Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

A właściwie po co Ci zegar? Jeśli masz np. CA-64 to przecierz tam jest zegar wewnętrzny i wiele timerów. Myślę że inne centralki też mają analogiczną funkcjonalność.

 

Dobrze, załóżmy, że nie zastosuje zegara. To w takim razie w jaki sposób połączyć centralę z roletami? Czy jest jakieś inne urządzenie pośredniczące pomiędzy centralą a roletami? Zegar sterujący umieściłbym w skrzynce z "bezpiecznikami". Do skrzynki byłyby przeciągnięte przewody od rolet i tam odpowiednio podłączone. Nie chciałbym ciągnąć tych przewodów do centrali alarmowej bo to logistycznie trudne do zrobienia. Najlepiej byłoby aby od centrali do skrzynki dało się położyć jakiś przewód niskonapięciowy i następnie za pomocą jakiś "przekaźników" sterować pracą rolet.

 

Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi i coś doradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przeglądałem ostatnio stronę Satela, dokładniej centrale alarmowe z serii Integra. Napięciem sterującym wychodzącym z centrali jest jak rozumie 12V, a dla przekaźników bistabilnych, takich jak pokazane na stronie http://www.central.krakow.pl/index_pl.htm jest 230V. Jak to pogodzić? Jak podłączyć centralę alarmową z przekaźnikiem bistabilnym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźniki Centrala (z serii inteligentny domek) są zasilane i sterowane napięciem 24V. Na zamówienie za dopłatą ok. 5zł można dostać wersję na 12V, chodzącą doskonale na zasilaniu i wyjściach Satela.

 

A jeśli ktoś koniecznie chce używać napięcia 24 lub 230V to może użyć karty rozszerzeń z wyjściami przekaźnikowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić automatyczne zapalanie i gaszenie światła w łazience. Może w innych pomieszczeniach także, ale na razie skupmy się na łazience. Jakie wobec tego czujki wybrać?

Myślałem o czujniku ruchu, ale co w momencie, gdy siedząc na "tronie" zastygnę na dłuższą chwilę w głębokim bezruchu rozmyślając o sprawach tego świata? :wink: Nie uśmiecha mi się dumać w ciemnościach. Myślałem także o kontraktonie na drzwiach wejściowych. Jedno otwarcie drzwi zapalałoby światło, a drugie otwarcie gasiłoby. To rozwiązanie wydaje mi się jednak zawodne, bo co w przypadku, gdy ktoś zapomni zamknąć drzwi, albo gdy np. mąż wchodzi do łazienki w której jest już żona. Co więc proponujecie założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zrobić coś takiego, jak licznik upływu czasu od zdarzenia, czyli sysytemik, który sprawdza obecność ruchu w jakimś przedziale czasu, np 3 min. Po ludzku to tak,ze wchodzimy i światło się zapala. Zasiadamy na tronie , rozmyśllamy. System sprawdza, czy wystąpił ruch od ostatniego pomiaru. Jeżeli tak, to zeruje odliczanie i zaczyna od początku (te przykładowe 3 minuty). Jeżeli nie to znaczy że już nas tam nie ma. Wydaje mi się,ze w ciągu trzech minut człowiek na pewno wykona jkis ruch.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie ;

 

Chcę mieć możliwość przełączać sterowanie oświetleniem albo na zegar(A) albo na normalny włącznik(B). Czyli inaczej mówiąc przełącznik A/B -> włącznik światła -> żarówka, lub przełącznik A/B -> zegar -> żarówka.

 

Nie bardzo mogę poradzić sobie z przewodem N, jak to ma być podłączone ?

Czy macie jakiś link do schematu ?

 

Pewnie prosta sprawa, ale po co mam testować bezpieczniki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie ;

 

Chcę mieć możliwość przełączać sterowanie oświetleniem albo na zegar(A) albo na normalny włącznik(B). Czyli inaczej mówiąc przełącznik A/B -> włącznik światła -> żarówka, lub przełącznik A/B -> zegar -> żarówka.

 

Nie bardzo mogę poradzić sobie z przewodem N, jak to ma być podłączone ?

Czy macie jakiś link do schematu ?

 

Pewnie prosta sprawa, ale po co mam testować bezpieczniki :wink:

 

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem :roll:

 

Ale fazę z urządzenia A lub B "puszczasz przez przełącznik przełączany: NO,NC,COMMON. Przewody łączysz razem.

A-------

..........|

..........- -------Żarówka

B------|

N--------------N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwitek,

 

dokładnie tak :D

faza zawsze "dojdzie" do żarówki ( układu żarówek ), nieważne czy przełaczę NO, NC, ale co z przewodem N na zegarze ?

 

Jeśli całość przełaczę na zegar to rozumiem "pójdzie" faza i N do żarówki.

 

A co jeśli całość przełączę na manualny przełacznik ?

Faza "pójdzie" teraz tym przewodem omijając zegar.

Czy zegar "puści" mi N czy go rozłącza ?

Czy powinienem zmostkować przewód N do żarówki przy manualnym podłączeniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwitek,

 

dokładnie tak :D

faza zawsze "dojdzie" do żarówki ( układu żarówek ), nieważne czy przełaczę NO, NC, ale co z przewodem N na zegarze ?

 

Jeśli całość przełaczę na zegar to rozumiem "pójdzie" faza i N do żarówki.

 

A co jeśli całość przełączę na manualny przełacznik ?

Faza "pójdzie" teraz tym przewodem omijając zegar.

Czy zegar "puści" mi N czy go rozłącza ?

Czy powinienem zmostkować przewód N do żarówki przy manualnym podłączeniu ?

 

N - połącz wszystkie razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Mam małe pytanko odnośnie CA-64: Jak uzyskać na wyjściu krótki impuls (rzędu sekundy) pojawiający się PO zakończeniu czasu na wyjście.

Stosując kombinację sygnalizacji czasu na wyjście oraz czuwania mogę uzyskać stały sygnał po czasie na wyjście, ale mi chodzi tylko o krótki impuls (załóżmy że gaszący światło).

Da się zaprogramować takie coś bez dodatkowej elektroniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie

 

Niestety nie jestem bardzo mocny w centralach i automatyce, jednak interesuję się tzw. Inteligentnymi Instalacjami już od kilku lat. Wiem że wiele można zrobić na centrali i sterownikach programowalnych, jednak ja wybieram zawsze gotowe rozwiązania i zawsze osiągam zamierzony efekt. Od ponad roku mocniej zagłębiam się w system LCN (http://www.lcn.pl) i polecam go tym, którzy chcieli by mieć dom na poziomie, a nie zawsze chcieliby kombinować (bez urazu alarmówka :D ). Często wymienia się inne systemy typu EIB, Luxor, czy Doepke, jednak dużo tańszym rozwiązaniem z zachowaniem tych samych (a nawet szerszych) funkcji jest właśnie LCN.

Niestety nie zdążę dzisiaj przejrzeć całego forum, jednak kiedyś znowu wpadnę i postaram się trochę streścić LCN, gdyż naprawdę warto poznać ten system.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

wątek umiera... :-?

 

Słuchajcie, może ktoś mi pomoże. Jestem na ukończeniu (wykończenia). I już widzę, że nie przewidziałem części przewodów. Na przykład nie wpadłem na to, że przydałby mi się przewód zasilający do videodomofonu... Już go doprowadziłem, ale mam w związku z tym pytanko. Czy jak nie doprowadziłem do videodomoofonu przewodu antenowego, a tylko skrętkę to czy jest możliwość wyciągnięcia sygnału TV z tego videodomofonu i oglądania go w tv?

 

Nie bardzo wiem jak to zrobić. Na razie mam stan jeszcze taki nie do końca wykończony i jakby trzeba było to antenowy mogę puścić, ale niechętnie przyznam szczrze, bo kucia sporo.

 

Sprawa jest pilna, więc jeśli ktoś zna odpowiedź to proszę o sygnał.

 

Pozdrawiam

TJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Temat jest jak spełnienie marzeń więc po pierwsze dziękuję za całą tą wiedzę - solennie przeczytałem wszystkie 8 ston :D

Małe pytanie o jedną sprawę - mam nadzieję, że innym też się przyda...

 

Zakładamy dwie rzeczy:

1. chcemy sterować temeraturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie

2. mamy ogrzewanie podłogowe

 

Czy znacie może jakieś urządzenie - elektrozawór jakiś sterowany czy co - żeby odpowiednio do wskazań systemu sterującego przymykało bądź otwierało dopływ wody. Mówię tu o regulacji bardziej wyrafinowanej niż otwórz/zamknij.

Np. dla instalacji z grzejnikami znalazłem coś takiego:

http://library.abb.com/GLOBAL/SCOT/SCOT209.nsf/VerityDisplay/D237CFE0F76E8445C125708300471732/$File/2CDC071356F0004.JPG

Jakby ktoś chciał poczytać więcej to:

Product manual

To jest takie coś co chciałbym mieć w podłogówce: daje się sterować prawie płynnie (255 stanów dyskretnych), zwaraca do centrali informację na temat stanu... Może znacie coś takiego?

Pozdrawiam wszystkich sza... - przepraszam - zapaleńców. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu rowiązania ma zdecydowana większość producentów armatury grzejnikowej (przynajmniej wszyscy ci znani). Chyba najprostszym i jednocześnie autonomicznym (co ma swoje plusy i minusy) jest głowica programowalna HR20 firmy Honeywell: http://www.honeywell.com.pl/pdf/automatyka_domow/armatura_grzejnikowa/HR20_K.pdf ,kosztująca nieco ponad 200PLN.

Generalnie sterowanie zaworami grzejnikowymi można wykonać na:

- głowicach termicznych - to chyba najgorsze rozwiązanie

- niezależnych silnikach z przekładniami sterującymi bezpośrednio zaworami - rozwiązanie dość drogie, wymagające oddzielnego sterownika, ale o najmniejszym poborze prądu,

- głowicach programowalnych typu HR... wspomnianego Honeywell'a, a także innych firm, często są to rozwiązania w standardzie EIB.

 

Także wybór jest duży, zależy co dla kogo jest ważne.

Ja u siebie będę robił na Danfos'ach AMV02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...