Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy wiecie może o jakiś termometrze, który mógłby zapanować jednocześnie nad 6 - 8 czujnikami ?

 

pozdrawiam

 

Układ na 1-Wire?

Ja mam w tej chwili w domu 8 czujników DS1820, podłączone do jednego portu com. Działa.

 

Co znaczy 'zapanować'?

 

Grzegorz

 

Ok - właśnie tego szukałem ... potrzebowałem tylko "słowa klucza" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wiecie może o jakiś termometrze, który mógłby zapanować jednocześnie nad 6 - 8 czujnikami ?

 

pozdrawiam

 

Układ na 1-Wire?

Ja mam w tej chwili w domu 8 czujników DS1820, podłączone do jednego portu com. Działa.

 

Co znaczy 'zapanować'?

 

Grzegorz

 

Ok - właśnie tego szukałem ... potrzebowałem tylko "słowa klucza" :wink:

 

Też mam 8 DS18B20 na jednym comie. Trochę to niestety jest nieprzewidywalne - ponieważ inerface COM - 1-Wire jest robiony we włanym zakresie a DS18B20 pobierają duże moce do zasilania - to czasami działają wszystkie 8 - a czasami np. tylko 6. I nie dopatrzyłem się żadnej reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam 8 DS18B20 na jednym comie. Trochę to niestety jest nieprzewidywalne - ponieważ inerface COM - 1-Wire jest robiony we włanym zakresie a DS18B20 pobierają duże moce do zasilania - to czasami działają wszystkie 8 - a czasami np. tylko 6. I nie dopatrzyłem się żadnej reguły.

Może to jest kwestia topologii układu?

Ja gdzieś wyczytałem, że odległość po kabelku do każdego musi być inna i to w odstępach 2 metry. Tak zrobiłem i nie mam problemów.

 

Też com / 1-wire robiłem sam.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam łopatologiczne pytanie i proszę o łopatologiczną odpowiedź.

(łopatologicznie = możliwie prostym językiem) :D

 

Chcę zrobić tak....

W kilku miejscach chcę oswietlenie podłączyć pod przekaźniki bistabilne. Włączać swiatło będę włącznikiem dzwonkowym (impuls), wyłączać podobnie (drugi impuls). W przyszłości (nie od razu) chciałbym pod taki przekaźnik podłączyć centralą satela i także za pomocą centrali sterować oświetleniem. Na przykład: o godzinie 18.00 centrala da impuls na przekaźnik, a ten włączy mi oswietlenie zewnętrzne. Dodatkowo bedę mógł zrezygnować z oświetlenia i za pomocą włącznika dzwonkowego wyłączyć oświetlenie itp. Czy tak można podłączyć? Jeśli tak to jakiej firmy przekaźniki najlepiej kupić i jaki prąd sterujący powinien mieć napiecie? Może to już było w tym wątku, ale proszę o wyrozumiałość, bo wiem że dzwonią, ale nie wiem w którym kościele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącznik dzwonkowy podpinasz między wejście R/S przekaźnika a zasilanie (lub masę w zależności od przekaźnika).

Wyjście centralki podpinasz pod wejśce S przekaźnika.

Jeżeli przekaźnik jest na 12V i zasilany z centralki to możesz użyć wyjścia typu OC. Jeśli na inne napięcie (np. 24V) to bezpieczniej użyć wyjścia przekaźnikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damiang czy mozesz cos wiecej napisac o swojej instalacji? Moze jakies zdjecia, schematy?

 

chce u siebie zrobic instalacje na INTEGRZE - elektryk z ktorym wstepnie rozmawialem wiedzial o czym mowie, choc ja sam do konca siebie nie rozumiem ;)

 

pewnie juz to bylo, ale duzo tych stron i nie wszystko dokladnie przeczytalem, albo jako laik nie zrozumialem.

 

chcialbym aby w pierwszym etapie instalacja dzialala w sposob tradycyjny, a z czasem rozszerzac sterownie poprzez centrale. W jaki sposob i jakie kable musze poprowadzic? ktore w gwiazde? i co bede musial kupic/zrobic aby wykorzystwac automatyke centrali?

 

z gory thx za odpowiedz i za wyrozumialosc dla laika :)

 

pozdrawiam,

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Imiennika :D

 

Moja instalacja w sumie jest zgodna z tym co było dyskutowane w tym wątku. W telegraficznym skrócie:

-przyciski (dzwonkowe)

-przekaźniki bistabilne Central elektro WP 12-08s http://www.central.krakow.pl/htm_pl/id/id_1208s.htm w wersji specjalnej na 12V montowane na szynie w szafce rozdzielczej

-centralka Satel CA-64 + karta wyjść przekaźnikowych w szafce rozdzielczej

 

Podłączenie:

-Przewód 3x1,5 od przycisków do wejść R/S przekaźników w szafce

-wyjścia przekaźnikowe sterują wejściami R i S przekaźników

-przekaźniki zasilane z zasilania 12V centralki, to samo zasilanie do przycisków

 

Uwagi:

-można sterować "ręcznie" (bez centralki) z przycisków

-centralka może sterować (zmieniać stan) przekaźników, np.: zapalanie światła przy wejściu (naruszenie wejścia); gaszenie światła przy wychodzeniu (wskaźników uzbrojenia and not czas na wyjście)

-zamiast karty wyjść przekaźnikowych wystarczyłyby pewnie wyjścia OC (12V)

-przekaźniki bistabilne mogą być prostsze i tańsze, ale ja wolałem mieć na wszelki wypadek także m.in. wejście/wyjście MS

-zasilanie przekaźników może być (niektórzy twierdzą że powinno) z osobnego zasilacza

-wadą jest cena tego rozwiązania - koszt karty i przekaźników nie jest mały - być może lepiej zrobić sterowanie tylko przez centralkę bez dodatkowych przekaźników bistabilnych.

 

Acha, takie sterowanie mam w pomieszczeniach "strategicznych", tzn. wiatrołap, hol, klatka schodowa, korytarz na poddaszu oraz kotłownia (przejściowa do garażu) i garaż.

W innych pomieszczeniach sterowanie jest tradycyjne, z tym że kabelki od wyłączników i lamp idą do szafki.

Do gniazdek doprowadziłem przewód sterujący 8x0,5 - jak dotąd nie był potrzebny.

 

Oprócz światła centralka steruje jeszcze:

* wentylacją (na razie tylko on/off - kilka timerów w kombinacji z wskaźnikiem uzbrojenia),

*lampkami przy schodach (timer and not wskaźnik uzbrojenia, w przyszłości z czujnikiem zmierzchowym)

* pompą cyrkulacji (timer and not wskaźnik uzbrojenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja. 8)

Chcę podłączyć centalę do przekaźnika bistabilnego i za pomocą centali sterować oświetleniem (dodatkowo sterować oświetleniem musi być możliwość za pomocą zwykłach przycisków dzwonkowych). Jak to podłączyć aby centrala znała stan w jakim znajduje się oświetlenie (wył/zał)? Chodzi oczywiście o to, aby centala nie gasiła światła już zgaszonego (wtedy zapaliłaby światło), albo aby nie zapalała zapalonego już światła (wtedy gasiłaby światło). Czy trzyżyłowy przewód między przekaźnikiem bistabilnym, a centalą w tym przypadku wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli centralka ma znać stan przekaźnika to powinien on mieć odpowiednie wyjście np. dla WP 12-08s:

MS - jako wyjście sygnalizuje stan obwodu: 0V w stanie załączenia, +24V (12V) w stanie spoczynku; może sterować dodatkowymi zewnętrznymi przekaźnikami wykonawczymi.

Wtedy w zależności od stanu centralka może dawać (lub nie) impulsy na wejście R/S.

 

Drugi sposób: centralka powinna sterować wejściami R lub S, zamiast R/S. Wtedy jeśli centralka da sygnał na S, to niezależnie od poprzedniego stanu przekaźnika światło będzie się świecić.

 

Ten drugi sposób wydaje mi się prostszy.

 

W pierwszym wypadku potrzeba min. 3 żyły:

MS

R/S

masa

 

W drugim także 3:

R

S

masa

 

ja dodatkowo biorę z centralki także zasilanie, więc w sumie jest 4 żyły.

 

Uwaga: przekaźniki zazwyczaj oczekują impulsów na wejściach, a centralka raczej daje sygnały stałe i trzeba kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damiang, czy któryś z przekaźników z firmy F&F nadawałby się do tego? Mnie osobiście wydaje się, że nie, ale może rzuciłbyś fachowym okiem. Podaję stronkę:

 

http://www.fif.com.pl/index.php?cPath=54

 

Z przyczyn geograficznych wolałbym zaopatrywać się w firmie F&F zamiast w firmie Centra Elecktro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem mam pytanie do szanownych Forumowiczów, jak podłączyć rolety.

 

Założenie:

Każdą roletą z osobna można sterować za pomocą włącznika dzwonkowego podwójnego umieszczonego w pobliżu okna.

Wszystkimi roletami można starować za pomocą jednego włącznika dzwonkowego podwójnego umieszczonego w dogodnym miejscu w domu.

 

Przedstawiam schemat podłączenia tego cuda (przykładowo dla 2 rolet):

http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=0&id=46623&q=mario_pab&k=2&nxt=0

W schemacie:

L - faza

N - przewód neutralny

Z - zamykanie

O - otwieranie

1 - włącznik dzwonkowy podwójny

2 - włącznik dzwonkowy podwójny

3 - włącznik dzwonkowy podwójny (centralne sterowanie)

? - nie wiem co tutaj ma być (może Wy podpowiecie)

 

W powyższym schemacie jest przynajmniej jeden błąd i nie wiem jak go rozwiązać.

Jeśli załączę włącznik nr 1 lub 2 to sterowanie nastąpi wszystkimi roletami, a tak być nie powinno.

W miejsce "?" trzeba wstawić jakieś cudo, które pozwoli na przepływ prądu w jedną tylko stronę. Tylko co to ma być. Myslałem o diodzie prostowniczej, ale nie wiem czy do prądu przemiennego coś takie się nadaje. Pomóżcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...