Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Bimbaj czy moglbys podac mi namiar na tego goscia z forum elektroda ktory robil Ci te przekazniki?

:D

Tomek

Całkiem przypadkowo tu trafiłem, nie czytałem calego wątku, ale też żywo zainteresowany jestem inteligentnym domkiem. Właśnie opracowałem taki mikroprocesorowy (z rodziny atmeli 8-bitowych) przekaźnik do świateł w swoim domku - jest to wersja alfa rozwojowa. Na pewno będę go sukcesywnie ulepszał. Na razie działa tak,ze w zależności od czasu naciśnięcia włącza: pierwszą sekcję żyrandola, obie sekcje żyrandola lub ustawia się w tryb wyłącznika czasowego (np przyciskam 5 sekund klawisz to za 5 minut wyłączy wszystkie włączone sekcje). Docelowpo będzie współpracował z zegarem i czujnikiem ruchu i pilotem. Elementem wykonawczym jest triak (triaki) - brak elementów mechanicznych. Dzięki takiej budowie ma uniwersalne zastosowanie, np jako wyłącznik schodowy. Ilość przycisków nim sterujących - dowolna. W zasadzie co kto sobie wymyśli - to można to zrealizować.

Kiedyś w całości przeczytam ten wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...Od czasu ostatniego mojego postu udało mi się na innym forum uzyskać informacje gdzie można kupić układy do EIB. Sprawdziłem i wyszły mi następujące koszty:

- element z 2 przekaźnikami, dwoma wejściami on/off, mikroprocesorek - ok. 70 zł

- interface EIB do PC podłączony poprzez RS 232 - ok. 60 zł

 

Ceny zawierają tylko koszt elementów elektronicznych...

Mógłbyś dać na to namiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Od czasu ostatniego mojego postu udało mi się na innym forum uzyskać informacje gdzie można kupić układy do EIB. Sprawdziłem i wyszły mi następujące koszty:

- element z 2 przekaźnikami, dwoma wejściami on/off, mikroprocesorek - ok. 70 zł

- interface EIB do PC podłączony poprzez RS 232 - ok. 60 zł

 

Ceny zawierają tylko koszt elementów elektronicznych...

Mógłbyś dać na to namiar?

To było ponad rok temu więc nie pamiętam. Ale poszukam i jeśli znajdę to podam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera wyposażona jest w wyjście analogowe video - (małej częstotliwości) - jak podepniesz to do wejścia AV odbiornika TV lub magnetowidu (przez wejście AV lub SCART), to obraz powinien się pojawić. Koszt kamery wewnętrznej kolorowej to około 200 PLN. Polecam zapis na pc - kupujesz tanią (np czterokanałową) kartę - i masz gotowy system zapisu. Najtańsze karty to około 200PLN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera wyposażona jest w wyjście analogowe video - (małej częstotliwości) - jak podepniesz to do wejścia AV odbiornika TV lub magnetowidu (przez wejście AV lub SCART), to obraz powinien się pojawić. Koszt kamery wewnętrznej kolorowej to około 200 PLN. Polecam zapis na pc - kupujesz tanią (np czterokanałową) kartę - i masz gotowy system zapisu. Najtańsze karty to około 200PLN.

 

 

ale skad wziasc taaaki dlugi kabel av???

kamera wewnetrzna? a ile kosztuje zewnetrzna?- bo chodzi o monitorowanie wejscia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu zapoznania się z asortymentem polecam stronę (nie jest to reklama, znalazłem ją kiedyś po prostu i jest tam parę fajnych rzeczy): http://www.monitoruj.pl/

Co do kabla, to stosuje się ekranowany (taki jak do TV). Należy pamiętać, że trzeba dociągnąć kabel zasilający (dostępne sa takie kable 2 w jednym, czyli kabel ekranowany plus dwie żyły zasilające). Kamera zenętrzna będzie parę złotych droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

w jaki sposob podlaczyc kamere do tv zeby na ktoryms kanale pokazywal sie obraz z niej?

i jaka kamere zastosowac -nie drogo!

czy opcja nagrywania jest droga? w co trzeba sie wyposazyc? pc magnetowid?

Najprościej zastosować modulator AV i podłączyć go do instalacji antenowej w budynku. Umożliwi to oglądanie obrazu z kamery na dowolnym telewizorze w domu.

Przy jednej kamerze proponuję zastosować najtańszy modulator (około 100 zł).

 

Obecnie jest ogromny wybór kamer, zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jeśli zależy Wam na obserwacji również w nocy, to polecam kamery czarno-białe, bo maja zdecydowanie lepsza czułość, niż kamery kolorowe, które działają tylko przy dobrym świetle. Przy zakupie kamery do zastosowań zewnętrznych należy zwrócić uwagę na czułość kamery (jest dobra, jeśli jest na poziomie 0,05 lx dla kamery czarno-białej) oraz rozdzielczość kamery (jest dobra, jeśli jest na poziomie 400 - 600 linii i im wyższa, tym wyraźniejszy obraz). Oczywiście kamera powinna mieć szczelną obudowę (klasa szczelności min. IP 54).

 

Odnośnie nagrywania, to wszystko zależy od potrzeb. Najtańszym i najprostszym sposobem do okresowego nagrywania z jednej kamery jest wykorzystanie domowego magnetowidu. Inne rozwiązania, to specjalistyczne magnetowidy przystosowane do pracy ciągłej (wydatek od około 800 zł) lub cyfrowe rejestratory obrazu (wydatek od około 1200 zł dla czterech kamer). Można też zastosować specjalne karty do komputera umożliwiające zapis obrazu na dysku komputera oraz zdalną obserwację przez internet (z dowolnego zakątka świata :) )

 

Polecam stronę firmy DIPOL

 

Tam znajdziesz wszystko, co potrzeba i można zakupić z wysyłką do domu :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przypadkowo tu trafiłem, nie czytałem calego wątku, ale też żywo zainteresowany jestem inteligentnym domkiem. Właśnie opracowałem taki mikroprocesorowy (z rodziny atmeli 8-bitowych) przekaźnik do świateł w swoim domku - jest to wersja alfa rozwojowa. Na pewno będę go sukcesywnie ulepszał. Na razie działa tak,ze w zależności od czasu naciśnięcia włącza: pierwszą sekcję żyrandola, obie sekcje żyrandola lub ustawia się w tryb wyłącznika czasowego (np przyciskam 5 sekund klawisz to za 5 minut wyłączy wszystkie włączone sekcje). Docelowpo będzie współpracował z zegarem i czujnikiem ruchu i pilotem. Elementem wykonawczym jest triak (triaki) - brak elementów mechanicznych. Dzięki takiej budowie ma uniwersalne zastosowanie, np jako wyłącznik schodowy. Ilość przycisków nim sterujących - dowolna. W zasadzie co kto sobie wymyśli - to można to zrealizować.

Kiedyś w całości przeczytam ten wątek

Czy mógłbyś coś więcej o tym napisac lub się podzielić schematem i żródłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto amatorsko elektroniką, co do programowania to przymierzam się.

Chmm, Wiesz, takei żródła powstają godzinami, więc ... trochę ich żal. Mogę Ci zaprogramować takiego procka.

Natomiast zbieram ciekawostki do wykorzystania w przyszłości. To twoje rozwiązanie można zaadaptowac do tradycyjnej instalacji? Niestety nie zdążyłem przed tynkami puścić dodatkowych kabelków.

Tak, można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmm, Wiesz, takei żródła powstają godzinami, więc ... trochę ich żal. Mogę Ci zaprogramować takiego procka.

Oczywiście ! Rozumiem. Myslałem, że program miałeś gotowy z netu.

 

Tak, można

Jakiś schemat ogólny podłączenia tego ustrojstwa. Napisz więcej szczegółów na priva.Byłbym zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taką sprawkę:

 

W moim domku do okoła mam okap, wzdłóż którego leci kabel

cztero żyłowy wypuszczany z okapu co 5m. Jak można zrobić (czy da się), aby na każdym wypuszczeniu tego kabla zamontować czujkę ruchu oraz halogen, tak aby jedna z czójek zapalała wszystkie lampy do okoła okapu

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego, tylko więcej lampek a mniej czujek i lampki załączane są sekcjami.

 

Przewody podłączasz:

zielonożółty - ochronny

niebieski - zero

czarny - faza (na stałe) z tablicy

brązowy - faza włączana przez czujki

 

Lampki podłączasz (równolegle) do: brązowy (faza), niebieski (zero), zielonożółty (ochrona).

 

Czujki podłączasz (także równloegle) do: czarny (wejście), brązowy (wyjście), niebieski (zero)

 

Tylko sprawdź czy pojedyncza czujka ma dopuszczalny prąd dla wszystkich lampek.

 

Moje czujki mają jeszcze sprytną funkcję, że jak się wciągu 5 sekund odłączy im zasilanie dwa razy to się włączają na stałe. Więc na kabelku mogę dać na początku wyłącznik (przycisk) na fazie (czarny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam entuzjastów :)

 

Wielu z Was do sterowania funkcjami inteligentnego domu używa centrali CA64.

A czy nowsza centrala Satel'a - "Integra" nie ma większych możliwości od CA64? Pytanie jest retoryczne, gdyż ja osobiście nie mam doświadczeń ani z jedną, ani z drugą centralą, natomiast chciałbym poznać Wasze zdanie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

Muszę przyznać, że lektura wątku jest dość wciągająca i można znależć tu odpowiedź na WIELE pytań.

 

Czy ktoś z Was mogłby podzielić się ze mną informacją jakich "elementów" używał do wykonania sterowania ogrzewanieniem ? Chodzi mi głównie o typ czujnika temperatury (producent/typ) i co montowaliście na kaloryferach (elektozawór ??? producent/typ).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Na wstępie pragnę napisać, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i dlatego proszę o wyrozumiałość jeśli palnę coś głupiego.

 

Chciałbym w domu wprowadzić elementy "inteligencji" (poza mną oczywiście :D ). Trochę już nad tym myślałem. Na pierwszy ogień pójdą rolety. Chcę zrobić tak:

Każdą roletą z osobna będzie można sterować ręcznie (góra/dół) za pomocą włącznika. Dodatkowo wszystkie rolety w domu będą podłączone pod zegar, aby np. o 18.00 wszystkie rolety się opuściły, a o 6.00 podniosły. Do tej pory wszystko rozumię i prawie wiem jak wykonać taką instalację. Chciałbym jednak podłączyć zegar sterujący pracą rolet także pod centralę alarmową i ewentualnie PC. Jest to niezbędne, gdyż chcę aby podczas rozpoczęcia dozorowania opuszczone zostały wszystkie rolety niezależnie od zegara sterującego. W związku z tym mam kilka pytań:

1. jakiego zegara użyć, aby dało się go podłączyć do centrali alarmowej i ewentualnie PC?

2. czy centrala alarmowa i PC mogą być w zupełnie innym miejscu niż zegar sterujący? (chodzi o to jakim i iloma przewodami połączyć centralę z zegarem sterującym)

 

Po lekturze tego wątku znalazłem takie oto zegary:

 

http://www.central.krakow.pl/index_pl.htm

 

ale prawdopodobnie nie będą się one nadawały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario_pab, twoje sterowanie roletami powinno działać na podobnej zasadzie jak moje "Sterowanie lampkami przy schodach." Poszukaj na górze strony.

Nie wiem jak się steruje takimi roletami, ale domyślam się że są dwa wejścia na które się podaje impulsy (być może o odpowiedniej długości) - jedno do otwierania, drugie do zamykania.

Możesz użyć np. wyjść monostabilnych wyzwalanych timerem i wskaźnikiem uzbrojenia stref.

Tak więc zapomnij o zewnętrznym zegarze.

A po co chcesz mieszać tu jeszcze PC? Jeśli bardzo chcesz, to musisz zdecydować co ma być nadrzędne, czy PC czy centralka. Ja bym proponował podłączyć wyjścia z PC do wejść centralki. I centralką sterować rolety. Wtedy jak wyłączysz PC to zawsze będzie działać standardowe sterowanie z centralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...