje okolo 80 )

 

 

a jaki problem kupić taki sterownik i dodać do niego modół wejść i wjść?

 

Myślę, że kasa. :(

 

no wlasnie nie ... ja z checia bym kupil tego o ktorym mowie tylko ze nadal mam jakas plytke do ktorej nie wiem jak dopasowac ( sygnalowo ) inne moduly. Ja z checia bym kupil jeden modul tu ... inny tam ( takie klocki o ktorych pisalem ) tylko ze musi mi ktos jeszcze powiedziec czy to ze soba bedzie dzialalo ...

 

a co do psucia ... uklady w podstawkach ... zepsuje sie to wkladam nowy , wgrywam na nowo program ( jesli trzeba ) i dziala dalej ...

najdrozsza rzecz to procesor ... jego zepsucie to kwota okolo 40 zł.... wiec. ... :wink:

 

Swoją drogą, masz 14 rolet z napędami, więc wydałeś na to kupę kasy, a teraz "oszczędzasz" na sterowaniu . Nic już z tego nie rozumiem.

 

ja nie chce az tak bardzo oszczedzac na tym .... z checia bym nawet wydal wiecej jezeli rozwiazanie byloby "na wymiar" ... powiedzmy ze chce wydac umiarkowana kwote ale za cos co spelni moje wszystkie wymagania ... :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz z innej beczki: czy ktoś zna adres prognozy pogody na 1-2 dni naprzód publikowanej w formie zrozumiałej dla sterownika ?

Myślę o wykorzystaniu tego patentu do oszczędzania ciepła lub chłodzenia domu wykorzystując bezwładność cieplną budynku.

Tomku

na czym bazujesz założenie, że znając prognoze pogody możesz zaoszczedzić na ogrzewaniu? Jesli dobrze rozumiem, to dom dobrze ocieplony utrzymuje ciepło kilka godzin. To odpowiada elementowi stabilizujacemu w układzie sterowania, ale do sterowania ogrzewaniem trzeba by elementu który potrafiłby sterowac dopływem ciepłaz zewnatrz i najlepiej w sposób sterowany - dobre sa systemy solarne ale dośc drogie i dobrze działaja latem:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaruś

 

bingo !

 

 

Można także czerpnię umieścić na strychu (w moim przypadku) i tłoczyć ciepłe powietrze wiedząc, że za dzień, dwa temperatura spadnie o 10 stopni. Można także intensywniej wentylować dom w nocy (15 st.) wiedząc, że jutro ma być 32 st. Przy moich 38 centymetrowych ścianach z ceramiki ocieplonych 10 cm styropianu ma to sens w lecie i okresach przejściowych. Mogę akumulując ciepło w ścianach skrócić okres grzewczy lub cieszyć się chłodem w upały.

 

Może ktoś z informatyków ma pomysł, jak niezawodnie odczytać prognozę z np. stron internetowych tworząc specjalny program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układam już przewody do gniazdek, razem z kabelkiem sterującym do ewentualnych przekaźników. Problemem jest upchanie tego wszystkiego nawet w głębokiej puszce i zostawienie jeszcze trochę miejsca na ewentualny przekaźnik.

Z moich eksperymentów wyszło że najlepiej jest wpuścić kabelek sterujący z tyłu (przy dnie) puszki i na dnie zostawić parę zwojów.

Natomiast przewody prądowe 3x2,5 wpuścić otworami przednimi (tymi bliżej otwartej strony puszki), będą wtedy krótsze (bo bliżej do zacisków gniazdka) i łatwiej je będzie upchać w głębi puszki.

Ale to tylko moje eksperymenty "na sucho" z puszką w dłoni. W warunkach rzeczywistych z puszką w ścianie może to wyglądać całkiem inaczej.

 

Dlatego PYTANIE: jak to macie u siebie? Czy przewody prądowe z tyłu (w głębi) puszki, czy też z przodu (przy wierzchu)?

 

Nie chciałbym żeby się okazało że kabelki mam, ale coś nie pasuje i nie da się ich wykorzystać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja aposzedlem inna droga - wszystkie grupy gniazdek mam doprowadzone do rozdzielni - ewentualne sterowanie tam wlasnie bedzie sie znajdowac ... nie chcialem miec rozproszonych elementow elektronicznych po gniazdkach w domu ... ale jest duza wada tego rozwiazania - duza cena :(

 

gdybym chcial zrobic tak jak ty - mysle ze rozwiazanie zaproponowane, jest jak najbardziej OK - wszystko sie pomiesci w głebokich puszkach.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również do gniazd wprowadzam tylko przewody wysokoprądowe (230V) prowadzone od centralnej szafy sterującej. W moim przypadku są to przewody 4x2,5mm2. Dlaczego 4x ? Kolejno są to przewody PE, N i dwa osobne przewody fazowe, zasilone z osobnych przekaźników. Dla uproszczenia instalacji bowiem łączę szeregowo gniazda w obrębie jednego pomieszczenia. Chcąc jednak mieć możliwość wyodrębnienia niektórych gniazd "do specjalnych zadań" i sterowanie nimi osobno, będę w gniazdach łączył jeden lub drugi przewód fazowy. Dzięki temu na jednym kablu mam możliwość prowadzenia dwóch osobnych linii gniazdowych.

Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe. Jeśli nie postaram się opisać dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również do gniazd wprowadzam tylko przewody wysokoprądowe (230V) prowadzone od centralnej szafy sterującej. W moim przypadku są to przewody 4x2,5mm2. Dlaczego 4x ? Kolejno są to przewody PE, N i dwa osobne przewody fazowe, zasilone z osobnych przekaźników. Dla uproszczenia instalacji bowiem łączę szeregowo gniazda w obrębie jednego pomieszczenia. Chcąc jednak mieć możliwość wyodrębnienia niektórych gniazd "do specjalnych zadań" i sterowanie nimi osobno, będę w gniazdach łączył jeden lub drugi przewód fazowy. Dzięki temu na jednym kablu mam możliwość prowadzenia dwóch osobnych linii gniazdowych.

Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe. Jeśli nie postaram się opisać dokładniej.

pawelko, ja myślałem, że jestem zboczony (zawodowo :wink: ), ale Ty... :lol: :lol: :lol:

 

Widzę, że pod Twoim nickiem wykluło się zdjęcie Twojego domu :D , a gdzie duże zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelko, ja myślałem, że jestem zboczony (zawodowo ), ale Ty...

 

_ZBYCH_: W Twoich ustach to brzmi jak komplement :lol: :lol: :lol:

 

No tak mam trochę zdjęć, ale w tym tygodniu kończymy dach i obawiam się, że nie zdążę z ich udostępnieniem. Ale postaram się zrobić to później.

Jestem ostrożniejszy z obietnicami, bo raz już obiecałem opis software'u do programowania sterowników SAIA i na razie mi się nie udało tej obietnicy wypełnić.

 

Jak uważacie: lepiej zrobić stronę ze zdjęciami i podać link czy udostępnić na forum w odpowiednim dziale? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak uważacie: lepiej zrobić stronę ze zdjęciami i podać link czy udostępnić na forum w odpowiednim dziale? :-?

Oczywiście zrobić stronę ze zdjęciami i podać link. Wówczas każdy może sobie kliknąć na ten mały domeczek pod każdym Twoim postem i przenieść się na Twoją stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do szanownego koleżeństwa. Piszecie o sterowaniu roletami. A czy ktoś wie jak analogiczny problem rozwiązać przy sterowaniu okiennicami. W przyszłości chcielibysmy miec okiennice sterowane. Teraz przed tynkowaniem dałbym tylko odpowiednie okablowanie. Ale jak to zrobić? Czy analogicznie jak z roletami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...