Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Chcę ustalić te kwestię, bowiem agregaty, które są już przystosowane do tego typu akrobacji są drogie a dedykowana do nich automatyka jeszcze droższa. Tak sobie myślę, że na takim NEEDzie to jeszcze zmieszcze jakieś inne funkcje a kosztuje tylko 370 złotych chyba.

 

_ZBYCHU_ Nie zrobiłbyś mi takiej instalacji (w sensie całej alarmowej też oczywiście i z ew. dodatkowymi bajerami na Integrze)? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Depi - Zbych to bardzo dobry trop. Wie b. dużo i zna te wszystkie klocki z autopsji jak mało kto - tyle, że może chłopisko gdzieś tam alarm kładzie i na forum nie zagląda? Można by Go poprzez priv przywołać.

pzdr.

-romwis

Dziękuję za dobre słowo! Bardzo mi miło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCHU_ Negocjacje negocjacjami, ale może coś napiszesz (albo kto inny) w kwestii tego generatora? Może komuś innemu się przyda na przyszłość?

 

Nie mam doświadczenia w temacie agregatów prądotwórczych.

Na pewno agregat musi posiadać elektryczny rozrusznik.

Teoretycznie uruchamianie agregatu wygląda podobnie, jak uruchamianie silnika w samochodzie, czyli włączamy stacyjkę w pozycję zapłon i następnie na chwilę w pozycję rozruch. Skoro jest to realizowane przez styki stacyjki, to równie dobrze można to realizować przez styki niezależnych styczników uruchamianych jakimś sterownikiem dedykowanym.

 

Pytanie, co na taką ingerencję w agregat powie gwarant?

 

Teoretycznie jest możliwe sterowanie styczników uruchamiających agregat z centrali alarmowej, ale nie będzie to proste zadanie.

 

Zwróć uwagę, czy agregat obsługuje urządzenia elektroniczne (bo nie każdy obsługuje elektronikę!).

 

Trzeba też sprawdzić, w jaki sposób ładowany jest akumulator do rozruchu agregatu i czy stan jego naładowania jest w jakiś sposób kontrolowany, bo może się okazać, że przy długim nie używaniu agregatu akumulator się rozładuje i w razie potrzeby agregat nie uruchomi się.

Ten problem też trzeba jakoś rozwiązać. Może próbne załączenia agregatu co jakiś czas :roll:

 

Zapraszam do dyskusji innych zapaleńców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie

 

Z agregatem nie jest tak hop-siup jak Ci się wydaje :)

 

Zakładam, że masz jakiś mały przenośny agregat. W standardzie mają one rozruch ręczny, czasem na stacyjkę. Jeśli na stacyjkę, to jest szansa, że będzie on pracował w automacie. Podaj mi proszę typ, to postaram się to sprawdzić. Mam trochę kontaktów w firmach agregatowych także jest kogo pytać.

 

Ale musisz pamiętać o kilku rzeczach:

 

- agregat musi posiadać stabilizator napięcia, choćby mechaniczny

- projektując układ tzw. SZR (samoczynne załączenie rezerwy) musisz to uzgodnić z Energetyką! Raz, że mogą Ci karę wlepić, dwa dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa urządzeń, które masz w domu

- agregat trzeba raz na miesiąc odpalić na jakąś godzinkę (tak jak samochód, jak stoi to się psuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam centralkę satel integra do niej zakupiłem moduł wyjść przekaźnikowych bo chcę sterować oświetleniem w korytarzu. Elektryka tradycyjnie położona . Od expandera wyjść przekaźnikowych do puszki rozmiaru 60 doprowadzilem skrętkę. Do tej pory jest dobrze?

A teraz to już się pogubilem. Prosze najlepiej konkretnie o wskazanie, który przekaźnik w takiej konfiguracji najlepiej zamontować

 

z góry dzieki za podpowiedzi

pozdrawiam

Lanoly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam centralkę satel integra do niej zakupiłem moduł wyjść przekaźnikowych bo chcę sterować oświetleniem w korytarzu. Elektryka tradycyjnie położona . Od expandera wyjść przekaźnikowych do puszki rozmiaru 60 doprowadzilem skrętkę. Do tej pory jest dobrze?

A teraz to już się pogubilem. Prosze najlepiej konkretnie o wskazanie, który przekaźnik w takiej konfiguracji najlepiej zamontować

 

z góry dzieki za podpowiedzi

pozdrawiam

Lanoly

Chyba nie potrzebnie dokupiłeś moduł wyjść przekaźnikowych, bo przecież na płycie głównej masz aż 16 wyjść programowalnych (no chyba, że wszystkie już wykorzystałeś :) ).

Musisz podać więcej szczegółów. Czym (ile punktów oświetleniowych i jakiej mocy), w jaki sposób (ile włączników, czujek ruchu, kontaktronów, itp.) i w jakich okolicznościach chcesz sterować? Co łączy się w puszce, do której dociągnąłeś skrętkę?

Najlepiej narysuj to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kenji Nie mam jeszcze żadnego agregatu. Po to robię rozeznanie, żeby nie wtopić. Jeśli nie da się zrobic tego SZR w jakiś w miarę prosty sposób i za rozsądne pieniądze, to na budowę kupie jakiś najprostszy agregat - może być wtedy nawet na linkę.

 

Układ załączający to ustrojstwo wydaje się prosty a NEED nawet sprzedaje te swoje przekaźniki już zaprogramowane do tego. Nie piszą tylko, jak spowodować załączenie agregatu i stąd moje pytania.

 

Jesli masz jakieś znajomości i możesz wywiedzieć się na temat tego, co należałoby kupić, to byłbym zobowiązany. Problem z tym, że zazwyczaj przedstawiciele firm na takie pytania odpowiadają - min. 10 000.

 

A to nie jest odpowiedź, której szukam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam centralkę satel integra do niej zakupiłem moduł wyjść przekaźnikowych bo chcę sterować oświetleniem w korytarzu. Elektryka tradycyjnie położona . Od expandera wyjść przekaźnikowych do puszki rozmiaru 60 doprowadzilem skrętkę. Do tej pory jest dobrze?

A teraz to już się pogubilem. Prosze najlepiej konkretnie o wskazanie, który przekaźnik w takiej konfiguracji najlepiej zamontować

 

z góry dzieki za podpowiedzi

pozdrawiam

Lanoly

Chyba nie potrzebnie dokupiłeś moduł wyjść przekaźnikowych, bo przecież na płycie głównej masz aż 16 wyjść programowalnych (no chyba, że wszystkie już wykorzystałeś :) ).

Musisz podać więcej szczegółów. Czym (ile punktów oświetleniowych i jakiej mocy), w jaki sposób (ile włączników, czujek ruchu, kontaktronów, itp.) i w jakich okolicznościach chcesz sterować? Co łączy się w puszce, do której dociągnąłeś skrętkę?

Najlepiej narysuj to.

 

 

Jeszcze nic nie wykorzystałem

poprowadziłem dopiero co kable do kontaktronow (14 szt.) i czujek inercyjnycyjnych (10 sz.t) teraz kabluję pir (7 szt.) i sygnalizator wewnętrzny i zewnętrzny.

 

Czujka ruchu w korytarzu, ktory jest polączony z salonem i dalej prowadzi do pokoju. Czujkę chcę skierowac na korytarz i na salon jednoczesnie tak aby pełniła funkcję alarmową gdy alarm jest zalączony jak rownież sterować oświetleniem (przekaźnik zapalałby dwie lampy tak aby oświetlić cały korytarz, myslę ze mocy ok 80W jedna lampa, chyba ze zastosuję jakieś energooszczędne ale na tym etapie wolę sie na to nie nastawiać). To puszka głęboka na wyłacznik, oprócz wspomnianej skrętki pociagnąłem do niej kabel 3*1,5 od "puszki górnej". Wyłącznik byłby tylko jeden na wypadek jak by coś nie działało jak należy.

 

mam tez pomieszczenie bardzo małe, taki schowek bez okna, niemalże w centrum domu, miał to być kibel ale bedzie schowek wiec pomyślalem, że tam mógłbym też swiatło zapalać wykorzystując kontaktron, coś ala lodówka .

 

narazie wiec dużo tego niema jeśli chodzi o sterowanie

 

mam nadzieje ze nie zabrnołem w złą drogę zbyt daleko

Lanoly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie potrzebnie dokupiłeś moduł wyjść przekaźnikowych, bo przecież na płycie głównej masz aż 16 wyjść programowalnych (no chyba, że wszystkie już wykorzystałeś :) ).

 

Te wyjścia są na jakimś łączu (przynajmniej w CA-64).

Jakiego typu są to gniazda/wtyczki? Czy w sklepach "alarmowych" są gotowe, czy szukać z częściami elektronicznymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kenji Nie mam jeszcze żadnego agregatu. Po to robię rozeznanie, żeby nie wtopić. Jeśli nie da się zrobic tego SZR w jakiś w miarę prosty sposób i za rozsądne pieniądze, to na budowę kupie jakiś najprostszy agregat - może być wtedy nawet na linkę.

 

Układ załączający to ustrojstwo wydaje się prosty a NEED nawet sprzedaje te swoje przekaźniki już zaprogramowane do tego. Nie piszą tylko, jak spowodować załączenie agregatu i stąd moje pytania.

 

Jesli masz jakieś znajomości i możesz wywiedzieć się na temat tego, co należałoby kupić, to byłbym zobowiązany. Problem z tym, że zazwyczaj przedstawiciele firm na takie pytania odpowiadają - min. 10 000.

 

A to nie jest odpowiedź, której szukam :-)

 

Obawiam się, że jak chcesz to zrobić dobrze to taniej tego nie zrobisz

Tutaj znajdziesz ceny na agregaty firmy FOGO. Jest to polski producent.

 

http://www.silnikihonda.pl/fogo-agregaty-pradotworcze-trojfazowe

 

http://www.silnikihonda.pl/fogo-agregaty-pradotworcze-jednofazowe

 

Ciebie interesują takie ze stabilizacją napięcia i elektrycznym startem. Co do układu SZR to sam przekaźnik EASY czy NEED nic Ci nie da. Potrzebujesz jeszcze 2 styczniki z blokadą mechaniczną oraz przekaźnik kontroli napięcia. Do tego jeszcze do sterownika potrzebujesz mały UPS lub jakiś inne źródło gwarantowanego napięcia.

Całość z szafą wyniesie Cię +/- 10 000,- zł . Do tego jeszcze uzgodnienie pracy agregatu z siecią Energetyki w cenie ok. 1500zł.

 

 

Nie wiem do czego chcesz ten agregat. Jeśli tylko do np. podtrzymania zasilania w kotle, pompy wodnej, ewentualnie jakieś światło + zagotowanie herbaty to proponuję kupić najtańszy agregat ze startem ręcznym.

Nie tworzysz żadnego układu SZR. Za "sterownik" będziesz robił samemu.

 

Wystarczą Tobie 2 wyłączniki. Jednym wyłączysz zasilanie z energetyki, a drugim załączysz zasilanie z agregatu. Może się wydawać śmieszny ten pierwszy wyłącznik (bo przecież co tu wyłączać skoro nie ma prądu), ale chodzi tutaj o to, żebyś równocześnie nie miał zasilania z agregatu i z sieci, lub co gorsza żebyś nie oddawał prądu do sieci! Skutki tego mogą być opłakane.

Taki "układ" wymaga tylko nieznacznej przeróbki instalacji elektrycznej (wydzielenie obwodów do zasilania z agregatu, jakiś dzwonek z sygnalizacją powrotu zasilania z sieci itp) i jest zdecydowanie tańszy.

 

Agregat kupisz za 2-3k PLN, do tego reszta części za max 500zł. Ale pamiętaj, że coś takiego nie jest wskazane do zasilania elektroniki (czyli wszelkiego rodzaju kina domowe, komputery itp odpadaja!)

 

 

ps. Tutaj masz broszurkę o układach SZR

http://moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=28&DokumID=169&StartNodeID=-1&DokTyp=B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...