Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Pamiętaj, że przekaźniki w ekspanderze wyjść przekaźnikowych są niskonapięcowe i nie możesz przełączać nimi 230V! Czyli i tak potrzebujesz dodatkowe przekaźniki i do nich zasilanie.

 

Proponuję użyć ekspandera z wyjściami OC + przekaźniki zewnętrzne. Natomiast korzystając z kilku żył w przewodzie 12x0,5 doprowadzić zasilanie z wyjścia centrali do szafki. Np. 3 żyły na +12V i 3 żyły na COM.

 

No chyba że potrzebujesz separację galwaniczną - to wtedy wyjścia przekaźnikowe ale zasilanie przekaźników dodatkowych powinno być z osobnego zasilacza.

 

Na OUT1..4 jest 3000mA więc na jednym pójdzie do 90 przekaźników. Raczej nie ma sensu inwestować w ekspander z zasilaczem (dochodzi jeszcze trafo, ew. akumulator, obudowa...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

UTP drut kosztuje ok.0,70zł/mb.Linka jest trochę droższa ale mniej podatna na pęknięcie.

Kable mam pociągnięte w jedno miejsce w ktłowni gdzie montuję szafkę (stara obudowa po PCcie) sterowniczą.

Chciałbym ostudzić Wasze zapędy automatyzacji domu,tak jak jeden z forumowiczów mnie ostudził : a kto się wyzna w tych kablach jak nas braknie?

Dlatego ograniczam się do rzeczy niezbędnych i w miarę niezawodnych czyli:

alarm, sterowanie kotłem, wyłącznik zmierzchowy, videodomofon.

Też myślałem o sterowaniu komputerem ,czujnikach,kamerach itd.Ale kto by się na tym wyznał beze mnie.Do dziś nie mogę się dokopać do niektórych kabli po elektrykach a co dopiero pajęczyna innych przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

podlacz wyjscie OC jeden kabelek pod jedno wejscie sterujace przekaznika, a drugi kabelek od +12V do drugiego wejscia sterujace przekaznika

czy w ten sam sposob moge zalaczac lampke halogenową na 12v?

Nie możesz podpiąć żarówki halogenowej bezpośrednio do wyjścia OC (no chyba że masz żarówkę 0,6W :D ).

Wyjście OC ma dopuszczalny max prąd 50mA, mała lampka 20W/12V ciągnie ponad 1600 mA. Jak widzisz to dużo za dużo.

Ale możesz podpiąć przekaźnik i na jego stykach powiesić takie halogeny. Ale tu też ostrożnie, najlepiej niech przekaźnik włącza transformator do lampek, wtedy jest dużo mniejszy prąd na stykach.

 

Przypominam wzór (dla prądu stałego):

P = U*I czyli moc [W] = napięcie [V] * prąd [A]

albo inaczej:

prąd = moc/napięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Do włączania świateł przed domem mam u siebie zainstalowany programator czasowy cyfrowy, chyba firmy METRON. Pod ten programator mam podpięte 3 świetlówki energooszczędne.

Ostatnio coś w tym programatorze zaczęło "żęzić". Zastanawiam się czy w najbliższym czasie mi całkowicie nie padnie.

Kiedyś być może zamiast programatora do sterowania zewnętrznym oświetleniem będę używał centrali, ale to jeszcze odległa perspektywa.

Zastanawiam się czy w momencie uruchamiania 3 świetlówek energooszczędnych nie płynie zbyt duży prąd, który może z czasem uszkodzić programator. Poźniej, gdy świetlówki już świecą to oczywiście prąd jest mały i nic się nie może stać. Jakie musi być natężenie prądu potrzebne do tego, aby zaświecić świetlówkę? Słyszałem, że w momencie "odpalania" świetlówka potrzebuje sporej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny problemik

 

chcialbym aby wyjscie (w tym przypadku swiatlo) bylo w stanie aktywnym przez X czasu (30 sek) od naruszenia danego wejscia (czujki PIR)

 

problem w tym, ze chcialbym aby czas X resetowal sie jesli podczas aktywnosci wyjscia wejscie zostanie naruszone ponownie, tzn jesli podczas tych 30s ktos ponownie wejdzie w strefe czujki to swiatlo bedzie zapalone kolejne 30s

 

jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czy ktos myslal nad podłaczeniem kotła gazowego do centralki ?? :>

Przyciski programów (nocny, oszczędny, itd itd ..) sa na mikrostykach i tak myślę sobie ....

Do centralki przyłączyć np. coś takiego http://www.abratronik.pl/index.php?ID=specgsm&rozdz=1152 i za pomocą komorki - wracajac np z zona z jakieś imprezy ;) - wysylam sobie SMSa, a kocioł przełącza się z trybu nocnego na dzienny i wchodze do cieplutkiego domu.

 

Czy ktoś myślał nad takim rozwiązaniem ?? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos myslal nad podłaczeniem kotła gazowego do centralki ?? :>

Przyciski programów (nocny, oszczędny, itd itd ..) sa na mikrostykach i tak myślę sobie ....

Do centralki przyłączyć np. coś takiego http://www.abratronik.pl/index.php?ID=specgsm&rozdz=1152 i za pomocą komorki - wracajac np z zona z jakieś imprezy ;) - wysylam sobie SMSa, a kocioł przełącza się z trybu nocnego na dzienny i wchodze do cieplutkiego domu.

 

Czy ktoś myślał nad takim rozwiązaniem ?? :>

ja mam nieco inne ogrzewanie bo elektryczna podlogowka i kupilem sobie cos takiego: http://www.vidiaq.com.pl/nv60.html

i bardzo mi sie podoba - wyjsciami steruje sie albo smsem albo clipem, a do tego dziala to cos jako termostat, wiec nawet nie musze nic wysylac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam nieco inne ogrzewanie bo elektryczna podlogowka i kupilem sobie cos takiego: http://www.vidiaq.com.pl/nv60.html

i bardzo mi sie podoba - wyjsciami steruje sie albo smsem albo clipem, a do tego dziala to cos jako termostat, wiec nawet nie musze nic wysylac :)

Ale to i tak nie rozwiazuje problemu jak dogadac się z sterownikiem z kotła :(

Mam VISSEMANN-a. Produkują do tego VITODATA - taki modół za pomoca ktorego mozesz laczyc się z internetu, PC, telefonu,... ale cena :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem na własnej skórze przekonać się, jak świecą diody LED i zakupiłem je w oprawach GU10 na 230V. Włożyłem je w zwykłe oprawki po halogenach. Zauważyłem jednak, ze jak wyłacze swiatło włącznikiem, to diody i tak bardzo delikatnie się żarzą. Co może być tego przyczyną? Czy skóci to żywotność diód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem na własnej skórze przekonać się, jak świecą diody LED i zakupiłem je w oprawach GU10 na 230V. Włożyłem je w zwykłe oprawki po halogenach. Zauważyłem jednak, ze jak wyłacze swiatło włącznikiem, to diody i tak bardzo delikatnie się żarzą. Co może być tego przyczyną? Czy skóci to żywotność diód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem na własnej skórze przekonać się, jak świecą diody LED i zakupiłem je w oprawach GU10 na 230V. Włożyłem je w zwykłe oprawki po halogenach. Zauważyłem jednak, ze jak wyłacze swiatło włącznikiem, to diody i tak bardzo delikatnie się żarzą. Co może być tego przyczyną? Czy skóci to żywotność diód?

Czy nie masz w instalacji wyłączników schodowych? Z tego co słyszałem od znajomego elektryka to przyczyną takiego stanu może być zastosowanie w instalacji wyłączników schodowych. Podobno nie następuje w nich całkowite wyłączanie obwodu. Płynie zawsze jakiś prąd szczątkowy, co również może powodować nie całkowite wygaszanie żarówek energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie masz czasem wyłącznika z podświetlaniem (neonówką)?

Jeśli tak - to dla tego się świecą. Jeśli nie - to masz jakieś upływności na kablu prowadzącym do wyłącznika.

Takie "świecenie" nie ma żadnego wpływu na żywotność diod.

 

Wyłącznika z neonówką nie mam. Pamiętam jednak, jak kiedyś pod wyłącznik z neonówką podłączyłem świetlówkę energooszczędną i ona także się żarzyła. Włącznik jest tradycyjny, a nie schodowy więc raczej to o czym pisze Marzek też chyba w tym przypadku nie będzie przyczyną delikatnego świecenia diód. Skłaniałbym się do tego, że przyczyną świecenia mogą być upływności na kablu, tym bardziej, że diody założyłem w bloku, który swoje lata już ma, a instalacja elektr. nie była wymieniana od nowości. Jeśli to nie skróci żywotność diód, to chyba zostawię wszystko tak jak jest, bo takie delikatne żarzenie w niczym mi nie przeszkadza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie masz czasem wyłącznika z podświetlaniem (neonówką)?

Jeśli tak - to dla tego się świecą. Jeśli nie - to masz jakieś upływności na kablu prowadzącym do wyłącznika.

Takie "świecenie" nie ma żadnego wpływu na żywotność diod.

 

Wyłącznika z neonówką nie mam. Pamiętam jednak, jak kiedyś pod wyłącznik z neonówką podłączyłem świetlówkę energooszczędną i ona także się żarzyła. Włącznik jest tradycyjny, a nie schodowy więc raczej to o czym pisze Marzek też chyba w tym przypadku nie będzie przyczyną delikatnego świecenia diód. Skłaniałbym się do tego, że przyczyną świecenia mogą być upływności na kablu, tym bardziej, że diody założyłem w bloku, który swoje lata już ma, a instalacja elektr. nie była wymieniana od nowości. Jeśli to nie skróci żywotność diód, to chyba zostawię wszystko tak jak jest, bo takie delikatne żarzenie w niczym mi nie przeszkadza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Chcę zrealizować pomysł centralnego wylączania oświetlenia w całym domu. Chcę każdy obwód oświetleniowy sterować za pomocą przekaźnika bistabilnego typu Bis-402 montowanego w puszce pod włącznikiem. W tablicy rozdzielczej wszystkie obwody oświetleniowe podpiąć do przekaźnika czasowego, który po podaniu impulsu(centralne wyłączenie) rozłączał by mi na zadany czas (np 0,5 s) wszystkie te obwody. Przekażniki po powrocie napięcia weszły by w stan rozłączony i oświetlenie gaśnie.

Wiem, że problem może się pojawić po chwilowym zaniku napięcia, bo zgasną mi wszystkie światła. I nie będę mógł rozświetlić od razu całego domu przy wejściu tylko muszę włączć poszczególne obwody jak w klasycznej instalacji, ale to mi nie przeszkadza.

Proszę mi powiedzieć czy moja kombinacja przekaźników bistabilnych i przekaźnika czasowego jest dobra? Czy może coś niedoczytałem i gdzieś jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, a ja mam pytanie do wszystkich którzy juz mają więcej lub mniej inteligentne domy, jakich u siebie użyliście przylączników, najładniejsze jakie widziałem to te od EIB ale ta cena jest zaporowa, podzielcie się swoimi rozwiązaniami

 

Ja u siebie stosuję serię EFEKT. Nie jest to zbyt drogie i jak za tę cenę dość ładne.

 

http://www.ospel.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Chcę zrealizować pomysł centralnego wylączania oświetlenia w całym domu. Chcę każdy obwód oświetleniowy sterować za pomocą przekaźnika bistabilnego typu Bis-402 montowanego w puszce pod włącznikiem. W tablicy rozdzielczej wszystkie obwody oświetleniowe podpiąć do przekaźnika czasowego, który po podaniu impulsu(centralne wyłączenie) rozłączał by mi na zadany czas (np 0,5 s) wszystkie te obwody. Przekażniki po powrocie napięcia weszły by w stan rozłączony i oświetlenie gaśnie.

Wiem, że problem może się pojawić po chwilowym zaniku napięcia, bo zgasną mi wszystkie światła. I nie będę mógł rozświetlić od razu całego domu przy wejściu tylko muszę włączć poszczególne obwody jak w klasycznej instalacji, ale to mi nie przeszkadza.

Proszę mi powiedzieć czy moja kombinacja przekaźników bistabilnych i przekaźnika czasowego jest dobra? Czy może coś niedoczytałem i gdzieś jest błąd?

 

Przekaźnik BIS-402 niezbyt nadaje się do centralnego sterowania oświetleniem ponieważ nie posiada on wejść Start i Reset. Dużo lepszy jest przekaźnik grupowy, hotelowy BIS-412, ale on występuje tylko w wersji na szynę DIN.

 

Do takiego "sterowania", jak opisujesz wyżej wystarczy ci przekaźnik BIS-402, ale gdybyś wcale nie montował przekaźników to efekt byłby bardzo podobny, z tą tylko różnicą, że w przypadku braku przekaźnika zapalone wcześniej światło i wyłaczone centralnie, po centralnym załączeniu świeciłoby nadal, a w przypadku zainstalowania przekaźnika, po centralnym załączeniu nie świeciłoby. Troche zawiłe... :wink:

 

Pozostaje jeszcze jeden problem.

Nie wiadomo, czy często włączany i wyłączany przekaźnik bistabilny (nie mylić ze zwykłym przełączaniem) dość szybko nam nie padnie. Sam nawet się o to pytałem w tym wątku i właśnie taką odpowiedź uzyskałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...