Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Wprawdzie pytanie jest kierowane do ZBYCH'a ale postaram się wyjaśnić jak ja zamierzam sterować przekaźnikami grupowymi.

 

1. Do wyjścia ekspandera typu OC możesz podłączyć wspomniany przez Ciebie przekaźnik PK-1P i jego styki będą sterowały przekaźnikiem grupowym. Takie rozwiązanie jest najprostrze i zgodne z paramertrami wyjścia OC

 

2. Wyjście przekaźnikowe ekspandera (styki przekaźnika) wprawdzie można obciążyć prądem max. 2A ale napięcie przełączane nie może być większe niż 24V (patrz: instrukcja ekspandera). Dlatego też trzeba podłączyć do niego przekaźnik którego styki mogą przełączać 230V (np. PK-1P F&F) i dopiero nim sterować obwody 230V

 

U siebie zamierzam stosować pierwsze rozwiązanie ponieważ jest tańsze. W obu przypadkach galwaniczna separacja obwodów niskonapięciowych i 230V jest zachowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy w takim przypadku:

1. można sterować ekspanderem wyjść przekaźnikowych, gdzie do styków przełączalny przekaźnika można podłączyć 230V.

2. można sterować ekspanderem wyjść niskopradowych, poprzez przekaźnik 1, którego cewka jest na 12V, a styki przełączalne na 230V, które dopiero sterują właściwym przekaźnikiem 2.

 

Które z tych rozwiązań jest prawidłowe lub które rozwiązanie jest bezpieczniejsze?

1. odpada bo

EKSPANDER WYJŚĆ CA-64 OOC/R/ROC

Dane techniczne

Maksymalne napięcie przełączane przez przekaźnik 24V

Maksymalny prąd przełączany przez przekaźnik 2A

2 jest ok, z tym że do przemyślenia jest czy zasilanie przekaźnika 1 ma być z centrali/ekspandera czy innego źródła.

Jest jeszcze 3. sposób:

3. sterować ekspanderem wyjść przekaźnikowych, poprzez przekaźnik 1, którego cewka jest na 12V, a styki przełączalne na 230V, które dopiero sterują właściwym przekaźnikiem 2.

 

w 2. nie masz separacji galwanicznej, w 3. masz.

 

 

??? :o Nawet jak zasilanie przekażnika 1 podaje centrala/ekspander to galwaniczna separacja od 230V przecież istnieje. Między innymi po to są przekaźniki (mechaniczne, nie mylić z elektronicznymi bez transoptoru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 2. nie masz separacji galwanicznej, w 3. masz.

 

??? :o Nawet jak zasilanie przekażnika 1 podaje centrala/ekspander to galwaniczna separacja od 230V przecież istnieje. Między innymi po to są przekaźniki (mechaniczne, nie mylić z elektronicznymi bez transoptoru).

 

Miałem na myśli separację centralka/ekspander a przekaźniki. Nie twierdzę że jest to potrzebne - tylko zwróciłem uwagę na ten fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Po przeczytaniu tego wątku i nie tylko nadal mam kilka wątpliwości.

Chciałbym założyć elektrozawór na doprowadzeniu wody do budynku odcinany załączeniem alarmu lub zadziałaniem czujek wilgoci.

1. Niestety nadal pomimo spędzenia kilku dni i nocy ;) w necie nie wiem jaki zawór, jakiego producenta zastosować.

2. Jakie czujniki wilgoci zastosować?

3. Jakie przewody dociągnąć z centrali do zaworu?

a. czy tylko np. YDTY wtedy można puścić 12V z centrali z wyjścia wysokoprądowego, tylko czy nie za bardzo obciąży centralę, lub jakiś osobny zasilacz np. 24 V i poprzez przekaźnik ale i tak dość spory prąd do cewki popłynie w tym przewodzie

b. może przewód na 230V przełączany przekaźnikiem sterowanym centralą

 

Nad podobną instalacją myślałem od jakiegoś czasu ale teraz, Gdy mnie zalało przy okazji remontu (po roku mieszkania) już muszę to zrobić. Pękła mi złączka na rurze doprowadzającej wodę do budynku i wypłukało podbudowę spod chudziaka, zalało cały dół i wymagany jest remont całego dołu (ale to temat na inny wątek jak sobie poradzić z uzupełnieniem podbudowy bez rujnowania podłóg –przynajmniej tam gdzie jest terakota)

Wiem, że elektrozawór przed tym zdarzeniem by mnie nie uratował (musiała być zakręcona zasuwa w ulicy), ale jak pomyśle ile jeszcze jest wężyków w domu (baterie, pralka, zmywarka), które też lubią pękać dlatego też chciałbym się zabezpieczyć odcinając wodę w budynku podczas nieobecności domowników a podczas obecności monitorować punkty krytyczne odpowiednimi czujkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego wątku i nie tylko nadal mam kilka wątpliwości.

Chciałbym założyć elektrozawór na doprowadzeniu wody do budynku odcinany załączeniem alarmu lub zadziałaniem czujek wilgoci.

1. Niestety nadal pomimo spędzenia kilku dni i nocy ;) w necie nie wiem jaki zawór, jakiego producenta zastosować.

Potrzebny elektrozawór kupisz tu: ELEKTROZAWORY

Koszt min. 400 zł :(

 

Powinien to być elektrozawór zamknięty bez napięcia, ale przy braku zasilania sieciowego nie będziesz miał wody, więc trzeba by zastosować ręcznie sterowane obejście (by-pass) z czujnikiem otwarcia podłączonym do systemu alarmowego (żeby nie zapomnieć o otwartym zaworze by-pass!!!).

Napięcie zasilania 230V, bo w automatyce są stosowane na 230V lub 24V, więc z zasilacza systemu alarmowego i tak go nie zasilisz :(

 

2. Jakie czujniki wilgoci zastosować?

Potrzebujesz nie czujniki wilgoci, a czujki zalania, np. TI01ZW:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Czujka-zalania.jpg

 

Do nabycia w firmie VOLTA

Koszt około 120 zł.

 

3. Jakie przewody dociągnąć z centrali do zaworu?

a. czy tylko np. YDTY wtedy można puścić 12V z centrali z wyjścia wysokoprądowego, tylko czy nie za bardzo obciąży centralę, lub jakiś osobny zasilacz np. 24 V i poprzez przekaźnik ale i tak dość spory prąd do cewki popłynie w tym przewodzie

b. może przewód na 230V przełączany przekaźnikiem sterowanym centralą

Lepiej dociągnąć i YTDY 4 x 0,5 (do czujnika otwarcia by-passu) i np. YDY 2 x 1 (do zasilania elektrozaworu)

 

Nad podobną instalacją myślałem od jakiegoś czasu ale teraz, Gdy mnie zalało przy okazji remontu (po roku mieszkania) już muszę to zrobić. Pękła mi złączka na rurze doprowadzającej wodę do budynku i wypłukało podbudowę spod chudziaka, zalało cały dół i wymagany jest remont całego dołu (ale to temat na inny wątek jak sobie poradzić z uzupełnieniem podbudowy bez rujnowania podłóg –przynajmniej tam gdzie jest terakota)

Wiem, że elektrozawór przed tym zdarzeniem by mnie nie uratował (musiała być zakręcona zasuwa w ulicy), ale jak pomyśle ile jeszcze jest wężyków w domu (baterie, pralka, zmywarka), które też lubią pękać dlatego też chciałbym się zabezpieczyć odcinając wodę w budynku podczas nieobecności domowników a podczas obecności monitorować punkty krytyczne odpowiednimi czujkami

Co za masakra :o :-? :cry:

 

Napisz coś o tym - ku przestrodze. Jak proponuję klientom czujki zalania, to patrzą na mnie, jak na wariata :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.

Do podanej stronki z elektrozaworami dotarłem wcześniej tylko zastanawiam się jaki wybrać

1. 21H9KV180/8W

2. 21H9KV180/14W

3. 21W3KV190/8W

Występują w wersji na 12 V ale po dzisiejszej konsultacji w sklepie Rodan na Modlińskiej w W-wie wybieram na 230 V i przekaźnik

 

Widziałem też jeszcze jakieś Danfoss ale tam to już zupełnie nie wiem co wybrać.

są np. EV 220B, EV 250B które też rozważałem

Dzisiaj na Bartyckiej polecono mi jakiś zawór firmy Armak z Katowic http://www.armak.com.pl/Offer/exeProductGroup/?id=5

Oczywiście będzie by-pass otwierany ręcznie ale nie pomyślałem wcześniej (a teraz po podpowiedzi) nadal nie mam pomysłu jak wykonać kontrolę położenia tego zaworu.

Oczywiście zgodnie z sugestią podciągnę tam trochę przewodów nawet planowałem z zapasem trochę więcej.

Czujki zalania umieszczę w strategicznych miejscach. Tylko czy czujka zalania nie odetnie wody jak będzie już na podłodze jakiś jej poziom Np. kilka cm a nie o to chodzi. Raczej wolałbym jak zaczyna kapać lub sączyć się z wężyka woda aby już w tym momencie odciąć jej dopływ głównym zaworem. I tak jeszcze trochę poleci bo jest ciśnienie w zasobniku CWU.

Co do zalania to trwało to (ok. 30 do min). Przypadkowo tego dnia teść był w budynku i udało się wodę zakręcić, ale zniszczenia są ogromne. Zniszczony parkiet i o wiele poważniejsze to wypłukana podbudowa spod chudziaka, którą trzeba jakoś uzupełnić. W małym pomieszczeniu łazienki będę zrywał wszystkie warstwy i podłogówkę (tam brakuje kilkadziesiąt cm podbudowy) następnie uzupełniał piasek zagęszczał i dalej to już standard jak na nowej podłodze. Nie wiem tylko jak uzupełnić podbudowę pod sporą powierzchnia (salon, kuchnia – niestety też podłogówka). Na szczęście tam brakuje bardzo mało ok. 2 do 3 cm i może uda się cos tam wlać przez nawiercane otwory. Na razie tylko nie wiem jak to wykonać. Czy jest jakaś firma która taką usługę wykonuje.

Ku przestrodze mogę napisać, że gdyby nie było nikogo w domu to po powrocie z pracy ok. 17 a awaria miała miejsce ok. 11 podmyło by fundamenty i wypłynęło na zewnątrz. Sytuacja taka mogła by spowodować mocne nadwyrężenie konstrukcji budynku (łącznie z uszkodzeniem tego narożnika – jest to opinia rzeczoznawcy Inspektora nadzoru ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli jakoś kombinuję z tym wskaźnikiem położenia zaworu.

Na razie wymyśliłem rozwiązanie może niezbyt profesjonalne ale myślę że w miarę skuteczne.

Na stabilnym elemencie stałym Np. płaskowniku umieszczę kontaktorn nawierzchniowy, natomaist magnes przymocuję do dźwigni zaworu.

W pozycji zamkniętej dźwignia będzie dokładnie nad kontaktronem, przy otwartej na tyle daleko, że kontraktron się rozłączy.

Rozwiązanie to ma jednak i wady. Jak trwale i estetycznie przymocowac magnes do dźwigni (rączki zaworu)? Wkręty nieestetyczne i potem niewygodna rączka w użyciu a klej raczej mało skuteczny w takich warunkach.

Drugi problem jak dobrze ustawic kontaktron aby już przy minimalnym niedomknięciu zaworu wskazywał rozwarcie obwodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.

Do podanej stronki z elektrozaworami dotarłem wcześniej tylko zastanawiam się jaki wybrać

1. 21H9KV180/8W

2. 21H9KV180/14W

3. 21W3KV190/8W

Występują w wersji na 12 V ale po dzisiejszej konsultacji w sklepie Rodan na Modlińskiej w W-wie wybieram na 230 V i przekaźnik

 

Widziałem też jeszcze jakieś Danfoss ale tam to już zupełnie nie wiem co wybrać.

są np. EV 220B, EV 250B które też rozważałem

Dzisiaj na Bartyckiej polecono mi jakiś zawór firmy Armak z Katowic http://www.armak.com.pl/Offer/exeProductGroup/?id=5

Zawór musisz dopasować do średnicy przyłącza, na którym zawór będzie zamontowany, a także jego przepustowości.

 

Oczywiście będzie by-pass otwierany ręcznie ale nie pomyślałem wcześniej (a teraz po podpowiedzi) nadal nie mam pomysłu jak wykonać kontrolę położenia tego zaworu.

Oczywiście zgodnie z sugestią podciągnę tam trochę przewodów nawet planowałem z zapasem trochę więcej.

Przewodów nigdy za wiele :)

 

Czujki zalania umieszczę w strategicznych miejscach. Tylko czy czujka zalania nie odetnie wody jak będzie już na podłodze jakiś jej poziom Np. kilka cm a nie o to chodzi. Raczej wolałbym jak zaczyna kapać lub sączyć się z wężyka woda aby już w tym momencie odciąć jej dopływ głównym zaworem. I tak jeszcze trochę poleci bo jest ciśnienie w zasobniku CWU.

Prezentowaną czujkę zalania montuje się na podłodze. Od spodu ma elektrody, które wykrywają już 1 mm wody.

Ponieważ nie zawsze pasuje montaż takiej czujki na podłodze, ja w niektórych zastosowaniach przerabiam czujkę (dorabiam elektrody pionowe) i montuję ją na ścianie, tuż nad podłogą. Do czujki można też dołączyć osobne elektrody (a czujkę schować, np. w szafce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś użył CA-64 lub integrę do sterowania podlewaniem ogrodu?

 

Nie chodzi mi o podłączenie bo to nie problem (trafo na 24V, przekaźniki, zawory), ale ustawianie czasów z uwzględnieniem czujnika wilgoci - jeden czujnik a 3 sekcje/zawory, czujnik mierzy wilgotność w zasięgu pierwszej sekcji.

 

Jak ustawić aktywacje wyjścia np. co 3 dni o 4 rano na 15 minut - da się, czy pozostaje tylko ustawienie określonych dni tygodnia (np. poniedziałek, środa, sobota)

 

Czy blokowanie wejść może trwać przez czas rzędu kilkudziesięciu godzin? Chyba nie.

 

Wszelkie rady mile widziane.

 

A może lepiej nabyć specjalizowany sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

..mam polozona instal elektryczna normalnie...jednak chce doprowadzic przewody sterujace 3x2x0,5 od centrali do ......wlacznikow swiatla, czy

tez do klinkietow . Mam na mysli sterowanie swiatlem podczas nieobecnosci domownikow. Nadmieniam ze przekazniki chce zamatowac na szyne...... czy mozecie mi podpowiedziec prosze :-?

z gory dziekuje pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytan do Was odnosnie inteligentnego domu.

Jestem w fazie kladzenia kabelkow,normalna instalacja. Nie wiem gdzie polozyc kabelki dodatkowe sterujace np 2x2x0.5.

Na forum czytalem "Pod klinkiety w salonie inie tylko podprowadzam 3x2x0,5 aby centrala stymulowalaobecnosc domownikow".Ja chce zasosowac sterowniki na szynie nie rozproszone.Wiem ,ze od wszystkich czujnikow kabelki sterujace po przez sterowniklub PLC ida do przekaznika a z tamtad kable 230 V do odbiornika zarowek itd. I tu nie wiem jak mam do tych zarowek czy do wlacznikow swiatla oprocz normalnej instalacji cos jeszcze dodac ...czy jak i jak uzyskac rozne sceny swietlne w domu. Jestem na etapie kladzenia kabelkow wiec powinienem to wiedziec..Mam pytanie : czy ktos moglbys mi wyjasnic ten temat . bydzie latwiej przez Skype , lub nr stacjonarny swoj telefonu to bede mogl przedzwonic .Co na to powiecie . :wink: pozdrawiam Andrzej z Hamburga.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..mam polozona instal elektryczna normalnie...jednak chce doprowadzic przewody sterujace 3x2x0,5 od centrali do ......wlacznikow swiatla, czy

tez do klinkietow . Mam na mysli sterowanie swiatlem podczas nieobecnosci domownikow. Nadmieniam ze przekazniki chce zamatowac na szyne...... czy mozecie mi podpowiedziec prosze :-?

z gory dziekuje pozdrawiam Andrzej

Podpowiedzieć z czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...