Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Oto co w sąsiednim wątku napisała Inka1:

Przy okazji, jak wyjeżdżamy to ustawiamy, że rolety (nie wszystkie, ale co poniektóre) otwierają się o określonej godzinie, po jakimś czasie inne, z zewnątrz ma się więc wrażenie, ze ktos jest w domu. Oczywiście nie chroni to przed złodziejami, ale... zawsze coś.

 

Kupuję ten pomysł! Kto da więcej?

Może jakieś głosy dot. realizacji całej idei?

 

Tak tylko czy pomieszczeniowe czujniki ruchu nie zareagują na ruszające sie rolety, a jeżeli na ten moment wyłączyć alarm to może być ciężko bo złodzieje mogą to wykorzystać

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

w tej chwili nie stac mnie na zaprojektowanie i wdrozenie systemu inteligentnego domu, ale chcialbym juz teraz przygotowac przewody, aby potem tylko dolaczac kolejne moduly, co powinienem zrobic, jak to przygotowac?

moze ktos poda jakis ciekawy adres internetowy albo jakis krotki poradnik zebym potem nie musial dziurawic scian?

dzieki

arek[/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Cz.

 

Co do Twojej systematyzacji: nie mam uwag co do pkt. III i IV.

Natomiast pkt I i II myślę, że wymagają uściślenia:

 

I. Koncepcja według Twojego opisu + (moje dopiski w nawiasach):

1. instalacja sterowania domem może być zrealizowana poprzez centralną szafę sterowniczą, którą raczej trzeba przewidzieć na etapie projektu domu, najlepiej w jego centralnym miejscu. (OK-może to być więcej niż 1 szafa np. po jednej na kondygnacji).

2. w szafie tej znajdują się sterowniki sterujące (sterownik PLC albo PCet z kartami we/wy do których doprowadzono niskonapięciowe przewody od łączników i czujników) a od nich (sterowników) wychodzą (poprzez przekaźniki zamontowane w szafie, gwiaździście) przewody zasilające poszczególnymi urządzeniami. Niektóre urządzenia oprócz zasilania, będą wymagać również dodatkowego przewodu (sterującego) np. UTP.

3. z szafy jednocześnie wyprowadza się skrętkę do gniazd komputerowych, paneli sterujących i innych klawiatur w celu wygodnego sterowania systemem.

(Ponadto nie należy zapomnieć o umieszczenie w szafie standardowej partii zabezpieczeń nadprądowych i różnicowo-prądowych dla 230V czyli bezpieczników)

UWAGA: to nie jest EIB, lecz automatyka centralnie sterowana - tą koncepcję wybrałem na moje potrzeby. :)

to ja jestem zainteresowany taka koncepcja:)poki co chce tylko pociagnac przewody do tego sprzetu:)rozumiem ze do kazdego punktu ciagne osobny przewod zasilajacy + skrętka UDP, tak?wsyzstko to w formie gwiazdzistej tak zeby schodzilo sie w jednym centralnym punkcie.dobrze??dzieki wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie powoli rozbudowuje swoja koncepcję dokładając co jakiś czas zegar, jakiś czujnik, przekaźnik itp. chociaż wciąż to nadal skromne sterowanie. Ale to co jest działa :D

System jest otwarty. Fajna zabawa.

 

Chciałbym was przestrzec przed pewną upierdliwością.

Ano założyłem puszki systemowe, co prawda te głębokie, ale często trudno jest wszystko ze sobą dopasować.

A to sterownik rolet jest niewymiarowy i nie pasuje do pozostałych włączników systemowych, które żona wybrała, a to przekaźnik nie mieści się z przełącznikiem i trzeba wyjmować przewody z szybkozłączek i np. lutować itd.

Niektóre udało mi się dopasować, inne poprostu "wiszą" czekając na pomysł.

Nie mam też pomysłu jak można byłoby to rozwiązać.

Chyba kupić cały system w jednej firmie, ale to stanowczo zaaaaa drogo.

 

Dobrze też, że za radą kogoś z forum zazwyczaj kładłem więcej przewodów niż to było potrzebne. Tak 1-2 na zapas do każdego pomieszczenia.

Teraz jak znalazł :lol: gdy mam pomysł na dodatkowe połączenie, lampę ogrodową itp.

 

Chyba taniej jest wykonać nawet 3-4 szafy niż jedną centralną

i w niczym to nie przeszkadza np. parter, piętro, garaż + ogród.

Oczywiscie szafy mogą być ze sobą połączone sterowaniem.

 

Jak mi się coś przypomni to wkleję tutaj.

 

... a i jeszcz jedno. Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem i dzisiaj zaprosiłbym jednak fachowca do opracowania koncepcji, lub baaaaardzo dużo czytał, tak aby dokładnie wiedzieć co, który i kedy włącznik, lampa lub urządzenie będzie robić i gdzie ma być.

Zresztą parę lat temu byliśmy prawie pionierami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

 

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.

Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.

Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).

...

Ponieważ na urlopie przejeżdżałem przez Gdańsk, zawiozłem ekspandery do Satela.

Mili panowie naprawili je w 2 dni (wymiana diod zabezpieczających) ZA DARMO, mimo że jest to usterka nie z winy producenta (poza gwarancją).

Duży plus dla SATELA! To się nazywa dbanie o klienta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam wszystkich!

 

Mam do Was pytanie troche "z innej beczki", ale myśle że mi pomożecie.

Chciałbym w swoim samochodzie założyć sobie światła dzienne (idzie zima i bardzo by się przydały). Obawiam się jednak, że zapominałbym przełączać światła dzienne na mijania o zmierzchu, narażając się tym samym na mandat. Chciałbym zostosować w samochodzie jakiś zegar, który o zaprogramowanej wcześniej godzinie wyłączyłby światła dzienne, a włączyłby światła mijania. Jaki zegar zastosować?

Zależy mi na tym, aby zegar był możliwie niewielkich wymiarów i oczywiście cewka musiałaby być na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wysłałem zapytanie do firmy Moeller dotyczące cennika poszczególnych elementów systemu Xcomfort. Otrzymałem cennik i powiem szczerze, że dla mnie drogo i jednak będę kombinował sterowanie oświetleniem u siebie na 3 sterownikach ELMES ST100H-3K, daje mi to możliwość zdalnego sterowania 9 obwodami ( każdy sterownik odpowiada za 3 ). Myślę, że to jest w miarę tanie rozwiązanie dotyczące zdalnego sterowania oświetleniem, a dodatkowo mam możliwość sterowania obwodami za pomocą włączników chwilowych, czyli 2 rozwiązania. Cena sterownika ST100H-3K to około 100zł.

 

Natomiast dla porównania :

Zestaw do bezprzewodowego włącznia światła Xcomfort - 290 zł netto.

( ja w tej cenie mam 3 sterowniki ELMES i 9 sterowalnych obwodów ! )

 

Chętnym podeślę cennik Xcomfort`a na priv.

 

pozdrawiam i idę dalej "walczyć" ze swoją instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W ostatnim (4/2006) numerze "fachowego elektryka" jest interesujšcy artykuł o systemie inteligentnej instalacji elektrycznej o nazwie LCN (Local Control Network). Od większoœci tzw. inteligentnych instalacji różni się tym, że nie wymaga okablowania sterujšcego, specjalnych centrl sterowniczych itp. Wymaga natomiast instalacji CZTEROPRZEWODOWEJ (a nie 3-przewodowej). Jest to system wysoce elastyczny, pozwalajšcy na zintegrowanie prawie wszystkich instalacji:

a)oœwietlenie (reg. poziomu natężenia, sceny œwietlne, automat. załaczanie), sterowanie żaluzjami i roletami, monitoring, sterowanie i regulacja instal. grzewczej, klimatyzacji , wietrzenia, kontrola dostępu, centralna wizualizacja stanów itp.

Współpracuje z większoœciš wielofunkcyjnych przycisków EIB, umożliwia również sterowanie z panela dotykowego, telefonu (komórkowego też) i internetu.

Ale najwazniejsze jest to, że można zaczynać budowę od jednego modułu i powoli stopnoiwo rozbudowywać.

jest to system firmy ISSENDORFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam maly problem.

 

mam integre 128 i chcialbym z jej wykorzystaniem poprzez przekazniki relpol'a (rm84 i pi6-ip) sterowac obwodami.

 

bardzo ladnie dziala to poprzez wyjscia wysokopradowe (out1..4), ale chcialbym wykorzystac do tego wyjscia niskopradowe OC (out 5..16).

 

czy jest to mozliwe? a jesli tak, to jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyjściu OC obciążenie (tu cewkę przekaźnika) podłącza się między wyjście a zasilanie np. 12V (w zależności od przekaźnika).

W stanie nieaktywnym tranzystor wyjściowy jest zatkany i nie płynie przez niego prąd (przy podłączonym obciążeniu będzie na nim napięcie zasilania).

W stanie aktywnym tranzystor przewodzi i zwiera wyjście do masy, przez co przez obciążenie płynie prąd i przekaźnik działa (na wyjściu będzie ok. 0V z groszami).

Przy podłączaniu przekaźników warto wpiąć równolegle do nich dowolną diodę np. prostowniczą tak aby normalnie nie przewodziła (katoda do zasilania, anoda do wyjścia OC).

 

DMK, sprawdź czy twoje przekaźniki biorą prąd mniejszy niż dopuszczalny dla wyjść OC centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki imienniku, ale jakies strasznie trudne dla mnie rzeczy piszesz ;)

 

mozesz jakos to przetlumaczyc na opcje "tylko dla idiotow" ;)

 

mam wyjscie z centrali

mam przekaznik http://www.relpol.com.pl/data/products/pl_PL/18/rm84.pdf

na podstawce GZ80

 

podlaczajac po wyjscie przekaznikowe jeden kabelek z wyjscia pod jedno wejscie sterujace przekaznika, a drugi kabelek od COM do drugiego wejscia sterujace przekaznika

 

moglbys w podobny sposob opisac to dla wyjscia OC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze:

-RM84 końcówka A1 połącz z zasilaniem (wyjście wysokoprądowe centralki, albo inne źródło +12V np. z ekspandera)

-RM84 końcówka A2 połącz z wyjściem OC z centralki

-jeśli stosujesz osobny zasilacz dla przekaźników to połącz jego masę z masą centrali czyli COM, ale lepiej tak nie rób.

 

Albo innymi słowy:

podlacz wyjscie OC jeden kabelek pod jedno wejscie sterujace przekaznika, a drugi kabelek od +12V do drugiego wejscia sterujace przekaznika

 

 

P.S.

Przekaźnik RM84 w wersji na 12V DC ma rezystancję cewki 360R co daje prąd 33mA. Obciążalność wyjść OC na ekspanderze (na płycie pewnie tak samo) jest 50mA, czyli wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę ryzykowne. Co prawda +KPD ma obciążalność max 3000mA, a +EX1 i +EX2 łącznie max.3000mA, ale te wyjścia są przeznaczone do zasilania manipulatora albo ekspandera, ale nie wielu dodatkowych urządzeń. Problem w tym, że jakaś awaria twoich przekaźników, może spowodować brak zasilania klawiatur lub ekspanderów.

 

Zgodnie ze sztuką masz kilka możliwości aby uzyskać 12V:

1. użyć jednego z wysokoprądowych wyjść w centralce (max.3000mA każde)

2. użyć ekspandera z wyjściami OC i zasilaczem (ca64ops) - zasilacz max. 2200 mA

3. użyć dodatkowego zasilacza 12V DC

 

Napisz, czy te przekaźniki masz przy centrali, czy wyjścia OC masz na centrali czy na ekspanderze. Jeśli nie przy centrali to jakie masz puszczone przewody.

 

Acha, wszystkie przekaźniki możesz podłączyć do jednego zasilania (o ile ono wydoli).

 

P.S.

Powyższe dane są dla CA-64, jak sądzę Integra ma podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze sztuką masz kilka możliwości aby uzyskać 12V:

1. użyć jednego z wysokoprądowych wyjść w centralce (max.3000mA każde)

 

to uzyje jednego z wyjsc out1..4, tak aby wykorzytsac te 12 wyjsc co sa na plycie

a dla pozostalych doloze expander wyjsc przekaznikowych

 

Napisz, czy te przekaźniki masz przy centrali, czy wyjścia OC masz na centrali czy na ekspanderze. Jeśli nie przy centrali to jakie masz puszczone przewody.

 

przekaznik mam w rozdzielnicy elektrycznej (kilkanascie metrow dalej)

wyjscia na razie na plycie glownej

 

przewody mam 12x0,5 - 13 sztuk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...